Zavrieť

Porady

aký krb-teplovodný alebo teplovzdušný?

dobrý deň, viem že tu už nejaké témy ohľadne krbov boli, ale prosím ak máte skúsenosti, poradte... aký je lepší a výknnejší krb, teplovodný napojený na radiátory alebo teplovzdušný? počula som veľa názorov, že pri teplovzdušných rozvodoch sa zvykne na stenách usadzovať "čiernota." chcem do domu krb a nevieme sa rozhodnúť čo bude lepšie.
Usporiadat
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Jeden poznatok z tejto zimy:

Prieduchy som mal otvorene aj ked som nekuril krbom a tade do miestnosti fucal celkom chladny vzduch, nakolko izolovane rury vedu po povale, pricom izolacia je polozena na sadrokartone a rury volne na tejto izolacii, t.j. rury su ochladzovane vonkajsou teplotou (aj -15°C). Dosledkom toho v rurach skondenzovala vzdusna vlhkost a teraz mam v dvoch najnizsich miestach asi za kybel vody (v rure)

Takze akonahle sa trochu otepli, tak musim rury polozit na izolaciu (tam kde su vo vzduchu) a zakryt dalsou vrstvou vaty, aby sa tolko neochladzovali.

Zaujimave na ake neprijemne veci clovek pride pri svojpomocnej stavbe
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

TomasHC Pozri príspevok
Jeden poznatok z tejto zimy:

Prieduchy som mal otvorene aj ked som nekuril krbom a tade do miestnosti fucal celkom chladny vzduch, nakolko izolovane rury vedu po povale, pricom izolacia je polozena na sadrokartone a rury volne na tejto izolacii, t.j. rury su ochladzovane vonkajsou teplotou (aj -15°C). Dosledkom toho v rurach skondenzovala vzdusna vlhkost a teraz mam v dvoch najnizsich miestach asi za kybel vody (v rure)

Takze akonahle sa trochu otepli, tak musim rury polozit na izolaciu (tam kde su vo vzduchu) a zakryt dalsou vrstvou vaty, aby sa tolko neochladzovali.

Zaujimave na ake neprijemne veci clovek pride pri svojpomocnej stavbe
pekný postreh veru. To by človeka nenapadlo, že kde tá voda dokáže skondezovať. Všetci si dávajú prívod ku krbu z vonku (najekonomickejšie) ale asi by tú prívodnú rúru chcelo dať so sklonom von keby v pípade vzniku kondenzu ta voda šla preč alebo nejako podoben to vyriešiť
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

I keď pôvodná otázka má už 2 roky, vôbec sa neriešila vhodnosť použitia akéhokoľvek krbu a potom rozdiel medzi teplovzduch a výmenník.
Na vykurovanie trvale obývaného rodinného domu(ak nie je nízko energetický a viac) samotný krb nie je až taký vhodný a dobre poslúži skôr v prechodnom období, pre atmosféru alebo pre zníženie nákladov na kúrenie hlavným zdrojom. Preto je jednoduchšia, lacnejšia a postačujúca kombinácia s teplovzduchom.
Ak ale chceme zachovať zvukotesnosť, vyššie vstupné náklady na zdroj a hlavne rozvody,radiátory a reguláciu nám nevadia, krb s výmeníkom je tiež riešenie
Na vykurovanie menšieho objektu, napr.chaty je vhodnosť závislá od režimu používania(trvale, prerušovane) a potreby rýchleho vykúrenia.
Teplovzduch je rýchly, nevyžaduje montáž radiátorov, rozvodov,regulácie a nemrznúceho média. Je zvukovo a prachovo rušivý, cenovo rádovo lacnejší.
S vodným výmenníkom alebo kotlom v pivnici cez radiátory bude teplo v chate až za ? hodín. Pre trvalé kúrenie v chate môže byť krb s výmenníkom a doplnkovými 1-2 radiátormi prijateľné riešenie.
Celkovo si myslím, že pre kúrenie cez radiátory je vhodnejší kotol, na dokurovanie domu alebo kúrenie menšieho s prestávkami užívaného objektu je vhodnejší teplovzduch a na kúrenie krbom s výmenníkom musí mať človek svoje presvedčenie o výhodnosti.
0 0
qwertin qwertin

qwertin je offline (nepripojený) qwertin

My mame elektricke podlahove a teplovzdusny krb a je to fajn pohodlne. Pri kvalitnej krbovej vlozke a kvalitne urobenom krbe, dostatocna kapacita a vyska komina, nehrozi cmudenie. Sklenne dvierka na krbe sa nam zacmudia, ked pouzijeme mokre drevo, ale modernym cistiacim prostriedkom to ide lahko dole. Staci len pretriet handrou s cistacim prostriedkom.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

alltracboy Pozri príspevok
proti vypadku elektriny by som dal UPS a este je tam predsa pretlakovy ventil, ktory odpusti vodu pokial by prislo k neumernemu zvyseniu tlaku. V najhorsom pripade ak by zlyhal zalozny zdroj, tak by cast vody odtiekla do kanalu. Nechcem mat krb ako hlavne vykurovanie, na to bude kondezacny kotol, ale obcas sa da kurit aj drevom.
presne takto to mám aj ja spravené
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

ad výmenník - máme to doma a nie je to žiadna sláva. Na to aby to dokázalo vykúriť celý dom, by to muselo mať brutál výkon. Ale väčšinou majú tie krbové vložky al. krbové kachle výkony tak 4-8kW. Dnes by som to riešil inteligentnejšie, možno iba na dokurovanie bojlera s výmenníkom.

http://hrochot.hanusovci.sk/index.ph...-abx-vs-thorma

ad výduchy - kamarát od toho teraz v zime vyhorel (akože celý barák ľahol popolom), tak si vyber. Ale nepopieram že to kúri fantasticky.

Ak by som išiel do nejakého riešenia s pálením dreva vo vnútri domu, tak snáď riadne klasické kachle ako sa robili dakedy.
DSC42726_small.jpg  
0 0
radovan17 radovan17

radovan17 je offline (nepripojený) radovan17

je pravda ze na chate teplovzduch .my sme znizili naklady na el.vykurovanie teplovodnonym krbom ``domacej vyroby``je dolezite ako je dom energeticky narocny my mame 60tky skala tehla mury a je to super kurenie
za minus je fakt pri vyberani popola chystanie dreva a miestnost kde je krb je skoro spolocensky nevyuzitelna ak tam chce niekto z navstevy spat tak musime riadne upratat chystame sa stavat novy dom a tam sme zakomponovali ``krbovu miestnost``s obojstrannym krbom kde v obyvacke mas pekne dvierka 4polienka a vsetok bordel zostava z opacnej strany -drevo popol atd..... ako to bude fungovat nechame sa prekvapit ale nebude to hlavne kurenie ,hlavne bude plyn lebo traz ,ak nechceme platit drahu elektrinu tak musime byt doma celu zimu .......vsetko ma svoje za i proti
0 0
salinator salinator

salinator je offline (nepripojený) salinator

zdravim vsetkych krbovych "nadsencov".
mam dilemu, aky krb postavit v dome.
jedna sa o starsi (cca 60 rocny dom) s 40 cm murmi.
krb by som chcel umiestnit v centralnej casti domu, kde sa nachadzaju aj kominy a dumam nad tym,ci teplovzdusny, alebo "vodnik".
napad s teplovodnym sa mi zda ako progresivny z dovodu jednoducheho pripojenia na existujuce plynove kurenie. ale tiez by som mal jednoduchu montaz teplovdusneho rozvodu.
poradit by som potreboval s tym, ci je dobry napad zamyslat sa nad tym vodnikom, pretoze rozvody UK su riesene hrubymi trubkami bez cerpadla a expanznej nadrzky. ako vsetci dobre vieme plynove kurenie nie je ten najlacnejsi variant a krb v dome je prijemna relaxacia ako aj vkusny esteticky doplnok .
to tak v kocke k mojmu problemu".
budem vdacny za kazdu radu .
0 0
cyrilorban cyrilorban

cyrilorban je offline (nepripojený) cyrilorban

ku vaše otázke je potrebné prihliadnúť z viac aspektov :
-obstarávacie náklady,
-používanie/občasné, pravidelné/
-hlavný, prípadne vedľajší zdroj vykurovania
Po zodpovedaní otázok si môže vlastník určiť výber.
Teplovzdušný krb, je voľba lacnejšia, no nemusí byť šťastným riešením.
Teplovodný krb s rozvodom do systému centrálneho - je nákladnejší, ale účinnejší spôsob i s ohľadom možnosti prípravy TÚV.
Ideálne riešenie je krbová vložka na pelety - kotol /s výmenníkom/na centrálne vykurovnie. Perfektné, automatická regulácia, nižšie náklady na prevádzku.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Prečítala som si aký ste mali názor na stavané krby pred 2-3 rokmi. Tiež uvažujeme o stavbe krbu na chalupe a nevieme sa rozhodnúť či teplovodný, alebo teplovzdušný. Môžete mi poradiť, aké máte skúsennosti po rokoch a ktorý krb by ste doporučili teraz, teplovzdušný,alebo teplovodný?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

ilona Pozri príspevok
Prečítala som si aký ste mali názor na stavané krby pred 2-3 rokmi. Tiež uvažujeme o stavbe krbu na chalupe a nevieme sa rozhodnúť či teplovodný, alebo teplovzdušný. Môžete mi poradiť, aké máte skúsennosti po rokoch a ktorý krb by ste doporučili teraz, teplovzdušný,alebo teplovodný?
Ste na chalupe trvalo, alebo len cez víkend? Ak je to len na víkendové využitie, tak sa prikláňam k teplovzdušnému, lebo sú oveľa nižšie náklady na zhotovenie a rýchlo ohreje priestor, a hlavne je dosť blbovzdorný v porovnaní s "vodníkom". V princípe sa tam dokopy ani nemá čo pokaziť. No ale ak tam plánujete v zime tráviť dlhší čas, skôr by som riešil veľkú murovanú akumulačnú pec. Radiátory na chalupu nepatria
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Tiež sme názoru, že radiator na chalupu nepatrí, len nie všetci.Dcére sa stále lepšie pozdáva teplovodný krb, že sa pri jednom kúrení vyhreje aj bojler a zároveň uvažuje o podlahovom kúrení v kúpelni a v kuchyni z tohoto krbu. Tiež by chcela, aby to zároveň fungovalo tak, že keď sa nebude kúriť, prepne sa na elektrinu a bude teplo. Oslovila som už aj firmy, aby mi poradili, ale takí, čo majú s tým skúsennosti ako zákazníci vždy poradia lepšie,ako predajcovia.
0 0
cyrilorban cyrilorban

cyrilorban je offline (nepripojený) cyrilorban

i z osobnej skúsenosti, i z pohľadu komfortu určite odporúčam kotol/krb s teplovodným výmenníkom/, či už na drevo alebo na pelety z dreva. Niet nad čím uvažovať. Odporúčam značku Klover, výroboky tejto značky majú už všetko zabudované a sú do interiéru ako uliate.
Stačí zvoliť podľa osobnej predstavy, urobiť nutné pre inštaláciu a domácnosť nadobudne iný rozmer
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

ilona Pozri príspevok
Tiež sme názoru, že radiator na chalupu nepatrí, len nie všetci.Dcére sa stále lepšie pozdáva teplovodný krb, že sa pri jednom kúrení vyhreje aj bojler a zároveň uvažuje o podlahovom kúrení v kúpelni a v kuchyni z tohoto krbu. Tiež by chcela, aby to zároveň fungovalo tak, že keď sa nebude kúriť, prepne sa na elektrinu a bude teplo. Oslovila som už aj firmy, aby mi poradili, ale takí, čo majú s tým skúsennosti ako zákazníci vždy poradia lepšie,ako predajcovia.
Ak chcete to čo dcéra, tak sa pripravte na niekoľko-tisícovú investíciu. Krbová vložka s výmenníkom (2000+€), akumulačná nádrž s vnútorným zásobníkom (800+€) plus kopec vecí okolo toho, aby to fungovalo. Plus tá podlahovka - treba počítať aj s rozbitím starej podlahy, izoláciou, poterom, novou podlahou...
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ďakujem Vám obom za rady,mne sa viac pozdáva na chalupu teplovzdušný krb ako píše TomasHC, no ale uvidím aké budú cenové ponuky a či náhodou ešte niekto nenapíše nejaké iné klady a zápor teplovodného krbu.
0 0
chatari chatari

chatari je offline (nepripojený) chatari

caute, staviame si chatku 2ojpodlaznu, vnutorna plocha podlazia cca 40m2. Zamyslame sa nad teplovzdusnou krbovou vlozkou, ktorou chceme vykurit celu chatu. Chodit tam budeme po vikendoch, co by ste doporucili? Pocul som ze zliatinova vlozka pri takomto pouziti moze praskat, lepsia je ocelova..? Aku znacku by ste doporucili? Priviest zvonka vzduch do krbu, ci staci ten z miestnosti? Vlozka ma byt dvojplastove, trojplastova? Ci aka? )

Dik
0 0
krby foroneus krby foroneus

krby foroneus je offline (nepripojený) krby foroneus

chatari Pozri príspevok
caute, staviame si chatku 2ojpodlaznu, vnutorna plocha podlazia cca 40m2. Zamyslame sa nad teplovzdusnou krbovou vlozkou, ktorou chceme vykurit celu chatu. Chodit tam budeme po vikendoch, co by ste doporucili? Pocul som ze zliatinova vlozka pri takomto pouziti moze praskat, lepsia je ocelova..? Aku znacku by ste doporucili? Priviest zvonka vzduch do krbu, ci staci ten z miestnosti? Vlozka ma byt dvojplastove, trojplastova? Ci aka? )

Dik
Ak na víkendy tak určite teplovzdušný krb. Ja osobne preferujem oceľové vložky s šamotovou výstelkou, ale sú o niečo drahšie ako jednoduché liatinové vložky. Ja mám na chate liatinu a kúrime do nej cca 8-9 rokov a nijako nepraská, nedeformuje sa ... Takže si nemyslím že liatina by bola zlá voľba. Samozrejme nie liatinová vložka z poľského marketu za 400-500 eur.
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Mám krb-vraj krásny,ale postavený bol amatérsky.Síce pre efekt dobrý,ale aby som ho uživila,musela by som chodiť po lese ako mamka Pôstková.Idem ho dať zbúrať a kúpiť si piecku.Odborník ma lákal na teplovodný a prehliadol moju požiadavku,že chcem niečo pohotovostné,aby som mala teplo a prípadne si mohla uvariť čaj pri výpadku elektriny (kúrim plynom).Každý by si mal uvedomiť,že bez elektriny tieto systémy nefungujú a kalamity z ostatných rokov sú poučné.Pri -20°C ostať na pár hodín bez tepla nie je nič príjemné (najmä keď máte doma chorého príp. malé deti.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

chatari Pozri príspevok
caute, staviame si chatku 2ojpodlaznu, vnutorna plocha podlazia cca 40m2. Zamyslame sa nad teplovzdusnou krbovou vlozkou, ktorou chceme vykurit celu chatu. Chodit tam budeme po vikendoch, co by ste doporucili? Pocul som ze zliatinova vlozka pri takomto pouziti moze praskat, lepsia je ocelova..? Aku znacku by ste doporucili? Priviest zvonka vzduch do krbu, ci staci ten z miestnosti? Vlozka ma byt dvojplastove, trojplastova? Ci aka? )

Dik
Krb je vhodny ako doplnkove kurenie,nie hlavne. Najma pri vikendovom pouzivani je dost nevhodny, lebo trva dost dlho pokym celu chatu vykuri a bude rovnomerne teplo.
Na rychle ziskanie tepla je skor vhodna bezna plechova piecka.

Je hlupost hovorit, ze z toho ci oneho materialu krb.vlozky praskaju. Krb. vlozky prasknu malokedy,aj to na pricine je nekvalitny material / rozne no name vlozky z Polska/ , alebo, co je casty pripad- nespravnym pouzivanim.
Ak sa bojis prasknutia, mozo by stalo za uvazenie kupit KV so samotovym ohniskom. Samot sa da rychlo a lacno vymenit.

Aj vonkajsi privod vzduchu, hlavne pri silnych minusovych teplotach vonku a pri obcasnom pouzivani moze prispievat k poskodzovaniu KV. Ja odporucam skor vnutorny,ale to je samozrejme vec nazoru.
0 0
krby foroneus krby foroneus

krby foroneus je offline (nepripojený) krby foroneus

​Nesúhlasím s názorom, že bez elektriky tieto systémy nefungujú. Existujú záložné zdroje ktoré vám podľa druhu dokážu tento systém potiahnuť na niekoľko hodín. Ja to dávam automaticky ku každému vodníkovi. Druhá vec je že existujú aj celonerezové výmenníky nad krbovú vložku, ktoré sa pri výpadku elektriny dajú vypustiť a fungujú ako bežný dymovod. V tomto prípade používate krb ako teplovzdušný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať