Zavrieť

Porady

Zvlastny druh chrobakov v domacnosti

Dobry den,

v domacnosti sa nam postupne vo vsetkych miestnostiach zacali objavovat male chrobaky. Su svetle, maju tmavsiu hlavu a rychlo sa pohybuju. Ich oblubenym miestom vyskytu su vypinace na svetlo a podoblocnice. Nema niekto skusenosti s ich nicenim? Dakujem.

Update: najnovsie ich nachadzame v skrinkach, kde su kuchynske utierky, servitky, co potvrdzuje nazor jedneho poradaka, ze ide o chrobaky, ktore maju radi papier. Neviete niekto, ako sa tieto chrobaky volaju a co na nich plati? Fotku pridam neskor - na bielom podklade vyzeraju svetlo sive, velkost cca 1 mm. Tak neviem, ci mame viac druhov, alebo rozne sfarbenie suvisi s vyvojovymi stadiami...
Naposledy upravil Laura023 : 20.10.08 at 15:14 Dôvod: update
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
alla66 Pozri príspevok
múčiar obyčajný

* Nemali by sa uskladňovať žiadne príliš veľké zásoby. Čím dlhšie sa múka, müsli, sušené ovocie atď. uchováva, tým väčšie je nebezpečenstvo napadnutia!
* Dózy so zásobami alebo otvorené balenia by sa nikdy nemali nechávať stáť otvorené, ale mali by sa uchovávať vo vzduchotesných nádobách z plechu, skla alebo plastu.
* Zásoby vždy uskladňovať v suchu a chlade. Veľa molí je citlivých na chlad.
* Sieťky na oknách bránia príletu molí a múčiarov.
* Vrecká alebo papier proti hmyzu odháňajú škodcov od zásob potravín.
* „Feromónové nástrahy“ pozostávajú zo „sexuálnych lákadiel“, ktoré vábia a usmrcujú samčekov. A bez samčekov nemôžu samičky klásť nové vajíčka. Feromónové pasce sa obzvlášť hodia na ochranu potravinových zásob pri dlhšej neprítomnosti. Okná by sa však mali otvárať len vtedy, keď sú na nich sieťky, inak sú prilákané najprv samčeky z vonku.
* Ak sú potravinové zásoby napadnuté, mali by sa ako prvé najprv celkom odstrániť mimo domu. V prípade pochybností je treba vyhodiť skôr viac a neuchovávať zásoby, ktoré sú eventuálne znečistené – lebo potom sa pliaga šíri smelo ďalej!
* Skriňa, v ktorej sú napadnuté potraviny uskladnené, by sa mala dôkladne povysávať, mala by sa vytrieť vlhkou (nie mokrou) handrou a vzápätí dobre vysušiť. Kúty, škáry a diery je najlepšie vysušiť fénom. Teplo zničí aj prípadné vajíčka. (Pozor pri citlivom povrchu nábytku!)
* Na zničenie škodcov potravinových zásob človek potrebuje trpezlivosť. Lebo: V skriniach na potraviny a v bezprostrednej blízkosti potravín by sa nemali používať žiadne spreje proti hmyzu. Špeciálne vrecká proti hmyzu vylučujú účinnú látku v malých dávkach po dobu dlhú niekoľko mesiacov.
toto je čierne to my nemame
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
no ludia ja som našla babke v ladničke mole, húsenice či ako sa tomu hovorí ale aj dospelé vyliahnuté mole.a to sa tam dostali s orechmi.dlho nebola doma tak sa to rozliezlo po celej ladničke. fuj.čiže to,že sú mole náchylné na chlad neviem či je až taká pravda
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
to býva ak orechy neboli dobre preschnuté ( vo väčšine škrupiny mohli byť plesnivé, ale to sa z kupovaných nedá vedieť) , ja ešte aj fazuľu keď dodmov prinesiem dám do mrazničky na krátku dobu, aby prípadný " obyvatelia" sa nevyrojili. S orechmi odporúčam podobne .
Moja mama tá každý rok niekoľko desiatok kíl orechov načistí - nakoľko vraví , aby mala cez zimu čo robiť takže mám orechy prvej triedy celé polky žiadne mrvy- aj v pekárni sa o ne "bijú" veď tak lacno ich dáva
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
pasuliatko Pozri príspevok
toto je čierne to my nemame
Ak sa Ti dá, prilep fotku - možno na niečo prídeme.
skúšam:

rad Chrobáky - Črvotočivé

Malý až veľký hmyz (od 1 mm do 15 cm) rozličného vzhľadu. Telo tvrdé. Prvý pár krídel premenný na tvrdé krovky, sú nelietacie. Druhy pár krídel je blanitý, zložený pod krovkami. Ústne ústroje sú hryzavé. Väčšina druhov je rastlinožravých resp. všežravých. Premena je dokonalá. Medzi chrobáky patrí najviac škodcov potravina skladových výrobkov. Škodia na obilovinách, múke a múčnych výrobkoch, strukovinách, tabaku, a iných rastlinných produktoch. Ďalej škodia na mäsových výrobkoch, koži a kožených výrobkoch, ničia múzejné zbierky. Poškodzujú drevo a drevené výrobky. Škodia larvy aj dospelé chrobáky.
Črvotočovitésú drobné chrobáky so štítom, ktorý im ako kapucňa prekrýva hlavu. Beznohé larvičky škodia v suchých substrátoch.


Črvotoč chlebový – Stegobium paniceum

Najrozšírenejší škodca v domácnostiach, v potravinárskych prevádzkach. Larvy požierajú rôzne druhy potravín (hlavne múčne) ale aj iné výrobky. Je to kozmopolitný druh, viazaný na človeka. Vo voľnej prírode je zriedkavý, častejší je v sýpkach a potravných skladoch, v chlebe a ostatných potravinách, najmä v čokoláde, silných koreninách, ba aj v jedovatých liekoch, v hmyzích a či botanických zbierkach. V ľudských sídlach sa vyskytuje počas celého roka. Samička kladie vajíčka do chleba, pečiva, čokolády a podobných potravín. Z nich sa liahnu belavé pandravovité larvy s krátkymi nohami. Larvy prechádzajú cez niekoľko štádií (instarov), kým sa zakuklia. Chrobáky sa liahnu počas celého roka. Hned sú pripravené spárit sa a naklást vajíčka. Môžu spôsobovať škody na potravinách, najmä na chlebe a pečive.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
alla66 Pozri príspevok
Ak sa Ti dá, prilep fotku - možno na niečo prídeme.
skúšam:

rad Chrobáky - Črvotočivé

Malý až veľký hmyz (od 1 mm do 15 cm) rozličného vzhľadu. Telo tvrdé. Prvý pár krídel premenný na tvrdé krovky, sú nelietacie. Druhy pár krídel je blanitý, zložený pod krovkami. Ústne ústroje sú hryzavé. Väčšina druhov je rastlinožravých resp. všežravých. Premena je dokonalá. Medzi chrobáky patrí najviac škodcov potravina skladových výrobkov. Škodia na obilovinách, múke a múčnych výrobkoch, strukovinách, tabaku, a iných rastlinných produktoch. Ďalej škodia na mäsových výrobkoch, koži a kožených výrobkoch, ničia múzejné zbierky. Poškodzujú drevo a drevené výrobky. Škodia larvy aj dospelé chrobáky.
Črvotočovitésú drobné chrobáky so štítom, ktorý im ako kapucňa prekrýva hlavu. Beznohé larvičky škodia v suchých substrátoch.


Črvotoč chlebový – Stegobium paniceum

Najrozšírenejší škodca v domácnostiach, v potravinárskych prevádzkach. Larvy požierajú rôzne druhy potravín (hlavne múčne) ale aj iné výrobky. Je to kozmopolitný druh, viazaný na človeka. Vo voľnej prírode je zriedkavý, častejší je v sýpkach a potravných skladoch, v chlebe a ostatných potravinách, najmä v čokoláde, silných koreninách, ba aj v jedovatých liekoch, v hmyzích a či botanických zbierkach. V ľudských sídlach sa vyskytuje počas celého roka. Samička kladie vajíčka do chleba, pečiva, čokolády a podobných potravín. Z nich sa liahnu belavé pandravovité larvy s krátkymi nohami. Larvy prechádzajú cez niekoľko štádií (instarov), kým sa zakuklia. Chrobáky sa liahnu počas celého roka. Hned sú pripravené spárit sa a naklást vajíčka. Môžu spôsobovať škody na potravinách, najmä na chlebe a pečive.
skúšala som ale je to také maličké,že to vidno nie je. no to vyzerá nádejne
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Vezmi chrobáka, polož pod lupu...mikroskop...optimeter...

a zisti, aká háveď je u teba ...ak sa premnožia....
0 0
volcanic volcanic

volcanic je offline (nepripojený) volcanic

nám sa to objavilo rovnako,najskôr som si to všimla v kuchyni,ked som to mala na drese a napadané na riade uloženom v novej kuch. linke,sme v podnájme na starom inžiaku,ale kuchyňa je prerobená-dali namiesto jadra sadrokartón a kúpelňa,záchod,kde sa to tiež objavilo tak isto. neviem či to nevylieza zo škár cez ten sadrokartón a potom po stene,kde som to videla rýchlo loziť..mala som to ale aj v papieroch hlavne, vo všetkých krabiciach a čajoch aj v múke a v kumbale mi to lozilo po nerozbalenej múke aj v cukri som ich našla,ale to tam asi spadlo....vystriekala som všetko biolitom,všetky otvori a škári,na wc a v kúpelni aj okolo otvorou na vodu a okolo šachty,všetko som vyčistila a otvorené potraviny vyhodila,nachádzala som ich potom povyliezané a zdochnuté,tak som si myslela,že je aspon na čas kľud,dokonca bolo zopár mrtvych aj okolo okna na zemi aj na parapete,kde som nestriekala,potom som ich ale objavila aj v spálni okolo paraety a na omietke pri okne a nakoniec aj v obývačke jedného v paieroch...som z toho zúfala,lebo tu nechcem bývať so žiadnym hmyzom....sú celkom maličké ako tie spomínané vošky,tiež trošku odskakujú a rýchlo lozia,maju bodku hlavičku-tmavšiu a telo takú čiaročku svetlejšiu,ale sú aj väčšie,tie sú o niečo tmavšie a menšie- takmer neviditeľné svetlučké,prosím,ak niekto má skúsenosti napíšte čo ste robili alebo o čo ide,momentálne čakám dezinsekciu...dakujem
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Nenašla si zhodu tvojich chrobákov s tými, ktoré sú popisované v tejto téme? Ak nie a vieš, pošli foto ...
Všetky napadnuté potraviny vyhoď a zbytok schovaj do nádob
s viečkom.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Skúste celý byt vystriekať biolitom na muchy .
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
dozvedela som sa, ako zničiť chrobákov, osy a tvrdili mi, že najlepší je trichlór...stačí nadýchnutie a zvieratká
padajú k zemi.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Nepoznám síce toho krpca, ale ak je taký maličky možno by stalo za úvahu použiť pasce na mravce. Písali sme o tom v téme Mravce. Netvrdím, že to určite pomôže na tvoje chrobáky, ale kým prídeš na to o aký druh sa jedná a čo naň platí, asi by bolo dobre to vyskúšať. Na mravce mi to pomohlo. Či definitívne uvidím znova až v jari. V tých pasciach je nejaký prostriedok, ktorý sa im nalepí na nožičky a ten zanesú do hniezda a tak vlastne vyhubia vlastné hniezdo.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
alla66 Pozri príspevok
dozvedela som sa, ako zničiť chrobákov, osy a tvrdili mi, že najlepší je trichlór...stačí nadýchnutie a zvieratká
padajú k zemi.
Je to možné, ale pôsobí to len na ten hmyz, ktorý sa dostane do jeho blízkosti a nie ich hniezdo. Trichlor je škodlivý na ľudský organizmus. Moja matka jeden čas s trichlorom robila a čuchové kanáliky jej to poškodilo.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Do hniezda stačí nastriekať pár kvapiek... škodí zdraviu , máš pravdu.
0 0
jurqai jurqai

jurqai je offline (nepripojený) jurqai

ked budes mat fotky a ak vies po anglicky odporucam stranku bugguide.net aj mne pomohlo zistit co to boly za chrobaky co som mal v byte. tam sa musis registrovat a potom uz len zavesis fotku a oni ti daju vediet pomerne rychlo o co sa jedna a ked vies co to je tak najdes prostriedok na vyhubenie lahko
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Neviete mi prosím vás poradiť, čo je to za chrobáka?
Naposledy upravil arizona : 03.10.10 at 07:59
0 0
kankai kankai

kankai je offline (nepripojený) kankai

bystruška? no asi to nebude ona,pozerala som foto,bystruška ma krovky na celom tele.ale na prvy pohlad sa podoba.Skus dat otazku na nejaku prirodovednu stranku.
Naposledy upravil kankai : 27.03.10 at 19:33
0 0
K&K K&K

K&K je offline (nepripojený) K&K

Mame podobny problem,nemoze to byt crvotoc chlebovy alebo iny druh crvotoca a jeho vyvinove stadia? U nas su tiez dane chrobaky rozne velke,rozne sfarbene,tie najmensie maju asi 1 mm,tie vacsie cca 2-3mm,no okrem toho mame aj leitajuce chrobaky,kt.by mohli byt predpokladam dospeli jedinci,su cca 4 mm dlhe.No neviem. Male bestie sa vyskytuju v na parapetnych doskach,vsade po stenach , na podlahe...
0 0
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

arizona Pozri príspevok
Neviete mi prosím vás poradiť, čo je to za chrobáka?
Telo má ako májka fialová, len prečo je čierna? Veľmi dobrá stránka je http://www.nahuby.sk/fotogalerie_vyh...&category=hmyz, ak to ešte potrebuješ.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

arizona Pozri príspevok
Neviete mi prosím vás poradiť, čo je to za chrobáka?
Googlila som a možno je to toto
zadaj si:http://www.coleoptera-galerie.ic.cz/.../P3290216.html

ale nič viac o ňom neviem, skús podľa toho pohľadať. Tiež je to spájané nejak s hubami,
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Díky za odpovede.
Na nete som to našla a zistila, že ide o neškodného fúzača, ktorý sa bežne vyskytuje pri domoch v záhradách.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať