Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Keď si ma už chcete uctiť uvedením titulu, tak prosím namiesto "Ing." uvádzajte "RNDr.".

A za reklamu seminára ďakujem.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

brčko Pozri príspevok
viktora,
PN vzniknutá v r.2008 sa ráta z vymer.základov v r.2007 ako zo zamestnania, tak aj z DNP (ak ozaj dávala vždy len zmenu a teda od 1.10.07 sa ani raz neodhlásila)
ak platila DnP od 1.10.07 do 31.12.07 z minima 8100,- tak aj z toho sa rátala nem.dávka(nerozumiem, čo si píslala o dec, maxime a 916sk), no a aké mala VZ v zamestnaní v r.2007-vysvetlenie-v dec.sa prihlásila na max.vz a od 1.1.08 urobila zmenu na min vz

Ak chcela maximálne materské v súčte zamestnanie + DNP, mala dať nie zmenu VZ ale sa odhlásiť a najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima,resp. rozdielu maxim. VZ a VZ v zamestnaní.
..Po pravde..ja sama už mám z toho zmätok..a sestra sa v tom absolútne nerozumie..nechala sa ohaluškovať tetami zo sociálky..takže s jej prípadom asi na čas končím..kedže tety a ich rady zvíťazili..a ja len dúfam, že bude mať všetko ok...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
..Po pravde..ja sama už mám z toho zmätok..a sestra sa v tom absolútne nerozumie..nechala sa ohaluškovať tetami zo sociálky..takže s jej prípadom asi na čas končím..kedže tety a ich rady zvíťazili..a ja len dúfam, že bude mať všetko ok...
nuž ak chcela isť na PN "súvislú" až do nástupu na MD a mať aj nárok na materské, tak v prípade, že si platila od 1.1.08 z minima, tak sa bolo treba predpokladám v septembri rozhodnúť. Bud maximálna nemocenská alebo maximálne materské. No a jej poradili tú zmenu od 1.10.08 predpokladám.

ozaj sa bohužial dosť neorientujem v tvojich zadaných údajoch
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

likelara Pozri príspevok
Super debata, no mne sa teraz vynára kopec otázok na "môj prípad".

Pracujem nepretržite 10 rokov ako zamestnanec s hrubým príjmom 25 000 Sk, od 10.9.2008 som tehotná a od 21.10.2008 som PN a pravdepodobne budem PN až do nástupu na materskú dovolenku.

Zaujímalo by ma, či sa v mojom prípade môžem dobrovoľne poistiť, a či to má pre mňa vôbec význam.
Pochopila som správne, že pokiaľ som PN, tak sa dobrovoľne poistiť nemôžem?

Ďakujem za radu.
prihlásiť sa na DNP môžeš aj počas PN, v tom problém nie je. No ak nemáš v poslených dvoch rokoch pred pôrodom okrem trvajúceho nem.poistenia iné ukončené nem.poistenie, tak si už pomocou DNP materské nezvýšiš (ak ti išlo o to)

pozri sériu článkov o materskom tu:
http://jozefmihal.blogspot.com/
(dolu pod prihláškami)
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň,
kolegyňa pôjde 20.12.2008 na materskú. Zamestnaná je od 31.3.2008, dovtedy úrad práce. Prosím vás, má ešte zmysel pre ňu, ukončiť pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším príjmom u toho istého zamestnávateľa? Rada by som jej pomohla, ale neviem ako. Ďakujem.

brčko Pozri príspevok
samozrejme má to zmysel, ved ešte nie je 20.12.08! Resp. aj by jej nový prac.pomer začal od 19.12.08, tak treba urobiť prihlášky najneskôr 18.12.08. Takže dá sa

K týmto príspevkom prosím o radu k tým dátumom:
koniec prac. pomeru dňa 15.12.2008
začiatok prac. pomeru 16.12.2008
odhláška ide 14.12.2008 s dátumom ukončenia 15.12.2008
prihláška ide 15.12.2008 s dátumom začatia 16.12.2008

Prosím vás, je to tak správne, aby som ju nepripravila o materskú aj tú minimálnu?
Ďakujem pekne
0 0
pytajuvsia pytajuvsia

pytajuvsia je offline (nepripojený) pytajuvsia

super rady z porady som objavila len tento tyzden a preto som sa hned / 9.12 / dala dobr.nem.pripoistit z max.VZ . Od 1.1.2009 poziadam o zmenu na minimum a budeme cakat kym nepocnem 2 .babatko ....Keby sme nahodou pocali v january, february mohla by som dostat max.matersku z roku 2008 i ked som evidovana necely mesiac od 9-31.12 maxVZ.
PS : dietatko planujeme pocat az v lete ale keby nahodou
poradite mi_? dakujem
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

brčko Pozri príspevok
potom daj vedieť, ako si dopadla .
Ďakujem za odpoveď.

No tak platím si len z rozdielu a nie je to až také strašné takže ak som to dobre pochopila tak si mám zmeniť na začiatku raka len vymeriavací základ.

No nie je mi celkom jasné prečo mi tam nevznikne maerská od zamestnávateľa veď sa berie posledný nie? A keby som si neplatila to DPN tak by som nedostala meterská? Už som z toho celkom jeleň

A určite dám potom vedieť ako som dopadla

Vďaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

IvetaH Pozri príspevok

K týmto príspevkom prosím o radu k tým dátumom:
koniec prac. pomeru dňa 15.12.2008
začiatok prac. pomeru 16.12.2008
odhláška ide 14.12.2008 s dátumom ukončenia 15.12.2008
prihláška ide 15.12.2008 s dátumom začatia 16.12.2008

Prosím vás, je to tak správne, aby som ju nepripravila o materskú aj tú minimálnu?
Ďakujem pekne
môže byť aj tak,
no myslím odhláška môže byť aj den po ukončení PP, v takom prípade vlaste by išla najprv nová príhláška a až potom odhláška
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pytajuvsia Pozri príspevok
super rady z porady som objavila len tento tyzden a preto som sa hned / 9.12 / dala dobr.nem.pripoistit z max.VZ . Od 1.1.2009 poziadam o zmenu na minimum a budeme cakat kym nepocnem 2 .babatko ....Keby sme nahodou pocali v january, february mohla by som dostat max.matersku z roku 2008 i ked som evidovana necely mesiac od 9-31.12 maxVZ.
PS : dietatko planujeme pocat az v lete ale keby nahodou
poradite mi_? dakujem
potom nezabudni podať zmenu VZ ešte v decembri, aby bola platná od 1.1.09

no a pozor!, ak by si otehotnela až v lete a teda ti vychádzal nástup na MD (čo je 6 resp. 8týždnov pred predp.termínom pôrodu) až v r.2010, to by bolo treba konať, odhlásiť a nanovo sa prihlásiť najneskôr do 8tt resp. do 6tt. a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto poslendého prihlásenia na DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi29 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.

No tak platím si len z rozdielu a nie je to až také strašné takže ak som to dobre pochopila tak si mám zmeniť na začiatku raka len vymeriavací základ.

No nie je mi celkom jasné prečo mi tam nevznikne maerská od zamestnávateľa veď sa berie posledný nie? A keby som si neplatila to DPN tak by som nedostala meterská? Už som z toho celkom jeleň

A určite dám potom vedieť ako som dopadla

Vďaka
nebudem ti tvrdiť, že nárok na materské zo zamestnania mať nebudeš, no podla príspevkov, čo som tu čítala, tak "vraj" takto soc.poistovna postupuje (už som ti o tom písala ako). Mala by si predpokladám nárok na materské len z DNP. No píslala som, že s tým osobnú skúsenosť nemám. Skús si to prípadne overiť v SP, či budeš mať nárok aj na materské zo zamestnania v ochrannej lehote ak máš trvajúce DNP.

Ja som práve kvôli tomuto (nechcela som riskovať) zrušila DNP, ale som mala dosť vysoký VZ v zamestnaní.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

brčko, už si mi viackrát poradila aj tuším minulý týždeň ohľadom materskej, ale ešte by som Ťa poprosila o radu,
chcela som sa prihlásiť na DNP ešte do konca roka, ale všetko nasvedčuje tomu, že najvhodnejším obdobím na otehotnenie pre mňa je niekedy v lete /6,7,8/2009/ samozrejeme ak sa to podarí, takže asi pre mňa nemá zmysel prihlásiť sa na DNP teraz ešte v tomto roku však? Kedy by to bolo najvhodnejšie podľa teba, aby som veľa nepreplatila? Ešte pripomeniem, že som na RD a v zamestnaní ma vedú ako osobu na rodičovskej dovolenke, tj. nemám ukončený PP.HM som mala cca 14.000,- Sk.
Naposledy upravil elizabet100 : 10.12.08 at 20:54
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Dobrý deň. Čítam tie príspevky už 2 dni, ale moju situáciu som presne nenašla. Som živnostníčka od marca 2005, platím si minimálne odvody, nemám dobrovoľné nemocenské poistenie. Som tehotná, v máji mám termín pôrodu. Ak som dobre pochopila, riešením pre mňa je nájsť si zamestnanie s cca 30tis. platom. Toto plánujem od januára 2009 s tým, že nastúpim na PN. Na to, aby sa mi rátala materská a PN z tohto základu, musím zároveň zrušiť respektíve pozastaviť živnosť? Alebo súbežná živnosť na to nemá vplyv?
Ďakujem.
0 0
Givelenka Givelenka

Givelenka je offline (nepripojený) Givelenka

Dobrý deň, ako čítam tak čítam dúfam že som pochopila dobre.Poberám rodičovský príspevok ,zamestnana nie som , DNP som bola od 1.1.08 do 31.8.08 z min. VZ . Ak by môj termín pôrodu bol v druhej pol augusta 09 alebo neskôr do konca roku 2009,a ak chcem maximálne materské mám dve možnosti: buď sa teraz hneď prihlásiť v dec na DNP z max. VZ a od 1.1.09 znížiť na minimum a platiť až do nástupu na MD. Alebo sa prihlásiť až v roku 2009 ale najneskôr do ôsmeho týždňa tehotenstva a platiť z max.VZ nepretržite až do nástupu na MD. V oboch prípadoch by som splnila podmienku "270 dní" aj "26 týždňov".V prvom prípade však zaplatím na poistnom omnoho menej. UVAŽUJEM SPRÁVNE???? prosím opravte ma ak to je zle, nerada by som niečo prehliadla ako pri ostatnej MD
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Prosím,poraďte mi.Chcem pomôcť kamarátke,ktorá ide na materskú 04/09
je zamestnaná príjem cca 15 000,-,Keď ju zamestnám ešte teraz v decembri na vedľajší pracovný pomer s VZ 30 tis.,dokedy ju musím mať na stave aby dostala 2x materskú,môže mať od 01.01.09 do 04/09 neplatené voľno a potom ukončenie pred materskou/na dobu určitú/?Je takýto PP možný ?
Na koľko hodín mesačne max ?Podmienku 270 dní spĺňa z hlavného pp .
Veľmi pekne prosím o radu,na soc.poist. mi nechcela pani poradiť a čas sa kráti . Ďakujem .
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň,
prosím vás, ak ukončujem PP a opätovne uzatváram na vyšší základ, tak urobím odhlášku v SP, potom prihlášku v SP, a musím urobiť odhlášku aj prihlášku v ZP?
Ďakujem
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Áno,aj do ZP odhláška+prihláška,nezabudni na evidenčný list do SP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jamaat Pozri príspevok
Dobrý deň. Čítam tie príspevky už 2 dni, ale moju situáciu som presne nenašla. Som živnostníčka od marca 2005, platím si minimálne odvody, nemám dobrovoľné nemocenské poistenie. Som tehotná, v máji mám termín pôrodu. Ak som dobre pochopila, riešením pre mňa je nájsť si zamestnanie s cca 30tis. platom. Toto plánujem od januára 2009 s tým, že nastúpim na PN. Na to, aby sa mi rátala materská a PN z tohto základu, musím zároveň zrušiť respektíve pozastaviť živnosť? Alebo súbežná živnosť na to nemá vplyv?
Ďakujem.
k nástupu na MD musí trvať len NP zamestnanca, szčo treba zrušiť, alebo stačí prerušiť. Ak by trvalo zo zamestnania nesplníš podmienku aspon 270dní...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hant Pozri príspevok
Prosím,poraďte mi.Chcem pomôcť kamarátke,ktorá ide na materskú 04/09
je zamestnaná príjem cca 15 000,-,Keď ju zamestnám ešte teraz v decembri na vedľajší pracovný pomer s VZ 30 tis.,dokedy ju musím mať na stave aby dostala 2x materskú,môže mať od 01.01.09 do 04/09 neplatené voľno a potom ukončenie pred materskou/na dobu určitú/?Je takýto PP možný ?
Na koľko hodín mesačne max ?Podmienku 270 dní spĺňa z hlavného pp .
Veľmi pekne prosím o radu,na soc.poist. mi nechcela pani poradiť a čas sa kráti . Ďakujem .
Dni trvajúceho nem.poistenia (teda ako hovoríš hlavného PP(č.1) sa jej k druhému nem.poisteniu (v jej prípade PP č.2) nebudú prirátavať. To by musel tento PPč.1 skončiť!

- Ak jej teda tento PP č.1 bude "trvať" k nástupu na MD a nemá iné dni ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa prirátali k PP č.2, tak jej z tohto druhého PP nárok na materské nevznikne!
- Ak by ale takéto "ine ukončene NP mala" a v súčte s dnami nem.poistenia z PPč.2 splní podm.aspon 270dní nem.poistenia v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak z PP č.2 stačí hrubá mzda vo výške VZ rozdiel maxima-VZ v PPč.1. t.j. cca 15000,-

- VZ 30tis. v PPč.2 má význam iba v prípade, ak by PPč.1 netrval k nástupu na MD.

ALE POZOR!!! Ak by teda PPč.1 "trval" k nástupu na MD, tak neviem, či by si jej práve neurobila medvediu službu, ak by si ju zamestnala na PPč.2 ešte v decembri 2008 s VZ 30000. Nárok na materské by jej vznikol len z PPč.1, jej rozhodujúcim obdobím by bol rok 2008. Ale pozor, jej VZ za december 2008 z PP č.1 by bol pravdepodobne len nula (resp. 219,-Sk) Sk, kvôli vyššiemu VZ v PP č.2 a prekročeniu maxima v súčte zo všetkých jej nem.poistení (30000+15000 je viac ako 30219)! Takže by z dôvodu PPč.2 mala nižšie materské, oproti prípadu, ak by PPč.2 nemala. Tak bacha na to! pozri si zákon o sociálnom poistení § 139 ods.14 + 19 (v zákone účinnom od 1.1.09 to bude už ods.14 + 18)

DNi neplateného volna sa samozrejme do dní nem.poistenia nerátajú.
Naposledy upravil brčko : 13.12.08 at 12:54
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Čiže popri PN by som mohla mať aj živnosť a stačí ju potom zrušiť až k nástupu na MD?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Givelenka Pozri príspevok
Dobrý deň, ako čítam tak čítam dúfam že som pochopila dobre.Poberám rodičovský príspevok ,zamestnana nie som , DNP som bola od 1.1.08 do 31.8.08 z min. VZ . Ak by môj termín pôrodu bol v druhej pol augusta 09 alebo neskôr do konca roku 2009,a ak chcem maximálne materské mám dve možnosti: buď sa teraz hneď prihlásiť v dec na DNP z max. VZ a od 1.1.09 znížiť na minimum a platiť až do nástupu na MD. Alebo sa prihlásiť až v roku 2009 ale najneskôr do ôsmeho týždňa tehotenstva a platiť z max.VZ nepretržite až do nástupu na MD. V oboch prípadoch by som splnila podmienku "270 dní" aj "26 týždňov".V prvom prípade však zaplatím na poistnom omnoho menej. UVAŽUJEM SPRÁVNE???? prosím opravte ma ak to je zle, nerada by som niečo prehliadla ako pri ostatnej MD
áno, oba varianty sú v tvojom prípade správne, a prvý lacnejší, ale v druhom prípade by si mohla čerať nem.dávky z maxima aj v r.2010. No a samozrejme je dôležité mať to správne vyrátané (270dní, a u teba hlavne 26týž)
Naposledy upravil brčko : 13.12.08 at 20:15
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať