Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Bella29 Bella29

Bella29 je offline (nepripojený) Bella29

Chcem sa spytat, co este mozem urobit, aby som ziskala co najvacsiu matersku: od roku 1997 do 30.juna 2007 som bola zamestnankynou v skolstve, od 1.jula 2007 do 25.februara 2008 som bola zamestnankynou v sukromnej firme, potom som bola nezamestnana do 31.8.2008 a od 1.9.2008 som SZCO. Platim si dobrovolne nemocenske z vymeriavacieho zakladu 30 216,-Sk od 1.10.2008. Termin porodu mam 9.5.2009. V SP mi povedali, ze nesplnam podmienku 26 tyzdnov, chybaju mi 4 dni, lebo nastup na matersku mi vychadza 28.3.09. Nemozem ako SZCO nastupit na MD neskor? Alebo mam moznost sa zamestnat, mam to urobit? V tom pripade si mozem nechat aj zivnost? Dakujem za odpovede.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vybabrite s celou SP tak, že pred nástupom na materskú sa zamestnajte, ak máte túto možnosť, a s platom 30219 Sk hrubého mesačne. Nárok na materské mať budete a to z toho VZ, aký dosiahnete v čerstvom zamestnaní.

DNP treba pritom zrušiť.

Mať zamestnanie a súčasne byť SZČO zakázané nie je (zatiaľ, bohvie čo si istý pán v budúcnosti vymyslí).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bella29 Pozri príspevok
Chcem sa spytat, co este mozem urobit, aby som ziskala co najvacsiu matersku: od roku 1997 do 30.juna 2007 som bola zamestnankynou v skolstve, od 1.jula 2007 do 25.februara 2008 som bola zamestnankynou v sukromnej firme, potom som bola nezamestnana do 31.8.2008 a od 1.9.2008 som SZCO. Platim si dobrovolne nemocenske z vymeriavacieho zakladu 30 216,-Sk od 1.10.2008. Termin porodu mam 9.5.2009. V SP mi povedali, ze nesplnam podmienku 26 tyzdnov, chybaju mi 4 dni, lebo nastup na matersku mi vychadza 28.3.09. Nemozem ako SZCO nastupit na MD neskor? Alebo mam moznost sa zamestnat, mam to urobit? V tom pripade si mozem nechat aj zivnost? Dakujem za odpovede.
Predpokladaný termín pôrodu nie je jednoznačný a stanovuje sa rôznymi spôsobmi (napr. pomocou ultrazvuku, podla termínu posl.menštr), preto majú mamičky väčšinou viac možných termínov pôrodu. Ak by si napr. mala jeden z termínov 13.5.09 alebo neskôr a práve tento termín použil lekár do žiadosti o materské ako pravdep.termín pôrodu, tak by ti nárok na materské zo skutočného VZ DNP (t.j. VZ 30216) vznikol. Spýtaj sa lekára na ten termín.
Potom by si nastupovala na MD 1.4.09. Skutočný termín pôrodu by nárok neovplyvnil, ak by nenastal pred 1.4.09.

Ak by to nebolo reálne, tak aj ten prac.pomer je možný. DNP by bolo dobré pre istotu zrušiť. Aj ked podla tvojho pribehu nem.poistení, ak by prac.pomer trval aspon 30dní, tak aj súbeh by bol možný. No načo to komplikovať, radšej DNP ukončiť a zo zamestnania mať maximum.
Naposledy upravil brčko : 05.12.08 at 11:30
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Bella29 Pozri príspevok
Chcem sa spytat, co este mozem urobit, aby som ziskala co najvacsiu matersku: od roku 1997 do 30.juna 2007 som bola zamestnankynou v skolstve, od 1.jula 2007 do 25.februara 2008 som bola zamestnankynou v sukromnej firme, potom som bola nezamestnana do 31.8.2008 a od 1.9.2008 som SZCO. Platim si dobrovolne nemocenske z vymeriavacieho zakladu 30 216,-Sk od 1.10.2008. Termin porodu mam 9.5.2009. V SP mi povedali, ze nesplnam podmienku 26 tyzdnov, chybaju mi 4 dni, lebo nastup na matersku mi vychadza 28.3.09. Nemozem ako SZCO nastupit na MD neskor? Alebo mam moznost sa zamestnat, mam to urobit? V tom pripade si mozem nechat aj zivnost? Dakujem za odpovede.
Nové zamestnanie pred nástupom na MD je OK. Ako píše p. Mihál, musí to byť s platom 30219,- mesačne /alebo prepočítané presne na dni trvania PP/ a v tom čase treba DNP zrušiť.
Podľa mňa by však možno bola možnosť aj na maximálnu materskú z DNP. Keďže si platíš za maxima a chýbajú Ti 4 dni do splnenia podmienky 26 týždňov, skús sa s lekárkou dohodnúť na posune predpokladaného termínu pôrodu o 4 dni. Tým pádom by Ťa mohla o 4 dni neskôr vypísať na MD a nárok na materské by si mala. Len nesmieš porodiť skôr ako táto doba uplynie.
S tým zamestnaním by to bolo možno istejšie. Aj pri prípadnej PN, postup so zamestnaním môžeš uskutočniť aj pred nástupom na PN a rovnako ju môžeš mať vyplácanú v maximálnej výške.
0 0
Bella29 Bella29

Bella29 je offline (nepripojený) Bella29

Dakujem Vam za odpovede, velmi ste mi pomohli...porozpravam sa s lekarkou a ked to nebude mozne, zamestnam sa. Staci mi tyzden pred nastupom na MD?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Tak to je podraz, a prečo ste sa ku sebe v BA neprihlásili? Vnímal som jednu veľmi šikovnú žienku, to ste boli Vy?

prečo podraz? Opakovanie je matkou múdrosti a som si aspon overila tie základy, ktoré sú podstatné. No a bola som aj zvedavá na váš seminár a tiež to bola pre mna vítaná zmena (na žiadnom školení som tak dlho nebola ... už 4roky som mimo prax)

prečo som sa "k sebe" neprihlásila? No ani som sa nezaprela. Prezencia nebola podla nicku. A tiež som nebola v najlepšej forme . Som o 10dní nato porodila


dakujem za vašu odpoved.
Tak uvidíme, aká bude prax v takom prípade. Či v prípade, ak bude "nová prihláška" na DNP "s iným" (zmeneným) VZ ako bol stanovený v období kratšom ako 6mesiacov, bude SP akceptovať prihlášku od dátumu, na nej uvedenom. Ale teda nadalej budú považovať DNPosobu prihlásenú z VZ aký bol stanovený v období kratšom ako 6mesiacov, t.j. ešte pred touto novou prihláškou, a až po uplynutí 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ budú akceptovať tento novo stanovený VZ na prihláške.

No tento spôsob, čo som popísala (teda hlavne tá zmena VZ po uplynutí 6mesiacov) sa mi zdá dosť komplikovaný, takže ho nepredpokladám. Neviem si to technicky v SP predstaviť.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

brčko Pozri príspevok
tá zmena je už schválená. No platí až od 1.1.09, t.j. ak podáš zmenu ešte v decembri, platí ešte staré znenie zákona a je to možné.

Ak ti bude vychádzať nástup na MD až v r.2010, tak sa treba z minima odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt!!! a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia. Zmena však bude možná až po uplynutí najmenej 6mesiacov od stanovenia VZ.
(samozrejme, ak dovtedy nebude nejaká zmena, čo ale asi nebude )
áno ďakujem Vám aj pánu Mihálovi, ale stále mi vŕta hlavou jedna otázka, tak ako písal pán Mihál vyššie, otehotniem napr. v júli, budem prihlásená na DNP od 12/2008 potom sa odhlásim a následne prihlásim s novým VZ najneskor do 8 tt a ako dlho musím byť ešte DNP? Tých 270 dní musí trvať z každého nového prihlásenia sa na DNP? Alebo do tých 270 dní sa mi bude počítať aj to predchádzajúce DNP t.j. od 12/2008?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elizabet100 Pozri príspevok
áno ďakujem Vám aj pánu Mihálovi, ale stále mi vŕta hlavou jedna otázka, tak ako písal pán Mihál vyššie, otehotniem napr. v júli, budem prihlásená na DNP od 12/2008 potom sa odhlásim a následne prihlásim s novým VZ najneskor do 8 tt a ako dlho musím byť ešte DNP? Tých 270 dní musí trvať z každého nového prihlásenia sa na DNP? Alebo do tých 270 dní sa mi bude počítať aj to predchádzajúce DNP t.j. od 12/2008?
samozrejme aj to predchádzajúce "ukončené" a v období dvoch rokov pred pôrodom. Dôležitých v tomto novom prihlásení je tých aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do dna pred "nástupom na MD".
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to vyzerá v r. 2009 so súbehom PNP zo SZCO a DNP? Je to stále možné? Na radu som sa v novembri z DNP odhlasila, od 1.12. platím maximum a k 1.12. zmením len VZ na minimum? Ďakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

A ešte niečo. Známa je tehotná v 21. týždni. od 7.1.2008 pracovala, s tým že od 24.8. je kvoli rizikovému na PN. Pred 7.1.08 pracovala 3 roky v priebehu ktorých bola ešte 3 mesiace (1.10.07-7.1.2008) na urade prace. Má nárok na materské? Ak áno v akej výške? jej HM je 14 000,-. Dá sa s tým ešte niečo robiť, aby mala vyššiu materskú? Myslím že nárok by mala mať, lebo za posledné dva roky robila : od 7.1.-24.8. (potom PN - to sa tiež počíta?) čo je cca 200 dní a predtým ešte 3x365 bez 3 mesiacov, takže na 270 dní sa to naškrabe. Ďakujem za rady
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
brčko Pozri príspevok
prečo podraz? Opakovanie je matkou múdrosti a som si aspon overila tie základy, ktoré sú podstatné. No a bola som aj zvedavá na váš seminár a tiež to bola pre mna vítaná zmena (na žiadnom školení som tak dlho nebola ... už 4roky som mimo prax) ...
Z moje strany to bolo trošku expresívne. Ale vždy mi je ľúto, keď je na školení nejaký "mienkotvorný" Poraďák, a neprizná sa ku sebe. Takto Vás poznám len v elektronickej podobe.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
A ešte niečo. Známa je tehotná v 21. týždni. od 7.1.2008 pracovala, s tým že od 24.8. je kvoli rizikovému na PN. Pred 7.1.08 pracovala 3 roky v priebehu ktorých bola ešte 3 mesiace (1.10.07-7.1.2008) na urade prace. Má nárok na materské? Ak áno v akej výške? jej HM je 14 000,-. Dá sa s tým ešte niečo robiť, aby mala vyššiu materskú? Myslím že nárok by mala mať, lebo za posledné dva roky robila : od 7.1.-24.8. (potom PN - to sa tiež počíta?) čo je cca 200 dní a predtým ešte 3x365 bez 3 mesiacov, takže na 270 dní sa to naškrabe. Ďakujem za rady
V jej prípade má zmysel prihlásiť sa na DNP - z min VZ. Má ukončené poistenie 30.9.07 a spolu s DNP podmienku splní ....
A nárok bude mať aj z terajšieho trvajúceho poistenia (zamestnania).
Dokonca ak by ukončila terajšiu PNku a prihlásila sa na DNP ... tak by potom mohla poberať nemocenské aj ako DNP aj ako zamestnanec.
... len treba dobre spočítať dobu toho predchádzajúceho zamestnania ... predpokldám, že bolo súvislé do 30.9.07
0 0
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
Ahojte,
chcem sa Vás spýtať, sestra bola na materskej 6 mesiacov a teraz je na rodičovskom príspevku od decembra. Chcela by sa zamestnať na dohodu, bude sa jej krátiť rodičovský príspevok o túto dohodu? bude ju mať menšiu alebo jej ostane celý rodičovský? Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nárok na rodičovský príspevok jej z dôvodu, že bude pracovať na dohodu, nezanikne a ani sa nebude nijako krátiť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
V jej prípade má zmysel prihlásiť sa na DNP - z min VZ. Má ukončené poistenie 30.9.07 a spolu s DNP podmienku splní ....
A nárok bude mať aj z terajšieho trvajúceho poistenia (zamestnania).
Dokonca ak by ukončila terajšiu PNku a prihlásila sa na DNP ... tak by potom mohla poberať nemocenské aj ako DNP aj ako zamestnanec.
... len treba dobre spočítať dobu toho predchádzajúceho zamestnania ... predpokldám, že bolo súvislé do 30.9.07
ďakujem za odpoveď. čiže stači na par dni zrušiť PN a za ten čas sa prihlasiť na DNP a hned znova može ist na PN a už bude mat narok na marodku??? A ta posledna veta s tym aka je doba v byvalom zamestnani, to ako že či splnila 270 dni?? Pokiaľ viem, tak bolo súvislé tak ako si písala.
0 0
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
Ďakujem veľmi krásne za odpoveď
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nárok na rodičovský príspevok jej z dôvodu, že bude pracovať na dohodu, nezanikne a ani sa nebude nijako krátiť.
Dobrý deň, a čo v prípade, že by bola zamestnaná na zmluvu? Bude sa rodičovský príspevok krátiť?? Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
...... A ta posledna veta s tym aka je doba v byvalom zamestnani, to ako že či splnila 270 dni?? Pokiaľ viem, tak bolo súvislé tak ako si písala.
... že ak sa npr 9.12. prihlási na DNP a 15.12. by ochorela .... tak nárok z terajšieho zamestnania má. A aby mala nárok aj z DNP ... tak musí mať 270 dní za posledné 2 roky dozadu z DNP (5 dní) + predchádzajúce zamestnanie (aspoň 265 dní)... ak nemala nejaké neplatené voľno, tak jej to vychádza
Samozrejme treba 2x vypýtať PNku
0 0
likelara likelara

likelara je offline (nepripojený) likelara

Super debata, no mne sa teraz vynára kopec otázok na "môj prípad".

Pracujem nepretržite 10 rokov ako zamestnanec s hrubým príjmom 25 000 Sk, od 10.9.2008 som tehotná a od 21.10.2008 som PN a pravdepodobne budem PN až do nástupu na materskú dovolenku.

Zaujímalo by ma, či sa v mojom prípade môžem dobrovoľne poistiť, a či to má pre mňa vôbec význam.
Pochopila som správne, že pokiaľ som PN, tak sa dobrovoľne poistiť nemôžem?

Ďakujem za radu.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Dračica Pozri príspevok
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Ak ste z Košíc a okolia, najlepšia šanca dozvedieť sa, čo a ako /školenie od Ing. Jozefa Mihála/, čiže rady z prvej ruky:

Vážené Poraďáčky a Poraďáci,

na základe Vašich početných žiadostí som sa rozhodol zorganizovať bezplatný seminár k materskej v Košiciach.

Téma:

Materská, ako si zabezpečiť čo najvyššiu materskú, dobrovoľné nemocenské poistenie + ďalšie "pikošky" podľa záujmu z oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

Seminár sa koná v piatok 12.12.2008 v Košiciach, od 9.00 do cca 13.00 v turistickej ubytovni Kosmalt na Kysuckej 16. Link:

http://www.iubytovanie.sk/731-<WBR>sk/ost...na-kosmalt.php

Salónik má kapacitu cca 20 miest, začína sa od 9.00, vstup je možný od 8.30, predpokladaný záver o 13.00. Prihlasovať sa tu môžete ale nemusíte, seminár sa určite konať bude. Vstup voľný.

Prosím dajte vedieť o tejto pripravovanej akcií všetkým, o ktorých si myslíte, že by ich to mohlo zaujímať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať