Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katherine Pozri príspevok
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
tento rok by som chcela otehotniet jan.- febr., takze na matersku by som isla este tento rok. som zamestnana a zarabam dobre, len som si nie ista financnou situaciou mojho zamestnavatela, je to mala firma. malo by na moju matersku nejaky dopad to, keby som uz tehotna stratila zamestnanie z dovodu bankrotu firmy a skoncila by som na urade prace? dakujem za vsetky info.
ešte doplním, ak by od ukončenia prac.pomeru do nástupu na MD (ak by bol 6týždnov pred PTP) neuplynulo viac ako 6mesiacov a nemala by si už od skončenia tohto PP žiadne iné nem.poistenie (teda ani dobrovolné nem.poistenie), tak by problém nemal byť.

Ak sa ukončí PP v r.2009 a tvoj PP trval už pred 1.1.08, tak áno, materské sa bude rátať z vymeriavacích základov NP z tohto ukončeného zamestnania v r.2008
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

profi Pozri príspevok
od 10/08 som DNP, okrem toho som zamestnana, cize za 3 mesiace v starom roku som mala platene z max.VZ, v roku 09 by som chcela ist na matersku ,teraz si mam od januara znizit VZ alebo sa odhlasit z DNP alebo nie?nechapem naco je to odhlasovanie na konci roka a prihlasovanie odznova,co tu bolo radené uz nie raz......a materska sa bude ratat z VZ roku 2008 cize to platenie v r.09 uz je asi zbytocne,chapem to spravne? verim ze mi to niekto v rychlosti ozrejmi aj ked viem ze toto je zdlhava problematika......dakujem
no to by si urobila riadnu hlúposť. Ak predpokladáš nástup na MD v r.2009, tak už žiadnu odhlášku!!!!! do nástupu na MD!!!!Zmenu VZ si však podať môžeš. Práve to odhlasovanie na konci roka bolo také výhodné tento rok naposledy.

Ak si si chcela zmniť VZ od januára, tak si si mala podať "zmenu" najneskôr do konca decembra (zmeny sú platné vždy od prvéh dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny). No a od 1.1.09 platí nový zákon, takže môžeš zmeniť VZ až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ. Ak si sa prihlásila na DnP 1.10.08, tak zmenu VZ si môžeš dať najskôr s účinnosťou od 1.4.09, ak podáš zmenu na SP najneskôr 31.3.09. Ak si sa prihlásila napr.2.10.08, tak je zmena VZ možná až od 1.5.09.

no a to máš pravdu, že je to zldhavejšie, takže treba si prejsť viac príspevkov.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

dakujem za odpoved, no logiku mne ta odhlaska nedavala,lebo by som nesplnila ani zakladnu podmienku DNP 270 dni, s tym VZ viem ze sa to dala urobit zmena k 31.12.08,ale nerozumiem tomu znizovaniu kvoli comu? ved cim vyssi VZ chceme mat nie?
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

ad1)270 dni oplatí celkovo 2 roky spätne od nástupu na MD. t.j. aj keď si odhlásená nejaký čas a znova sa prihlásiš nerátajú sa ti iba dni medzi odhlásením a opätovným prihlásením.
ad2) v skratke -zníženie VZ sa robí kvôli tomu aby ten kto nemusí neplatil zbytočne veľa. Ale keďže ty si to nestihla v priebehu decembra už si VZ neznižuj nakoľko tebe sa bude vypočítavať materská s priemerného VZ od prihlásenia. (pozn.-preto kto stihol odhlášku a prihlášku v rámci dec. je na tom lepšie a mohol si znížiť VZ od 1.1. a zaplatil najvyššie odvody len v dec, ty musíš platiť najvyššie odvody až do nástupu na MD-ale aj tak sa ti to oplatí)
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

profi Pozri príspevok
dakujem za odpoved, no logiku mne ta odhlaska nedavala,lebo by som nesplnila ani zakladnu podmienku DNP 270 dni, s tym VZ viem ze sa to dala urobit zmena k 31.12.08,ale nerozumiem tomu znizovaniu kvoli comu? ved cim vyssi VZ chceme mat nie?
Ak predpokladáš nástup na materskú dovolenku v roku 2009, tak materská sa Ti bude počítať z VZ za rok 2008, tak preto si VZ môžeš znížiť, aby si zbytočne neplatila vysoké nemocenské.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

mizu24 Pozri príspevok
Dobrý deň. Bolo to tu už určite písané, ale kedže mám zo všetkého tak trochu hokej, chcela by som sa spýtať.Tento rok by som chcela otehotnieť.Od 23.05.2005 som Szčo, pravdepodobne rok som bola DNP (tak mi to vychádza, lebo SZČO prvý rok nemusí platiť odvody do SP a ZP).Po roku asi od 24.05.2006 som riadne NP, a toto poistenie stále trvá. Medzitým som bola zamestnaná od 24.06.2007 do 24.12.2007 na HPP. Chcela by som sa spýtať, či a kedy sa mám prihlásiť na DNP a z akého VZ mám platiť, kedže odvody zo SZČO platím z min. mzdy. Mám trochu strach, lebo čo som sa tu dočítala, asi som sa mala prihlásiť v 1.12. a 31.12.2008 sa odhlásiť, aspoň tak som to pochopila.
Mohol by mi prosím niekto poradiť?
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

brčko Pozri príspevok
takže prehladne:
1.7.06-30.6.07 povinné NP szčo
1.7.07-30.6.08 DNP
1.7.08 trvá povinné NP szčo

v takom prípade pri pôrode 3-4/09 máš z trvajúceho povinnéh NP szčo podmienku 270dní splnenú
ak SP ku dnom nem.poistenia zo zamestnania priráta aj dni DNP 366dní, tak aj zo zamestnania bude podmienka aspon 270dní splnená
takže by ti mal vzniknúť nárok na materské z oboch. Predpokladám nedoplatky v SP nemáš. Z toho mi vyplýva, že pozastaviť živnosť pred nástupom na MD nemusíš. Snád nebudú problémy s prirátaním dní DNP k zamestnaniu. V tvojom prípade myslím, nemajú byť prečo, DNP bolo riadne odhlásené, t.j. je ukončené.

za mzdu vo februári potom ale rátaj, že zaplatíte dost poistné za zamestnanca a zamestnávatela a preddavok dane
Dakujem. Velmi mi to pomohlo, lebo si clovek pripada uplne bezmocny ked tomu nerozumie a ma to riesit na SP, kde na matku SZCO pozeraju ako na bytost z inej planety .
Dobre takze ak tomu dobre rozumiem. Aj zo zamestnania musim byt poistena 270 dni za posledne 2 roky? A keby nahodou bol problem na SP s uznanim DNP? Ja len kvoli tomu sa pytam aby som bola pripravena ak by s tym mali nejaky problem na SP. Lebo podla mojich najnovsich informacii od uctovnicky, ktora sa pytala na SP zatial len tak vseobecne tak ak nemam splnenu zo zamestania podmienku 270 dni tak vlastne zo zamestania MD nedostanem, len zo zivnosti. Cize DNP a zamestanie sa teda isto mozu kombinovat a teda zratavat dokopy?
Ja to este presne zistim na SP ci mi budu ratat aj ten cas DNP aby som potom neodisla s dlhym nosom... a dam vediet
Nerozumiem celkom tomu preco musim mat pozastavenu zivnost pred nastupom na MD ak sa zamestnam podla odpovede #351 (vtedy sa neprihliada na tych 270 dni zo zamestanania za posl. 2 roky) a ak sa zamestnam a mam aj DNP cim mam splnenych 270 dni tak nemusim pozastavit zivnost?
Ak by mi potom uznali na SP nemocenske zo zivnosti aj zamestania s prihliadnutim na DNP tak plati ten strop cca 30000 Sk z ktoreho sa rata celkovo MD? tzn. ze ak sa mi rata zo zivnosti MD zo zakladu 8100 tak zo zamestnania mi potom uzna SP len zo zakladu cca 22000?
Ak sa zamestam od 1.2. do 26.2. tam potom ratam s tym ze celkovo odvody budu zo mzdy tvorit takmer 50 % + este treba zaplatit preddavok na dan. Takze tam je potom zrejme dolezite na aku mzdu sa zamestnam aby som zbytocne nepreplatila...
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

brcko, katy, veeeeeeelka vdaka za cenne rady predsa nie som uplne strateny pripad . idem pohladat vsetky papiere lebo tie datumy si presne nepamatam ale este jedna vec moze byt problem a tj, ze som v tom roku 2007 najpr platila DNP len z min. VZ a potom niekdy na jesen som dala odhlasku a na drhy den som sa znova prihlasila uz z max. VZ....pri tych zmenach som citala, ze dalsia podmienka pri ziskani MP al. PN je aby to posledne DNP trvalo nepretrzite 26 tyzdnov....a to nesplnam....
a prac. zmluvu mam od 1.9.2007 na dobu neurcitu. ale od 14.11.2007 ako som nastupila na MD (musela som nastupit aj ked som neslpnala tych 270dni, cakalo sa na datum, kedy sa maly narodi) no ale od toho datumu uz nepracujem ani teraz nevykonavam ziadnu pracu. som len na RD s 13 mesacnym synom.
skusim pohladat tie papiere do SP.
dakujem este raz a krasny den vam zelam.
i.
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

Pekný deň prajem všetkým poraďákom.
Mám 1 otázku. Ja nastupujem o mesiac ma materskú.... už sa tešíme... ale o to nejde... :-)
Je materská predmetom dane? Budem musieť túto materskú zdaniť o rok, alebo je oslobodená podľa § 9 ods 2 podľa zákona o DzP?
Ďakujem za prípadné odpovede
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Erika 1982 Pozri príspevok
Pekný deň prajem všetkým poraďákom.
Mám 1 otázku. Ja nastupujem o mesiac ma materskú.... už sa tešíme... ale o to nejde... :-)
Je materská predmetom dane? Budem musieť túto materskú zdaniť o rok, alebo je oslobodená podľa § 9 ods 2 podľa zákona o DzP?
Ďakujem za prípadné odpovede
Pokiaľ ja viem, tak je to dávka zo SP, takže nie je predmetom dane, ale ak by si tvoj manžel chcel na teba odpočítať nezdaniteľnú čiastku, musel by tam zobrať do úvahy aj tvoju materskú.

Ešte ti určite niekto napíše, kto sa v tom vyzná lepšie ako ja.
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

ďakujem za odpoveď Tinika.
Ja som živnostník, takže manžela z toho môžem vynechať :-)
Preto ma to trápi, že keď som živnostník a budem na materskej, či si mám odkladať na daň...
Máte ešte niekto dajaký názor na zdaňovanie materskej?
0 0
pata31 pata31

pata31 je offline (nepripojený) pata31

...chcem sa aj ja trosku poinformovat, som SZCO od maja 2008, platila som si DNP z min.mzdy, dnes som si bola na socialke dat odhlasku a prihlasku a zmenila som si vymeriavaci zaklad na maximum, resp. z 30200, bo ta uzasna pani mi tam nechcela povedat maximalnu sumu!! (co je 30219) Mi vravela, ze asi bude problem, ked si budem musiet v july zmenit zase vymeriavaci zaklad, kedze budem musiet si uz povinne platit poistenie, lebo zmena moze byt len raz za pol roka, tak asi az od augusta budem moct mat zmemu...neviete mi niekto poradit, ako to potom bude? Danove priznanie budem mat minimalne...
A este otazka, ked otehotniem toho roku a by sa baby narodilo este tiez v tomto roku, berie sa do uvahy uz obdobie, co som si teraz zacala platit, vsak? Cize materske by som mala mat 55% z 30200? Od augusta sa mi bude odpocitavat povinne poistenie pre SZCO z tej sumy??
Ďakujem!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ikubikova Pozri príspevok
brcko, katy, veeeeeeelka vdaka za cenne rady predsa nie som uplne strateny pripad . idem pohladat vsetky papiere lebo tie datumy si presne nepamatam ale este jedna vec moze byt problem a tj, ze som v tom roku 2007 najpr platila DNP len z min. VZ a potom niekdy na jesen som dala odhlasku a na drhy den som sa znova prihlasila uz z max. VZ....pri tych zmenach som citala, ze dalsia podmienka pri ziskani MP al. PN je aby to posledne DNP trvalo nepretrzite 26 tyzdnov....a to nesplnam.... VôBEC nie je podstatné z akého VZ si VTEDY platila DNP. podstatné je správne zrátať dni, kedy si bola DNP v posledných dvoch rokoch pred PN/pred nástupom na MD. A áno, ak nesplnaš tých 26týždnov od posledného prihlásenia z TRVAJúCEHO DNP, tak nem.dávka sa ráta len z pravdepodobného VZ= minimálnej mzdy! Ale to sme ti už písali s Katy, že nárok bude len z minima.
a prac. zmluvu mam od 1.9.2007 na dobu neurcitu. ale od 14.11.2007 ako som nastupila na MD (musela som nastupit aj ked som neslpnala tych 270dni, cakalo sa na datum, kedy sa maly narodi) no ale od toho datumu uz nepracujem ani teraz nevykonavam ziadnu pracu. som len na RD s 13 mesacnym synom. či si bola nem.poistená od nástupu na MD do uplynutia 28týždnov ti neviem povedať. No od nástupu na rodič.dovolenku t.j. u teba cca 5/08 sa už pri uplatnovaní nároku na materské (je to výnimka v § 49a zákona o sociálnom poistení), ak ti pracovný pomer trval (to je podmienka) aj tieto dni čerpania rodič.dovolenky rátajú ako dni nem.poistenia. Takže podmienku 270dní splnaš aj zo zamestnania
skusim pohladat tie papiere do SP.
dakujem este raz a krasny den vam zelam.
i.
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Erika, materské nie je určite zdanitelný príjem, ako píšeš presne podla toho paragrafu 9ods.2, lebo je to dávka nemocenského zabezpečenia (odvoláva sa to na zákon o sociálnom poistení, podla ktorého je materské, tak isto ako aj nemocenské a ošetrovné vyplácané)

Ved ani nemocenské nezdanuješ.
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

Dakujem vsetkym za rady.
uf, velmi mi odlahlo, uz som sa bala, ze stratim narok na dobru matersku.
dakujem, dakujem.
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

dakujem krasne.
este otazocka, co je PTP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

troppapple Pozri príspevok
Dakujem. Velmi mi to pomohlo, lebo si clovek pripada uplne bezmocny ked tomu nerozumie a ma to riesit na SP, kde na matku SZCO pozeraju ako na bytost z inej planety .
Dobre takze ak tomu dobre rozumiem. Aj zo zamestnania musim byt poistena 270 dni za posledne 2 roky? A keby nahodou bol problem na SP s uznanim DNP? Ja len kvoli tomu sa pytam aby som bola pripravena ak by s tym mali nejaky problem na SP. Lebo podla mojich najnovsich informacii od uctovnicky, ktora sa pytala na SP zatial len tak vseobecne tak ak nemam splnenu zo zamestania podmienku 270 dni tak vlastne zo zamestania MD nedostanem, len zo zivnosti. Cize DNP a zamestanie sa teda isto mozu kombinovat a teda zratavat dokopy? Podla výkladu SP sa môže ku dnom trvajúceho nem.poistenia prirátať dni ukončeného nem.poistenia. Nikde sa nehovorí o tom, ku ktorému nem.poisteniu by ti dni DNP prirátali. Jediné riziko je to, že ti dni DNP z nejakého verejne známeho dôvodu, aby SP platila menej, prirátali ku tomu druhému nem.poisteniu t.j. k povinnému NP SZčo. Dôvod (ten sa vždy nájde) by moho byť napr. ten, že ti to nadväzuje na povinné NP SZčo. Samozrejme s tým by som nesúhlasila, no môže sa stať.
Ja to este presne zistim na SP ci mi budu ratat aj ten cas DNP aby som potom neodisla s dlhym nosom... a dam vediet
Nerozumiem celkom tomu preco musim mat pozastavenu zivnost pred nastupom na MD ak sa zamestnam podla odpovede #351 (vtedy sa neprihliada na tych 270 dni zo zamestanania za posl. 2 roky) a ak sa zamestnam a mam aj DNP cim mam splnenych 270 dni tak nemusim pozastavit zivnost? práve z toho dôvodu, aby si mala splnených 270dní zo zamestnania. Ak pozastavíš živnosť a ku dnu nástupu na MD ti potrvá len jedno nem.poistenie, tak už nebudú môcť prirátať dni ukončeného NP k žiadnemu inému, len k tomu zamestnaniu.
Ak by mi potom uznali na SP nemocenske zo zivnosti aj zamestania s prihliadnutim na DNP tak plati ten strop cca 30000 Sk z ktoreho sa rata celkovo MD? tzn. ze ak sa mi rata zo zivnosti MD zo zakladu 8100 tak zo zamestnania mi potom uzna SP len zo zakladu cca 22000?
Ak sa zamestam od 1.2. do 26.2. tam potom ratam s tym ze celkovo odvody budu zo mzdy tvorit takmer 50 % + este treba zaplatit preddavok na dan. Takze tam je potom zrejme dolezite na aku mzdu sa zamestnam aby som zbytocne nepreplatila...
pri získaní nároku "z viacerých nem. poisteni" je strop v maximálnom dennom vymeriavacom základe. Pri nástupe na MD v 2/09 je denný strop = maximum. VZ 1003,09eur : 28dní februára = 35,8247eur, takže max.denná materské 55% z toho = 19,7035..eur
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ptp = predpokladaný termín pôrodu
tých 6mesiacov treba rátať pri nástupe na MD 6týždnov pred PTP aj keby si nastupovala na MD 8týždnov pred PTP. Tak je to totiž v zákone o sociálnom poistení pri uplatnovaní nároku v ochrannej lehote. vid zákon o sociálnom poistení § 50 písm.a)
Naposledy upravil brčko : 14.01.09 at 12:31
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

Dakujem.
0 0
pata31 pata31

pata31 je offline (nepripojený) pata31

pata31 Pozri príspevok
...chcem sa aj ja trosku poinformovat, som SZCO od maja 2008, platila som si DNP z min.mzdy, dnes som si bola na socialke dat odhlasku a prihlasku a zmenila som si vymeriavaci zaklad na maximum, resp. z 30200, bo ta uzasna pani mi tam nechcela povedat maximalnu sumu!! (co je 30219) Mi vravela, ze asi bude problem, ked si budem musiet v july zmenit zase vymeriavaci zaklad, kedze budem musiet si uz povinne platit poistenie, lebo zmena moze byt len raz za pol roka, tak asi az od augusta budem moct mat zmemu...neviete mi niekto poradit, ako to potom bude? Danove priznanie budem mat minimalne...
A este otazka, ked otehotniem toho roku a by sa baby narodilo este tiez v tomto roku, berie sa do uvahy uz obdobie, co som si teraz zacala platit, vsak? Cize materske by som mala mat 55% z 30200? Od augusta sa mi bude odpocitavat povinne poistenie pre SZCO z tej sumy??
Ďakujem!
mne nikto neporadí???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať