Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

slavina Pozri príspevok
A dá sa teraz zrušiť DNP, keď som ho menila od 1.1.2009? podla mna áno, no nie som odborník. treba sa ešte poradiť a skúsiť Keby som našla nejakého zamestnávateľa, ktorý by bol ochotný zamestnať ma na max. VZ, ako mám postupovať? Stačí sa zamestnať dakedy v júli alebo už aj teraz by sa to dalo. bud môžeš pred nástupom na MD alebo napr. hned po ukončení tohto zamestnania (aby sa to zbytočne nekomplikovalo s odvodmi) To je to, že ja som s tými odmenami už v decembri vôbec nepočítala, lebo prišli až na konci decembra.
.
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

brčko ďakujem za rady ohľadom DNP počas RD. Konečne mám v tom jasnejšie. Už len jedna otázka: stačí teda v SP zmeniť VZ alebo treba toto DNP ukončiť a založiť nové?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MaxMan Pozri príspevok
brčko: áno, máš pravdu, že choroby sa neplánujú. Ale ako môže nezamestnaná matka na RD čerpať PN a OČR? Toto zatiaľ nechápem. Alebo je to tak, že v prípade PN je plátcom sociálna poisťovňa?
... tak isto, ako zamestnaná ... keď ochorie, alebo jej ochorie dieťa...
Veď aj materskú poberá (aj keď bola nezamestnaná) , či nie
Všetky tri dávky sú dávkami z nemocenského poistenia (či sa platí zo zamestnania, ako szčo, alebo DPO..)
0 0
pata31 pata31

pata31 je offline (nepripojený) pata31

Dobrý deň, pán Mihál. Mám otázočku na Vás, keďže v sociálnej poisťovni mi nevedel nikto poradiť. Chcem si zmeniť DNP z min. na max. vymeriavaci zaklad, platila som si v r.2008 270dní z min.zakladu...len neviem, či si mám dať zmenu alebo odhlášku a prihlášku...neviem, aký je v tom rozdiel a v roku 2010 plánujeme babatko, tak chcem to mať všetko v poriadku. Vopred ďakujem!!
0 0
renattas renattas

renattas je offline (nepripojený) renattas

Nikto mi neodpovie na moje otázky?
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

prosim vas o radu kde by som nasla viac info, alebo akmate casu ze by ste ,mi poradili. mam dvojicky a chem ich dat do jasiel ako mam postupovat ked chem aby mi stat preplatil prispevok na jasle vo vyske rodic. prispevku? aneviem ci som sa jasne vyjadrila ale mam zaujem aby mi davali nie len na jedno dieta ako doretaz ale aby platitli za oboch v tej vyske 4800 Sk a ja sa zamestnam kedze teraz mam len jeden RP.
dakujem pekne za kazdu odpoved
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Vazeny pan Mihal,
uz viackrat ste mi dobre poradil a viem ze v tomto fachu ste fakt odbornik c.1, mam k Vam jednu prosbu aj teraz. Ako je to momentalne s rodic.prispevkom a zamestnanim, som na rodicovskej dovolenke, dietatko ma 14 mes. a chcela by som sa zamestnanat. Pridem o rodic.prispevok alebo mi bude nadalej vyplacany? Dakujem za odpoved.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

ahojte, chcem sa opytat, ked ochoriem a prvych 10 dni mi plati PN zamestnavatel, odkedy my vyplaca nemocenske davky socialka z DNP? Od prveho dna, alebo az od 11.? Dakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

katkas Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opytat, ked ochoriem a prvych 10 dni mi plati PN zamestnavatel, odkedy my vyplaca nemocenske davky socialka z DNP? Od prveho dna, alebo az od 11.? Dakujem.
Z dobrovoľného sa Ti bude vyplácať nemocenské už od prvého dňa sociálnou poisťovňou.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

galanova Pozri príspevok
Vazeny pan Mihal,
uz viackrat ste mi dobre poradil a viem ze v tomto fachu ste fakt odbornik c.1, mam k Vam jednu prosbu aj teraz. Ako je to momentalne s rodic.prispevkom a zamestnanim, som na rodicovskej dovolenke, dietatko ma 14 mes. a chcela by som sa zamestnanat. Pridem o rodic.prispevok alebo mi bude nadalej vyplacany? Dakujem za odpoved.
Nie som síce pán Mihál, ale odpoviem. Ak som to ja dobre pochopila, tak matky ktoré už v roku 2008 poberali rodičovský príspevok, budú ho poberať stále a môžu sa aj zamestnať, ak sa nerozhodnú pre nový spôsob príspevku. Matky, ktoré začnú poberať rodičovský príspevok v roku 2009 už nemajú na výber.
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

PRIPADNE VIE MI NIEKTO INY PORADIT OHLADOM RODIC.PRIPSPEVKU A ZAMESTNANIA SA, CI O NEHO PRIDEM? VID PRISPEVOK VYSSIE...DAKUJEM KRASNE
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Dakujem KvetkaK, ste zlata. A to preco je to tak, ze matky v roku 2008 si este mozu vyberat a v roku 2009 uz nie? Inak pracujete v tejto oblasti? pozeram ze ste z DK, pracovala som tam blizko pred materskou...:-) majte sa
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MaxMan Pozri príspevok
brčko ďakujem za rady ohľadom DNP počas RD. Konečne mám v tom jasnejšie. Už len jedna otázka: stačí teda v SP zmeniť VZ alebo treba toto DNP ukončiť a založiť nové?
málo info. začiatok a koniec poberania materského, aký VZ mala predtým?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

renattas Pozri príspevok
Dobrý deň, priznám sa, nečítala som podrobne obsah celej témy, k téme materská 2009 by ma zaujímalo nasledovné /vopred ďakujem za odpovede/:
- som v pracovnom pomere nepretržitých 10 rokov
- v marci 2006 som porodila 1.dieťa
- v júli 2007 som nastúpila do pracovného pomeru
- v súčasnosti som tehotná - cca 3 tt
zaujímalo by ma ako si je možné zvýšiť výšku poberaného materského /zvýšením DNP v akej výške /1003,09 EUR/?, kedy si začať priplácať NP a kedy ho zrušiť?
ak si nemala DNP už predtým alebo nemáš okrem tohto prac.pomeru iné ukončené nem.poistenie, tak tebe predpokladám DNP na získanie lepšej materskej popri zamestnaní už nepomôže. Treba splniť aj zvlášť z DNP (nestačí zo zamestnania - podla výkladu SP) podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Bolo treba sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením.

Ak máš možnosť, tak jedine ukončením tohto PP a vznikom nového PP s vyššou mzdou pred nástupom na MD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

annab Pozri príspevok
prosim vas o radu kde by som nasla viac info, alebo akmate casu ze by ste ,mi poradili. mam dvojicky a chem ich dat do jasiel ako mam postupovat ked chem aby mi stat preplatil prispevok na jasle vo vyske rodic. prispevku? aneviem ci som sa jasne vyjadrila ale mam zaujem aby mi davali nie len na jedno dieta ako doretaz ale aby platitli za oboch v tej vyske 4800 Sk a ja sa zamestnam kedze teraz mam len jeden RP.

dakujem pekne za kazdu odpoved
tu je niečo z internetu UPSVaR
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=395

a máš tam aj vzory žiadostí, pre istotu:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=328

no neštudovala som to (ma celkom zaujalo, že by sa to dalo poberať 2x4780,-?)
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

brčko Pozri príspevok
málo info. začiatok a koniec poberania materského, aký VZ mala predtým?
Zaciatok poberania materského: 09/2008
Koniec poberania materského: 02/2009
VZ mala pred materskou cca 28 000 Sk (929 EUR)
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Ja by som sa chcela opýtať na materskú mám v tom totiž riadny hokej.
Som nezamestnaná evidovaná na úpsvar,platím si do SP nemocenské poistenie od augusta 2006,ale len z minima.Koncom januára 2009 by som mala nastúpiť na materskú termín pôrodu 11marec 2009.
Teraz vlastne musím žiadať od úpsvar rodičovský príspevok,alebo čo vlastne?
V SP sa musím odhlásiť z dobrovoľne nemocensky poist.osoby a žiadať o materskú dovolenku tam,alebo ako to je.Ja mám z týchto pojmov riadny chaoss.A od konca januára mi bude nemocenskú platiť štát.Prosím poraďte mi niekto,v týchto príspevkoch čo som si čítala väčšinou je každý zamestnaný,alebo si platí z maxima.Neviete mi niekto povedať,koľko zhruba sa tá z toho minima vypočítať tá materská?
alebo ako?
nájde sa prosím nejaká dobrá duša
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ako sa vypočítava OCR z DNP v r. 2009? Od 28.8.2008 mam VZ 15.000,- Sk na DNP. Zaroven som aj zamestnana. Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katkas Pozri príspevok
Ako sa vypočítava OCR z DNP v r. 2009? Od 28.8.2008 mam VZ 15.000,- Sk na DNP. Zaroven som aj zamestnana. Dakujem.
dávka je 55% DVZ ... Vypočítajú ti dávku zo zamestnania a k tomu pripočítajú dávku z DNP. Skontroluj si, či ti nepresahoval súčet VZ (od augusta do decembra)maximum - v tom prípade to z DNP bude z menej ako zo 16 tis ... a budeš mať preplatok na poistnom.

upresnenie: toto platí po 26 týždňoch od prihlásenia sa na DNP (február 09)
Naposledy upravil Katy a R : 09.01.09 at 23:14
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tajnostkárka Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať na materskú mám v tom totiž riadny hokej.
Som nezamestnaná evidovaná na úpsvar,platím si do SP nemocenské poistenie od augusta 2006,ale len z minima.Koncom januára 2009 by som mala nastúpiť na materskú termín pôrodu 11marec 2009.
Teraz vlastne musím žiadať od úpsvar rodičovský príspevok,alebo čo vlastne?
V SP sa musím odhlásiť z dobrovoľne nemocensky poist.osoby a žiadať o materskú dovolenku tam,alebo ako to je.Ja mám z týchto pojmov riadny chaoss.A od konca januára mi bude nemocenskú platiť štát.Prosím poraďte mi niekto,v týchto príspevkoch čo som si čítala väčšinou je každý zamestnaný,alebo si platí z maxima.Neviete mi niekto povedať,koľko zhruba sa tá z toho minima vypočítať tá materská?
alebo ako?
nájde sa prosím nejaká dobrá duša
Na začiatok.
materské platí SP (tým, ktorý platia NP a splnia podmienky). Spravidla 6 týždňov pred pôrodom. čiže žiada sa v SP
Rodičovský príspevok platí UPSVaR po skončení poberania materského (do 3 rokov..), alebo vtedy, ak mamičke nevznikne nárok na materské - odo dňa narodenia dieťaťa - žiadosť na UPSVaR
V tvojom prípade ti síce vznikne nárok na materské (zo SP) - ale bude v minimálnej výške - 55% z VZ (nechce sa mi počítať, vychádza to cez 4 tis - ako rodičovský príspevok, neviem, či nie aj menej). Požiadať treba 8-6 týždňov pred dátumom pôrodu. V prípade, že materské je nižšie ako rodičovský príspevok, môžeš ešte požiadať UPSVaR o dopatok do výšky rodičovského príspevku - od dátumu narodenia dieťaťa

Keby si sa bola v auguste nanovo prihlásila z maxima, bolo by aj materské maximálne.
Vzhľadom k tomu, že sa menil (zvyšoval) min VZ - ešte by sa trošku dalo zvýšiť materské zrušením a novým prihlásením sa (keď aj z minima) ... lebo nový pravdepodobný VZ bude v tvojom prípade vyšší - ako ten skutočný teraz. (no nie je to nic moc) ... 55% z 295,50 euro
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať