Zavrieť

Porady

chov sliepočiek

Ahojte poraďáci,neviem či som dobre zaradila tému,ale chcem sa spýtať kto mi vie povedať kedy začínajú znášať sliepočky vajíčka. Som novpečený dedinčan a 1. júna sa mi vyliahli kuriatka.Chcela by som vedieť v akom veku začnú znášať. Dočítala som sa všeličo o chove a plemenách ale tieto moje kurence sú plemena aké bolo vajce také sa kura vylahlo.....čiže nič presné.
Ďakujem aprajem pekný dník
Usporiadat
zuzique1 zuzique1

zuzique1 je offline (nepripojený) zuzique1

ahoj nevie mi niekto v okolí Michaloviec poradit kde by som mohla kupit sliepocky aj s kohutikom ? uz mame prenich vsetko prichystanee vybeh , kurnik a sliepocky este nikde......
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

V sobotu sa mi v liahni vyliahli kuriatka- teda začali sa liahnuť vo štvrtok a tie oneskorené v sobotu, ale v liahni mi ostalo 7 ks. Po presvietení som videla že tam niečo je ale ako zistiť či sú v poriadku a je možné že by sa liahli tak dlho?
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Nie je vporiadku, aby sa kurence z jednej násady a z 1 plemena liahli tak dlho. Chýba im buď vlhkosť, alebo zárodky odumreli pred vykľutím, ak boli oplodnené? . Daj tie vajcia plaviť do vlažnej cca 33°vody a uvidíš, či budú len nehybne plávať (mrtve), alebo sa niektoré bude hýbať a "tancovať"
Chyba môže byť aj v rodičovskom hejne, alebo jeho výžive, či príbuznosti.
Čím neskôr k letu sa kurence liahnu, tým sú slabšie, lebo už vo vajciach je menj vitamínov a živín oproti jarným násadovým vajciam.
1 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

dobry den.poprosil by som niekoho kto by mi vedel poradit v akom pomere by som mal kupit sliepka/kohut....planujem kupit 25 sliepok....,
vravieva sa viac kohutov na jednom smetisku sa neznesie....je to pravda?
a ten moj nprepokladany pocet sliepok by mal mat cca aky velky vybeh....?
mam na vyber sliepky/cervena,cierna,jarabata,modra/ktora znich sa oplati najviac-produkcia vajec/maso...
lebo doteraz som zachranoval sliepky z velkochovov..... ale viac starostiako uzitku......preto chcem vyskusat chovat sliepky od mlada...co to da....
za odpovede velmi pekne dakujem
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

ahoj u nas mama hovorila že ked je kohut skôr sa kazaia vajcia tak neviem či je to overené vyskumom alebo len dedinská mudrost ale asi na tom niečo bude
a ked nám sliepka sadne tak si vymeníme vajcia s ludmi čo maju aj kohuta a môže sediet
0 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

no nieco na to moze byt......som pocul aj taku verziu..../ked ich kohut.....to... tak ze lepsie znasaju...../vies ja som pristahovalec z mesta....takze sa snazim takymto nejakym sposobom ziskavat info.....dakujem
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Pozri aj tuto temu: http://www.porada.sk/t92082-chov-sliepociek.html

Peter z Bratislavy ti dobre poradi. ;-)

My mame na dvore tiez zmesku, a si tak 30-40 sliepok a mame dvoch kohutov. Ono zalezi od danych jedincov ako sa znesu, kto bude hrat prvu notu a ci sa ten druhy podriadi. Mali sme aj takych co sa bili a jeden druheho zo sliepky zhadzoval, to je tiez na prd.
0 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

dobry den PETER ako citam vase prispevky vidim sa vyznate....potreboval by som poradit v akom pomere by som mal kupit sliepka/kohut....planujem kupit 25 sliepok....,
vravieva sa viac kohutov na jednom smetisku sa neznesie....je to pravda?
a ten moj prepokladany pocet sliepok by mal mat cca 25 aky velky vybeh....?
mam na vyber sliepky/cervena,cierna,jarabata,modra/ktora znich sa oplati najviac-produkcia vajec/maso...
lebo doteraz som zachranoval sliepky z velkochovov..... ale viac starostiako uzitku......preto chcem vyskusat chovat sliepky od mlada...co to da....
za odpoved velmi pekne dakujem
0 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

chokma
a cca aky priestor vybeh by mali mat? momentalne mam cca 60m2,bude im to stacit? alebo mam zvacsit....dakujem
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Hodne závisí od toho aké plemeno si zaobstaráš. Kohúty ľahkých plemien su temperamentní a obskaču aj 10-12 sliepok a oplodnenosť je vysoká. Medzi také patria napr. Vlašky, Laflešky, Minorky,. Znášajú veľké biele vajcia, ale sú dosť lietavé a naviac kohútom môže v krutej zime odmrzať hrebeň.
Stredne ťažké (mäsovo-nosivé) plemená sú u nas najrozšírenejsie . Sem patria napr. Hempšírky, Oravky, Sasexsky, Plymutky, Amroksky. Tu je optimálne hejno do 10 sliepok na 1 kohúta. Majú slušnú znášku (180-220 vajec) a kohúty sú aj slušne zmäsilý, takže aj do hrnca bude dosť.

Určite v takom malom priestore nemôžeš mať 25 sliepok a 2 kohútov. Budú sa zhadzovať zo sliepok a robiť si zle.

Peter
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ja by som sa priklonila tiez skor ku kombinovanemu typu - aby boli aj na masko a aj na vajka, ze vraj su aj menej narocne na starostlivost - napr. ohladom tepla. Ja mam dobru skusenost s hempsirom, mame myslim takeho kohutiska a je to riadny kus, ked som ho naposledy vazila, mal 4,5 kg a aj povahovo mi sedi - je starostlivy, neagresivny, ma tam este dalsieho partaka a normalne na neho dozera, ci si aj on dobre robi robotu a ci su s nim sliepky spokojne fakt inteligentny kohut... len este nevie rozpravat, ale par rokov a naucim ho aj to. Asi povaha aj zavisi od kazdeho jednotlivo, podobne ako s ludmi, ale na toho mojho nedam fakt dopustit.

Co sa tyka sliepok, tak z tych mame poradnu zmesku, asi ako vacsina beznych dvorov, tie uz rozlisujem podobne, ako jarabate, hnede, cierne, sive proste co sa vyliahlo kedy.

A kde planujes kupovat, ak sa smiem opytat?
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Neda mi to. Peter, prosim ta, co je ten moj kohut zac? Je to hempsir, ako som pisala? Asi sa to nebude dat na sto percent urcit, ale predsa - co ma v sebe?

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  01032011812.jpg
Zobrazení: 55
Veľkosť:  124.7 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  27022011771.jpg
Zobrazení: 31
Veľkosť:  83.0 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  27022011780.jpg
Zobrazení: 34
Veľkosť:  85.0 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  27022011783.jpg
Zobrazení: 27
Veľkosť:  83.2 KB
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

A este by ma celkom zaujimala taka vec - do akeho veku je vhodne chovat sliepky, resp. dokial su ako produktivne. Kolko sa dozivaju celkovo a tak. Lebo my tak po troch rokoch zvyknemie obmienat, aj skor, podla situacie v mraznicke Ale zase stare osvedcene kvocky si zvyknem nechavat dlhsie...
0 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

madzi salou a galantou.....topolnica.....to je ralativne ku mne najblizsie.....a preto som sa pytal to ze cervena,cierna...lebo na akoze net.stranke maju napisane len tolko.....a ja ako laik.....sa tomu moc nerozumiem.....
0 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

dakujem za radu....a este jednu otazocku by som mal,ze tam kde idem kupovat sliepky maju oznacene/cervena cierna ..../ako som pisal predtym........to oznacenie okrem sfarbenia peria....este znamena aj nieco ine........dakujem
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

toto je ono? - http://www.hydinarskafarma.sk/ziva-h...nosnice-mladky
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Chokma,
evidentne ma Tvoj kohut predkov plemena New Hempshire (Hempšírka), ale sliepocky su naozaj potomkovia vsetkych moznych hybridov. Farmy predávajú užitkové hybridy - kuriatka, či mládky buď na znášku, alebo na mäso (brojlerové kurence) a nie čistokrvnú hydinu. Mnohe farmy po 1. roku, keď sliepky prchnu (a neznášajú) ich radšej popredajú, keďže by prišli o časť produkcie a zisku. Po 2. roku znášky však prudko začne klesať znáška a tak v 3. roku sliepka viac zožerie ako vyprodukuje. Preto ich po 2. roku znášky treba vymeniť. Nemá zmysel od nich odchovávať kurence, keďže sú to úžitkové krížence (na znášku, či na mäso) a ich potomstvo budú krížence krížencov, čiže nikto už nedokáže určiť, ak vlastnosti budú mať a akú znášku.
Preto odporúčam čistokrvné plemeno, od ktorého si odchováte kuriatka, ktoré budú mať podobne užitkové vlastnosti ako ich rodičia. Len je dobré zohnať si nepríbuzného kohúta k hejnu čistokrvných sliepočiek.

Aj keď farmy často deklarujú znášku aj 300 vajec u nosných hybridov, toto číslo je v prídomovom gazdovskom chove nedosiahnuteľné, hlavne ak sa krmi len zrnom a zbytkami. Takúto produkciu dosiahnu hybridy len pri prísnom svetelnom, tepelnom a krmnom režime vo farmových podmienkach.

AK si chcete urobiť trošku obraz o čistokrvných plemenách, odoporúčam navštíviť od 18.-20.8. nitriansky Agrokomplex, kde sa bude konať aj celoštátna výstava mladej čistokrvnej hydiny.
2 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Peter z Bratislavy Pozri príspevok
Chokma,
evidentne ma Tvoj kohut predkov plemena New Hempshire (Hempšírka), ale sliepocky su naozaj potomkovia vsetkych moznych hybridov. Farmy predávajú užitkové hybridy - kuriatka, či mládky buď na znášku, alebo na mäso (brojlerové kurence) a nie čistokrvnú hydinu. Mnohe farmy po 1. roku, keď sliepky prchnu (a neznášajú) ich radšej popredajú, keďže by prišli o časť produkcie a zisku. Po 2. roku znášky však prudko začne klesať znáška a tak v 3. roku sliepka viac zožerie ako vyprodukuje. Preto ich po 2. roku znášky treba vymeniť. Nemá zmysel od nich odchovávať kurence, keďže sú to úžitkové krížence (na znášku, či na mäso) a ich potomstvo budú krížence krížencov, čiže nikto už nedokáže určiť, ak vlastnosti budú mať a akú znášku.
Preto odporúčam čistokrvné plemeno, od ktorého si odchováte kuriatka, ktoré budú mať podobne užitkové vlastnosti ako ich rodičia. Len je dobré zohnať si nepríbuzného kohúta k hejnu čistokrvných sliepočiek.

Aj keď farmy často deklarujú znášku aj 300 vajec u nosných hybridov, toto číslo je v prídomovom gazdovskom chove nedosiahnuteľné, hlavne ak sa krmi len zrnom a zbytkami. Takúto produkciu dosiahnu hybridy len pri prísnom svetelnom, tepelnom a krmnom režime vo farmových podmienkach.

AK si chcete urobiť trošku obraz o čistokrvných plemenách, odoporúčam navštíviť od 18.-20.8. nitriansky Agrokomplex, kde sa bude konať aj celoštátna výstava mladej čistokrvnej hydiny.
Budes tam aj ty vystavovat? Zvyknem tam chodit, tam su teda kraaaaasne kusy.

O tych farmach - no bohuzial, vynesene sliepocky od nich maju aj dost vo vnutri nadory to je asi pozostatok toho, ze boli do nich ladovane latky, aby znasali co najviac...

Tie stare "osvedcene" kvocky si nechavam hlavne kvoli dobremu liahnutiu. Liahen nemam, tak sa musim spoliehat na ne a po roznych skusenostiach s roznymi sliepkami - jedna sedi prituho, male podliavi, dalsia vytahuje z vajicok, ina je zas prilis agresivna ku mne...
Naposledy upravil Chokma : 01.08.11 at 21:00
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Na vystavu mladej hydiny počas Agrokomplexu som prihlásil 11 parov tohoročnej mladej hydiny 8 plemien. Mnohé sú aj predajné.
V katalogu budú aj adresy chovateľov a čo chovajú, takže potom sa s nimi môžeš skontaktovať a príp. dohodnúť, čo majú doma na predaj z plemien, ktoré chovajú.
1 0
mirsafe mirsafe

mirsafe je offline (nepripojený) mirsafe

Peter
prosim vas ktore z tychto plemien je stredne tazke/cervene-Moravia,Isa-brown,Tetra/;/modre,jarabate-Dominant/?
A este na margo toho vybehu co ste mi pisal ,ak by som im spravil cca 1m vysoku oplotku okolo vinice..../to by nemali preletiet..../podla vas moze byt? hroznu by nemali ublizit.......
nie ? este ku krmeniu...ja momentalne krmim len kukuricou a psenicou.....ale niekde som cital ze aj jacmen moze byt?/ neposobi negativne na znasku...? dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať