Zavrieť

Porady

Životnosť plastových okien

rokr rokr

rokr je offline (nepripojený) rokr

Chcel by som sa opýtať, či neviete, akú životnosť majú plastové okná ?

V paneláku máme 20 ročné drevené okná, ktoré nie sú poriadne utesnené.

Viem, že nie je profil ako profil a preto by som uvažoval o 5 alebo 6 komorovom profile.
Usporiadat
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

To JozkoZ: ked spominas tu rekuperaciu, mas ju? A ak ju mas, ako dlho ju mas. Je niekde nejaky clanok, kde je o tom trochu viac popisane? Ja mam stale taku akusi blbu predstavu, ze mi furt nieco fuci na hlavu cez nejaky filter, ktory sa urcite dost rychlo zasvini a treba ho casto menit. Ale mozno ze som uplne vedla......

Tie rekuperacne jednotky dost stoja.....
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

focus3ccd Pozri príspevok
To JozkoZ: ked spominas tu rekuperaciu, mas ju? A ak ju mas, ako dlho ju mas. Je niekde nejaky clanok, kde je o tom trochu viac popisane? Ja mam stale taku akusi blbu predstavu, ze mi furt nieco fuci na hlavu cez nejaky filter, ktory sa urcite dost rychlo zasvini a treba ho casto menit. Ale mozno ze som uplne vedla......

Tie rekuperacne jednotky dost stoja.....
Zatial nemam, ale samozrejme pred rozhodnutim ci budem robit rozvody ... tak som sa bol presvedcit v dvoch domoch. A je to presne to co chcem (jednak kvoli vetraniu, znizenie vlhkosti v zime - ale u mna hlavne preto ze nemam rad rozne pachy v domacnosti ....)

Mam zatial iba hotove rozvody a momentalne idem davat dokopy jednotku.

(na nete su naozaj drahe ale daju sa najst aj lacnejsie - ci uz od VANA od cca 30 000,- ale nasiel som aj napr. AKOR t3/7 .... - na EBAY su za dobru cenu FUNTECH)

Zariadenie je to v podstate jednoduche - dva ventilatory + nejaka regulacia k nim, filtre, pripadne klapky a dohrev - no a samozrejme samotny vymennik tepla - ci uz menej ucinny ale jednoduchsi krizovy alebo protiprudy.
dost sa o tom mozes docitat na tzb-info.sk

Co sa tyka fukania na hlavu .... - vsetko je to len o navrhu a hlavne rychlosti prudenia vzduchu. ked je to spravne nadimenzovane tak jeden uzivatel pisal ze uz 1m od vyusty nezaznamena pohyb na dyme ( skusal nejakou vonavou tycinkou).

Treba si uvedomit ze ta vymena nemusi byt rychla ako pri vetrani oknamy - ale pomala a cim je pomalsia tym ma aj vymennik vacsiu ucinnost.

vetraky sa pouzivaju okolo 100W - a aj to vacsinou idu na polovicu ( na plno len pri razovom vetrani - WC, kuchyna ..).
Takze nieje problem to mat pustene aj vacsinu dna.

Vysoka rychlost vzduchu by znamenala aj daleko vacsi hluk - ci uz od samotnych ventilatorov tak aj z potrubia prudenim vzduchu .....

A este k tym filtrom - samozrjme zalezi na samotnych filtroch akej tridy a velkosti su a samozrejme na vonkajsom prostredi. Kludne ich dat nemusis (asi by ale bolo treba castejsie umyvat vymennik) - pri vetrani oknami taktiez ziadne filtre nemas

Ja neberiem rekuperaciu ako nieco navratne (kvoli vratnemu teplu) ale nieco komfortne. - Mat cisty cerstvy vzduch (a teply v zime) bez toho aby som pravidelne chodil a vsade otvaral okna a potom zatvral .....
A ruku na srdce kto vetra rucne ( hlavne v zime) a pravidelne vsetky miestnosti ?
Naposledy upravil jojkoz : 30.10.08 at 12:04
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Composite Pozri príspevok
ak máš poriadne mikrovatrenie nemáš problém.
ušetríš teplo, nie ako ked otvoriš okno a teplo je fuč, to už nie je úspora
Uz mi to neda sa nezapojit . Stale sa tu spomina mikrovetrania, ale ako tu uz bolo spominane, tak je to viacmenej zbytocnost.

Neviem co mas na mysli pod pojmom "poriadne" mikrovetranie, ale to je typicky spatny sposob vetrania, to co pises je uplne naopak. Ak vetras formou mikrovetrania, tak teplo ti neustale unika, permanentne vykurujes ulicu. Spravne by sa malo vetrat narazovo, t.j. poriadne otvorit okna, nech sa rychlo vymeni vzduch a potom zavriet, aby nedoslo k ochladeniu stien. Takto postacuje vyvetrat rano, vecer pripadne aj cez den ak je nutnost.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Oproti úniku tepla cez staré okná t.j. cez sklá a medzery medzi drevenými rámami, je mikrovetranie len veeeeeeľmi malinký zlomok úniku, skoro by som povedala ako aj keby žiadny
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

iriska Pozri príspevok
Oproti úniku tepla cez staré okná t.j. cez sklá a medzery medzi drevenými rámami, je mikrovetranie len veeeeeeľmi malinký zlomok úniku, skoro by som povedala ako aj keby žiadny
TO je super - pretoze rovnaky ucinok to ma aj na odvetranie vlhkosti (a tym aj na pripadne plesne)

Cize defacto - ako pisem je to zbytocne.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ale ušetrím pár desiatok tisíc za tebouhorepopísaný systém.
0 0
jozefzilovec jozefzilovec

jozefzilovec je offline (nepripojený) jozefzilovec

dobry deň chcel by som sa otýtať ktory profil na plastové okná je najlepší?? s týchto troch: aluplast, KBE alebo fenstherm brill? dakujem za odpoveď
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

iriska Pozri príspevok
Ale ušetrím pár desiatok tisíc za tebouhorepopísaný systém.
To nic nemeni na tom ze mikroventilacia je naprd.

Ked nieje rekuperacia tak sa musi vetrat klasicky - tak ako tu popisal robin78
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

jozefzilovec Pozri príspevok
dobry deň chcel by som sa otýtať ktory profil na plastové okná je najlepší?? s týchto troch: aluplast, KBE alebo fenstherm brill? dakujem za odpoveď
aluplast, aj my si ho budeme dávať...
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

svedia Pozri príspevok
aluplast, aj my si ho budeme dávať...
neda sa jednoznacne povedat ktory profil je najlepsi, ale ked som si vyberal okna, tak aluplastu som sa uz preventivne vyhol ... nevravim, ze je zly, dost zalezi aj od vyrobcu...
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

áno záleží to od vyrobcu a hlavne od montáže... ešte rozmýšlam nad profilom --avangarde, neviem nepoznám.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

svedia Pozri príspevok
áno záleží to od vyrobcu a hlavne od montáže... ešte rozmýšlam nad profilom --avangarde, neviem nepoznám.
presne tak, vyrobca, montaz ... ale povedz, to kde chodite na tieto "exoticke profily"?
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

na severe slovenska..
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

svedia Pozri príspevok
áno záleží to od vyrobcu a hlavne od montáže...
Hej, som rád, že si okná montujem vo vlastnej réžii...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Composite Pozri príspevok
plastové okná vydržia cca. 30 rokov, ak sa o ne nebudeš starať, tak zožltnú, nekvalitné sa skrútia.

Lepšie sú euro okná, sú drevené a premalovanie cca. každý 5 rok by som nevidel ako nevýhodu, pretože euro okná, majú lepšie mikrovetranie, čiže vzduch cirkuluje, nie ako u plastových.

Proste kto povie, že plastové sú lepšie ako euro okná (drevené), tak fakt nevie o čom hovorí

pretože euro okná, majú lepšie mikrovetranie, čiže vzduch cirkuluje
To je čo za blbosť???Jediný rozdiel medzi úžitkovými vlastnosťami medzi euro a plast oknami je v estatickej hodnote okien.U Euro je vyššia .Kvalita výroby euro okien na Slovensku je katastrofálna. Trúfnem si tvrdiť že v ničom inom sa na Slovensku v stavebníctve tak neklame konečný zákazník ako sú tzv EUROOKNÁ.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Tiez si mylsim, ze eurookna sa v ndesnej dobe predrazuju a kvalita klesa, aj ked nastastie zatial nemam s mojimi taku skusenost. Ked si clovek zoberie, ze sa vyrabaju z mokreho dreva, tak sa to musi niekde odzrkadlit. Aj ked sa platuju a cinkuju. Bratovi na vchodovych drahych drevennych dverach vytiekla zivica a aj na jednom okne. Pouzite bolo borovicove drevo. Je mastnejsie, mozno dlhsie vydrzi, ale za vsetko sa plati...... V tejto dobe asi fakt len plastaky, len sa spravne rozhodnut........ Urcite ale by som nebral poliaka.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

focus3ccd Pozri príspevok
Urcite ale by som nebral poliaka.
Ja osobne by som sa ani poliaka nebal - ale z velkej fabriky - nie garaz majstrov.
Je jasne ze to uplne najlacnejsie natrhu nemoze byt kvalita. Najlepsie si je nieco zistit o povode okien. Dobra firma - aj ked dovaza z PL nema problem povedat z akej fabriky .......

Ti co to zatajuju asi vedia preco .....

( mimo ine ja mam nemecky GAELAN skladany tu v SR - bol som priamo vo vyrobe okien - ale neslo ani tak o samotny profil ako o firmu s ktorou uz mame dobre skusenosti - pred 8 rokmi robili okna rodicom na dom a pred dvoma na firmu - max. spokojnost)
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Ale euro okná nekúpite za cenu plastových
A napísať, že tam nie je rozdiel , to napíše neznalec
0 0
rokr rokr

rokr je offline (nepripojený) rokr

Podľa článku v nemenovanom časopise kvalitné drevené okná majú životnosť až 70 rokov. Takže veľkú úlohu pri plastových oknách majú kvalitné sklá (plnenie plynom, 2-3 sklá) a profil (hĺbka), montáž.
0 0
timmo1 timmo1

timmo1 je offline (nepripojený) timmo1

na to si ako prišiel ????.....nič horšie ako drevené okná nepoznám
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať