Zavrieť

Porady

predseda SVB

B.O B.O

B.O je offline (nepripojený) B.O

stredný vek, technik,
Zdravím vás,
predseda SVB bol odvolaný cez fuknčné obdobie a niekolko mesiacov nevykonával funkciu. Súd rozhodol o neplatnosti jeho odvolania. Tie mesiace ktoré nevykonával funkciu chce teraz vykonávať po skončení zákonom stanovenej 3r. lehoty.Je to v súlade so zákonom?
Naposledy upravil Dav : 08.06.10 at 14:23
Usporiadat
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

sito Pozri príspevok
Lepších je 100 %! Ale ...
Aj to sa stáva.
Ale nie v panelákoch.
Iba ak v rodinných domoch :
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

Llívia Pozri príspevok
Predseda je jeden "orgán" a rada vlastníkov iný, druhý "orgán". Lenže keďže u nás sú aj predseda, aj rada už po 3-ročnom "volebnom" období, tak ani nie je komu doručiť žiadosť o zvolanie zhromaždenia, čiže ani tá 15-dňová lehota nemá odkedy začať plynúť, keďže žiadosť nemá kto prevziať (toto platí, ak po uplynutí 3-ročného obdobia predseda a rada stratia svoje "právomoci", čo práve teraz nevie nikto na 100% povedať, či o ne prišli, alebo nie, či sú ich rozhodnutia záväzné alebo nie). A nielen 1/4, ale viac ako 1/4 nevie, čo chce (okrem garáží, príp. je im to doslova u riti, len nech im dá každý pokoj). A tie horšie podmienky im kľudne doprajem.
Ak máte "orgány" po záruke a nefunkčné - zvolajte sa samy !!!!!!!!!!!!!!!!!!
A dohodnite sa.
Potom to nikoho okrem vás NEBUDE zaujímať (ani súd ).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Tak som sa dnes dozvedela, že kvôli sprostým garážam mame závidia už aj jej odmenu 50 SKK/byt/mesiac. Pritom sa tu fakt nikto o nič nestará, len mama a účtovníctvo robím ja. V nedeľu budú voliť nového predsedu a radu. Predpokladám, že kvôli sprostým garážam to už mama nebude, tak si to môže vyskúšať niekto iný (aj keď o tom, že sa vôbec vedie napr. nejaké účto, posielajú sa výkazy do ZP, na DÚ tu nikto nemá ani šajnu. A ani nebude mať - moje neplatené know-how im nedám!)
K tomuto ešte dodám, že za všetky roky, čo sú u nás odkúpené byty, nech boli pod správcom, alebo pod SVB, nikto nikdy nič nekontroloval, čo sa týka účtovníctva, ani keď som im povedala, že si doklady môžu pozrieť, len musia prísť k nám, do ruky ich nedostanú. Nikto nič nechcel vidieť, stačili im prehľad výdavkov z účtovníctva. Zrazu sa zmenila situácia a už by to účto chceli brať zo sebou, veď majú človeka, ktorý sa tomu tiež rozumie a môže to skontrolovať. Tak som im vysvetlila, že majú právo nahliadať, nie chabrať. A môžu dostať maximálne kópie (a aj to by som im spoplatnila, lebo prečo by som to mala platiť z vlastného, príp. predseda). Keď bude nový predseda, aká je lehota na odovzdanie účtovných dokladov, príp. musím ich vôbec odovzdať? V zákone o vlastníctve bytov je účtovníctvo spomenuté jednou vetou a našla som len jednu 30-dňovú lehotu, ktorá platí pri zemne správy.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Paragraf 14 je špeciálne venovaný rozhodovaniu v bytovom dome.

§14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Novela z 10.2.2010.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.
§ 7c ods. 2: "Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky."
U nás je 7 bytov. Znamená to, že keď na začiatok schôdze prídu 4 a všetci 4 budú hlasovať za nového predsedu, je to tak v poriadku? Alebo treba čakať, kým prídu všetci 7? A ak neprídu všetci 7?

Mám v tom chaos, lebo § 7c ods. 2 hovorí o "zhromaždení" a nadpolovičnej väčšine hlasov všetkých vlastníkov. Vyššie citovaný príspevok od Sita hovorí zase o "schôdzi" (rozdiel medzi "zhromaždením" a "schôdzou" aj tak nevidím) s tým, že ak po hodine od začiatku schôdze nie je možné vykonať právoplatné hlasovanie, rozhoduje nadpolovičná väčšina zúčastnených (a výnimkou je z § 7c ods. 2 len dražba, kedy takto hlasovať nemožno).
Ale čo to je to právoplatné hlasovanie?!
Naposledy upravil Llívia : 08.06.10 at 20:32
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
Pozor na splnomocnenie, musí byť overený podpis u notára alebo na matrike. Hlavne ak sa pre niečo hlasuje. Ak máte v spoločenstve vrtákov, tak radšej splnomocnenie, na ktorom je nie overený podpis neberte do úvahy.
Napísala som splnomocnenie, kde ma otec ako dcéru splnomocňuje na zastupovaní a hlasovaní na zhromaždeniach a schôdzach (viď príloha). Na nete som našla nejaké vzory. Bola v nich aj takáto veta: Splnomocnenie v plnom rozsahu prijímam (+ podpis splnomocnenca). Overuje sa len podpis toho, čo napísal splnomocnenie (splnomocniteľ???), t.j. otca, alebo sa overuje aj môj ako splnomocnenca? Je takto napísané splnomocnenie v poriadku?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
§ 7c ods. 2: "Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky."
U nás je 7 bytov. Znamená to, že keď na začiatok schôdze prídu 4 a všetci 4 budú hlasovať za nového predsedu, je to tak v poriadku?

Áno!

Alebo treba čakať, kým prídu všetci 7?

Netreba!

A ak neprídu všetci 7?

Ak bude schôdza trvať hodinu, po hodine môže Predsedu aj Radu schváliť nadpolovičná väčšina prítomných. Teda, keď sú traja, dvaja rozhodnú. Keď sú dvaja, remíza. 0 : 0.

Mám v tom chaos, lebo § 7c ods. 2 hovorí o "zhromaždení" a nadpolovičnej väčšine hlasov všetkých vlastníkov.

To je pravda!

Vyššie citovaný príspevok od Sita hovorí zase o "schôdzi" (rozdiel medzi "zhromaždením" a "schôdzou" aj tak nevidím)

Zhromaždenie sú všetci siedmi. Schôdza je stretnutie tých siedmich za nejakým účelom, ak vedia o čo sa jedná, schôdza sú zúčastnení s tých siedmich.

s tým, že ak po hodine od začiatku schôdze nie je možné vykonať právoplatné hlasovanie, rozhoduje nadpolovičná väčšina zúčastnených

O ten dom sa musí ktosi starať, vlastníci domu! Ak o to nemá záujem väčšina, zákon nebráni striktne menšine, že sa nemôže postarať o dom ona. Ak sa to väčšine nepáči, môže zvolať novú schôdzu a rozhodnúť väčšinou. Alebo požiadať súd, aby rozhodol.

(a výnimkou je z § 7c ods. 2 len dražba, kedy takto hlasovať nemožno).
Ale čo to je to právoplatné hlasovanie?!

Právoplatné hlasovanie je to, ktoré je v súlade so Zákonom 182/1993, § 14. Platnosť hlasovania môže zrušiť súd na žiadosť ktoréhokoľvek prehlasovaného vlastníka. Ak o to požiada do 15 dní. Prípadne sa o tom dozvedel do troch mesiacoch a nezúčastnil sa na schôdze.
.

A predsa. U vás zaujímavá situácia. Ak bude Predseda z domu a minimálne traja členovia Rady, vyžaduje zákon, to sú štyria. Teda väčšina sú orgány. Ak sa rozhodnete pre predsedu mimo domu, čo je v súlade so zákonom. Tu úž ide o to, kto s koho 4 : 3, alebo 3 : 4. Prvý výsledok je možný kedykoľvek na schôdzi, druhý len po hodine schôdze. Ale aj tí traja sú orgánom. Orgány.
Naposledy upravil sito : 09.06.10 at 05:21
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Napísala som splnomocnenie, kde ma otec ako dcéru splnomocňuje na zastupovaní a hlasovaní na zhromaždeniach a schôdzach (viď príloha). Na nete som našla nejaké vzory. Bola v nich aj takáto veta: Splnomocnenie v plnom rozsahu prijímam (+ podpis splnomocnenca). Overuje sa len podpis toho, čo napísal splnomocnenie (splnomocniteľ???), t.j. otca, alebo sa overuje aj môj ako splnomocnenca? Je takto napísané splnomocnenie v poriadku?

V poriadku. Len treba otcov podpis overiť u notára, alebo na mestskom, obecnom úrade. Inak je to splnomocnenie neplatné!
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Keď sme novelizovali zmluvu o SVB štatutárny orgán mi vysvetlil:
zhromaždenie - najvyšší orgán SVB
schôdza - najvyšší orgán vlastníkov, ktorých dom je v správe.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Deganova Pozri príspevok
Keď sme novelizovali zmluvu o SVB štatutárny orgán mi vysvetlil:
zhromaždenie - najvyšší orgán SVB
schôdza - najvyšší orgán vlastníkov, ktorých dom je v správe.
Lenže v zákone aj pri spoločenstve s vlastnou správou je raz písané o schôdzi a raz o zhromaždení.
U nás sa doteraz "schôdzovalo", takže kto bude chcieť rýpať, tak sa môže toho chytiť.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ďakujem vám všetkým za odpovede. Neviete mi ešte poradiť, ako je to s odovzdaním dokladov pri zmene predsedu SVB? V zákone o vlastníctve bytov o tom nič nie je (len pri zmene správy je uvedená lehota, lenže zmena predsedu SVB nie je zmena správy)?
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

K určitému dátumu sa urobí zápis o odovzdaní a prevzatí domu
ide o tieto dokumenty :
- prevzatie stavu jednotlivých meradiel energií (vhodné je to urobiť spolu s novým predsedom alebo správcom)
- prevzatie rozpracovaných prác
- prevzatie spoločných antén
- prevzatie všetkých revíznych správ
- prevzatie dokumentácie o výmene pomerových meračov SV
TÚV.
Základné doklady :
- projektová dokumentácia a jej zmeny
- stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie
- poistná zmluva
- zoznam vykonaných stavebných prác u ktorých trvá
záručná doba
- pasport domu, bytov a nebytových priestrov.
Doklady o zmluvných a obchodných vzťahoch
- obchodné zmluvy s dodávateľmi energií, výtahov, dodávka T
a TÚV, havarijná služba a pod.
Doklady účtovné k správe domu
- evidencia o nákladoch do bytového domu počas výkonu
správy (údržba a opravy)
- schválený rozpočet čerpania FO
- vyúčtovanie použitia FO a úhrad za pnenia
- doklady o upomienkach a podklady pre súdne spory a
vymáhanie platieb spojených s užívaním bytu a tvorby FO
- daňové priznania a doklady k nim
- doklady k likvidite záväzkov, pohľadávok, stavy účtov a
hotovosti, mzdové náležitosti.
Ak správca končí svoju činnosť, je povinný do 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti predložiť vlastníkom bytov správu o svojej činnosti týkajúcej sa bytového domu. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v bankee na účet nového správcu alebo spoločenstva .
Samozrejme sa odvzdá aj zmluva o spoločenstve, doklad o pridelení IČO, DIČ. sociálna poisťovňa.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
K určitému dátumu sa urobí zápis o odovzdaní a prevzatí domu...
Verkaz, ďakujem za odpoveď, ale u nás nejde o zmenu správy, len asi pôjde o zmenu predsedu SVB, takže tu sa nedá použiť 30-dňová lehota (a nedá sa použiť ani preto,že predsedovi už uplynuli 3 roky, na ktoré bol zvolený a teraz nikto nevie, či je ešte predsedom, alebo nie je). Keďže toto zákon nerieši (aspoň ja som tam nič nenašla), tak je to asi na dohode medzi starým a novým predsedom.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Vzber si z môjho príspevku to, čo sa pre Vás hodí. Nový predseda nech si dá všetko zápisnične potvrdiť a najlepšie aj s podpismi členov rady. Termín na odovzdanie si dohodnite a ak sa nebude dať, tak na zhromaždení.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Pokial ste ho neodvolali a nezvolili ste si nového predsedu, ani ste nepoverili zastupovaním člena rady, tak podla mňa ste ho vo funkcii potvrdili.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
Vzber si z môjho príspevku to, čo sa pre Vás hodí. Nový predseda nech si dá všetko zápisnične potvrdiť a najlepšie aj s podpismi členov rady. Termín na odovzdanie si dohodnite a ak sa nebude dať, tak na zhromaždení.
Potvrdiť si necháme (z pozície bývalého predsedu) každý jeden papier, všetko bude na súpise (každý jeden pokladničný doklad, každý výpis z účtu, prehľady, ponuky, ktoré prišli na SVB atď.). Naviac účtovné doklady ešte normálne zviažem a zapečatím a aj to bude v zápise o odovzdaní, že tie doklady boli zviazané a zapečatené a pri porušení pečate bývalý predseda SVB nenesie za doklady žiadnu zodpovednosť. Keď sa dohodnú na termíne, dobre - pošleme novému predsedovi výzvu, aby si v daný termín prišiel k nám doklady prevziať. Keď sa nedohodnú, tak nový predseda dostane výzvu od starého predsedu, aby si prišiel doklady k nám prevziať.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Verkaz, ďakujem za odpoveď, ale u nás nejde o zmenu správy, len asi pôjde o zmenu predsedu SVB, takže tu sa nedá použiť 30-dňová lehota (a nedá sa použiť ani preto,že predsedovi už uplynuli 3 roky, na ktoré bol zvolený a teraz nikto nevie, či je ešte predsedom, alebo nie je). Keďže toto zákon nerieši (aspoň ja som tam nič nenašla), tak je to asi na dohode medzi starým a novým predsedom.
A čo toto?

182/1993, § 7c, odsek 4

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Zvolený bol na základe odseku 2 na tri roky. Ak pokračoval vo výkone funkcie bez toho, aby upozornil Radu, Zhromaždenie, že mu končí funkčné obdobie, prekročil svoje právomoci určené zákonom a rozhodnutím vlastníkov.

Ale mala by to vedieť aj Rada a Zhormaždenie, teraz kto je zodpovedný??? Rada, že neskontrolovalá termín ukončenia funkcie??? Zhormaždenie, keď sa je teraz treba postarať o rozliate mlieko???

Starý a nový Predseda sa môžu dohodnúť len na prevzatí dokumentov, dokladov o dome. Na ničom inom. Rozhoduje Zhromaždenie. Rada kontroluje.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
A čo toto?

182/1993, § 7c, odsek 4

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Zvolený bol na základe odseku 2 na tri roky. Ak pokračoval vo výkone funkcie bez toho, aby upozornil Radu, Zhromaždenie, že mu končí funkčné obdobie, prekročil svoje právomoci určené zákonom a rozhodnutím vlastníkov.

Ak bol zvolený na 3 roky a 3 roky už uplynuli, tak už nie je predsedom a nemá prekračovať aké právomoci, keďže mu táto "funkcia" zanikla automaticky po 3 rokoch. A ak spraví niečo v rozpore so zákonom, tak už to nespraví ako predseda SVB, ale ako "radový" vlastník. NIKDE v zákone nie je napísané, že má predseda upozorňovať kohokoľvek, že mu skončilo jeho "funkčné" obdobie. Takisto nikde v zákone nie je napísané, že má rada upozorňovať kohokoľvek, že skončilo jej "funkčné" obdobie. Taktiež v zákone nie je riešený prípad, čo s tým, ak uplynulo "funkčné" obdobie naraz aj predsedovi, aj rade a nie je zvolený nový predseda. Z rady jeho funkciu nikto vykonávať nemôže, lebo aj rada je už po "funkčnom" období. Ani vlastníci = zhromaždenie by nemali zastupovať SVB navonok, lebo to robí predseda, príp. člen rady, ak predseda SVB nemôže vykonávať svoju funkciu. Jednoducho toto nie je v zákone doriešené.
V predchádzajúcich príspevkoch sú aj názory, že kým si vlastníci nezvolia nového, tak je predsedom stále ten pôvodný, príp. že nezvolením nového potvrdili vo funkcii doterajšieho predsedu.


Ale mala by to vedieť aj Rada a Zhormaždenie, teraz kto je zodpovedný??? Rada, že neskontrolovalá termín ukončenia funkcie??? Zhormaždenie, keď sa je teraz treba postarať o rozliate mlieko???

Zodpovední sú všetci a nikto, lebo predseda nemá povinnosť zvolať zhromaždenie kvôli voľbe nového predsedu a rady, ani rada nemá túto povinnosť, ani zhromaždenie.

Starý a nový Predseda sa môžu dohodnúť len na prevzatí dokumentov, dokladov o dome. Na ničom inom. Rozhoduje Zhromaždenie. Rada kontroluje.

Rada kontroluje, ale nie u nás. Tí, čo sú v nej, ani nevedia, že v nej sú, lebo sa napísali len do zmluvy o spoločenstve, aby sa mohlo SVB zaregistrovať.
V texte.
Naposledy upravil Llívia : 10.06.10 at 07:08
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz


Llivia, členovia rady nemusia byť zapísaní v zmluve o spoločenstve. Stačí predseda ako štatutár. V praxi to býva spravidla tak, že predseda zostáva niekoľko volebných období ale členovia rady sa menia. Potom sa nemusíí dávať zmena v zmluve zaregistrovať.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

verkaz Pozri príspevok

Llivia, členovia rady nemusia byť zapísaní v zmluve o spoločenstve. Stačí predseda ako štatutár. V praxi to býva spravidla tak, že predseda zostáva niekoľko volebných období ale členovia rady sa menia. Potom sa nemusíí dávať zmena v zmluve zaregistrovať.
Dokonca ani predseda nemusí byť menovite napísaný...tak je to najlepšie. kôli dodatkom a zmenám...
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok

Llivia, členovia rady nemusia byť zapísaní v zmluve o spoločenstve. Stačí predseda ako štatutár. V praxi to býva spravidla tak, že predseda zostáva niekoľko volebných období ale členovia rady sa menia. Potom sa nemusíí dávať zmena v zmluve zaregistrovať.
slavica Pozri príspevok
Dokonca ani predseda nemusí byť menovite napísaný...tak je to najlepšie. kôli dodatkom a zmenám...
Obe máte pravdu, len sa mi tak zdá, že v zmluve o založení SVB to máme, ale naisto to neviem, lebo ju tu nemám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať