Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
mirka1979 mirka1979

mirka1979 je offline (nepripojený) mirka1979

Dobrý deň, rada by som sa informovala na nasledovné (ak to sem patrí): od 28.4.2008 som na MD, teraz poberám rodičovský príspevok. V zamestnaní (pred MD) mám uzavretú zmluvu na dobu neurčitú, čo zn., že mi 3 roky musia držať miesto i keď viem, že keď som sa do 6 mesiacov nevrátila, nemusí to byť to isté pôvodné miesto. O to ale nejde, do zamestnania sa ešte vrátiť nechcem, pretože nemôže odísť od 7 mesač.dcérky na minim.9 hod. do práce a preto by som si chcela popri MD privyrobiť. Mám možnosť zamestnať sa v bratovej firme. Potrebovala by som poradiť, ako sa u neho môžem zamestnať (zrejme na dohodu), na aký týždenný úväzok, ale podotýkam , že nechcem prísť o pôvodného zamestnávateľa. Neohrozí moja dohoda o vedl.prac.činnosti moju zmluvu a zamestnávateľa, kde som pracovala pred MD? Ďakujem za info...
0 0
tinkap tinkap

tinkap je offline (nepripojený) tinkap

Dobrý deň,

táto téma ma taktiež zaujíma nakoľko mám 27 rokov a tento rok 2009 by som rada otehotnela. Zamestnaná: 06/2006-02/2007, potom od 02/2007 - 04/2007 nezamestnaná, od 05/2007 zamestnaná na dobu určitú do 06/2010. V akej výške by som si mala platiť príspevok, aby som mala nárok na čo najvyššie materské? Hrubá mzda cca 12 000 Sk.
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Zdravim vas poradaci,
mam jednu otazocku, hadam sa najde niekto,kto mi poradi. Mam znamu, trvaly pobyt v SR ale pracuje uz niekolko rokov v Polsku v materskej skole. Planuju babatko a zaujimalo by ju, ako to bude s jej materskou, bude mat narok zo SR alebo z Polska alebo ako to je ak je zamestnana v zahranici? Dakujem pekne
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

mirka1979 Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa informovala na nasledovné (ak to sem patrí): od 28.4.2008 som na MD, teraz poberám rodičovský príspevok. V zamestnaní (pred MD) mám uzavretú zmluvu na dobu neurčitú, čo zn., že mi 3 roky musia držať miesto i keď viem, že keď som sa do 6 mesiacov nevrátila, nemusí to byť to isté pôvodné miesto. O to ale nejde, do zamestnania sa ešte vrátiť nechcem, pretože nemôže odísť od 7 mesač.dcérky na minim.9 hod. do práce a preto by som si chcela popri MD privyrobiť. Mám možnosť zamestnať sa v bratovej firme. Potrebovala by som poradiť, ako sa u neho môžem zamestnať (zrejme na dohodu), na aký týždenný úväzok, ale podotýkam , že nechcem prísť o pôvodného zamestnávateľa. Neohrozí moja dohoda o vedl.prac.činnosti moju zmluvu a zamestnávateľa, kde som pracovala pred MD? Ďakujem za info...
Môžeš byť u brata zamestnaná na dohodu o pracovnej činnosti a týždenný pracovný čas vtedy nesmie byť viac ako 10 hodín. Ak by nešlo o pravidelnú činnosť, tak by si mohla uzavrieť aj dohodu o vykonaní práce. Nijako to neohrozí Tvoje zamestnanie.
0 0
renattas renattas

renattas je offline (nepripojený) renattas

Brčko ďakujem za odpoveď.Ak by som súčasný prac.pomer neukončila a "papierovo" sa zamestnala ešte u druhého zamestnávateľa, kt. by mi platil NP z max. VZ, tam by nebolo treba splniť podmienku 270 dní DNP pred nástupom na materskú? ďakujem za odpoveď
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Katy a R Pozri príspevok
dávka je 55% DVZ ... Vypočítajú ti dávku zo zamestnania a k tomu pripočítajú dávku z DNP. Skontroluj si, či ti nepresahoval súčet VZ (od augusta do decembra)maximum - v tom prípade to z DNP bude z menej ako zo 16 tis ... a budeš mať preplatok na poistnom.
Cize z DNP sa bude vypocitavat z VZ 16.000,-Sk tych 55%, spravne som pochopila, samozrejme s ohladom na VZ v zamestnani
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Ako sa vypočítava OCR z DNP v r. 2009? Od 28.8.2008 mam VZ 15.000,- Sk na DNP. Zaroven som aj zamestnana. Dakujem.
Nepíšeš kedy si sa naposledy prihlásila na DNP, no podla dátumu, predpokladám 28.8.08 (lebo zmena VZ nie je možná od 28.8.)

Ak si v období 28.8.-31.12.08 nemala v zamestnaní mesačnú mzdu vyššiu ako 15219,-Sk,(30219-15000) tak sa tvoja očr z DNP bude rátať :

- ak vznikne v období do 25.2.09 (vrátane) z aktuálnej min.mzdy, t.j. denná dávka bude rátaná ako 295,5eur : 30 x 55%
- ak vznikne v odbobí od 26.2.09, tak bude denná dávka (ak si nečerpala v r.2008 ošetrovné alebo nemocenské)
(1936 + 15000 x 4mesiace) : 126dní x 55% = ...

Ak by bola v niektorom mesiaci HM vyššia ako 15219, tak sa za daný mesiac zarátava VZ nie v sume 15000, ale len v sume rozdielu 30219 a tvojej HM za daný mesiac.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

renattas Pozri príspevok
Brčko ďakujem za odpoveď.Ak by som súčasný prac.pomer neukončila a "papierovo" sa zamestnala ešte u druhého zamestnávateľa, kt. by mi platil NP z max. VZ, tam by nebolo treba splniť podmienku 270 dní DNP pred nástupom na materskú? ďakujem za odpoveď
materské by v takom prípade vyrátali len z PPč.1. Z PPč.2 nemáš splnenú podmienku aspon 270dni nem.poistenia, lebo ak ppč.1 neukončíš (najlepšie pred vznikom ppč.2), neprirátavajú sa dni NP z PPč.1 ku dnom ppč.2.

snád jasné
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tinkap Pozri príspevok
Dobrý deň,

táto téma ma taktiež zaujíma nakoľko mám 27 rokov a tento rok 2009 by som rada otehotnela. Zamestnaná: 06/2006-02/2007, potom od 02/2007 - 04/2007 nezamestnaná, od 05/2007 zamestnaná na dobu určitú do 06/2010. V akej výške by som si mala platiť príspevok, aby som mala nárok na čo najvyššie materské? Hrubá mzda cca 12 000 Sk.
Aby si mala s istotou nárok na materské aj zo zamestnania, aj z DNP, tak by bolo dobré, ak by si nastupovala na MD ešte počas trvania tvojho PP. Ak by už tvoj PP netrval, tak by vznikol nárok na materské pravdepodbone len z DNP, už nie zo zamestnania.

Dôležité je prihlásiť sa na DNP ešte pred otehotnením, aby do pôrodu od prihlásenia uplynulo aspon 270dní!!!

Ak už sa chcete cca o mesiac snažiť o bábo, tak najistejšie je prihlásiť sa na DNP z vymeriavacieho základu 18219 (terajšie maximum 30219 mínus 12000). Poistné je 4,4% z 18219. Samozrejme už všetko v EUr. Od 1.7.09 sa zase zvyšuje maaximálny VZ, takže po uplynutí 6mesiacov si môžeš zvýšiť VZ na aktuálny rozdiel. Ak sa prihlásiš najneskôr od 1.2.09, tak môžeš do konca júla!!! dať zmenu (zvýšiť VZ) s platnostou od 1.8.09. Ak by si bola tehotná, tak už žiadne odhlasovanie!!!
Naposledy upravil brčko : 09.01.09 at 14:11
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

galanova Pozri príspevok
Zdravim vas poradaci,
mam jednu otazocku, hadam sa najde niekto,kto mi poradi. Mam znamu, trvaly pobyt v SR ale pracuje uz niekolko rokov v Polsku v materskej skole. Planuju babatko a zaujimalo by ju, ako to bude s jej materskou, bude mat narok zo SR alebo z Polska alebo ako to je ak je zamestnana v zahranici? Dakujem pekne
v tomto sa nejako nevyznám, no asi treba poznať aj polské zákony, aké podmienky musí splniť na nárok na materské tam. Tiež je podla mna podstatné, kde bude nemocenky poistená tesne pred nástupom na MD. Ak to bude v Polsku, tak predpokladám, musí si nárok uplatniť tam. Ak by ale tento PP ukončila, vypýtala si formulár E..., kde jej potvrdia dobu nemocenského poistenia a pred nástupom na MD bude zamestnaná ešte na slovensku (aspon 1den), tak sa bude materské rátať podla mna z VZ z tohto posledného PP. Dni nem.poistenia z polska sa jej prirátajú ku dnom z tohto nového PP.

Otázne by bolo, ak by PP v polsku ukončila pred nástupom na MD a už sa nezamestnala na SK.

Teoreticky by si mohla na SK platiť dobrovolné nem.poistenie. No to treba nejaký čas pred pôrodom, najlepšie pred otehotnením (ak by dni nem.poistenia z pl nechceli prirátať).

Ak jej mzda v zahraničí a podmienky poskytovania materského v polsku sú výhodnejšie (napr. kolko percent dostávajú- u nás 55%, akú dobu - u nás obvykle 28týždnov), tak by bolo dobré požiadať o materské v polsku. Dávky sa potom myslím, dajú aj posielať na SK.

Toto len predpokladám podla prečítaných príspevkov z EU, netvrdím, že to platí. Treba si všetko pozisťovať.
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

Chcela by som poprosit o reakciu na otazku č.5 z 5.12. z diskusie o prechode na rodic. dovolenku ( "V 2/2009 nastupujem na MD. Kedze som SZCO a NP si platim z minima (nestihla som si uplatnit zvysenie DNP), mam uz len moznsot zamestnat sa na mzdu cca 30000,- aby som si zvysila MD. Ale kedze by som po MD, chcela pokracovat ako SZCO pracu popri RD, co mi z toho potom vyplynie?")
pracovny vztah mozem rozviazat po nastupe na matersku, bude to tak ok? ak nastupujem na matersku 26.2.2009 do akeho datumu staci uzavriet zmluvu so zamestnavatelom? a ak so SZČO a platim si momentalne nem. poistenie zo zakladu 8100 Sk, musim si pozastavit zivnost, alebo staci uzavriet so zamestnavatelom zmluvu na nizsiu mzdu cca. 22 000 Sk?
Dakujem za skoru reakciu
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Vie mi niekto odpovedat na moju otazku #314 a #317?

Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MaxMan Pozri príspevok
Vie mi niekto odpovedat na moju otazku #314 a #317?

Dakujem
... môže aj zmeniť (zvýšiť aj znížiť)... aj zrušiť... aj nechať bez zmeny
ak si myslíš, že to nevyužijete, tak je to zbytočné ... prípadne sa prihlási neskôr. Naopak, ak to využije ... tak je dobré nechať, alebo ešte lepšie zvýšiť na terajšie maximum.
Ale či matka, alebo dieťa ochorie to nevieš (aj brčko ti to už písla)
... a či plánujete ďalšie dieťatko (to viete vy) ... podmienky pre materské poznáš.
0 0
ivana1974 ivana1974

ivana1974 je offline (nepripojený) ivana1974

Pekny vecer vsetkym - mam problem a nie som si ista, ci sa mi da nejako pomoct. Som zamestnana na dobu urcitu do 31/10/2009, hruba mzda 24000.- a od decembra si platim DNP z minima. Som tehotna a prepokladany termin porodu mam 24/08/09, ale vyzera to tak, ze onedlho pojdem na PN (rizikove teh.). Pracovny pomer mi teda konci pocas trvania materskej. Mohla by som urobit to, ze teraz v januari zrusim DNP z minima a vzapati v ten den si uzavriem nove z maxima , aby som neprisla posledne 3 mesiace mat. dovolenky o materske v tej sume, v ktorej mi bude vyplacane na zaciatku materskej teda do ukoncenia prac. pomeru (do 31/09/08)? Myslim, ze podmienka trvania DNP bude splnena, kedze trvalo aj v decembri 2008, alebo sa mylim? Ako mam vlastne postupovat v takomto pripade po 31/10/08? Mam ist potom na urad prace, alebo ako? Bojim sa, ze ked nic neurobim, tak posledne mesiace bude moja materska len z DNP, teda z minima a to si teda v dnesnej dobe neviem predstavit. Nechcem v ziadnom pripade urgovat odpoved na moju otazku, ale mne by fakt pomohlo, keby to bolo co najskor, aby som stihala vybavovat. Dakujem, iva.
0 0
olinka6226 olinka6226

olinka6226 je offline (nepripojený) olinka6226

Ivana: materske sa rata z vymeriavacieho zakladu roka 2008. To znamena, ze ak splnis pred nastupom na matersku podmienky, tak dostavas matersku celych 28 tyzdnov. nepises odkedy si zamestnana a odkedy platis dnp.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

brčko Pozri príspevok
Nepíšeš kedy si sa naposledy prihlásila na DNP, no podla dátumu, predpokladám 28.8.08 (lebo zmena VZ nie je možná od 28.8.)

Ak si v období 28.8.-31.12.08 nemala v zamestnaní mesačnú mzdu vyššiu ako 15219,-Sk,(30219-15000) tak sa tvoja očr z DNP bude rátať :

- ak vznikne v období do 25.2.09 (vrátane) z aktuálnej min.mzdy, t.j. denná dávka bude rátaná ako 295,5eur : 30 x 55%
- ak vznikne v odbobí od 26.2.09, tak bude denná dávka (ak si nečerpala v r.2008 ošetrovné alebo nemocenské)
(1936 + 15000 x 4mesiace) : 126dní x 55% = ...

Ak by bola v niektorom mesiaci HM vyššia ako 15219, tak sa za daný mesiac zarátava VZ nie v sume 15000, ale len v sume rozdielu 30219 a tvojej HM za daný mesiac.
Tak zmenu VZ som si dala od 1.1.2009 na minimum. Od augusta nezmenene. Ak som spravne pociatala. do 25.2.2009 z DNP by som mala dostavat 5,42 eur na den.Ale v roku 2008 som mala viackrat OCR. Ako to ovplyvni?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Tak zmenu VZ som si dala od 1.1.2009 na minimum. Od augusta nezmenene. Ak som spravne pociatala. do 25.2.2009 z DNP by som mala dostavat 5,42 eur na den.Ale v roku 2008 som mala viackrat OCR. Ako to ovplyvni?
Ak si bola na očr, tak v prvom prípade (do 25.2.09) to výšku nem.dávky neovplyvní vôbec a v druhom prípade asi len minimálne. Lebo dni poberania ošetrovného sa od tých 126dní odrátajú, no a samozrejme aj tvoj mesačný vymeriavací základ za daný mesiac nebude 15000 ale menej podla počtu dní poberania ošetrovného.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivana1974 Pozri príspevok
Pekny vecer vsetkym - mam problem a nie som si ista, ci sa mi da nejako pomoct. Som zamestnana na dobu urcitu do 31/10/2009, hruba mzda 24000.- a od decembra si platim DNP z minima. Som tehotna a prepokladany termin porodu mam 24/08/09, ale vyzera to tak, ze onedlho pojdem na PN (rizikove teh.). Pracovny pomer mi teda konci pocas trvania materskej. Mohla by som urobit to, ze teraz v januari zrusim DNP z minima a vzapati v ten den si uzavriem nove z maxima , aby som neprisla posledne 3 mesiace mat. dovolenky o materske v tej sume, v ktorej mi bude vyplacane na zaciatku materskej teda do ukoncenia prac. pomeru (do 31/09/08)? Myslim, ze podmienka trvania DNP bude splnena, kedze trvalo aj v decembri 2008, alebo sa mylim? Ako mam vlastne postupovat v takomto pripade po 31/10/08? Mam ist potom na urad prace, alebo ako? Bojim sa, ze ked nic neurobim, tak posledne mesiace bude moja materska len z DNP, teda z minima a to si teda v dnesnej dobe neviem predstavit. Nechcem v ziadnom pripade urgovat odpoved na moju otazku, ale mne by fakt pomohlo, keby to bolo co najskor, aby som stihala vybavovat. Dakujem, iva.
ako píše olinka, ak ti vznikne nárok na materské, tak dostávaš materské celú dobu, t.j. bud obvyklých 28 alebo ak máš viac detí alebo si osamelá 37týždnov. A to bez ohladu na to, či tvoje nem.poistenie=prac.pomer trvá alebo nie!!! Nemusíš mať obavy, sú v tomto prípade zbytočné. Budeš v ochrannej lehote.
Ak ti skončí prac.pomer, tak netreba ísť na úrad práce, počas poberania materského, nemocenského ťa nezaevidujú. Len si potom zájdi s rozhodnutím o priznaní materské, čo ti pošle soc.poistovna, príp. aj s prac.zmluvou a zápočtom rokov na svoju zdravotnú poistovnu. Nič iné netreba.

Dôležité je si podať po pôrode prihlášku na soc.poistovnu do 45dní s potrebnými prílohami + príp. skôr (do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského) odoslať oznámenie o sporitelovi, ak si v II.pilieri. To spätne podať nejde.

NO a potom, vzhladom na to, že budeš po dovršení 3-och rokov dieťaťa nezamestnaná, tak pouvažuj nad platením dobrovolného poistenia v nezamestnanosti, ak by si chcela mať nárok na podporu po dovršení 3-och rokov dieťaťa (je to rozobrané v iných témach o nároku na podporu, no na to máš zatial dostatok času). Ak však chceš hladať prácu už skôr a nemieniš sa evidovať na UP, tak toto poistenie význam pre teba nemá.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

maxman, myslela som, či jej nekončí napr. koncom decembra, t.j. ak by v dec.2008 platila z vysokého VZ z DNP, tak určite sa neoplatí DNP rušiť, lebo celý rok 2009 sa dá čerpať nem.dávka z vysokého VZ, no vym.základ z ktorého budeš platiť v r.2009 by sa dal znížiť. j
No vlastne neviem, aký mala VZ z DNP v r.2008. Ak nie vysoký a konči jej MD v 2/09, tak ozaj záleží od tvojho odhadu, či si ho ponechať (čo píše katy). Čím nižší VZ v r.2008 z DNP, tým asi podstatnejší dôvod na odhlásenie z DNP. Aj ked nie za každých okolností.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte k príspevku Ivana ..
materská je OK, ale ona píše, že má rizikové... pravdepodobne nastupuje na PN ... a nárok z DNP ešte nemá.. (alebo je tam nejaké ukončené NP )
Veru neviem, ako to SP posúdi .. či počas PNky treba ďalej platiť DNP, alebo nie

.. asi by bolo istejšie platiť (nie je to až tak veľa z minima)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať