Zavrieť

Porady

hrúbka el. prívodného kábla

Zdravím, prosím vás, aká má byť hrúbka elektrického prívodného kábla od hodín do domu? V projekte elektroinštalácie je navrhnutá 10 meď. Radili nám však, že by nám mohla stačiť 6 meď.
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

zasa chce byt niekto moc chytry. ked cez kabel prierezu 4mm2 dokaze tiect maximalny prud 36A tak cez neho dokaze tiect 36A ci uz v amerike, v kambodzi alebo na slovensku. Akurat ma ten americky kabel mensi priemer izolacie lebo je tam nizsie napatie. Neviem naco sem zrazu pleties spotrebice a vysku napatia. Je jasne, ze ked niekto chce pripojit spotrebic s odberom 20kW tak to nepripoji na kabel ktory znesie 36A. Je pekne ze ovladas ohmov zakon. Kazdy si moze vypocitat, ze ten kabel pri odbere 36A ma ubytok 7,2V na 20m dlzky a teda pouzije drot vacsieho prierezu. Cize ked ten drot znesie 36A tak pri zmene napatia musis zmenit aj zataz -logicky nie? Cim vacsie napatie, tym vyssi vykon sa da cez drot prenasat. V amerike 3,9kW na slovensku 8,2kW vsetko v teoretickej rovine. Cize si to posmesne mudrovanie najskor premysli ked nemas co lepsie k teme napisat.

PS: mozno ti to nedoslo.. ale neriesime tu americke ziarovky ako by sa ti mohlo zdat.

petmar Pozri príspevok
Pre alltracboy
Ešte raz zadarmo, možno nie nadarmo:
Ohmov zákon nie je (iba) o ohmoch. Nie je jedno aké napätie pripojíme k spotrebiču. Keď pripojíš žiarovku ktorá je skonštruovaná na 110 V na napätie 230V, odpor zostáva konštantný, stúpne napätie U=I*R teda aj I=U/R. Prúd je viac ako dvojnásobný a žiarovka sa prepáli.
Tak rozmýšľaj , uč sa a zapoj pritom aj hlavu
Naposledy upravil alltracboy : 08.04.09 at 12:01
0 0
19olo88 19olo88

19olo88 je offline (nepripojený) 19olo88

Chalan
V každých zmluvných podmienkach je podmienka na prierez PEN vodiča v 16mm2 v hliníku tj Al (AYKY,NAYY) alebo 10mm2 v meďi (CYKY,NYY)
Obvykle sa od stĺpa kde je SIL umiestnená vedie do RE kábel NAYY-J 4Bx16(AYKY-J 4x16) a od RE sa vedie kábel podla projektu. Veľa záleží od dĺžky trasy a veľkosti hlavného ističa.

Vo vašom prípade budete mat hlavný istič B25/3 by som s kludným svedomím použil kábel CYKY-J 5x6

4mm2 by som určite nedaval !! 36A unesie áno ale na krátku trasu a dobre chladení !!

Bežne pripájam rodinne domy takto.. ak by ste niečo chceli kontaktujte ma.
mailom:19olo88@azet.sk
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

po dvoch rokoch to je uz asi vyriesene, nie? :-)

A ku kablu - vsetko toto urcuje projekt a platne normy. Ziadne zmluvne podmienky nemozu menit prierez vodica PEN - na to mame normy.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja som dal 25mm2 hlinik. nechcel som vyhrievat zem a 16 med je uz dost draha.
0 0
designed designed

designed je offline (nepripojený) designed

Som skromny a jednoduchy clovek, ktory ma neskutocne rad vystredne a zlozite veci. Okrem toho mam rad prirodu a nemam rad ludi. :) ...viac
elkibo Pozri príspevok
CYKY 4*10 je to iste ako CYKY 5*6.
To si snad robis prdel. A este napises "u nas elektrikarov" ? Fakt si ma pobavil...
0 0
jalip jalip

jalip je offline (nepripojený) jalip

Neviem, či Ti pomohli tieto polemiky odborníkov, ja Ti to poviem jednoducho:
Uvedom si, že žiješ na Slovensku. Tu vôbec neni podstatné aký kábel naozaj potrebuješ. Tu nehľadaj logiku. Keď máš v projekte desinu, daj ju tam. Nevadí, že nejdeš pestovať maryšu, alebo vykurovať elektrikou. Radím Ti daj tam, čo je napísané. To, čo ušetríš na kábli, môžeš časom niekoľkonásobne prerobiť na iných veciach. Nechoď hlavou proti múru! Nezabúdaj, že budeš možno chcieť čosi poistiť...
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

to musi byt extra nuda zacat sturat do prispevkov z roku 2011 a este k tomu nemat o danej problematike ani paru :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať