Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

jankasm Pozri príspevok
Ak bola do 08/2007 zanestnaná, potom nastúpila na MD, čiže aj počas MD bola vlastne ešte zamestnaná /pokiaľ náhodou už vtedy PP neukončila/ a dni z tohoto zamestnania sa jej pripočítajú k dňoch DNP a podmienku 270 dní splní. Nové zamestnanie trvá od 01/2008, čiže aj tam už má podmienku 270 dní splnenú. Preto odporúčam okamžite sa prihlásiť na DNP s VZ 20000,- /čo je maximim 30219 mínus VZ zo zamestnania 10000/. Ak je ešte len v 1-2 mesiaci tehotenstva, tak má šancu získať materskú z DNP aj z VZ 20000. Ak jej tehotenstvo ale trvá už viac ako 8 týždňov, potom to už nestíha a DNP si stačí urobiť z minima, čiže teraz 8100 od 1.1.2009 8900.
Ak to už nestíha a bude sa prihlasovať len z minima, tak kľudne stačí aj budúci rok. Tento december sa dá využiť len ak bude platiť DNP z 20000.

Ešte doplním, že ak sa prihlási s VZ 20000 a od 1.1.2009 ho chce zmeniť na minimum, tak zmenu VZ nech si podá hneď pri podaní prihlášky. Zmena je totiž vždy platná k 1. dňu nasledujúceho mesiaca, a navyše od 1.1.2009 je zmena zákona a to v tom, že zmenu môže robiť až po pol roku. Teda ak nedá zmenu hneď teraz v 12/2008, bude ju môcť urobiť až k 1.7.2009.
Dakujem Janka ,
rady som jej odovzdala, nastala vsak dalsia otazka, resp. dilema.
Ide o to, ze v prvej robote je nahlasena na rodicovskej dovolenke, v druhej berie plat cca 13000 v hrubom (10000 v cistom).
Druhu robotu vsak nechce "opustit" ani za cenu, zeby stratila narok na matersku pri druhom dietati, pretoze keby nahlasila v 2. robote matersku, uz by sa tam nemohla vratit.
Takze otazka znie, moze poberat matersku a zaroven poberat prijem z PP z druhej firmy??
Mne sa zda, ze nie...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Viiila76 Pozri príspevok
Dakujem Janka ,
rady som jej odovzdala, nastala vsak dalsia otazka, resp. dilema.
Ide o to, ze v prvej robote je nahlasena na rodicovskej dovolenke, v druhej berie plat cca 13000 v hrubom (10000 v cistom).
Druhu robotu vsak nechce "opustit" ani za cenu, zeby stratila narok na matersku pri druhom dietati, pretoze keby nahlasila v 2. robote matersku, uz by sa tam nemohla vratit.
Takze otazka znie, moze poberat matersku a zaroven poberat prijem z PP z druhej firmy??
Mne sa zda, ze nie...
Nie, to naozaj nemôže. Počas poberania materskej nesmie mať príjem na pracovnú zmluvu. Nie je podstatné v ktorom zamestnaní, proste vôbec. Mohla by však v tej práci načas pracovať napr. na dohodu. To by mohla aj popri poberaní materskej. Neviem celkom presne ako si to predstavuje, aj tak bude musieť na čas z tej práce odísť keď porodí.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím o radu. Ako SZČO som platila z VZ 8 100,- a od 1.12.08 mám DNP s VZ 22 119. Nakoľko sa od 1.1.09 dá dať zmena VZ až po 6 mesiacoch mala by som platiť ako SZČO z VZ 8 900 a ako DNP z VZ 22 119 čo je v súčte viac ako je maximum. Čo mám s tým robiť?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po prvé, od 1.1.2009 platíme v €.

Po druhé, platiť na DNP budete takto.

VZ max je 1003,09 €
VZ SZČO je 295,50 €

VZ na DNP tým pádom je: 1003,09 € - 295,50 € = 707,59 €
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň. V roku 2006 som nastúpila na materskú dovolenku a v marci 2009 mi končí.Zamestnala som sa a chcem sa informovať ako to je s rodičovským príspevkom ďalej. Mám sa nahlásiť na sociálke,že už pracujem? Platí zrušenie možnosti pracovať popri materskej dovolenke aj pre mňa alebo len pre mamičky,ktoré nasúpia na materskú v tomto roku? ďakujem
0 0
slavina slavina

slavina je offline (nepripojený) slavina

Dobrý deň,

v od júna do decembra som si platila min. DNP. 22.12. som sa odhlásila a prihlásila s max. VZ do 31.12.2008. Od 1.1.2009 zmena na min. VZ. Do februára 2009 som zamestnaná. V decembri mi ale vyšiel VZ zo zamestnania 17000 + 13000 v čistom odmeny. Som v 7 tt. Ako sa mi bude počítať materská, keďže od februára budem nezamestnaná.

Ďakujem.
0 0
lenkav lenkav

lenkav je offline (nepripojený) lenkav

Ešte pridám do súdka...
Ja som tretíkrát tehotná. Po prvom tehotenstve som bola na rodičovskej, keď som zistila, že čakám druhé, dohodli sme sa s riaditeľom, že ma zoberie na týždeň do roboty, potom mi preplatili nevyčerpanú dovolenku a dostávala som materskú, teraz som opäť v dileme. Len sa chcem opýtať, či niekto nevie, či mi stačí len ak sa do zamestnania nahlásim a len vyčerpem dovolenku a vybavím si PN, alebo musím prerobiť. Môj stav bol nasledovný.
Zamestnaná som u toho istého zamestnávateľa od 01.09.2001, na materskú som nastúpila 18.12.2006 do 29.06.2007. Od 30.06.2007 do 03.09.2007 som bola na rodičovskej, potom od 04.09.2007 do 11.09.2007 som pracovala, od 12.09 - 04.10.2007 čerpala dovolenku. Od 05.10.2007 do 13.1.2008 na PN, od 14.01.2008 do 28.07.2008 na materskej, od 29.07.2008 doteraz na rodičovskej. Ak ma niekto v tom prehľad, myslite, ze mi stači na tyžden vyčerpať dovolenku, aby som mala nárok na materskú?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc...
Lenka
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Dobry den,

Vasimi radami k dobrovolnemu nemocenskemu poisteniu si nasa rodina celkom prilepsila, za co velmi dakujeme. Teraz vsak prichadza cas, kedy manzelke bude koncit vyplacanie materskej. DNPO pri nastupe na matersku nezrusila. Ako je to s poistenim po skonceni materskej a nastupe na rodicovsku dovolenku? Treba znovu platit DNPO alebo je stale pozastavene ako pocas materskej? Ak treba platit, k comu bude dobre ho platit - bude z toho mat manzelka nejaky osoh? Oplati sa DNPO nechat, alebo zrusit?

Dufam, ze som uviedol dost udajov, aby ste mohli odpovedat.

Za kazdu radu vopred dakujem.
0 0
lenka51 lenka51

lenka51 je offline (nepripojený) lenka51

dobry večer,chcem sa spýtať či mám nárok na materskú, ak si platím dobrovolne nemocenske poistenie od 10/08 a porod má byť 08/09 a takisto som zamestnaná 2 mesiace. POčula som , že treba byť poistená 270 dni, myslim že to mi nárok vychádza.
Ďakujem za každú radu
0 0
renattas renattas

renattas je offline (nepripojený) renattas

Dobrý deň, priznám sa, nečítala som podrobne obsah celej témy, k téme materská 2009 by ma zaujímalo nasledovné /vopred ďakujem za odpovede/:
- som v pracovnom pomere nepretržitých 10 rokov
- v marci 2006 som porodila 1.dieťa
- v júli 2007 som nastúpila do pracovného pomeru
- v súčasnosti som tehotná - cca 3 tt
zaujímalo by ma ako si je možné zvýšiť výšku poberaného materského /zvýšením DNP v akej výške /1003,09 EUR/?, kedy si začať priplácať NP a kedy ho zrušiť?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň. V roku 2006 som nastúpila na materskú dovolenku a v marci 2009 mi končí.Zamestnala som sa a chcem sa informovať ako to je s rodičovským príspevkom ďalej. Mám sa nahlásiť na sociálke,že už pracujem? Platí zrušenie možnosti pracovať popri materskej dovolenke aj pre mňa alebo len pre mamičky,ktoré nasúpia na materskú v tomto roku? ďakujem
Predpokladám, že v marci 2009 bude mať tvoje dieťa 3roky. T.j. ak pracuješ na prac.zmluvu u svojho pôvodného zamstnávatela, tak si už vlastne rodič.dovolenku (nie materskú, tá trvá obvykle len prvých 28týždnov/cca pol roka) prestala čerpať. Ide ti teda o poberanie rodič.príspevku. Ak do dosiahnutia 3-och rokov začneš pracovať, tak to treba nahlásiť na UPSVaR, na odbor sociálnych vecí a rodiny (nie na sociálnu poistovnu) a treba uviesť, kto sa o dieťa stará. Ak tvoje dieťa nechodí do Mš, tak budeš mať nárok na RP až do 3/2009.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

slavina Pozri príspevok
Dobrý deň,

v od júna do decembra som si platila min. DNP. 22.12. som sa odhlásila a prihlásila s max. VZ do 31.12.2008. Od 1.1.2009 zmena na min. VZ. Do februára 2009 som zamestnaná. V decembri mi ale vyšiel VZ zo zamestnania 17000 + 13000 v čistom odmeny. Som v 7 tt. Ako sa mi bude počítať materská, keďže od februára budem nezamestnaná.

Ďakujem.
Ak si bola od posledného prihlásenia na DNP v 12/08 prihlásená z maxima a tvoj vymeriavací základ pre nem.poistenie zo zamestnania za 12/08 bol viac ako maximum (pri čistej mzde 30000,- si aktuálne maximum 30219,- určite dosiahla) a v období od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08 si v zamestnaní napr. nečerpala neplat.volno alebo nebola PN, tak tvoj skutočný vymeriavací základ za obdobie od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08 bol rovný 0,-Sk. Takže:
1. ak by si nadalej pokračovala v platení DNP z minima až do nástupu na MD, nárok na materskú z DNP by ti síce vznikol, no vo výške 0,- Sk.
2. ak by si sa z DNP odhlásila a ešte do 8tt. stihla znovu prihlásiť, tak aj tak sa môžeš prihlásiť len z minima, nakolko si si poslednýkrát stanovila vymeriavací základ 1.1.09, t.j. dalšie stanovenie je možné až 1.7.09, čo je pre teba neskoro.

Nech to pozerám, ako pozerám, tak mi vychádza, že z DNP vyšší nárok ako zo súčasného minima t.j. VZ 295,5eur mesačne a denným nárokom na materské cca 5,42eur podla mna nedosiahneš. Bohužial. No a podla vyjadrení niektorých poradákov by ti v takomto prípade (ak by ti DNP pokračovalo po ukončení zamestnania) nárok na materské zo zamestnania nevznikol. SP vraj neuznáva plynutie ochrannej lehoty, ak trvá iné nem.poistenie.

DNP by som asi na tvojom mieste zrušila. Tvoj vymeriavací základ zo súčasného zamestnania je určite vyšší ako by bol z DNP. Takže ak platí to s ochrannou lehotou lepšie získať nárok na materské z terajšieho zamestnania v ochrannej dobe, ako z DNP z minima. No lepšie by bolo nájsť nového zamestnávatela, ktorý by ťa zamestnal po ukončení terajšieho PP, stačí na pár dní (príp. aj 1den) z max.VZ na 1kalend.den.

Jedine týmto spôsobom vidím možnosť získať maxim.materské. (pre úplnosť prípadne z dvoch prac.pomerov alebo DNP + zamestnania, ak by si mala z dvoch nem.poistení splnených 270dní NP ...)

Ja som z tohto dôvodu DNP pre istotu zrušila, aj ked to bola predsalen trošku iná situácia.

No dúfam, že sa k tvojej otázke ešte niekto vyjadrí, prípadne moju odpoved odobrí/opraví.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenkav Pozri príspevok
Ešte pridám do súdka...
Ja som tretíkrát tehotná. Po prvom tehotenstve som bola na rodičovskej, keď som zistila, že čakám druhé, dohodli sme sa s riaditeľom, že ma zoberie na týždeň do roboty, potom mi preplatili nevyčerpanú dovolenku a dostávala som materskú, teraz som opäť v dileme. Len sa chcem opýtať, či niekto nevie, či mi stačí len ak sa do zamestnania nahlásim a len vyčerpem dovolenku a vybavím si PN, alebo musím prerobiť. čo znamená prerobiť??? Môj stav bol nasledovný.
Zamestnaná som u toho istého zamestnávateľa od 01.09.2001, na materskú som nastúpila 18.12.2006 do 29.06.2007. Od 30.06.2007 do 03.09.2007 som bola na rodičovskej, potom od 04.09.2007 do 11.09.2007 som pracovala, od 12.09 - 04.10.2007 čerpala dovolenku. Od 05.10.2007 do 13.1.2008 na PN, od 14.01.2008 do 28.07.2008 na materskej, od 29.07.2008 doteraz na rodičovskej. Ak ma niekto v tom prehľad, myslite, ze mi stači na tyžden vyčerpať dovolenku, aby som mala nárok na materskú?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc...
Lenka
Ak ti ide len o materské, tak na tú budeš mať nárok aj bez nástupu do zamestnania a rátala by sa ti z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa ti platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ten oznamuje mzdárka SP na potvrdení a uvádza sa obvykle hrubá mzda podla aktuálnej prac.zmluvy. Denná materská je potom 55% z jednej tridsatiny z tejto sumy, ktorú uvedie v potvrdení.

Ak ti však ide aj o nárok na nemocenské t.j. PN-ku pred MD, tak to bude treba ozaj nastúpiť do práce, prípadne len vyčerpať dovolenku a počas tohto aktívneho nemoc.poistenia nastúpiť na PN. Zrealizovať nástup do práce v r.2008 už nestihneš a na MD nastupuješ v r.2009, takže aj v tomto prípade sa bude tvoja materská (aj PN-ka) rátať z pravdepodobného VZ (vid vyššie) a to z dôvodu, že v r.2008 nemáš vym.základ pre nem.poistenie (ani jeden den si nepracovala ani nečerpala dovolenku). Tie dátumy ti vychádzajú trochu inak ako v predchádzajúcom tehotenstve. Vtedy si mala PN platenú z VZ v r.2006 (1.1.-17.12.06) a materské z VZ v r.2007 (4.9.-4.10.07)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenka51 Pozri príspevok
dobry večer,chcem sa spýtať či mám nárok na materskú, ak si platím dobrovolne nemocenske poistenie od 10/08 a porod má byť 08/09 a takisto som zamestnaná 2 mesiace. POčula som , že treba byť poistená 270 dni, myslim že to mi nárok vychádza.
Ďakujem za každú radu
či budeš mať nárok na materské z DNP a aj zo zamestnania?
-ak z každého z nich splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom", tak áno.
Z DNP: od 10/08 do 8/09 to vychádza (aj v prípade prihlásenia 31.10.08 a pôrodu 1.8.09).
zo zamestnania: od 11/08 do 8/09 snád tiež (neuviedla si presné dátumy)

Z DNP si vyrátaj, kedy ti vychádza ten 270ty den a "ak nastúpiš na MD skôr", tak si zisti na soc.poistovni, ako treba postupovať. Predpokladám, podla príspevkov mamičiek, že budeš musieť DNP v takom prípade platiť až do dosiahnutia 270dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MaxMan Pozri príspevok
Dobry den,

Vasimi radami k dobrovolnemu nemocenskemu poisteniu si nasa rodina celkom prilepsila, za co velmi dakujeme. Teraz vsak prichadza cas, kedy manzelke bude koncit vyplacanie materskej. DNPO pri nastupe na matersku nezrusila. Ako je to s poistenim po skonceni materskej a nastupe na rodicovsku dovolenku? Treba znovu platit DNPO alebo je stale pozastavene ako pocas materskej? treba platiť Ak treba platit, k comu bude dobre ho platit - bude z toho mat manzelka nejaky osoh? Oplati sa DNPO nechat, alebo zrusit? ak je predpoklad, že bude čerpať očr-ky (na deti, príp.príslušníkov rodiny) alebo PN-ku a mala slušný vym.základ z DNP v predchádzajúcom roku 2008, tak je dobré si DNP ponechať aspon z minima. Ak bude nadalej DNP platiť z vyššieho VZ, tak v r.2010 bude môcť čerpať nem.dávky z tohto VZ.
Pozor, teraz je možné meniť VZ len vždy po 6mesiacoch!

Dufam, ze som uviedol dost udajov, aby ste mohli odpovedat.
.
Za kazdu radu vopred dakujem.
.
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

brčko:
OČR a PN asi čerpať nebude. PN určite nie, keďze neplánuje zatiaľ pracovať. Ak mám dobré informácie, tak OČR a PN sa čerpajú len v prípade, že osoba je zamestnaná. Manželka bola pred materskou vedená na ÚP.
Ak mám chybné info, opravte ma.

Z tohto mi vyplýva, že z maxima platiť DNP sa momentálne neoplatí... ???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MaxMan Pozri príspevok
brčko:
OČR a PN asi čerpať nebude. PN určite nie, keďze neplánuje zatiaľ pracovať. Ak mám dobré informácie, tak OČR a PN sa čerpajú len v prípade, že osoba je zamestnaná. a tiež v prípade, ak je osoba dobrovolne nemocensky poistená. Vôbec nevadí, že má dieťa napr. 7mesiacov a poberá nan rodič.príspevok. Súbežne môže poberať aj ošetrovné (OčR) alebo nemocenské (PN). Tiež nevadí, že je vlastne nezamestnaná. Manželka bola pred materskou vedená na ÚP.
Ak mám chybné info, opravte ma.

Z tohto mi vyplýva, že z maxima platiť DNP sa momentálne neoplatí... ???
ak by nečerpala PN a očr, tak predpokladám z maxima sa neoplatí (aj ked choroby sa neplánujú)
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

brčko: áno, máš pravdu, že choroby sa neplánujú. Ale ako môže nezamestnaná matka na RD čerpať PN a OČR? Toto zatiaľ nechápem. Alebo je to tak, že v prípade PN je plátcom sociálna poisťovňa?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MaxMan Pozri príspevok
brčko: áno, máš pravdu, že choroby sa neplánujú. Ale ako môže nezamestnaná matka na RD čerpať PN a OČR? Toto zatiaľ nechápem. Alebo je to tak, že v prípade PN je plátcom sociálna poisťovňa?
áno, nemocenské platí od prvého dna SP.

Tiež som čerpala na RD očr-ku. Naša detská lekárka sa čudovala, ako to môžem. Vraj som bola prvá a to má teda vela detí. No tiež som bola u nej prvá, ktorá si pýtala vystaviť Očr 2x (do zamestnania + na DNP) a opisovala si pre istotu aj čísla očr-ky a doplnala mi sama, že z akého nem.poistenia si ho uplatnujem.
Týmito osobnými skúsenosťami chcem povedať tolko, že aj v prípade, že ti bude napr. aj lekárka tvrdiť, že to "asi" nejde, neznamená to, že to nejde, ale že sa s tým nestretla. Treba jej povedať, že si (teda tvoja manželka?) "dobrovolne" nemocensky poistená.
0 0
slavina slavina

slavina je offline (nepripojený) slavina

brčko Pozri príspevok
Ak si bola od posledného prihlásenia na DNP v 12/08 prihlásená z maxima a tvoj vymeriavací základ pre nem.poistenie zo zamestnania za 12/08 bol viac ako maximum (pri čistej mzde 30000,- si aktuálne maximum 30219,- určite dosiahla) a v období od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08 si v zamestnaní napr. nečerpala neplat.volno alebo nebola PN, tak tvoj skutočný vymeriavací základ za obdobie od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08 bol rovný 0,-Sk. Takže:
1. ak by si nadalej pokračovala v platení DNP z minima až do nástupu na MD, nárok na materskú z DNP by ti síce vznikol, no vo výške 0,- Sk.
2. ak by si sa z DNP odhlásila a ešte do 8tt. stihla znovu prihlásiť, tak aj tak sa môžeš prihlásiť len z minima, nakolko si si poslednýkrát stanovila vymeriavací základ 1.1.09, t.j. dalšie stanovenie je možné až 1.7.09, čo je pre teba neskoro.

Nech to pozerám, ako pozerám, tak mi vychádza, že z DNP vyšší nárok ako zo súčasného minima t.j. VZ 295,5eur mesačne a denným nárokom na materské cca 5,42eur podla mna nedosiahneš. Bohužial. No a podla vyjadrení niektorých poradákov by ti v takomto prípade (ak by ti DNP pokračovalo po ukončení zamestnania) nárok na materské zo zamestnania nevznikol. SP vraj neuznáva plynutie ochrannej lehoty, ak trvá iné nem.poistenie.

DNP by som asi na tvojom mieste zrušila. Tvoj vymeriavací základ zo súčasného zamestnania je určite vyšší ako by bol z DNP. Takže ak platí to s ochrannou lehotou lepšie získať nárok na materské z terajšieho zamestnania v ochrannej dobe, ako z DNP z minima. No lepšie by bolo nájsť nového zamestnávatela, ktorý by ťa zamestnal po ukončení terajšieho PP, stačí na pár dní (príp. aj 1den) z max.VZ na 1kalend.den.

Jedine týmto spôsobom vidím možnosť získať maxim.materské. (pre úplnosť prípadne z dvoch prac.pomerov alebo DNP + zamestnania, ak by si mala z dvoch nem.poistení splnených 270dní NP ...)

Ja som z tohto dôvodu DNP pre istotu zrušila, aj ked to bola predsalen trošku iná situácia.

No dúfam, že sa k tvojej otázke ešte niekto vyjadrí, prípadne moju odpoved odobrí/opraví.
A dá sa teraz zrušiť DNP, keď som ho menila od 1.1.2009? Keby som našla nejakého zamestnávateľa, ktorý by bol ochotný zamestnať ma na max. VZ, ako mám postupovať? Stačí sa zamestnať dakedy v júli alebo už aj teraz by sa to dalo. To je to, že ja som s tými odmenami už v decembri vôbec nepočítala, lebo prišli až na konci decembra.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať