Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň,prosím Vás , zaujímalo by ma,keď je manželka momentálne zamestnaná+ k zamestnaniu má aj živnosť.. keď by išla na materskú dovolenku,ale živnosť si pozastaviť zatial nechce,musela by začať platiť odvody zo zdravotnej a sociálne poistovne, vlastne od dátumu,kedy už nebude evidovaná ako zamestnanec??
odvody na SP jej podľa výpisu z daň.priznania platiť nevychádzajú,ale ako živnostníčka popri zamestnaní nie je povinná počas roka platiť mesačné preddavky na ZP,až na základe ročného zúčotovania ZP,len nás zaujíma,ako je to v prípade,keď už zamestnávateľ nebude platiť zdravotné odvody.. /pretože bude manželka na materskej dovolenke/.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás , zaujímalo by ma,keď je manželka momentálne zamestnaná+ k zamestnaniu má aj živnosť.. keď by išla na materskú dovolenku,ale živnosť si pozastaviť zatial nechce,musela by začať platiť odvody zo zdravotnej a sociálne poistovne, vlastne od dátumu,kedy už nebude evidovaná ako zamestnanec??
odvody na SP jej podľa výpisu z daň.priznania platiť nevychádzajú,ale ako živnostníčka popri zamestnaní nie je povinná počas roka platiť mesačné preddavky na ZP,až na základe ročného zúčotovania ZP,len nás zaujíma,ako je to v prípade,keď už zamestnávateľ nebude platiť zdravotné odvody.. /pretože bude manželka na materskej dovolenke/.
pomôžete mi s týmto prosím?ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tibor, myslím, že by ti snád? skôr pomohli, ak by si túto otázku zadal do témy o zdrav.poistení, než do témy o materskom.
Tu je to predsalen viac o nemoc.poistení.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

brčko Pozri príspevok
tibor, myslím, že by ti snád? skôr pomohli, ak by si túto otázku zadal do témy o zdrav.poistení, než do témy o materskom.
Tu je to predsalen viac o nemoc.poistení.
Už som to postúpil do inej časti.Dik za radu
0 0
valia valia

valia je offline (nepripojený) valia

Dobrý deň,
možno to nebude priamo súvisieť s témou, ale potrebovala by som veľmi súrne poradiť. Dostala som výpoveď, zajtra ju mam isť podpísať.
Môj problém č.1 je: Mám zmluvu do 31.12.2008, takže mám nárok na odstupné??? Myslím, že áno.
Problém č.2: V roku 2009 plánujem otehotnieť a isť na MD(ešte v r 2009), lenže ešte som si nezačala platiť DNP, plánovala som od decembra. Som zamestnaná od 1.4.2008 (tj 7mesiacov) + január 08 (tj 1mesiac), takže mi ešte mesiac chýba aby som splnila 270 dní NP. Mohla by som si od zajtra (5.11.08) začať platiť DNP, a od 6.11.08 ísť na PN (nepodpíšem výpoveď a odmarodujem si ten chýbajúci mesiac, lebo neviem či sa mi ešte podarí zamestnať v tomto roku)????????????? Ak to má zmysel, tak z akej výšky si mám platiť DNP, aby som dostávala čo najvyššiu materskú??
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ešte by som sa chcela spýtať, ak teraz ešte nemám doplatené odvody zo SZCO, či to bude mať vplyv na výšku materskej. Do nástupu budem mať samozrejme všetko zaplatené.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela spýtať, ak teraz ešte nemám doplatené odvody zo SZCO, či to bude mať vplyv na výšku materskej. Do nástupu budem mať samozrejme všetko zaplatené.

Zákon o sociálnom poistení
§ 31 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby


(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valia, nepredpokladám, že ideš podpisovať výpoved t.j. jej prevzatie (to by ti od 1.12.08 plynula dvojmesačná výpovedná doba a tvoj PP končil až najskôr 31.1.09). Asi pôjde o ukončenie prac.pomeru dohodou???
V tom prípade, ak bude v dohode uvedený ako dôvod ukončenia prac. pomeru organizačné príčiny, tak nárok na odstupné máš (najmenej dvojmesačné). Ak organiz.príčiny v dohode nebudú uvedené, tak nárok na odstupné nemáš.

Myslím, že ti zamestnávatel neuvedie dôvod organiz.príčiny, lebo ak by ta nechal pracovať do 31.12.08, tak je to pre neho cca rovnako nákladné, ako ked s tebou teraz ukončí PP.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Zákon o sociálnom poistení
§ 31 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby


(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
Ďakujem
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Dobrý deň,
potrebovala by som si ujasniť jednu vec a to je, ktoré obdobie NP a DNP je rozhodujúce pri výpočte výšky materskej. Moja situácia je následovná: v tomto mesiaci som si začala platiť DNP z VZ 20000,-, PP mi trvá do konca 11/2008. Tehotná ešte nie som, ale plánujem začiatkom roka (takže aj na materskú pôjdem v roku 2009). Takže pre výpočet výšky mojej materskej bude rozhodujúci rok 2008? Môžem si zvýšiť VZ na max, keďže v dec už budem nezamestnaná?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som si ujasniť jednu vec a to je, ktoré obdobie NP a DNP je rozhodujúce pri výpočte výšky materskej. Moja situácia je následovná: v tomto mesiaci som si začala platiť DNP z VZ 20000,-, PP mi trvá do konca 11/2008. Tehotná ešte nie som, ale plánujem začiatkom roka (takže aj na materskú pôjdem v roku 2009). Takže pre výpočet výšky mojej materskej bude rozhodujúci rok 2008? Môžem si zvýšiť VZ na max, keďže v dec už budem nezamestnaná?
lepšie by bolo začať v decembri nové nemocenské poistenie (terajšie môžeš hneď zrušiť) - bude sa ti počítať december (RO) a vymeriavací základ určiť maximálny (30200). samozrejme, tak aby potom od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynulo najmenej 26 týždňov. Ak ešte nie si tehotná, tak stíhaš.
... hore na lište sú zákony, pozri o tom RO v zákone o soc poistení
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

ahojte,

moja situácia je takáto:

som zamestnantá od 11/2007 na dobu určitú do 11/20008.
So zamestnávateľom som sa dohodla, že zmluvu ukončíme a uzatvoríme nový PP s max. VZ, aby mi vyšla max aj PN a mat. keďže budem na rizikovom.
Trápi ma ale jedna vec. Momentálne som od 13.10 2008 na PN a k lekárke mám ísť 20.11.2008. Zmluva mi končí 18.11.2008-môže ma mzdárka odhlásiť v tento deň, hoci som na PN-ke? Musím najprv ukončiť túto PN-ku, čo mám teraz a až potom sa prihlásiť do Soc. Poisť s max. VZ? A ako mi potom bude vypočítaná mzda za november keďže tam bude mzda z dvoch základov? Ako by som to mala najlepšie vymyslieť? Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil mambi : 06.11.08 at 11:26
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Ďakujem za radu, pozerala som tie zákony, ale neviem kde hľadať, neviem čo znamená skratka RO, môžte mi to rozpísať???
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
Ďakujem za radu, pozerala som tie zákony, ale neviem kde hľadať, neviem čo znamená skratka RO, môžte mi to rozpísať???
RO = rozhod. obdobie.
Ak sa prihlásiš nanovo v decembri z max VZ (vymeriavací základ), tak u teba to bude december 08. Ešte v decembri znížiť VZ s účinnosťou od 1.1.09 (budúci rok to už po takej krátkej dobe nepôjde - ušetríš) ... po 26 týždňoch od prihlásenia (npr.od 1., alebo 8.12....) budeš mať nárok na max dávky - ale do konca roka 2009. samozrejme, keď budeš riadne platiť a ostatné podmienky budú splnené.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valca, rozhodujúce obdobie je upravené v zákone o sociálnom poistení § 54, (možeš kliknúť na modrým napísané slovo sociálnom a otvorí sa ti tento zákon)
Ak nastúpiš na PN (MD) po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia, tak tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP bude obdobie od posledného prihlásenia na DNP (čo predpokladám niekedy v decembri) do 31.12.08. - vid § 54 ods.2 písm.a) Zo SP
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Katy a R Pozri príspevok
RO = rozhod. obdobie.
Ak sa prihlásiš nanovo v decembri z max VZ (vymeriavací základ), tak u teba to bude december 08. Ešte v decembri znížiť VZ s účinnosťou od 1.1.09 (budúci rok to už po takej krátkej dobe nepôjde - ušetríš) ... po 26 týždňoch od prihlásenia (npr.od 1., alebo 8.12....) budeš mať nárok na max dávky - ale do konca roka 2009. samozrejme, keď budeš riadne platiť a ostatné podmienky budú splnené.
Vďaka za radu. ešte by som si chcela niečo upresniť. DNP ktoré si teraz platím mám úplne zrušiť a požiadať od 1.12.08 o nové z max VZ. A potom si ho znížiť na min, takže ho neruším (myslím to nové) iba zmením VZ. Dobre tomu rozumiem??? Môžem to urobiť aj keď som momentálne PN???

A ešte otázočka, čo ak by som nestihla nastúpiť na MD v roku 2009? Mám si opäť zmeniť VZ na max? stačí z účinnosťou od 1.12.2009?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
Vďaka za radu. ešte by som si chcela niečo upresniť. DNP ktoré si teraz platím mám úplne zrušiť a požiadať od 1.12.08 o nové z max VZ. A potom si ho znížiť na min, takže ho neruším (myslím to nové) iba zmením VZ. Dobre tomu rozumiem??? Môžem to urobiť aj keď som momentálne PN???

A ešte otázočka, čo ak by som nestihla nastúpiť na MD v roku 2009? Mám si opäť zmeniť VZ na max? stačí z účinnosťou od 1.12.2009?
Zrušiť terajšie môžeš hneď, ale počas PNky sa poistné neplatí... dokedy budeš chorá - je to dlhodobejšia PNka?
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

mambi Pozri príspevok
ahojte,

moja situácia je takáto:

som zamestnantá od 11/2007 na dobu určitú do 11/20008.
So zamestnávateľom som sa dohodla, že zmluvu ukončíme a uzatvoríme nový PP s max. VZ, aby mi vyšla max aj PN a mat. keďže budem na rizikovom.
Trápi ma ale jedna vec. Momentálne som od 13.10 2008 na PN a k lekárke mám ísť 20.11.2008. Zmluva mi končí 18.11.2008-môže ma mzdárka odhlásiť v tento deň, hoci som na PN-ke? Musím najprv ukončiť túto PN-ku, čo mám teraz a až potom sa prihlásiť do Soc. Poisť s max. VZ? A ako mi potom bude vypočítaná mzda za november keďže tam bude mzda z dvoch základov? Ako by som to mala najlepšie vymyslieť? Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
...prosím poradíte?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mambi Pozri príspevok
ahojte,

moja situácia je takáto:

som zamestnantá od 11/2007 na dobu určitú do 11/20008.
So zamestnávateľom som sa dohodla, že zmluvu ukončíme a uzatvoríme nový PP s max. VZ, aby mi vyšla max aj PN a mat. keďže budem na rizikovom.
Trápi ma ale jedna vec. Momentálne som od 13.10 2008 na PN a k lekárke mám ísť 20.11.2008. Zmluva mi končí 18.11.2008-môže ma mzdárka odhlásiť v tento deň, hoci som na PN-ke? Musím najprv ukončiť túto PN-ku, čo mám teraz a až potom sa prihlásiť do Soc. Poisť s max. VZ? A ako mi potom bude vypočítaná mzda za november keďže tam bude mzda z dvoch základov? Ako by som to mala najlepšie vymyslieť? Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
Ak ti zmluva končí 18.11. , tak ťa musia aj odhlásiť k tomuto dátumu. PNka ti môže pokračovať aj ďalej (nemocenské platí SP)
Ale ak chceš vyššie dávky z NP, tak to musí byť nová DPN (súčasná sa v žiadnom prípade neprepočíta) a nové poistenie.
Najlepšie ukončiť terajšiu DPN a uzavrieť nový PP .....
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Katy a R Pozri príspevok
Zrušiť terajšie môžeš hneď, ale počas PNky sa poistné neplatí... dokedy budeš chorá - je to dlhodobejšia PNka?
Do 31.11., vtedy mi končí aj PP. Uvažujem aj v dec, ale ak by mi to mohlo znížiť materskú, tak to neriskujem. Ako to vlastne je? Počas PN neplatím DNP, a počíta sa mi vtedy DNP???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať