Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elizabet100 Pozri príspevok
brčko, už si mi viackrát poradila aj tuším minulý týždeň ohľadom materskej, ale ešte by som Ťa poprosila o radu,
chcela som sa prihlásiť na DNP ešte do konca roka, ale všetko nasvedčuje tomu, že najvhodnejším obdobím na otehotnenie pre mňa je niekedy v lete /6,7,8/2009/ samozrejeme ak sa to podarí, takže asi pre mňa nemá zmysel prihlásiť sa na DNP teraz ešte v tomto roku však? Kedy by to bolo najvhodnejšie podľa teba, aby som veľa nepreplatila? Ešte pripomeniem, že som na RD a v zamestnaní ma vedú ako osobu na rodičovskej dovolenke, tj. nemám ukončený PP.HM som mala cca 14.000,- Sk.
nepíšeš, či si už DNP bola, príp. či ti už nekončí RD.
Ak si ešte DNP nebola (resp. nemáš iné ukonč.nem.poistenie), tak význam má sa prihlásiť aspon na 3mesiace. No a ked by si sa už prihlásila na 3mesiace a nechceš vela platiť, tak kvôli novele od 1.1.09 so zmenou VZ možnou až po 6mesiacoch by som sa na tvojom mieste (ak si DNP nebola) prihlásila ešte pred koncom roka 2008 z max, v decembri podala zmenu na minimum. Ak by si cca do konca juna-jula-aug? neotehotnela (nemám teraz funkčný excel, tak neviem prerátať presnejšie odkedy vychádza "nástup na MD už na r.2010"), tak by som sa "asi" odhlásila (podla okolností, ak by si čerpala očr, PN nechala), no a potom nanovo sa prihlásila až po otehotnení, najneskôr v 8tt.
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,brčko.Čo by bolo pre ňu výhodnejšie,ukončiť pp so svojim zamestnávateľom napr.30.12.2008 a uzatvoriť s ním nový 31.12.2008 ? Nebude to tiež medvedia služba ? Prosím ešte o Váš názor a skúsenosti .
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hant Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,brčko.Čo by bolo pre ňu výhodnejšie,ukončiť pp so svojim zamestnávateľom napr.30.12.2008 a uzatvoriť s ním nový 31.12.2008 ? Nebude to tiež medvedia služba ? Prosím ešte o Váš názor a skúsenosti .
Tak to je podla mna šikovné riešenie, ak bude zamestnávatel súhlasiť. Samozrejme za ten jeden den treba mať max.DVZ, čo je v 12/08 975,-
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

100x díky,brčko .
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

[QUOTE=elizabet100;887


som zamestnaná od 04/2004 do 8.5.2007 s HM cca 14.000,-SK
od 9.5.2007 som bola na MD a následne na RD aj doteraz
v zamestnaní som vedená ako na RD, čiže moj PP trvá aj naďalej.

Platila som si DNP od 4/2006 do 20.11.2007 t.j. po skončení MD som sa odhlásila.


brčko, tu sú údaje, k príspevku č.222 ďakujem
0 0
vysky vysky

vysky je offline (nepripojený) vysky

Zdravím,

som v očakávaní prírastku do rodiny a zároveň aj jediný zamestnanec vo firme patriacej FO, takže všetky úkony ohľadne materskej musím urobiť z pohľadu obidvoch strán, matky aj zamestnávateľa. Niečo som si spísala, celkom "polopatisticky" aj s nejakým výpočtom, a prosím o radu resp. odsúhlasenie či doplnenie (možno aj opravu) mojich výpočtov. Som mierne zmätená ohľadom toho výpočtu, hoci som si prešla už niekoľko článkov. Ďakujem skúsenejším a zbehlejším za každú radu.

Moja situácia:

momentálne zamestnaná s HM 10 000 Sk, dobrovoľné poistenie som už nestihla, takže jediná možnosť je nový PP. Všetko okolo toho je popísané nižšie:

<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMiriam%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso %20%20html1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Wingdings; panose-1:5 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:2; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 268435456 0 0 -2147483648 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} /* List Definitions */ @list l0 {mso-list-id:611399414; mso-list-type:hybrid; mso-list-template-ids:-1529547686 1237991538 68878339 68878341 68878337 68878339 68878341 68878337 68878339 68878341;} @list l0:level1 {mso-level-number-format:bullet; mso-level-text:-; mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} ol {margin-bottom:0cm;} ul {margin-bottom:0cm;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> MATERSKÁ 2009<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31. 1. 2009 – ukončenie PP dohodou strán k tomuto dátumu
<o:p> </o:p>
- do SP registračný list FO – ukončenie PP – zamestnanec k 31. 1. 2009
- do ZP oznámenie zam-teľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného – ukončenie k 31.1. 2009
- výkaz preddavkov do ZP a SP (aj predd. na DzP) za január odoslať do 10. 2. 2009 (z januárovej mzdy)
- ako je to s ELDP? Keď bude PP od nasledujúceho dňa opäť pokračovať s tým istým zam-teľom?
<o:p> </o:p>
1. 2. 2009 – nová PZ
(uviesť novú pozíciu, novú výšku mzdy v mene € a to 860 €/mesačne)
<o:p> </o:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->podpísať novú PZ
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->do SP registračný list FO – začiatok PP – zamestnanec k 1. 2. 2009
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->do ZP oznámenie zam-teľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného – začiatok
k 1. 2. 2009
<o:p> </o:p>
7. 2. 2009 – nástup na MD<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->do SP registračný list FO – zamestnanec – zmena- nástup na MD od 7. 2. 2009
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->do SP registračný list FO – zmena platiteľa poistného – FO, za kt. platí štát
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->do ZP – oznámenie o zmene platiteľa poistného - štát, z dôvodu nástupu na MD
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->do SP potvrdenie od lekára o nástupe na MD, Tlačivo pre vyplnenie VZ a RO pre výpočet dávok – materské
<o:p> </o:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->výkazy preddavkov do ZP a SP (aj predd. na DzP) – preddavky vypočítané z alikvótnej časti mzdy za február za 5 prac. dní (2. 2. – 6. 2. ) poslať do 10. 3. 2009
<o:p> </o:p>
Výpočet mzdy a VZ pre materské<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
HM podľa PZ = 860 € platná od 1.2.2009
<o:p> </o:p>
Február 2009 – 28 kalendárnych dní / 20 pracovných dní
<o:p> </o:p>
860/20 = 43 €/deň
odpracovaných dní = 5, čiže 43 * 5 = 215 € (HM) – z toho odvody (pre NP a GP upraviť)
<o:p> </o:p>
1003,09/28 = 35,8246 * 6 = 214,9476 € (VZ pre NP a GP) ?????
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>výpočet VZ pre materské:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
RO = počet dní od začiatku PP, teda 1.2. – 6.2.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
HM/počet kal. dní do nástupu na MD = 215/6 (1.2. – 6.2) = 35,8333 €/deň
<o:p> </o:p>
35,8333 * 28 dní = 1003,3333 €/mesiac max. VZ na mesiac = 1003,09€
<o:p> </o:p>
VZ bude 1003,09 * 55% = 551,6995 € /materské na mesiac (na deň = 19,7036)
<o:p> </o:p>
Pre mesiac február je nárok na materské = 22 dní * 19,7036 = 433,4792
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Pri výpočte odvodov do fondov zo mzdy za mesiac február 2009 - nemocenské poistenie za zam-ca aj zam-teľa, garančné poistenie odvádzané zam-teľom vypočítam z max. VZ 214,9476 €, ostatné zlozky odvodov z vypočítaného VZ (215 €). ???? TO MI NIE JE JASNÉ


Mzdu si počítam ručne, takže žiadne programy nie sú nápomocné.
0 0
pata31 pata31

pata31 je offline (nepripojený) pata31

Dobrý deň...viem, že sa tu toho veľa popísalo o materskej a koľko platiť do SP, ale aj tak sa chcem spýtať, aby som v tom mala jasno...som SZČO od mája 2008 a platím si DNP z minim.mzdy...chceli by sme babatko, chceme na tom zacat pracovat niekedy na jar...cize ak sa podari, tak baby bude bud koncom roka alebo az v r.2010...mam si v roku 2009 platit DNP z maxima? Bude stačiť tých 270 dní a potom si dať zase z minima? A v pípade zmeny v SP musím dať odhlášku a prihlášku alebo len zmenu? Vopred ďakujem...
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

1. chcela by som len doplňujúcu otázku k téme, čo ak sa prihlásim na DNP ešte pred otehotnením a po otehotnení sa zamestnám, nestratím tým nárok na max. možnú materskú? Ak by som teraz otehotnela, mám v posledných 2 rokoch do pôrodu cca 88 dní NP z ukončeného zamestnania.

2. a ešte jedna doplňujúca, je pravda že VZ na DNP sa bude môcť zmeniť až po pol roku?

Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankakle Pozri príspevok
1. chcela by som len doplňujúcu otázku k téme, čo ak sa prihlásim na DNP ešte pred otehotnením a po otehotnení sa zamestnám, nestratím tým nárok na max. možnú materskú? Ak by som teraz otehotnela, mám v posledných 2 rokoch do pôrodu cca 88 dní NP z ukončeného zamestnania.

2. a ešte jedna doplňujúca, je pravda že VZ na DNP sa bude môcť zmeniť až po pol roku?

Ďakujem

záležalo by, či by si mala z DNP samotného splnených 270dní do pôrodu. Ak by ti trvalo ku dnu nástupu na MD aj zamestnanie, tak by najprv predpokladám prirátali dni ukončeného nem.poistenia zo zamestania k trvajúcemu zamestnaniu. A samozrejme, že by ich už neprirátali k DNP. Takže podla mna je dôležité sa čo najskôr prihlásiť na DNP a nebyť ešte tehotná, aby sa tých 270dní do pôrodu stihlo z DNP samotného. Inak by ti nárok z DnP neuznali alebo by si musela ukončiť PP pred nástupom na MD, aby si mala nárok na materské z DNP.

potom by bolo treba ešte zistiť, ako to bude s platením DNP, ak by 270ty den DNP bol v období od nástupu na MD do pôrodu, t.j. nebol by splnený do nástupu na MD

2.je to pravda, zmeniť VZ v DNP bude možné po uplynutí aspon 6mesiacov od stanovenia VZ. To platí od 1.1.09, t.j nie na zmenu podanú ešte v 12/08 účinnú od 1.1.09
Naposledy upravil brčko : 18.12.08 at 21:55
0 0
veqa veqa

veqa je offline (nepripojený) veqa

ahojte, momentálne som tehu a nástup na MD mám v polovici júna, som zamestnaná a platím si aj dobrovoľné poistné do soc. poisťovne od 11.8.2008. Termín pôrodu mám začiatok augusta 2009. Potrebujem poradiť: mám si platiť dobrovoľné poistenie do max. vymeriavacieho základu až do nástupu na MD, alebo mi stačí od januára znížiť vymeriavací základ na minimum? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veqa Pozri príspevok
ahojte, momentálne som tehu a nástup na MD mám v polovici júna, som zamestnaná a platím si aj dobrovoľné poistné do soc. poisťovne od 11.8.2008. Termín pôrodu mám začiatok augusta 2009. Potrebujem poradiť: mám si platiť dobrovoľné poistenie do max. vymeriavacieho základu až do nástupu na MD, alebo mi stačí od januára znížiť vymeriavací základ na minimum? Ďakujem
ak si sa od 11.8.08 neodhlásila z DNP, tak pri nástupe na MD v r.2009 bude tvoje rozh.obdobie na výpočet materského z DNP obdobie 11.8.-31.12.08, takže pre výšku materského nie je podstatná výška VZ v r.2009.

Ak si však chceš ponechať DNP aj po ukončení MD na čerpanie prípadného ošetrovného alebo nemocenského aj v r.2010, tak si môžeš nechať vyšší VZ aj v r.2009.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vysky,
pozerala som tvoje výpočty. Malo by to byť dobre, ale nevyznám sa v zaokrúhlovaní Eur, takže to ozaj neviem.

s tými papiermi síce nemám skúsenosť (nie som mzdár), sa mi to zdá OK. No neviem, či treba pri nástupe na MD nahlasovať v SP nejakú zmenu platitela! Myslím nič také nie je treba.
... aj ked ??? žeby nejaká novinka? Lebo od 1.1.09 je ozaj zmena v tom, že za mamičky, ktoré budú mať povinné nem.poistenie a podajú si prihlášku po narodení dieťaťa, tak za ne štáť bude odvádzať dôch.poistenie už od nástupu na MD a nie ako doteraz až od pôrodu. Pre mamičky bez povinného NP to ostáva po starom.
Ale ty si budeš po narodení dieťaťa podať sama prihlášku na SP podla bydliska ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a za ktorú platí dôch.poistenie štát (okrem RLFO treba+vyhlásenie+kopia rod.listu dieťaťa+ oznámenie sporitela, ak chceš odvody do II.piliera). Ak chceš aby za teba odvádzal štát dôch.poistenie od nástupu na MD, tak to treba do 45dní od pôrodu.
0 0
veqa veqa

veqa je offline (nepripojený) veqa

brčko Pozri príspevok
ak si sa od 11.8.08 neodhlásila z DNP, tak pri nástupe na MD v r.2009 bude tvoje rozh.obdobie na výpočet materského z DNP obdobie 11.8.-31.12.08, takže pre výšku materského nie je podstatná výška VZ v r.2009.

Ak si však chceš ponechať DNP aj po ukončení MD na čerpanie prípadného ošetrovného alebo nemocenského aj v r.2010, tak si môžeš nechať vyšší VZ aj v r.2009.
ďakujem
0 0
vysky vysky

vysky je offline (nepripojený) vysky

Ďakujem brčko, si asi jediná, kto tu má ešte trpezlivosť odpisovať na toľké otázky, ale pre tých, ktorým to nie je jasné to veľmi pomôže, aj ked sa to bude opakovať niekoľkokrát...
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
Dobrý deň,
tehotná plánuje ukončiť pracovný pomer vo firme k 31.12.2008 a k 01.01.2009 uzavrieť novú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom kde bude mať mzdu vo výške max vymeriavacieho základu.
Termín pôrodu je cca júl 2009.
Moja otázka je :
z akého vymeriavacieho základu sa jej bude vypočítavať materská / z toho čo má od 01.01.2009 ?/
v prípade, že by sa vyskytli zdravotné problémy a bola by PN napr. od 2/09 až do nástupu na materskú, aké budú jej nemocenské dávky, z čoho sa budú počítať ?
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

optimistka Pozri príspevok
Dobrý deň,
tehotná plánuje ukončiť pracovný pomer vo firme k 31.12.2008 a k 01.01.2009 uzavrieť novú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom kde bude mať mzdu vo výške max vymeriavacieho základu.
Termín pôrodu je cca júl 2009.
Moja otázka je :
z akého vymeriavacieho základu sa jej bude vypočítavať materská / z toho čo má od 01.01.2009 ?/
v prípade, že by sa vyskytli zdravotné problémy a bola by PN napr. od 2/09 až do nástupu na materskú, aké budú jej nemocenské dávky, z čoho sa budú počítať ?
Ďakujem
aj mateské aj nemocenské sa bude rátať z nového nemoc.poistenia (t.j. v žiadnom prípade sa nebude rátať z VZ v r.2008), pri vzniku PN v 2/09 z denného VZ v období 1.-31.1.09. Ak bude mať túto PN-ku súvislú až do nástupu na MD (t.j. už nenastúpi do práce), tak materské sa vyráta z denného VZ v období od 1.1.09 do dna pred nástupom na MD.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Nová pracovná zmluva bude od 29.12.08, nástup na materskú 30.12.08, mzda za jeden deň bude 1400 Sk, takže bude materská počítaná z maximálneho VZ ?
0 0
ivusenka ivusenka

ivusenka je offline (nepripojený) ivusenka

Dobry den,
no ja som si pekne nastudovala Jozefa Mihala,vsetko pekne popisane,ale aj tak mam jednu nejasnost.
Som na RD a som znova tehu. V aprili mi vyprsi PP na dobu urcitu.
Dnes som sanahlasila na socialke ako dobrovolne poistena osoba.
Ale ak chcem max.matersku, musi mi toto poistenie trvat min. 26 tyzdnov, co by znamenalo, ze do mesiaca pred porodom.
Hoci Jozef Mihal pise, ze sa v takomto pripade musim prihlasit do8.tyzdna tehu, co ja som uz presvihla, ale ved mozem nastupit na matersku 3 alebo 4 tyzdne pred planovanym porodom, nie?
Pre vypocet tych 26 tyzdnov berie socialka urcite cas do 6 tyzdnov pred porodom? Nie do realneho nastupu a teda realneho datumu ku ktoremu budem ziadat matersku??
Prosim, neviete pordit?
Zakon som citala, ale neviem, ci "vznik dovodu na vyplatu materskej" je dany samo osebe splnenymi poziadavkami, teda ci sa to rovna naroku, alebo je tento vznik dovodu dany podanim mojej ziadosti (so splnenymi poziadavkami, samozrejme).
Prepacte, ak pisem komplikovane.
Dakujem za radu!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivusenka, nechcem to tvrdiť na 100%, no na 99% to SP berie podla vzniku nároku na materské, čo je podla zákona o SP 6týždnov pred pôrodom ale najskôr 8týždnov pred pôrodom. Už sa tu mamičky na to viackrát pýtali, no myslím žiadna nenastúpila z DNP na materské neskôr ako tých 6týždnov pred termínom, ktorý jej do žiadosti napísal lekár. Podla mna budeš mať nárok len z minima, takže s DNP si velmi nepomôžeš. Radšej si nájdi zamestnanie aspon na jeden jediný den (270dní nem.poistenia pre nárok na materské máš splnených) cca po 10-tom týždni tehotenstva, aby ti vyšlo 6mesiacov do nástupu na MD. No je velmi dôležité predtým DNP zrušiť.
0 0
ivusenka ivusenka

ivusenka je offline (nepripojený) ivusenka

Dakujem Ti, Brcko za odpoved...

Este mi napadlo, ze ked mi skonci pracovny pomer k 30.4.,tak ak by malekar vypisal tych 8 tyzdnov pred, tak by som sazmestila do ochrannej lehoty 42 dni tusim.
Z coho by sa mi pocitala materska vtedy? Pise v zakone, ze akoby z posledneho dna PP, aleked by to bol PP len taky,ze som cely cas na MD?
A rata sa vobec ochranna lehota, ak skonci PP vyprsanim zmluvy na dobu urcitu?
Dakujem!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať