Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Prosím Vás chcem sa utvrdiť.
Ak zam. pôjde na MD koncom mája a chceli by sme jej "urobiť dobre" v prípade výpočtu materskej, tak jej treba prerušiť rozhodné obdobie odhláškou a nanovo ju prihlásiť s vysokým príjmom. Pochopila som správne?
Napr. k 30.4. ju odhlásime a k 1.5. ju prihlásime?
0 0
Andrea30 Andrea30

Andrea30 je offline (nepripojený) Andrea30

Ahojte, prosím aj ja by som sa chcela spýtať... V r. 2008 som bola zamestnaná vo firme s nízkym platom. Od 16.01.2009 som zamestnaná v novej firme s vysokým príjmom. Na MD nastupujem 01.03.2009. Viete mi poradiť aké bude moje rozhodujúce obdobie pre výpočet VZ? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Andrea30 Pozri príspevok
Ahojte, prosím aj ja by som sa chcela spýtať... V r. 2008 som bola zamestnaná vo firme s nízkym platom. Od 16.01.2009 som zamestnaná v novej firme s vysokým príjmom. Na MD nastupujem 01.03.2009. Viete mi poradiť aké bude moje rozhodujúce obdobie pre výpočet VZ? Ďakujem pekne za odpoveď.
pri zač. PP 16.1.09 a nástupe na MD 1.3.09 je RO 16.1.09-28.2.09 vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm.b)
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

brčko Pozri príspevok
pri získaní nároku "z viacerých nem. poisteni" je strop v maximálnom dennom vymeriavacom základe. Pri nástupe na MD v 2/09 je denný strop = maximum. VZ 1003,09eur : 28dní februára = 35,8247eur, takže max.denná materské 55% z toho = 19,7035..eur
Takze teraz to uz dufam chapem uplne
Mam dve moznosti:
1) Zamestnam sa od 1.2. do nastupu na MD a zivnost ku dnu nastupu na MD 26.2. pozastavim, mzdu si urcim co najvysiu 1003 € a MD sa mi tym padom bude ratat len zo zamestnania, kedze splnim podmienku 270 dni NP zo zamestania 2/2009 + DNP 7/2007-7/2008
2) Zamestam sa od 1.2. ale zivnost si ponecham, mzdu mi staci urcit z rozdielu 1003 € - 268 € (zaklad zo SZČO) lebo budem cerpat MD zo zamstnania + SZČO, kedze splnim podmienku 270 dni NP zo zamestania aj zo SZČO 4,5,6/2007+7,8,9,10,11,12/2008+1,2/2009
Pri obidvoch rozviazem prac. pomer po porode

Ja by som sa asi skor priklonila k moznosti 2) lebo aj pri 1) sa moze z "verejne znamych dovodov" (to je pekny vyraz) pani na SP zle vyspat a neuzna mi ani zamestnanie + DNP kedze mi nadvazovalo na povinne NP zo SZČO. To je uz asi pekne pritiahnute za vlasy ale v takom pripade nedostanem ani korunu
Pri moznosti 2) ak sa pani zle vyspi tak dostanem aspon MD zo SZČO
A ked tam pojdem spolu s manzelom ktory na pani urobi pekny kukuc tak budem mat MD zo zamestania aj SZČO
Inak som sa aj informovala na SP predbezne tak mi to tam potvrdili zeby mi mali ratat dni DNP k zamestaniu. Dufam ze na inej pobocke SP, kedze zamestnavatel je zo susedneho mesta to nebude pani vidiet inak.
Ak by som to riesila podla mozn. 1) tak kedy mam potom zivnost obnovit?

Ak by sa napr. stalo ze den porodu bude skor napr. o mesiac tak 270 dni NP za posl. 2 roky sa rata od terminu porodu do nastupu na MD? len preto sa pytam ze pani na SP sa ma pytala na predpokladany termin porodu ked zratavala mesiace povinneho NP zo SZČO.
A posledna otazka mam si pocas MD a RP platit DNP? Pri RP to asi bude treba, ak budem mat pozastavenu zivnost a budem robit na dohody. teda neviem vlastne kto za mna plati odvody pri praci na dohodu o prac. cinnosti ked je to jednorazova praca.
Dakujem dakujem dakujem za tvoj cas a uzitocne rady. bez nich by bolo vela ludi bezradnych
pekny den prajem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pata31 Pozri príspevok
...chcem sa aj ja trosku poinformovat, som SZCO od maja 2008, platila som si DNP z min.mzdy, dnes som si bola na socialke dat odhlasku a prihlasku a zmenila som si vymeriavaci zaklad na maximum, resp. z 30200, bo ta uzasna pani mi tam nechcela povedat maximalnu sumu!! (co je 30219) Mi vravela, ze asi bude problem, ked si budem musiet v july zmenit zase vymeriavaci zaklad, kedze budem musiet si uz povinne platit poistenie, lebo zmena moze byt len raz za pol roka, tak asi az od augusta budem moct mat zmemu...neviete mi niekto poradit, ako to potom bude? Danove priznanie budem mat minimalne...
A este otazka, ked otehotniem toho roku a by sa baby narodilo este tiez v tomto roku, berie sa do uvahy uz obdobie, co som si teraz zacala platit, vsak? Cize materske by som mala mat 55% z 30200? Od augusta sa mi bude odpocitavat povinne poistenie pre SZCO z tej sumy??
Ďakujem!
takže tvoj priebeh nem.poistení
5/08 - 14.1.09 DNP z minima 8100,-
od 15.1.09 DNP z VZ 30200,- takže predpokladám 1002,46eur?, lebo už sú prihlášky v eur

Ak tvoj príjem z podnikania za rok 2008 neprekročí hranicu 12x min.mzda, tak ti nevznikne povinnosť platiť povinné poistenie ako SZčo. Takže platiť môžeš nadalej po starom a od 1.8.09 si môžeš dať zmenu VZ na aktuálne maximum.

Ak tvoj príjem prekročí tú hranicu a tvoj ZD bude napr. 0, tak v takom prípade si budeš musieť podať prihlášku na SP ako povinne poistená SZčO a za obdobie od 1.7.09 budeš platiť odvody, vo vyššie spomínanom prípade z minim.VZ 295,5eur.

V rovnakom období však jedna osoba môže platiť nem.poistenie zo všetkých svojich nem.poistení najviac z určeného maximálneho VZ. Ten je do 30.6.09 30219,-Sk/1003,09eur. Od 1.7.09 sa však bude zvyšovať (predtým platili nasledovné maximálne VZ 23738,-Sk, 25911,28142,30219) takže "dajmetomu" že by bol od 1.7.09 v sume "1065eur".
V takom prípade bez toho, že by si podávala z DNP nejakú zmenu, budeš môcť z DNP platiť len z toho rozdielu, t.j. z rozdielu aktuálneho maxim. VZ "1065eur" a tvojho povinného VZ szčo 295,5eur t.j. z VZ 769,5eur aj ked si prihlásená z VZ 1002,46eur. Lepšie si je však pre istotu zavolať s pani zo sociálky a dohodnúť sa. Ak by si platila DNP nadalej z vyššieho VZ 1002,46, tak ti vzniká na DNP preplatok, ktorý si neskôr môžeš písomne vyžiadať preplatok vrátiť.

Ak by si stihla ešte tento rok 2009 nastúpiť na MD, tak by sa ti rátalo materské z DNP z vymeriavacích základov v období od posledného prihlásenia na DNP 15.1.09 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, takže z VZ najprv 1002,46 a potom dajmetomu tých 769,5
Denný vymer.základ (DVZ) sa vyráta ako podiel súčtu VZ-ov a počtu kalen.dní v tomto rozhodujúcom období. Denné materské je 55% z DVZ

či vznikne nárok na materské aj z povinného NP szčo záleží od toho, kedy otehotnieš a teda, či splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj z povinného NP szčo. Ak otehotnieš pred 1.7.09, tak to predpokladám nesplníš. No v takom prípade zase výška VZ z povinného NP Szčo nezníži o tolko VZ z DNP.
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

ahojte,
pohladala som vsetky papiere a az na jedneho som nasla vsetky.
takze:
12.3.2007-prihlasenie na DNP z minVZ
1.9.2007-PP na dobu neurcitu plat 10.000sk/20hod. tyzdenne
24.9.2007-odhlasenie
25.9.2007-prihlasenie z max VZ
14.11.nastup na MD
24.11.2007-narodenie mojho synceka (PTP bol az 26.12.2007)
kedze som nesplnala podmienky na vyplacanie MP bolo mi navrhnute zo strany SP aby som od:
od 14.11.2007 do ukoncenia sestonedelia bola PN zo zamestnania a od
7.12.2007 (to som uz splanala tych 270dni)do ukoncenia sestonedelia dalsia PN z DNP
aj mi obe PN-ky vyplatili tak ako mali akurat ta pani na UP mi urobila galibu ako som sa dozvedela pred par dnami ked mi povedala, ze RP mozem poberat az po ukonceni PN-ky nie od datumu narodenia dietata.....
no a od 1.2008 som na RD az doteraz.
no a nova situacia je taka, ze som znova tehotna a PTP mam vyratany na 7.8.2009.
nenasla som dokument o odhlaseni z DNP....sa mi zda, ze to bolo az po ukonceni PN-ky a to tiez si presne nepamatam, ci tam gynekolog napisal 2.1? al.6.1.2008?
to musim vyzistit v SP.
takze najlogickejsi postup z toho vsetkeho vychadza, ze sa znova prihlasim v SP ako DPO z min VZ tj.13e. a budem cakat a cakat a cakat az kym male sa nenarodi
a ked hovorite, ze uz potom aj zo zamestnania by som mohla cosi dostat tak dokopy by tom bolo urcite lepsie ako RP.
no ale to ozaj este veeeelmi daleko aj ked na take veci nikdy nie je dost skoro mysliet....uvidme ako to vsetko dopadne, ja len dufam, ze narodenim krasneho donoseneho babatka a ked k tomu budu aj tie peniazky tak to bude ako bonus
vdaka za vasu radu este raz a prajem krasny vecer vsetkym.
i.
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
Teraz som nasla toto forum a ihned som sa registrovala.Mna by zaujimalo ci mam narok na matersku,pevne verim,ze ano...som v evidencii na urade prace a plus si platim do socialnej poist.aby som mala splnenych 270 dni a zaplatenych 20.2.2009 mi vychadzy 270 den.moj lekar ma chce dat na matersku dovolenku 3.2.2009 a termin porodu mam 16.3.2009.takze mam tam nejaky narok,alebo nie?kedze musim ist na matersku skor.verim,ze mi poradite
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katarinka1981 Pozri príspevok
Teraz som nasla toto forum a ihned som sa registrovala.Mna by zaujimalo ci mam narok na matersku,pevne verim,ze ano...som v evidencii na urade prace a plus si platim do socialnej poist.aby som mala splnenych 270 dni a zaplatenych 20.2.2009 mi vychadzy 270 den.moj lekar ma chce dat na matersku dovolenku 3.2.2009 a termin porodu mam 16.3.2009.takze mam tam nejaky narok,alebo nie?kedze musim ist na matersku skor.verim,ze mi poradite
Ak ti vychádza 270-ty den 20.2.09, tak budeš mať nárok na materské, ak porodíš najskôr 21.2.09. V SP si zisti, ako máš postupovať po nástupe na MD. Podla info mamičiek z r.2007 vraj, ak vychádza 270-ty den v období po nástupe na MD pred pôrodom, treba platiť DNP až do dosiahnutia 270-teho dna. Materské ti však začnú vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa a nie hned po nástupu na MD. Až doručením rodného listu dieťaťa, z ktorého zistia dátum "skutočného pôrodu" a či si splnila podmienku aspon 270dní .... Ak podmienku splníš, materské ti vyplatia spätne za obdobie od nástupu na MD.

Na UPSVaR ich radšej upozorni, že ak splníš vyššieuvedené podmienky, tak ti soc.poistovna uzná nárok z DNP, no rozhodnutie o priznaní materského budeš mať dosť neskoro, najskôr po vybavení rod.listu po narodení dieťaťa a jeho doručení na oddelenie nem.dávok. Na UPSVaR budú toto rozhodnutie o priznaní materského potrebovať a na základe neho ta potom spätne od začiatku poberania materského vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.

No ked som si teraz tukla do excelu tvoje údaje, tak pri PTP 16.3.09 treba nastúpiť na MD "najneskôr" 2.2.09!!! a nie 3.2.09. Pozor na to, mohli by byť zbytočné problémy!

A nezabudni na prihlášku do SP, aby si bola dôchodkovo poistená štátom!!!
Naposledy upravil brčko : 15.01.09 at 22:02
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
dakujem za prontnu odpoved.ja som sa totiz bola pytat v SP a narazila som na "milu" pani,ze co ona s tym ma...co ja viem iba tolko,ze po porode do 15 dni,treba doniest rodny list dietatka.takze na MD ,mozem ist v pohode aj skor ako 2.2.09???lebo idem 27.01.do poradne a chcel by ma uz vypisat na MD,a ja som mu chcela navrhnut,ze cim najneskor...kedze budem mat 270 dni az 20.2. ukoncenych.
velmi pekne dakujem,tak som bola znepokojena od tej pani zo SP
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
Takze zajtra pojdem aj na urad prace.A do SP sa mam kedy prihlasit? Do doch.pois.ked ma lekar vypise na MD,alebo uz teraz,cim skor.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katarinka1981 Pozri príspevok
Takze zajtra pojdem aj na urad prace.A do SP sa mam kedy prihlasit? Do doch.pois.ked ma lekar vypise na MD,alebo uz teraz,cim skor.
Na SP si pozri nástenky, určite tam majú pokyny pre mamičky. ZOber si potrebné tlačivá. Treba sa prihlásiť potom do 45dní po pôrode. O tom si ešte pohladaj info aj na porade, je tu o tom písané, treba trochu pohladať.

neviem, ak pôjdeš zajtra sa hlásiť na UP, tak sa aj ich informovať

A na sociálke by som sa ešte informovala na inom oddelení, napr. DNP alebo odd.nem.dávok u pani, ktorá ti bude robiť materské.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

mizu24 Pozri príspevok
Dobrý deň. Bolo to tu už určite písané, ale kedže mám zo všetkého tak trochu hokej, chcela by som sa spýtať.Tento rok by som chcela otehotnieť.Od 23.05.2005 som Szčo, pravdepodobne rok som bola DNP (tak mi to vychádza, lebo SZČO prvý rok nemusí platiť odvody do SP a ZP).Po roku asi od 24.05.2006 som riadne NP, a toto poistenie stále trvá. Medzitým som bola zamestnaná od 24.06.2007 do 24.12.2007 na HPP. Chcela by som sa spýtať, či a kedy sa mám prihlásiť na DNP a z akého VZ mám platiť, kedže odvody zo SZČO platím z min. mzdy. Mám trochu strach, lebo čo som sa tu dočítala, asi som sa mala prihlásiť v 1.12. a 31.12.2008 sa odhlásiť, aspoň tak som to pochopila.
Nikto mi fakt nepomôže? Prosím!!!
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

ahojte,
este by som sa chcela opytat ohladom PN a OCR....
este tu Pn-ku by som aj chapala, teda ak zacnem znova platit DNP a ak vyskytnu nejake problemy pocas tehotenstva mozem poziadat PN a teoreticky by som mala narok (tych 270dni za posledne dva roky splnam, ine podmienky tam nie su?) aj na nejake peniazky aj ked len z minima a pocas PN-ky som oslobodena od platenia, to sa musim odhlasit al. aky je postup?
no ale co a tyka osetrovneho....to nakoho mozem uplatnit? aj na to dieta s ktorym som na RD? napr. maly ochorie, tak mam sa obratit na detskeho lekara aby mi dala nejaky papier, kt. musim zaniest do SP? tam je aky postup?
dakujem a pekny den vam zelam.
i.
0 0
pata31 pata31

pata31 je offline (nepripojený) pata31

brčko Pozri príspevok
takže tvoj priebeh nem.poistení
5/08 - 14.1.09 DNP z minima 8100,-
od 15.1.09 DNP z VZ 30200,- takže predpokladám 1002,46eur?, lebo už sú prihlášky v eur

Ak tvoj príjem z podnikania za rok 2008 neprekročí hranicu 12x min.mzda, tak ti nevznikne povinnosť platiť povinné poistenie ako SZčo. Takže platiť môžeš nadalej po starom a od 1.8.09 si môžeš dať zmenu VZ na aktuálne maximum.

Ak tvoj príjem prekročí tú hranicu a tvoj ZD bude napr. 0, tak v takom prípade si budeš musieť podať prihlášku na SP ako povinne poistená SZčO a za obdobie od 1.7.09 budeš platiť odvody, vo vyššie spomínanom prípade z minim.VZ 295,5eur.

V rovnakom období však jedna osoba môže platiť nem.poistenie zo všetkých svojich nem.poistení najviac z určeného maximálneho VZ. Ten je do 30.6.09 30219,-Sk/1003,09eur. Od 1.7.09 sa však bude zvyšovať (predtým platili nasledovné maximálne VZ 23738,-Sk, 25911,28142,30219) takže "dajmetomu" že by bol od 1.7.09 v sume "1065eur".
V takom prípade bez toho, že by si podávala z DNP nejakú zmenu, budeš môcť z DNP platiť len z toho rozdielu, t.j. z rozdielu aktuálneho maxim. VZ "1065eur" a tvojho povinného VZ szčo 295,5eur t.j. z VZ 769,5eur aj ked si prihlásená z VZ 1002,46eur. Lepšie si je však pre istotu zavolať s pani zo sociálky a dohodnúť sa. Ak by si platila DNP nadalej z vyššieho VZ 1002,46, tak ti vzniká na DNP preplatok, ktorý si neskôr môžeš písomne vyžiadať preplatok vrátiť.

Ak by si stihla ešte tento rok 2009 nastúpiť na MD, tak by sa ti rátalo materské z DNP z vymeriavacích základov v období od posledného prihlásenia na DNP 15.1.09 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, takže z VZ najprv 1002,46 a potom dajmetomu tých 769,5
Denný vymer.základ (DVZ) sa vyráta ako podiel súčtu VZ-ov a počtu kalen.dní v tomto rozhodujúcom období. Denné materské je 55% z DVZ

či vznikne nárok na materské aj z povinného NP szčo záleží od toho, kedy otehotnieš a teda, či splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj z povinného NP szčo. Ak otehotnieš pred 1.7.09, tak to predpokladám nesplníš. No v takom prípade zase výška VZ z povinného NP Szčo nezníži o tolko VZ z DNP.
Ďakujem za odpoveď myslím, že môj príjem nepresiahne 12násobok min.mzdy, takže by to malo byť ok )))
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po vcelku úspešných seminároch k materskej v závere roka 2008 v Bratislave (23 účastníkov) a Košiciach (17 účastníkov) plánujem takéto semináre aj na jar 2009.

Jeden bude v marci v Bratislave, jeden znova v Košiciach zrejme v apríli.

Sledujte internet, aby vám neunikli ďalšie informácie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ikubikova Pozri príspevok
ahojte,
este by som sa chcela opytat ohladom PN a OCR....
este tu Pn-ku by som aj chapala, teda ak zacnem znova platit DNP a ak vyskytnu nejake problemy pocas tehotenstva mozem poziadat PN a teoreticky by som mala narok (tych 270dni za posledne dva roky splnam, ine podmienky tam nie su?) aj na nejake peniazky aj ked len z minima a pocas PN-ky som oslobodena od platenia, to sa musim odhlasit al. aky je postup?
no ale co a tyka osetrovneho....to nakoho mozem uplatnit? aj na to dieta s ktorym som na RD? napr. maly ochorie, tak mam sa obratit na detskeho lekara aby mi dala nejaky papier, kt. musim zaniest do SP? tam je aky postup?
dakujem a pekny den vam zelam.
i.
... treba nakuknúť aj do zákona ... aby si sa nemusela spoliehať na to, čo ti "bolo povedané"
k ošetrovnému ... zo zákona o soc poistení
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je
a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

... tak už sa len prihlásiť
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

katy,dakujem az informacie, ja viem, ze su zakony. a priznam sa ti ani po precitani tohoto zakona som neni mudrejsia....
lebo ak som na RD a moje dieta ochorie tak je samozrejme, ze sa o neho postaram, ved nic ine na robote nemam, tj. nie som zamestnana v nejakej firme kde by som musela vymeskat (u zamestnanych chapem, ze je to urcita nahrada mzdy) preto mi nie je jasne, ze ako mozem ziadat OCR-ku ked som doma....priznam sa ani mi nenapadlo, ze za to mozem ziadat peniaze navyse....a ze na to su nejake diery v zakone....
chcela som len dozvediet ako to funguje v parxi lebo zakon je jedna vec ale velakrat som sa stertla s tym, ze kazdy to vysvetluje inak. napr. vid. zamestnankyna UP, kt. by podla mna mala vediet take veci, ze RP mi patril od narodenia dietata a nie od ukoncenia PN-ky....ja viem neznalost zakona neospravodlnuje....clovek sa uci na vlastnych chybach.
dakujem este raz a pekny den vsetkym.
i.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ikubikova Pozri príspevok
katy,dakujem az informacie, ja viem, ze su zakony. a priznam sa ti ani po precitani tohoto zakona som neni mudrejsia....
lebo ak som na RD a moje dieta ochorie tak je samozrejme, ze sa o neho postaram, ved nic ine na robote nemam, tj. nie som zamestnana v nejakej firme kde by som musela vymeskat (u zamestnanych chapem, ze je to urcita nahrada mzdy) preto mi nie je jasne, ze ako mozem ziadat OCR-ku ked som doma....priznam sa ani mi nenapadlo, ze za to mozem ziadat peniaze navyse....a ze na to su nejake diery v zakone....
chcela som len dozvediet ako to funguje v parxi lebo zakon je jedna vec ale velakrat som sa stertla s tym, ze kazdy to vysvetluje inak. napr. vid. zamestnankyna UP, kt. by podla mna mala vediet take veci, ze RP mi patril od narodenia dietata a nie od ukoncenia PN-ky....ja viem neznalost zakona neospravodlnuje....clovek sa uci na vlastnych chybach.
dakujem este raz a pekny den vsetkym.
i.
Pozri sa, ak si dobrovoľne nemocensky poistená, tak máš nárok na ošetrovné preto, lebo si sama (z vlastného vrecka) platíš nemocenské poistenie.... a dávka sa ti platí z tohto fondu. Samozrejme – musia byť splnené podmienky nároku na ošetrovné. Či si budeš platiť - tak to je na tebe (nemusíš). Zákon presne stanovuje, kedy máš na dávky nárok a kedy nie (napríklad nemôžeš poberať dve dávky z nemocenského poistenia – iba jednu).
Rodičovský príspevok je štátna dávka – tú dáva štát mamičkám, či už sa starajú o svoje dieťa samé, alebo si na to niekoho nájdu ... samozrejme, toto platilo do konca roku 2008 (píšem preto, lebo pre teba to platí stále) ... teraz je to zase inak. Napríklad, keď som ja mala prvé dieťa, tak rodičovský príspevok vôbec nebol .... jednoducho som dostala pol roka materskú ... a potom sme krkali z jedného platu (a mohli sme vyskakovať len do jeho výšky)... rodičovská dovolenka bola neplatená. ( Aj tak sa rodilo viac detí..) .... ale toto je už politika štátu

Pre porovnanie – aj keď asi trošku pritiahnuté za vlasy -
Ak si platíš úrazové poistenie ... a stane sa ti úraz ... nárokuješ si plnenie (nahlásiš poistnú udalosť) v poisťovni, či nie?
Ak nemáš úrazovú poistku, v tom prípade sa môžeš urážať koľko chceš, nárok na plnenie nebude...
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

katy, dakujem za podrobne vysvetlenie, hned mi jasnejsie a DNP si urcite dam, hlavne koli materskej, teraz uz len dobojovat do uspesneho konca a porodit zdrave a donosene babo. a mas pravdu, zeny rodili aj vtedy ked mali ovela horsie podmienky na vychovu. kazda doba ma svoje plusy a minusy...
pekny vecer vsetkym.
i.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Dobrý deň všetkým. Ja som sa tu na túto tému s vami rozprávala už pred pár rokmi. Teraz sa mi konečne podarilo otehotnieť, a ako som predpokladala, musím ísť na rizikové a na PN. Len si chcem overiť, či sa nič nezmenilo. Ak chcem dostávať max. možný príjem na PN aj materskú, stačí sa u súčasného zamestnávateľa odhlásiť a znova sa zamestnať s max. vymeriavacim základom? Budú sa tieto dávky vypočítavať len z nového zamestnania? Pozriem si ešte aj zákon, ale v zákonoch sa veľmi nevyznám. Aký je teraz max. vymeriavací základ?
A ešte jednu vec si chcem overiť, kvôli novému zamestnávateľovi. On bude za mňa platiť odvody len prvých 10 dní PN, potom už so mnou nebude mať žiadne náklady, len ma bude viesť v evidencii? Ako je to potom s materskou a rodičovskou dovolenkou? Ani v tomto období za mňa zamestnávateľ nebude platiť odvody alebo áno?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Zuzana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať