Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
dá sa ukončiť PP aj počas PN alebo tehotenstva napr.
- ak má PP na dobu určitú, tak uplynutím dohodnutej doby, tiež
- dohodou § 62 ZP.

Samozrejme bude lepšie, ak PN ukončí pred nástupom do nového zamestnania. Potom sa ale porad. Je dôležité, či búdú počas trvania tohto nového PP aj vikendy. Preto potom treba dosiahnuť VZ podla konkrétnych dátumov začiatku PP a nástupu na MD.
Dakujem, čiže lepšie je ked bude PP len cez prac. dni?
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

dobry den, prosim o radu. moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

este taka nejasnost. maly sa narodil 24.11.2007 vtedy som nemala este splnenych tych 270dni, tj. nevznikol mi narok na vyplacanie MP ale bolo mi navrhnute PN od 7.12.2007 (vtedy som uz mala splnenych tych 270dni-az do 6.1.2008 do skoncenia sestonedelia) lenze mne rodicovsky prispevok zacali vyplacat az od januara nie od narodenia dietata, postupovali spravne? lebo ak som to spravne pochopila, mohla som cerpat PN-ku aj byt na RD....chapem to spravne, ci teta na urade zle postupovala?
dakujem za kazdu radu
pekny vecer,
i.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ikubikova Pozri príspevok
dobry den, prosim o radu. moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.
Vysvetli presne tú zvýraznenú vetu ... pretože nemocenské poistenie nemôžeš len tak prestať platiť... musíš sa odhlásiť.
Ak si sa odhlásila, tak je to ok
Ak nenastúpiš na materskú skor ako 14 júla !!! Tak sa hneď zajtra choď prihlásiť na DNP z maxima. V tom prípade by materská bola maximálna.
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

katy, dakujem za odpoved. samozrejme som sa riadne odhlasila. presny datum si nepamatam ale bolo to niekdy v january 2008. aj splnam tych 270 dni aj o nieco viac. nastup na MD mi vychadza na 26.6.2009 tj. 6 tyzdnov pred ocakavanym TP....asi som sa neskoro zobudila...k tomu datumu 14.7 si ako prisla? tj.tych 26tyzdnov, co by som muslea platit bez prerusenia? momentalne som uz v 11 tyzdni tehotenstva.
dakujem a pekny den.
i
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ikubikova Pozri príspevok
dobry den, prosim o radu. moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.
no ked si už v 11tt. tak je už na získanie max.materského z DnP neskoro. Ak by si sa aj 13.1.09 prihlásila na DNP z maxima, tak 26týždnov uplynie až 13.6.09, takže až od 14.7.09, ako píše Katy by si mohla nastúpiť na MD aby sa rátal z toho maxima. Pri PTP 7.8.09 je však najneskorší nástup na MD 26.6.09.

Maximálne materské získaš už len pomocou pracovného pomeru.
Stačí napr. aj teraz na pár dní. Budeš potom v ochrannej lehote z tohto ukončeného PP 6mesiacov. Takže stačí, ak bude trvať napr. 2dni.
Alebo dá sa aj tak, že sa zamestnáš pred nástupom na druhú MD.
Naposledy upravil brčko : 13.01.09 at 08:18
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ikubikova Pozri príspevok
este taka nejasnost. maly sa narodil 24.11.2007 vtedy som nemala este splnenych tych 270dni, tj. nevznikol mi narok na vyplacanie MP ale bolo mi navrhnute PN od 7.12.2007 (vtedy som uz mala splnenych tych 270dni-az do 6.1.2008 do skoncenia sestonedelia) lenze mne rodicovsky prispevok zacali vyplacat az od januara nie od narodenia dietata, postupovali spravne? lebo ak som to spravne pochopila, mohla som cerpat PN-ku aj byt na RD....chapem to spravne, ci teta na urade zle postupovala?
dakujem za kazdu radu
pekny vecer,
i.
môj názor, postupovala nesprávne.
Mala si nárok na RP už od mesiaca narodenia dieťaťa, t.j. od 11/07. Možno sa pracovníčka UPSVaR nesprávne riadila § 3a zákona o rodičovskom príspevku. Ten hovoríl:
"RP sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemoc.poistenia alebo nemoc.zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (dalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

viac ludí už písalo na poradu, že v prípade poberania nemoc.dávky mali problémy. No v tomto § sa píše o nemoc.dávke toho istého druhu ako u nás materské, len poberané v cudzine. Ale niektoré pracovníčky si to vysvetlovali po svojom, ako dávku nemoc.poistenia u nás
Naposledy upravil brčko : 13.01.09 at 08:04
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
....
takže až od 14.7.09, ako píše Katy by si mohla nastúpiť na MD aby sa rátal z toho maxima. Pri PTP 7.8.09 je však najneskorší nástup na MD 26.6.09.

.
... ten termín pôrodu je pravdepodobný , niekedy sa stáva, že sa posunie ... napr podľa sono vyšetrenia
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Dobrý deň. Bolo to tu už určite písané, ale kedže mám zo všetkého tak trochu hokej, chcela by som sa spýtať.Tento rok by som chcela otehotnieť.Od 23.05.2005 som Szčo, pravdepodobne rok som bola DNP (tak mi to vychádza, lebo SZČO prvý rok nemusí platiť odvody do SP a ZP).Po roku asi od 24.05.2006 som riadne NP, a toto poistenie stále trvá. Medzitým som bola zamestnaná od 24.06.2007 do 24.12.2007 na HPP. Chcela by som sa spýtať, či a kedy sa mám prihlásiť na DNP a z akého VZ mám platiť, kedže odvody zo SZČO platím z min. mzdy. Mám trochu strach, lebo čo som sa tu dočítala, asi som sa mala prihlásiť v 1.12. a 31.12.2008 sa odhlásiť, aspoň tak som to pochopila.
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

brcko, dakujem za vysvetlenie bola som si ista, ze pri mojom stasti urcite nebude take jednoduche datum porodu pravdepodobne bude este skor, nakolko budem rodit sekciu...takze najlepsie bude ked SP a DNP dam pokoj a budem si uzivat tehotenstvo.
inak moj PP este trva ale bola som zamestnana len na pol. uvazok s nizkym platom....ale narok na MP ani tam nezvnikol lebo nesplnala som tych 270dni....
no a ta teta na urade prace, mi tak vysvetlovala, ze nemozem poberat aj RP aj PN-ku....preto az od ukoncenia PN-ky mi zacali vyplacat RP, da sa to este nejak vymahat, ci uz kaslat aj na to.
lebo ja uz nechapem....
napr. teraz mam rizikove tehotenstvo, mozem poziadat mojho gynekologa aby ma vypisal na PN? a dostala by som peniazky z DNP? som na RD 13mesacnym synom....ja vobec nehapem ako niekomu vyplacaju aj OCR-ku al. PN ked je napr. na RD. mne bolo povedane v SP aj na UP, ze sa to neda, bud berem RP alebo vyplacaju PN....dokpy to neide.....
pekny den vsetkym,
i
0 0
Milka2 Milka2

Milka2 je offline (nepripojený) Milka2

Bola som na školení, pred mesiacom, a tam povedali, že vymeriavaci základ si môžeme určiť už LEN RAZ...
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

Dobry den,
potrebovala by som poradit.
tento rok by som chcela otehotniet jan.- febr., takze na matersku by som isla este tento rok. som zamestnana a zarabam dobre, len som si nie ista financnou situaciou mojho zamestnavatela, je to mala firma. malo by na moju matersku nejaky dopad to, keby som uz tehotna stratila zamestnanie z dovodu bankrotu firmy a skoncila by som na urade prace? dakujem za vsetky info.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

katherine Pozri príspevok
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
tento rok by som chcela otehotniet jan.- febr., takze na matersku by som isla este tento rok. som zamestnana a zarabam dobre, len som si nie ista financnou situaciou mojho zamestnavatela, je to mala firma. malo by na moju matersku nejaky dopad to, keby som uz tehotna stratila zamestnanie z dovodu bankrotu firmy a skoncila by som na urade prace? dakujem za vsetky info.
Nemalo by to mať žiadny dopad na materské, pretože by ste predpokladám spĺňali podmienku pre výplatu materského - t.j. 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch.
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

a matersku by som mala vypocitanu z platu za rok 2008?
dakujem.
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

brčko Pozri príspevok
ak máš z povinného nem.poistenia szčo splnenú podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak ti stačí začať PP napr. aj 25.2.09 a mať za ten 1den hrubú mzdu 1080,-Sk. Ak by tvoj PP začal napr. 23.2.09, tak za obd.23-25.2.09 na max.materské z DNP potrebuješ HM 3238,-Sk (na eur neviem ešte prepočítať, tak možno pri zaokrúhlovaní to budú trochu iné sumy).
Ale velmi podstatné je aby si mala ešte "pred nástupom na MD"!!! živnosť bud ukončenú alebo prerušenú.
Prac.pomer môžeš potom kedykolvek zrušiť, no lepšie je aspon po pôrode, aby si mal súvislé dôch.poistenie.

snád som dobre porozumela tvojej otázke, lebo pôvodnú otázku som nehladala. Hlavne to, že máš povinné nem.poistenie a splnených 270dní ... z neho.
Na spresnenie lebo si teraz nie som ista tymi 270 dnami. SZCO som od 02/2005. Za rok 2006 som mala prijem pod min. mzdu takze od 1.7. 2007 som si platila dobrovolne NP, dovtedy som za rok 2005 platila povinne. Od 1.7.2008 platim povinne. Povinne nem. poistenie som mala vzdy z min. mzdy. Pracovny pomer na dobu neurcitu by som chcela uzavriet najneskor od 1.2.2009 aby to nebolo k nastupu na MD 26.2.2009 uplne na hranu, kedze nechcem aby nemal zamestnavatel potom nejaky problem s poistovnou.
Tak teraz neviem ci sa mi bude ratat MD aj zo SZCO aj z prac. pomeru ako pise Kori. Takze popri prac. pomere nemusim pozastavit zivnost ale pre nastupom na MD uz treba, lebo Kori pise ze popri MD nemusim... mam tom trochu hokej
A ak pozastavit tak po skonceni MD mozem zas obnovit zivnost? s tym suvisi aj moja dalsia otazka.

Neviete este prosim ako je to podla noveho zakona pri prechode na RP? tam ak chcem vykonavat cinnost SZCO tak budem dostavat len prispevok na staroslivost o dieta cca 1100 Sk a nie rodicovsky prispevok co je cca 5000 Sk? Mozem potom ako SZCO ak nechcem prist o rod. prisp. pracovat na dohodu a nie na zmluvu o dielo ako som robila s investormi doteraz?
Asi vela otazok, ale som z toho uz puk...
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

od 10/08 som DNP, okrem toho som zamestnana, cize za 3 mesiace v starom roku som mala platene z max.VZ, v roku 09 by som chcela ist na matersku ,teraz si mam od januara znizit VZ alebo sa odhlasit z DNP alebo nie?nechapem naco je to odhlasovanie na konci roka a prihlasovanie odznova,co tu bolo radené uz nie raz......a materska sa bude ratat z VZ roku 2008 cize to platenie v r.09 uz je asi zbytocne,chapem to spravne? verim ze mi to niekto v rychlosti ozrejmi aj ked viem ze toto je zdlhava problematika......dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ikubikova Pozri príspevok
brcko, dakujem za vysvetlenie bola som si ista, ze pri mojom stasti urcite nebude take jednoduche datum porodu pravdepodobne bude este skor, nakolko budem rodit sekciu...takze najlepsie bude ked SP a DNP dam pokoj a budem si uzivat tehotenstvo.
inak moj PP este trva ale bola som zamestnana len na pol. uvazok s nizkym platom....ale narok na MP ani tam nezvnikol lebo nesplnala som tych 270dni....
no a ta teta na urade prace, mi tak vysvetlovala, ze nemozem poberat aj RP aj PN-ku....preto az od ukoncenia PN-ky mi zacali vyplacat RP, da sa to este nejak vymahat, ci uz kaslat aj na to.
lebo ja uz nechapem....
napr. teraz mam rizikove tehotenstvo, mozem poziadat mojho gynekologa aby ma vypisal na PN? a dostala by som peniazky z DNP? som na RD 13mesacnym synom....ja vobec nehapem ako niekomu vyplacaju aj OCR-ku al. PN ked je napr. na RD. mne bolo povedane v SP aj na UP, ze sa to neda, bud berem RP alebo vyplacaju PN....dokpy to neide.....
pekny den vsetkym,
i
... netreba sa spoliehať na ... "mne bolo povedané "

Keď tak pozerám (dúfam, že dobre počítam, z DNP si sa odhlásila v januári 2008)... ak by si sa prihlásila na DNP(stačí aj min VZ) .. a ak by ťa lekár vypísal, tak by si mohla poberať nemocenské – aj hneď (aj keď len z minima - použije sa pravdepod VZ).
A ak ti stále trvá pp ... tak nárok na materské by mal byť aj zo zamestnania (aj keď to bude málo) ... aj z DNP (z pravdepodobného VZ) ... a to by v súčte už malo byť viac, ako rodičovský príspevok
Minimálne poistné je 13 euro a ak si na PNke, tak nič. Nestálo by za to pouvažovť nad tým
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre ikubikova:

... alebo ešte, či sa pre maximálne materské nedá využiť toto: (ak niekto poradí, čo má skúsenosť s neskorším nástupom na MD)

6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské

... aj keď neviem ... keďže ide o rizikové tehotenstvo
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=Katy a R;915420
Keď tak pozerám (dúfam, že dobre počítam, z DNP si sa odhlásila v januári 2008)... ak by si sa prihlásila na DNP(stačí aj min VZ) .. a ak by ťa lekár vypísal, tak by si mohla poberať nemocenské – aj hneď (aj keď len z minima - použije sa pravdepod VZ).

A ak ti stále trvá pp ... tak nárok na materské by mal byť aj zo zamestnania (aj keď to bude málo) ... aj z DNP (z pravdepodobného VZ) ... a to by v súčte už malo byť viac, ako rodičovský príspevok

Minimálne poistné je 13 euro a ak si na PNke, tak nič. Nestálo by za to pouvažovť nad tým [/quote]

pre IKUBIKOVA:

súhlasím s katy, že ak nespravíš nič iné (nehladáš si napr. známeho zamestnávatela), tak v prípade, že si na rizikovom a môže ti lekár vypísať PN-ku, tak by bolo rozumné sa predtým prihlásiť nanovo na DNP. Treba sa však nanovo prihlásiť na DNP radšej s rezervou najneskôr do konca marca 2009 (aj ked na hrane je myslím cca 11-12.4.09).
Totiž ak by si sa na DNP prihlásila napr. 20.1.2009 a bola PN od 22.1.2009, tak máš splnenú podmienku aspon 270dní..., lebo v období 22.1.07až21.1.09 si bola nem.poistená v obd. 12.3.07až myslím 6.1.08???? si dala prihlášku t.j. 301dní + 20.-21.2.09 t.j. 2dni = spolu 303dní
Ak by si sa ale prihlásila nanovo na DnP až napr. 15.4.09 a isla na PN napr. 17.4.09 tak podmienku 270dní už nesplnaš, lebo v období 17.4.07až16.4.09 si bola poistená len v období 17.4.07až6.1.08 = 265dní + 15.-16.4.09 = 2dni = len 267dní. Tri dni ti chýbajú. Každým dalším dnom ti jeden den pribudne a jeden odbudne, takže to už nedohoníš, ak si sa neprihlásila na DnP skôr.
Ak si sa odhlásila z DnP nie 6.1.08 ale iný den, hlavne ak skôr, tak treba prerátať!!!!! To je podstatné a mohlo by všetko meniť!!!!

Ak by si bola "na PN-ke až do nástupu na MD", tak by som sa na tvojom mieste prihlásila na DNP z maximálneho vymeriavacieho základu 1003,09 eur pár dní pred vznikom PN, ako som písala vyššie. Za tých pár dní do vzniku PN-ky zaplatíš poistné a počas poberania nemocenského a následne materského z DNP by si poistné platiť nemusela.

Nárok na nemocenské a predpokladám aj materské sa bude z DNP rátať len z pravdepodobného vymeriavacieho základu=minimálnej mzdy, ako píše katy, t.j. bude na kalendárny den vo výške 295,5eur:30x55%, čo je o nejakú stovku viac ako je rodič.príspevok. Plus, ak tvoje zamestnanie trvá, tak budeš mať nárok na materské aj zo zamestnania. Denná dávka sa vyráta ako 55% z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu, ktorý uvedie mzdárka, že by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD.

Po ukončení poberania materského (čerpania MD), ukončenie MD pri nástupe 26.6.09 vychádza do 7.1.2010, t.j. od 8.1.2010 by si mohla čerpať nemocenské, ošetrovné z maximálneho vymer.základu t.j. cccca 539,-Sk alebo aj viac na kalendárny den. ABy si mala na nem.dávky z DNP popri rodičovskom príspevku v r.2010 nárok (nemocenské z DNP popri rodičovskom príspevku čerpať môžeš, no nemocenské zo zamestnania + RP nie), tak by si sa nemohla odhlasovať z DnP po ukončení MD, ale musela DNP platiť dalej. Aby si neplatila vela, mohla by si si dať "zmenu" vymeriavacieho základu (pozor nie odhlásenie!!!) na minimum napr. už v 12/09, aby bola zmena platná už od januára a už za obdobie od 8.1.2010 by si platila z nižšieho VZ.

Treba pozorne prečítať, prerátať, popýtať sa a rozhodnúť sa. Máš čas, ak sú dátumy správne.

Takže toto je aj odpoved na tvoje otázky. Poberať nemocenské, ošetrovné sa z DNP aj na rodič.dovolenke dá bez problémov, aj popri poberaní rodič.príspevku. Ak mamička do dovršenia 3-och rokov pracuje na PP, tak mala nárok aj na poberanie nemocenského,ošetrovného aj popri poberaní rodičovského príspevku. V tom je teraz zmena pre mamičky poberajúce rodič.príspevok od 1.1.09, lebo súbežne poberať nemocenské zo zamestnania a RP oni nemôžu. Ak mamička pred vznikom PN nepracovala ani napr. nečerpala riadnu dovolenku, ale čerpala rodičovskú dovolenku t.j. mala prerušené nemocenské poistenie, tak nárok na nemocenské zo zamestnania jej nevznikne.

No a pani z UPSVaR možno tvrdila, že popri poberaní podpory v nezamestnanosti nemožno poberať nemocenské, ošetrovné ani materské, čo je pravda. Takže treba velmi rozlišovať pojmy
Naposledy upravil brčko : 13.01.09 at 23:15
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

troppapple Pozri príspevok
Na spresnenie lebo si teraz nie som ista tymi 270 dnami. SZCO som od 02/2005. Za rok 2006 som mala prijem pod min. mzdu takze od 1.7. 2007 som si platila dobrovolne NP, dovtedy som za rok 2005 platila povinne. Od 1.7.2008 platim povinne. Povinne nem. poistenie som mala vzdy z min. mzdy. Pracovny pomer na dobu neurcitu by som chcela uzavriet najneskor od 1.2.2009 aby to nebolo k nastupu na MD 26.2.2009 uplne na hranu, kedze nechcem aby nemal zamestnavatel potom nejaky problem s poistovnou.
Tak teraz neviem ci sa mi bude ratat MD aj zo SZCO aj z prac. pomeru ako pise Kori. Takze popri prac. pomere nemusim pozastavit zivnost ale pre nastupom na MD uz treba, lebo Kori pise ze popri MD nemusim... mam tom trochu hokej
A ak pozastavit tak po skonceni MD mozem zas obnovit zivnost? s tym suvisi aj moja dalsia otazka.

Neviete este prosim ako je to podla noveho zakona pri prechode na RP? tam ak chcem vykonavat cinnost SZCO tak budem dostavat len prispevok na staroslivost o dieta cca 1100 Sk a nie rodicovsky prispevok co je cca 5000 Sk? ak nevydokladuješ vyššie náklady, tak áno, len cca 25% z 4780,- Mozem potom ako SZCO ak nechcem prist o rod. prisp. pracovat na dohodu a nie na zmluvu o dielo ako som robila s investormi doteraz? ak prerušíš živnosť a budeš pracovať na dohodu a o dieťa sa budeš starať ty alebo manžel, rodina, tak nárok na RP budeš mať
Asi vela otazok, ale som z toho uz puk...
takže prehladne:
1.7.06-30.6.07 povinné NP szčo
1.7.07-30.6.08 DNP
1.7.08 trvá povinné NP szčo

v takom prípade pri pôrode 3-4/09 máš z trvajúceho povinnéh NP szčo podmienku 270dní splnenú
ak SP ku dnom nem.poistenia zo zamestnania priráta aj dni DNP 366dní, tak aj zo zamestnania bude podmienka aspon 270dní splnená
takže by ti mal vzniknúť nárok na materské z oboch. Predpokladám nedoplatky v SP nemáš. Z toho mi vyplýva, že pozastaviť živnosť pred nástupom na MD nemusíš. Snád nebudú problémy s prirátaním dní DNP k zamestnaniu. V tvojom prípade myslím, nemajú byť prečo, DNP bolo riadne odhlásené, t.j. je ukončené.

za mzdu vo februári potom ale rátaj, že zaplatíte dost poistné za zamestnanca a zamestnávatela a preddavok dane
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať