Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
katarina1805 Pozri príspevok
Ako zamestnana tieto parametre nasplnam?? Myslela som si ze ked odvadzam zo mzdy do socialnej poistovni viac ako 270 dni tak na dnp mi bude stacit 27 tyzdnov.
Pozri paragraf 58 zákona o soc. poistení. Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Takže potrebuješ 270 dní aj z DNP. Sa mi nedarí priložiť ti link, ale pozri aj predchádzjúce príspevky, prípadne vyhľadaj príslušný zákon.
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Takze ked chcem ziskat max. matersku, tak mam iba jednu moznost a to, zamestnat sa za 30 tisic aspon na jeden den v inej firme. Je to tak?? Alebo je aj ine riesenie? Za odpoved dakujem.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
A uzatvoriť nový pracovný pomer s max. vymeriavacím základom, hoci aj s tým istým zamestnávateľom, keby bol ochotný, sa ti nedá?
S týmto nemám skúsenosti ani v tom nie som až tak doma, ale viem, že toto by to mohlo vyriešiť. A zdá sa mi, že by stačilo aj tesne pred nástupom na MD.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
katkapekly Pozri príspevok
A uzatvoriť nový pracovný pomer s max. vymeriavacím základom, hoci aj s tým istým zamestnávateľom, keby bol ochotný, sa ti nedá?
S týmto nemám skúsenosti ani v tom nie som až tak doma, ale viem, že toto by to mohlo vyriešiť. A zdá sa mi, že by stačilo aj tesne pred nástupom na MD.
Som to odoslala asi zároveň s Tebou. Hej, myslím, že to je jediné riešenie v Tvojom prípade.
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Dakujem za radu, to bude asi najlepsie riesenie, ked sa do vtedy zakon nezmeni.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
katarina1805 Pozri príspevok
Dakujem za radu, to bude asi najlepsie riesenie, ked sa do vtedy zakon nezmeni.
To by sa už nemal. Držím palce.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Plánovaná MD v roku 2009, vymer.základ z pracovného pomeru 17tis, môžem podať ešte prihlášku do SP ako DPO zajtra t.j. 29.12. - dátum prihlásenia bude 29.12. VZ DPO bude 13tis.. Pomôže to zvýšiť materské v roku 2009? Vznik dobrovoľného poistenia sa počíta odo dňa podania prihlášky? alebo od kedy?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
mariannak Pozri príspevok
Plánovaná MD v roku 2009, vymer.základ z pracovného pomeru 17tis, môžem podať ešte prihlášku do SP ako DPO zajtra t.j. 29.12. - dátum prihlásenia bude 29.12. VZ DPO bude 13tis.. Pomôže to zvýšiť materské v roku 2009? Vznik dobrovoľného poistenia sa počíta odo dňa podania prihlášky? alebo od kedy?
Áno, DNP vzniká dňom prihlásenia, ale nepíšeš, či si už tehotná. Lebo ak áno, tak bude pre Teba platiť to isté čo pre Katarinu1805 z predchádzajúcich príspevkov.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

nie, ešte nie , je to na pláne . Ďakujem
a od januára je možné znížiť vymer.základ? cez RL - zmena a vymer. základ na 8900,-Sk?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
mariannak Pozri príspevok
nie, ešte nie , je to na pláne . Ďakujem
a od januára je možné znížiť vymer.základ? cez RL - zmena a vymer. základ na 8900,-Sk?
Hej, ale tú zmenu treba nahlásiť ešte v tomto roku. Takže vyplniť dva RL, na druhom zaškrtnúť zmenu. Dá sa to urobiť naraz v jeden deň. Dúfaj, že na Tvojej pobočke s tým nebudú mať problém. Ale podľa zákona by nemali mať, len niekde sa to vraj deje, oháňajú sa už novým zákonom. A brčko tu kdesi radila pridať tak 2 tisícky k súčasnému maximu, lebo od ďalšieho polroka sa bude vraj VZ zvyšovať, takže súčasný max. VZ + 2000 a odrátať VZ zo zamestnania, takže cca 15000 na DNP, a potom klasicky zmena na minimum. Ale nezabudni, že ešte v tomto roku.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Ďakujem ... a čo je také v novom zákone v súvislosti v materskou? ak sa to vôbec dá v kocke povedať?
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Este mam jednu otazku, kedy treba urobit tu zmenu zamestnania. Staci to spravit par dni pred materskou?? Dakujem.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
mariannak Pozri príspevok
Ďakujem ... a čo je také v novom zákone v súvislosti v materskou? ak sa to vôbec dá v kocke povedať?
No, po 1. januári je možné podať zmenu až po 6 mesiacoch. Ale tento zákon samozrejme ešte neplatí, až po Novom roku. Len niekde sú už múdri lebo mali školenie. (Len asi nepočúvali dosť pozorne). Takže keby bol problém, trvaj na svojom, prípadne sa obráť na šéfstvo. Nevidím v profile, odkiaľ si, ale v Prešove s tým problém vôbec nebol. Ale boli tu príspevky, kde baby písali, že im odmietli prevziať tlačivo so zmenou....
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Vďaka,
no dobre si zatipovala ... presne z Prešova
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
katarina1805 Pozri príspevok
Este mam jednu otazku, kedy treba urobit tu zmenu zamestnania. Staci to spravit par dni pred materskou?? Dakujem.
Je mi ľúto ale v tomto Ti neporadím, ja som nešla na MD zo zamestnania, takže som sa o túto problematiku tak nezaujímala, počkaj či Ti ešte niekto neodpíše, alebo najlepšie prečítaj si celú tému, určite nájdeš podobný prípad. Nechcem Ti poradiť zle. Ale skúsim tiež čítať čo tu o tom píšu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkapekly Pozri príspevok
Hej, ale tú zmenu treba nahlásiť ešte v tomto roku. Takže vyplniť dva RL, na druhom zaškrtnúť zmenu. Dá sa to urobiť naraz v jeden deň. Dúfaj, že na Tvojej pobočke s tým nebudú mať problém. Ale podľa zákona by nemali mať, len niekde sa to vraj deje, oháňajú sa už novým zákonom. A brčko tu kdesi radila pridať tak 2 tisícky k súčasnému maximu, lebo od ďalšieho polroka sa bude vraj VZ zvyšovať, takže súčasný max. VZ + 2000 a odrátať VZ zo zamestnania, takže cca 15000 na DNP, a potom klasicky zmena na minimum. Ale nezabudni, že ešte v tomto roku.
k tomuto zvýraznenému dodám, že ak pracuje, tak jej zvýšenie o tie 2tisícky v r.2008 nepomôže, lebo SP jej bude rátať len rozdiel maxima t.č. 30219 a jej VZ v zamestnaní. Moja rada zvýšiť o 2tis. vymeriavací základ bola pre mamičku na rodičovskej dovolenke a tá počas RD nemá žiadny VZ, takže sa jej bude rátať aj tento vyšší VZ. To však v tomto druhom prípade neplatí. Ona si od 1.7.09 môže bez problémov zmeniť VZ z DNP podla výšky nového maxim.VZ, lebo od predchádzajúceho stanovenia VZ t.j. od 1.1.09 do 1.7.09 už 6mesiacov uplynie. No to by malo pre nu význam len v prípade, ak by platila aj v r.2009 v súčte z maxima.

Stanoviť si vyšší VZ, tak ako píšeš, bude mať význam v prípade, ak chceš mať "stále" v súčte zo zamestnania + DNP maximum a prihlásiš sa v priebehu prvého polroku roku 2009 (napr. od 1.3.09), takže nová zmena VZ od 1.7.09 na nové maximum nebude možná (neuplynie ešte 6mesiacov). Takže si môžeš zvýšíť o niečo (napr.2tis.) VZ z DNP už pri prihlásení. Snád je to zrozumitelne napísané.

Inak súhlasím, t.j. že zmenu treba urobiť ešte v r.2008!!!
Naposledy upravil brčko : 29.12.08 at 12:50
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katarina1805 Pozri príspevok
Este mam jednu otazku, kedy treba urobit tu zmenu zamestnania. Staci to spravit par dni pred materskou?? Dakujem.
stačí. Dôležité je mať v novom PP v rozhodujúcom období maximum na "jeden kalendárny" den (pozor na víkendy), ak chceš max.materské. A aby staré zamestnanie bolo ukončené najlepšie pred začiatkom PPč.2.
Naposledy upravil brčko : 28.12.08 at 21:46
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Inak súhlasím, t.j. že zmenu treba urobiť ešte v r.2008!!![/quote]

Zmenu VZ budem dávať na novom tlačive, však ? To ktoré na ich stránke a platí od 1.1.2009.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mariannak Pozri príspevok
Inak súhlasím, t.j. že zmenu treba urobiť ešte v r.2008!!!
Zmenu VZ budem dávať na novom tlačive, však ? To ktoré na ich stránke a platí od 1.1.2009.[/quote]

Zmenu podávaš na ich tlačive, RLFO /aj keď už sme sa tu stretli aj s prípadmi, kedy SP požadovala podať túto zmenu ako klasickú žiadosť na A4 /. Keďže zmenu podávaš ešte v roku 2008, tak na starom tlačive. Nové tlačivo platí až od 1.1.2009.
Bola som zaniesť zmenu VZ minulý týždeň, na starom tlačive, bez problémov prevzali.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

a ja som to podala dnes na novom tlačive, tiež to prevzali. Na novom tlačive je VZ už v EUR a zmena je od 1.1.2009, kedy už bude platiť EUR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať