Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
V jej prípade má zmysel prihlásiť sa na DNP - z min VZ. Má ukončené poistenie 30.9.07 a spolu s DNP podmienku splní ....
A nárok bude mať aj z terajšieho trvajúceho poistenia (zamestnania).
Dokonca ak by ukončila terajšiu PNku a prihlásila sa na DNP ... tak by potom mohla poberať nemocenské aj ako DNP aj ako zamestnanec.
... len treba dobre spočítať dobu toho predchádzajúceho zamestnania ... predpokldám, že bolo súvislé do 30.9.07
Ešte by som sa chcela spýtať. Známa je od augusta na PN, teraz v januári jej skončila zmluva. Ale kedže je PN, ešte je stále zamestnaná dobre to chápem? Na personalnom jej povedali, ze má stále nosit im papier zo sociálky a ked bude v 32tt tak ze ju prehlásia oni do sociálky na MD. Otázka je, že čo sa týka materskej, či je pre ňu výhodné na tej PN ostať, alebo ako to ináč poriešiť?
Naposledy upravil Tinika : 12.01.09 at 13:22
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela spýtať. Známa je od augusta na PN, teraz v januári jej skončila zmluva. Ale kedže je PN, ešte je stále zamestnaná dobre to chápem? Na personalnom jej povedali, ze má stále nosit im papier zo sociálky a ked bude v 32tt tak ze ju prehlásia oni do sociálky na MD. Otázka je, že čo sa týka materskej, či je pre ňu výhodné na tej PN ostať, alebo ako to ináč poriešiť?
Ak to bola zmluva na dobu určitú, tak záleží, či jej zmluvu predlžili (v jej prípade, ak je na PN, tak predpokladám, len písomne). Ak nepredlžili, tak zamestnaná už nie je, no je v ochrannej lehote z nem.poistenia a preto nadalej poberá nemocenské. No ak má odnášať doklady o pokračovaní PN mzdárke, tak asi jej zmluvu predlžili. Ak by jej PP netrval, tak by mala sama nosiť tieto papiere do SP. Alebo žeby mali takú ochotnú mzdárku, že to nosí za nu, aj ked už PP netrvá??
Pri nástupe na MD jej musí mzdárka vystaviť jedno potvrdenie, ktoré bude potrebovať do SP.

Ak prac.pomer netrvá, tak samozrejme, z dôvodu príjmu je výhodnejšie ostať na PN. Inak by sa musela isť zaevidovať na UP, ak by si nechcela platiť zdravot.poistenie sama.
Naposledy upravil brčko : 12.01.09 at 13:47
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

prosim niekoho odpoved na otazku #332
chcela by som totiz riesit pracovnu zmluvu so zamestnavatelom co najskor, co je pre mna uz teraz jedina moznost zvysenia MD, ale neviem presne ako na to....aby som zas nieco nezmeskala ako v pripade DNP, co by bola lahsia cesta, ale som sa o nej neskoro dozvedela tak som to nestihla...
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

Zamestnavatel ta moze zamestnat kedykolvek, povedzme od 1.2. vymeriavaci zaklad(mzdu) mozes urcit aj vyssiu ako 22tis, resp. ak si urcis 22 tis vtedy sa ti nemocenske vyrata z nemoc.poistenia zo SZCO a so mzdy(predpokladaneho VZ). Najneskor mozes nastupit do zamestnania v ten den(co je ale z pohladu SP sice zakonne ale zamestnavatel by mohol mat nasledne obstrukcie zo strany SP-kontroly atd.). Ty mozes dat vypoved so zamestnania kedykolvek aj pocas materskej. resp. mozes pokracovat aj v SZCO bez obmedzeni.
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

kori Pozri príspevok
Zamestnavatel ta moze zamestnat kedykolvek, povedzme od 1.2. vymeriavaci zaklad(mzdu) mozes urcit aj vyssiu ako 22tis, resp. ak si urcis 22 tis vtedy sa ti nemocenske vyrata z nemoc.poistenia zo SZCO a so mzdy(predpokladaneho VZ). Najneskor mozes nastupit do zamestnania v ten den(co je ale z pohladu SP sice zakonne ale zamestnavatel by mohol mat nasledne obstrukcie zo strany SP-kontroly atd.). Ty mozes dat vypoved so zamestnania kedykolvek aj pocas materskej. resp. mozes pokracovat aj v SZCO bez obmedzeni.
Dakujem, ja uzavriem zmluvu so zamestnavatelom radsej co najskor, aby s tym aj on nemal problem potom. takze nemusim rusit ani pozastavovat cinnost SZCO ani pocas prac. pomeru ani pocas MD? ale pocas MD mi zrejme odvody do SP a ZP plati stat, tak? ak by som mala mzdu napr. max pre vypocet MD, co je tych cca 30 000 tak by som mala matersku len zo mzdy z prac. pomeru?
Neviete este prosim ako je to podla noveho zakona pri prechode na RP? tam ak chcem vykonavat cinnost SZCO tak budem dostavat len prispevok na staroslivost o dieta cca 1100 Sk a nie rodicovsky prispevok co je cca 5000 Sk? Mozem potom ako SZCO ak nechcem prist o rod. prisp. pracovat na dohodu a nie na zmluvu o dielo ako som robila s investormi doteraz?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Ak to bola zmluva na dobu určitú, tak záleží, či jej zmluvu predlžili (v jej prípade, ak je na PN, tak predpokladám, len písomne). Ak nepredlžili, tak zamestnaná už nie je, no je v ochrannej lehote z nem.poistenia a preto nadalej poberá nemocenské. No ak má odnášať doklady o pokračovaní PN mzdárke, tak asi jej zmluvu predlžili. Ak by jej PP netrval, tak by mala sama nosiť tieto papiere do SP. Alebo žeby mali takú ochotnú mzdárku, že to nosí za nu, aj ked už PP netrvá??
Pri nástupe na MD jej musí mzdárka vystaviť jedno potvrdenie, ktoré bude potrebovať do SP.

Ak prac.pomer netrvá, tak samozrejme, z dôvodu príjmu je výhodnejšie ostať na PN. Inak by sa musela isť zaevidovať na UP, ak by si nechcela platiť zdravot.poistenie sama.
Problém je v tom, že žiadne papiere ohľadom predlženia nedostala, len mzdarka jej kazala nadalej nosit papier so socialky. Teraz je na dovolenke, tak jej nevie ani zavolat, ze ako to vlastne je. Takže ešte raz prosím o radu čo v prípade, že:
1. je tá zmluva predlžená. Potom má byt len zamestnaná a už DNP nedávať.
2. Zmluva predlzená nie je, potom by mohla prerušiť PN a prihlásiť sa na DNP a potom znova ist na PN?
Proste potrebujem jej poradiť ako ešte ovplyvniť materskú. ďakujem veľmi pekne za rady
0 0
ivana1974 ivana1974

ivana1974 je offline (nepripojený) ivana1974

Brčko, Katy a R, Olinka - velmi, velmi pekne vam dakujem (za všetky rady aj tie do budúcna - veľmi si to váźim), podla vsetkeho by som teda tu matersku mala dostavat v pohode celych 28 tyzdnov - taky kamen mi padol zo srdca, ze az. Ja som sa obavala preto, že niekde som čítala, že ochranna doba neplatí v prípade, že sa jedná o PP na dobu určitú. Este ale doplnim, ze tento pracovny pomer (predtym som samozrejme bola stale zamestnana takže 270 dní NP za posl. 2 roky mám bohato splnených) mi vznikol 1.11.2008, ale skusobnu dobu mam dohodnutú a v zmluve uvedenu 2 mesiace - do 31.12.2008. Takze teraz som uz po skúšobnej. Lekár mi odporúča PN (riz. teh.), takže vzhľadom na to, že mi je bábo prednejšie ako čokoľvek na svete, na tú PN pôjdem, aj keby som ju mala celú preležať. Viem, že počas PN budú moje nem. davky len z poistenia zamestnavateľa teda z 24000.- (lebo DNP si platím len od decembra), ale materskú by som už mohla teda mať z maxima (plat + DNP), teda dúfam, že na to moja PN nebude mať vplyv. Mám si DNP radšej platiť aj počas PN?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Problém je v tom, že žiadne papiere ohľadom predlženia nedostala, len mzdarka jej kazala nadalej nosit papier so socialky. Teraz je na dovolenke, tak jej nevie ani zavolat, ze ako to vlastne je. Takže ešte raz prosím o radu čo v prípade, že:
1. je tá zmluva predlžená. Potom má byt len zamestnaná a už DNP nedávať.
2. Zmluva predlzená nie je, potom by mohla prerušiť PN a prihlásiť sa na DNP a potom znova ist na PN?
Proste potrebujem jej poradiť ako ešte ovplyvniť materskú. ďakujem veľmi pekne za rady
v jej prípade, ak už čoskoro nastúpi na MD nech sa určite na DNP neprihlasuje!!! ak nevie, či jej PP trvá alebo nie. Ak by totiž netrval, urobila by velkú hlúposť! JEj materské by bolo len minimálne. Ak by aj trval, tak aj tak jej asi DNP nepomôže, to by bolo treba viac info.

Takto, ak čoskoro nastúpi na MD bez ohladu na to, či jej PP pokračuje alebo nepokračuje, tak bude mať nárok na materské. Bud z trvajúceho PP alebo v ochrannej dobe. Ak by si napísala, kedy jej PP začal a kedy pravdepodobne skončil, tak ti napíšem ja alebo niekto iný, z akého obdobia sa jej bude rátať materské. Snád nemala len minimálny príjem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivana1974 Pozri príspevok
Brčko, Katy a R, Olinka - velmi, velmi pekne vam dakujem (za všetky rady aj tie do budúcna - veľmi si to váźim), podla vsetkeho by som teda tu matersku mala dostavat v pohode celych 28 tyzdnov - taky kamen mi padol zo srdca, ze az. Ja som sa obavala preto, že niekde som čítala, že ochranna doba neplatí v prípade, že sa jedná o PP na dobu určitú. Este ale doplnim, ze tento pracovny pomer (predtym som samozrejme bola stale zamestnana takže 270 dní NP za posl. 2 roky mám bohato splnených) mi vznikol 1.11.2008, ale skusobnu dobu mam dohodnutú a v zmluve uvedenu 2 mesiace - do 31.12.2008. Takze teraz som uz po skúšobnej. Lekár mi odporúča PN (riz. teh.), takže vzhľadom na to, že mi je bábo prednejšie ako čokoľvek na svete, na tú PN pôjdem, aj keby som ju mala celú preležať. Viem, že počas PN budú moje nem. davky len z poistenia zamestnavateľa teda z 24000.- (lebo DNP si platím len od decembra), ale materskú by som už mohla teda mať z maxima (plat + DNP), teda dúfam, že na to moja PN nebude mať vplyv. Mám si DNP radšej platiť aj počas PN?
áno, radšej plat. Podla môjho názoru, ak nemáš nárok na nem.dávky z DNP a poberáš ich len zo zamestnania, tak DNP treba platiť. Aj ked bol tu jeden prípad opačný s materským. No u teba chvalabohu tvoj nárok na materské ani jeden prípad neovplyvní. Ak by si však mala nedoplatok 100Sk alebo viac, tak nárok z DnP by ti nevznikol.
NO ale ako píšeš, máš predtým ukončené nem.poistenie zo zamestnania. To by stálo za pokus. Vypýtaj si od lekára 2x PN-ku a skús požiadať o nemocenské aj z DnP. Ak sa budú ohradzovať, povedz, že máš v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN ukončené nem.poistenie z predchádzajúceho zamestnania, takže podmínku aspon 270dní nem.poistenia před nástupom na PN budeš mať vdaka nim splnenú. Při uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP musíš mať spnených tých 270dní. Při uplatnovaní nároku na nemocenské zo zamestnania takúto podmínku splnať nemusíš, takže tieto dni nepotrebuješ k trvajúcemu zamestnaniu. Za pokus to iste stojí. Ak ti to neuznajú, nič za to nedáš, len možno lekárovi cca 32Sk za vystavenie druhého potvrdenia. NO a ak tak spravíš, rada by som vedela výsledok. 

NO a s tou ochrannou dobou. Existujú totiž dve ochranne doby/lehoty.

Jedna podla zákonníka práce § 64 zákaz výpovede
V nom sa hovorí o tom, že "zamestnávatel" ti nemôže dať počas tejto ochrannej doby, napr. tehotenstva, MD, RD, PN "výpoved". Ale iným spôsobom, ako výpovedou zo strany zamestnávatela, sa prac.pomer skončiť môže. Napr. dohodou, v skúšobnej dobe alebo aj uplynutím doby, ak je PP uzatvorený na dobu určitú. Takže v určitom "laickom" ponímaní (při prižmúrení oboch očíi) máš pravdu, pri PP na dobu určitú neplatí „ochranná doba“. T.j. môže sa PP skončiť aj počas tehotenstva.

Druhá "ochranná lehota" je tá podla zákona o sociálnom poistení § 32. A práve v tejto ochrannej lehote máš nárok na nem.dávky aj po ukončení nem.poistenia.

P.s. kopírujem príspevok s wordu, tak mi to nejako počeštilo, som v tom talian, lebo máme všetko zmenené a pomalý počítač och!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

troppapple Pozri príspevok
Chcela by som poprosit o reakciu na otazku č.5 z 5.12. z diskusie o prechode na rodic. dovolenku ( "V 2/2009 nastupujem na MD. Kedze som SZCO a NP si platim z minima (nestihla som si uplatnit zvysenie DNP), mam uz len moznsot zamestnat sa na mzdu cca 30000,- aby som si zvysila MD. Ale kedze by som po MD, chcela pokracovat ako SZCO pracu popri RD, co mi z toho potom vyplynie?")
pracovny vztah mozem rozviazat po nastupe na matersku, bude to tak ok? ak nastupujem na matersku 26.2.2009 do akeho datumu staci uzavriet zmluvu so zamestnavatelom? a ak so SZČO a platim si momentalne nem. poistenie zo zakladu 8100 Sk, musim si pozastavit zivnost, alebo staci uzavriet so zamestnavatelom zmluvu na nizsiu mzdu cca. 22 000 Sk?
Dakujem za skoru reakciu
ak máš z povinného nem.poistenia szčo splnenú podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak ti stačí začať PP napr. aj 25.2.09 a mať za ten 1den hrubú mzdu 1080,-Sk. Ak by tvoj PP začal napr. 23.2.09, tak za obd.23-25.2.09 na max.materské z DNP potrebuješ HM 3238,-Sk (na eur neviem ešte prepočítať, tak možno pri zaokrúhlovaní to budú trochu iné sumy).
Ale velmi podstatné je aby si mala ešte "pred nástupom na MD"!!! živnosť bud ukončenú alebo prerušenú.
Prac.pomer môžeš potom kedykolvek zrušiť, no lepšie je aspon po pôrode, aby si mal súvislé dôch.poistenie.

snád som dobre porozumela tvojej otázke, lebo pôvodnú otázku som nehladala. Hlavne to, že máš povinné nem.poistenie a splnených 270dní ... z neho.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
v jej prípade, ak už čoskoro nastúpi na MD nech sa určite na DNP neprihlasuje!!! ak nevie, či jej PP trvá alebo nie. Ak by totiž netrval, urobila by velkú hlúposť! JEj materské by bolo len minimálne. Ak by aj trval, tak aj tak jej asi DNP nepomôže, to by bolo treba viac info.

Takto, ak čoskoro nastúpi na MD bez ohladu na to, či jej PP pokračuje alebo nepokračuje, tak bude mať nárok na materské. Bud z trvajúceho PP alebo v ochrannej dobe. Ak by si napísala, kedy jej PP začal a kedy pravdepodobne skončil, tak ti napíšem ja alebo niekto iný, z akého obdobia sa jej bude rátať materské. Snád nemala len minimálny príjem.
Prac. zmluva skončila 7.1.2009, pracovala od 7.1.2008, od 25.8.2008 je PN a má HM 14000,-
Predtým pracovala este 3 roky plus niečo na ÚP. DNP si neplatila čiže už sa neoplatí, lebo nesplní 270 dní, ak dobre rozmýšľam. dakujem za odpovede
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Prac. zmluva skončila 7.1.2009, pracovala od 7.1.2008, od 25.8.2008 je PN a má HM 14000,-
Predtým pracovala este 3 roky plus niečo na ÚP. DNP si neplatila čiže už sa neoplatí, lebo nesplní 270 dní, ak dobre rozmýšľam. dakujem za odpovede
TAkže materské sa jej bude rátať z obdobia 7.1.08-24.8.08, či už bude trvať PP alebo nie. Velmi hrubý odhad z 14000 je 7700 (t.j.55%)

Ak bola aj pred 7.1.08 zamestnaná na prac.pomer (nazvem ho PP B), "možno" by jej v prípade, ak by terajší PP (nazvem ho PP A) TRVAL K NáSTUPU NA MD, vznikol nárok na materské aj z DNP. Ale to len v prípade, ak by SP prirátala ku dnom samotného DNP aj dni z predchádzajúcich nem.poistení = z PP B. Či takto SP postupuje, však tažko povedať. V prvom kole (v prvom rozhodnutí) by som povedala, že na 99,9% to neuznajú. Možno na odvolanie by to mohli uznať??? neviem. Materské by malo byť v tom prípade mesačne cca 7700+5000. Toto by som však neskúšala, ak by prac.pomer A netrval k nástupu na MD!!!!!

Lebo ak by jej PP A NETRVAL k nástupu na MD, tak by jej možno neuznali nárok z tohto ukončeného PP A ale len z DNP a to by bolo cca 5000,- mesačne. Soc.poistovna vraj podla príspevkov na porade, neuznáva uplatnenie nároku v ochrannej dobe, ak má poistenkyna iné trvajúce nem.poistenie.

Postupy SP ťažko predpokladať, takže ťažko radiť. A podstatné je aj to, či PP trvá a to neviete.

Jediné isté riešenie, ak by PP A netrval, by bolo nájsť si spriazneného zamestnávatela, ktorý by ju zamestnal s vyšším VZ.
Naposledy upravil brčko : 12.01.09 at 18:50
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
TAkže materské sa jej bude rátať z obdobia 7.1.08-24.8.08, či už bude trvať PP alebo nie. Velmi hrubý odhad z 14000 je 7700 (t.j.55%)
ďakujem za výstižnú odpoveď, a prosím ešte, už nemá riešiť DNP? JE v 26tt. Neviem, či sa nedá spočítavať DNP s poistením zo zamestnania. Alebo sa to dalo len po starom?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
TAkže materské sa jej bude rátať z obdobia 7.1.08-24.8.08, či už bude trvať PP alebo nie. Velmi hrubý odhad z 14000 je 7700 (t.j.55%)

Ak bola aj pred 7.1.08 zamestnaná na prac.pomer (nazvem ho PP B), "možno" by jej v prípade, ak by terajší PP (nazvem ho PP A) TRVAL K NáSTUPU NA MD, vznikol nárok na materské aj z DNP. Ale to len v prípade, ak by SP prirátala ku dnom samotného DNP aj dni z predchádzajúcich nem.poistení = z PP B. Či takto SP postupuje, však tažko povedať. V prvom kole (v prvom rozhodnutí) by som povedala, že na 99,9% to neuznajú. Možno na odvolanie by to mohli uznať??? neviem. Materské by malo byť v tom prípade mesačne cca 7700+5000. Toto by som však neskúšala, ak by prac.pomer A netrval k nástupu na MD!!!!!

Lebo ak by jej PP A NETRVAL k nástupu na MD, tak by jej možno neuznali nárok z tohto ukončeného PP A ale len z DNP a to by bolo cca 5000,- mesačne. Soc.poistovna vraj podla príspevkov na porade, neuznáva uplatnenie nároku v ochrannej dobe, ak má poistenkyna iné trvajúce nem.poistenie.

Postupy SP ťažko predpokladať, takže ťažko radiť. A podstatné je aj to, či PP trvá a to neviete.

Jediné isté riešenie, ak by PP A netrval, by bolo nájsť si spriazneného zamestnávatela, ktorý by ju zamestnal s vyšším VZ.
To znamena, ze ak by mala nový PP s vyssím VZ materská by sa počitala s nového VZ? Nie je rozh. obd. v tomto prípade rok 2008 ale posledné NP?
0 0
ivana1974 ivana1974

ivana1974 je offline (nepripojený) ivana1974

Brčko, Vďaka za každé slovíčko a písmenko, ktoré si mi venovala. Dnp si budem platiť aj počas PN, nie je o zase až taká strašná suma a aspoň budem kľudnejśie spávať. Pokúsim sa narokovať si PN - dávky aj z Dnp, veď ako hovoríš, za to nič nedám a niekedy aj motyka vystrelí.... Najnajvýš si pani v socpoist pomyslí, že som blbec (to znesiem ). Hneď ako budem mať nejaký výsledok - dám vedieť ako som pochodila - to je to najmenej čo môžem urobiť za to, že si mi poradila. Vďaka bohu za takých ako si ty....

p.s. ja viem, ze by som mala odpovedat nejak tak aby tam bol aj tvoj prispevok, ale kedze nie som veľmi IT-typ, tak to radšej neskúšam cez "cituj" - ale ja sa to naučím...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
ďakujem za výstižnú odpoveď, a prosím ešte, už nemá riešiť DNP? JE v 26tt. Neviem, či sa nedá spočítavať DNP s poistením zo zamestnania. Alebo sa to dalo len po starom?
Tinika ... prihlásiť sa na DNP malo zmysel vlani (vtedy si nepísala, že v januári končí)... tam ešte nebola taká "medzera" medzi ukončeným zamestnaním v roku 2007 a prihlásením sa na DNP. .. teraz to už neprekombinuj... aby bol nárok z poistenia zamestnanca
VZ 14 tis je lepší ako 8900. (samozrejme mám na mysli 295,5 euro)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
Tinika ... prihlásiť sa na DNP malo zmysel vlani ... tam ešte nebola taká "medzera" medzi ukončeným zamestnaním v roku 2007 a prihlásením sa na DNP. .. teraz to už neprekombinuj... aby bol nárok z poistenia zamestnanca
VZ 14 tis je lepší ako 8900. (samozrejme mám na mysli 295,5 euro)
Mne je to jasne, aj aj tej znamej, ze lepsie 7000 ako rodičovsky alebo z min. mzdy, ale som chcela este vedieť, či sa s tým neda dačo robiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
To znamena, ze ak by mala nový PP s vyssím VZ materská by sa počitala s nového VZ? Nie je rozh. obd. v tomto prípade rok 2008 ale posledné NP?
presne tak, ale predchádzajúci PP musí byť ukončený

teda opravujem, v tvojom prípade, máš dni nem.poistenia z predch.zamestania B, ktoré by sa prirátali k tomuto novému, takže možno nie je to nevyhnutné aby PP A bol ukončený. No neudala si presné dátumy ukončeného PP B, takže aj to je podstatné.
Naposledy upravil brčko : 13.01.09 at 08:02
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
presne tak, ale predchádzajúci PP musí byť ukončený
A stačí, že bude stale PN (da sa vobec ukoncit PP pocas PN - asi len zo strany zamestnanca nie?) a pred nastupom na MD napr. na dva dni sa zamestnat s max. VZ? Za podm. ze predch. PP ukonci, či už počas PN alebo po jej skončení
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
A stačí, že bude stale PN (da sa vobec ukoncit PP pocas PN - asi len zo strany zamestnanca nie?) a pred nastupom na MD napr. na dva dni sa zamestnat s max. VZ?
dá sa ukončiť PP aj počas PN alebo tehotenstva napr.
- ak má PP na dobu určitú, tak uplynutím dohodnutej doby, tiež
- dohodou § 62 ZP.

Samozrejme bude lepšie, ak PN ukončí pred nástupom do nového zamestnania. Potom sa ale porad. Je dôležité, či búdú počas trvania tohto nového PP aj vikendy. Preto potom treba dosiahnuť VZ podla konkrétnych dátumov začiatku PP a nástupu na MD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať