Zavrieť

Porady

Preradenie MV v JÚ

Zdravím všetkých poraďákov, som tu nová a veľmi pekne prosím o radu.

SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané a chce
ho preradiť z firmy do osobného užívania. Je potrebné urobiť aj prepis v TP
u policajtov? Ako to urobiť v účtovníctve? Stačí len označiť na karte HM
vyradenie? Dakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Teraz ho nezdaňuj. Ty si ho na karte preveď do osobného vlastníctva, a ak ho do 5-tich rokov predáte , tak potom ho zdaníš /aj keď už bude prepísané na manžela/. Ide stále o bezpodielové vlastníctvo manželov.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ale práveže už budeme mať podielové vlastníctvo. Ja nič, manžel všetko.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alex1
Ale práveže už budeme mať podielové vlastníctvo. Ja nič, manžel všetko.
V tom prípade /myslím rozdeleného majetku/, by si vyradila majetok z podnikania a pri prevode na manžela podľa mňa zdanila lebo je to v lehote 5 rokov od vyradenia. Darovanie, neviem ..., vidím dosť problematické.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Daruješ manželovi polovicu auta? Je v bezpodielovom spoluvlastníctve.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Niekde som čítala ako elegantne takéto auto nezdaniť. Auto sa vyradí z podnikania do osobného užívania. Potom sa daruje rodinnému príslušníkovi (manžel asi nie je najvhodnejší), tento rodinný príslušník auto predá a peniažky nám dá. Overené to nemám.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

evina
V tom prípade /myslím rozdeleného majetku/, by si vyradila majetok z podnikania a pri prevode na manžela podľa mňa zdanila lebo je to v lehote 5 rokov od vyradenia. Darovanie, neviem ..., vidím dosť problematické.
Preco je darovanie problém? Ako ináč by ste riešili prevod? Mám mu ho predať za 1,- Sk a tú zdaníť? :-)))))
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alex1
Preco je darovanie problém? Ako ináč by ste riešili prevod? Mám mu ho predať za 1,- Sk a tú zdaníť? :-)))))
Ja by som mu predal "šrot" v kúpnopredajnej zmluve by som uviedol že bol zadretý motor, rozbité sklá, dorezané gumy atď.../čo je málo vandalov ?/a cena minimálna, aby sa daň neplatila velká. Legálne predaj a legálne zdaň minimum. Predaj je najjednoduchší a najmenej napadnutelný. Nejak to "sprovodiť" zo sveta treba.
Pekný večer želám...
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

A nebude to špekulácia keď bude zmluva na manžela? Nermám inú pribuznú osobu, na ktorú by som to auto predala.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alex1
A nebude to špekulácia keď bude zmluva na manžela? Nermám inú pribuznú osobu, na ktorú by som to auto predala.
Ty mu to auto nepredávaš ako manželka ale predávajúci bude firma. A podla mňa je to prehladé, príjem sa zdaní a vec je uzatvorená. Mne sa toto zdá najmenej komplikované. Neviem čo viac k tomu napísať.
Pekný večer...
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ďakujem.

Pekný večer aj tebe..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alex1
Preco je darovanie problém? Ako ináč by ste riešili prevod? Mám mu ho predať za 1,- Sk a tú zdaníť? :-)))))
Prečo je darovanie manželovi problematické?
Sama píšeš, že všetok majetok máte vysporiadaný okrem tohoto auta. Rozumiem správne? teda ak ho vyradíš do osobného užívania v tom danom momente bude auto v BSM. Občiansky zákonník v § 149 ustanovuje, že ak zanikne bezpodielové vlastníctvo, vykoná sa medzi manželmi vyporiadanie, pri ktorom sú podiely oboch manželov rovnaké. No a podľa mňa až po tomto vysporiadaní môžte konať ďalej. Asi toľko, vychádzam len z tých informácií, ktoré uvádzaš.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Takže si to zhrniem. Auto vyradím do osobného úžívania. Môžem ho prepísať na manžela a písomne sa dohodnúť, že nechcem podiel na jeho hodnote?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ja by som potrebovala Vašu pomoc, lebo nie som si 100 % istá či mám pravdu.
Malé nákladné MV zaradené do majetku SZČO - ukončený leasing, majiteľ chce auto preradiť do osobného užívania a využívať ho ďalej na cestovanie a uplatňovať náhrady za spotrebované PHM a základnú náhradu. par. 19 odst.2 písm. e - zákon o dani z príjmu. V uvedenom par. sa hovovrí o osobnom MV. To znamená, že na nákladné MV sa tento par. nevzťahuje. Ďakujem a prajem príjemný deň.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Správne, základnú náhradu môžeš uplatňovať iba pri vlastnom osobnom MV.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Johanka
Správne, základnú náhradu môžeš uplatňovať iba pri vlastnom osobnom MV.
ďakujem .....
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ahojte,

mám živnosť (JU, plátca DPH). Evidujem na ňu hmotný majetok (unimobunka) ešte nedoodpisovaný. Moja otázka je
1. Môžem takýto majetok preradiť do osobného používania?
2. A ešte z akej sumy musím odviesť DPH?
3. Dá sa urobiť prevod aj v inej sume ako je zostatková cena?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

alex1
Ahojte,

mám živnosť (JU, plátca DPH). Evidujem na ňu hmotný majetok (unimobunka) ešte nedoodpisovaný. Moja otázka je
1. Môžem takýto majetok preradiť do osobného používania?
2. A ešte z akej sumy musím odviesť DPH?
3. Dá sa urobiť prevod aj v inej sume ako je zostatková cena?
Prosím múdre hlavičky o radu!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

alex1
Prosím múdre hlavičky o radu!!!!!!!!!!!!!!!!
Do osobného používania môžeš preradiť akýkoľvek dlhodobý majetok, aj nedoodpisovaný. Treba len vyhotoviť protokol (zápis) o preradení majetku z podnikania do osobného užívania. Preradenie nemá žiadny vplyv na daňovú povinnosť z hľadiska dane z príjmov FO. Daňová zostatková cena preradeného majetku však nie je daňovým výdavkom.
Z hľadiska DPH Ti vzniká povinnosť upraviť DPH odpočítanú pri investičnom majetku v zmysle § 54 ods. 1 zákona o DPH. Vzorec na výpočet výšky DPH, ktorú si povinný odviesť, je v prílohe č. 1 zákona o DPH.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

andrej_rv ďakujem pekne za odpoveď

ešte moja úvaha- ak majetok ponechám a zruším registráciu DPH, potom zaplatím DPH v poslednom určenom období zo zostatkovej ceny, ktorú mám poslednú v roku 2001?

Čo je výhodnejšie??
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

V zmysle § 54 zákona o DPH ods. 1 vzniká povinnosť upraviť odpočítanú daň pri zmene účelu použitia investičného majetku. Pojem investičný majetok pre účely DPH je definovaný v odseku 2. Neviem, ako máš evidovanú unimo bunku, či je to ako hnuteľná vec alebo budova resp. čosi, čo vyžadovalo stavebné povolenie podľa osobitného predpisu. Ak je to hnuteľná vec a obstarávacia cena bola do 100 tis. Sk, v zmysle ods. 2 písm. a) citovaného paragrafu Ti povinnosť upraviť odpočítanú DPH pri preradení podľa mňa vôbec nevznikne. Ak predsa treba DPH upraviť, neviem, čo je výhodnejšie, bolo by to treba prepočítať .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať