Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
slavina slavina

slavina je offline (nepripojený) slavina

Brčko, takže ešte raz, v najbližšom termíne sa odhlásim z DNP. Po ukončení terajšieho PP sa zamestnám s max. VZ u nového zamestnávateľa na povedzme nejakých 10 dní. Potom so mnou ukončí PP. Aké povinnosti bude mať nový zamestnávateľ so mnou, aké odvody bude musieť zaplatiť? A ešte ako si to myslela, že " bud môžeš pred nástupom na MD alebo napr. hned po ukončení tohto zamestnania (aby sa to zbytočne nekomplikovalo s odvodmi)" reagujem na tie odvody. Po tom novom PP s max. VZ, pôjdem na úrad práce, bude to mať nejaký vplyv na materskú? Ak som si to dobre preštudovala, tak vlastne od nového PP bude plynúť ochranná lehota, (tj tých 6 mesiacov do PTP), takže by som sa mala zamestnať na max. VZ až dakedy v marci - apríl, keďže som v 8 tt. Prosím, oprav ma, prípadne usmerni. Viem, že je som to príliš komplikovane napísala, ale som už z toho úplne zúfalá Ďakujem
0 0
ellli ellli

ellli je offline (nepripojený) ellli

Zelam pekny vecer ja som momentalne študentka, končim VŠ..zatial som nebola nikde zamestnana..ani nemam ziadne soc. poistenie...
.od aprila idem brigadovat a od juna nastupujem do riadneho zamestnania..
.na matersku by som chcela ist na rok 2010..no a ak by sa nahodou zadarilo aj tento rok...
no len chcem si to riadne naplanovat.,,a preto sa obraciam s prozbou..aby mi niekto pomohol..citala som tu vela prispevkou no som z toho total mimo...

Tak teda od kedy za mam prihlasit na dobrovolne nemoc.poist. osobu...z akeho zakladu mam platit...a ako mam postupovat pri tych odhlasovaniach prihlasovaniach...aby som uz v roku 2010 mala narok na maxim. matersku... ak by bol niekto taky zlaty nech mi vysvetli akoby postupoval on na mojom mieste...citala som aj stranku pana mihala...ajsom daco pochopila ale niesom si ista....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

slavina Pozri príspevok
Brčko, takže ešte raz, v najbližšom termíne sa odhlásim z DNP. Po ukončení terajšieho PP sa zamestnám s max. VZ u nového zamestnávateľa na povedzme nejakých 10 dní. Potom so mnou ukončí PP. Aké povinnosti bude mať nový zamestnávateľ so mnou, aké odvody bude musieť zaplatiť? samozrejme musí zaplatiť všetky odvody (napr. si pozri výplatnú pásku alebo iné témy o tom), aj dane ak ti vyjdu, urobiť všetky prihlášky, odhlášky, potvrdenia pri ukončení PP... A ešte ako si to myslela, že " bud môžeš pred nástupom na MD alebo napr. hned po ukončení tohto zamestnania (aby sa to zbytočne nekomplikovalo s odvodmi aby si nový PP neuzatvorila ešte počas trvania starého PP, to by bolo trochu komplikované s odvodmi v prvom prac.pomere=mala by si preplatok)" reagujem na tie odvody. Po tom novom PP s max. VZ, pôjdem na úrad práce, bude to mať nejaký vplyv na materskú? nie, no a dobré vedieť, že budeš mať nárok príp. aj na nemocenské z tohto max. VZ (tiež tam platí ochranná lehota 6mesiacv) Ak som si to dobre preštudovala, tak vlastne od nového PP bude plynúť ochranná lehota, (tj tých 6 mesiacov do PTP 6mesiacov do nástupu na materské, ale treba aby to vyšlo 6týždnov pred PTP, nie 8), takže by som sa mala zamestnať na max. VZ až dakedy v marci - apríl, keďže som v 8 tt. Prosím, oprav ma, prípadne usmerni. nerátam, no vyrátaj 6týždnov pred PTP a potom 6mesiacov dozadu a nechaj pre istotu rezervu Viem, že je som to príliš komplikovane napísala, ale som už z toho úplne zúfalá Ďakujem
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzka83 Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým. Ja som sa tu na túto tému s vami rozprávala už pred pár rokmi. Teraz sa mi konečne podarilo otehotnieť, a ako som predpokladala, musím ísť na rizikové a na PN. Len si chcem overiť, či sa nič nezmenilo. Ak chcem dostávať max. možný príjem na PN aj materskú, stačí sa u súčasného zamestnávateľa odhlásiť a znova sa zamestnať s max. vymeriavacim základom? cca s maximálnym, záleží od dátumov. niekedy stačí menej, niekedy treba viac Budú sa tieto dávky vypočítavať len z nového zamestnania? áno Pozriem si ešte aj zákon, ale v zákonoch sa veľmi nevyznám. Aký je teraz max. vymeriavací základ? 1003,09eur
A ešte jednu vec si chcem overiť, kvôli novému zamestnávateľovi. On bude za mňa platiť odvody len prvých 10 dní PN odvody žiadne za čas PN-ky nebude platiť, len by mal tebe vyplatiť náhradu mzdy pri dočasnej PN za prvých 10dní PN-ky, potom už so mnou nebude mať žiadne náklady, len ma bude viesť v evidencii? Ako je to potom s materskou a rodičovskou dovolenkou? Ani v tomto období za mňa zamestnávateľ nebude platiť odvody alebo áno? odvody zamestnávatel za zamestnanca počas PN, MD, RD neplatí. Za dni čerpania MD ti vzniká nárok na dovolenku, lebo dni čerpania MD sa pokladajú za odpracované dni.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Zuzana
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mizu24 Pozri príspevok
Dobrý deň. Bolo to tu už určite písané, ale kedže mám zo všetkého tak trochu hokej, chcela by som sa spýtať.Tento rok by som chcela otehotnieť.Od 23.05.2005 som Szčo, pravdepodobne rok som bola DNP (tak mi to vychádza, lebo SZČO prvý rok nemusí platiť odvody do SP a ZP).Po roku asi od 24.05.2006 som riadne NP, a toto poistenie stále trvá. Medzitým som bola zamestnaná od 24.06.2007 do 24.12.2007 na HPP. Chcela by som sa spýtať, či a kedy sa mám prihlásiť na DNP a z akého VZ mám platiť, kedže odvody zo SZČO platím z min. mzdy. Mám trochu strach, lebo čo som sa tu dočítala, asi som sa mala prihlásiť v 1.12. a 31.12.2008 sa odhlásiť, aspoň tak som to pochopila.
Predpokladám, že budeš povinne nem.poistená ako szčo aj od 1.7.09 (t.j. bude ti trvať toto nem.poistenie k nástupu na MD)

Ak neotehotnieš cca do marca 2009 (pôrod koncom 12/09, tehotenstvo trvá cca 38-42týždnov od prvého dna posl.menštr.), tak už ti dni z predchádzajúceho PP nebudú spadať do obdobia dvoch rokov pred pôrodom a teda by si nesplnila podmienku aspon 270dní nem.poisenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP. Lebo ak bude pôrod napr. 1.1.2010, tak sa sleduje obdobie od 1.1.2008 do 31.12.2009. Preto najistejšie by bolo sa prihlásiť na DNP napr. od 1.2.2009/1.3.2009 z VZ-u rozdielu maxima t.č. 1003,09-295,5eur (príp. viac cca o 2000Sk, ak chceš maximum aj od 1.7.09) a platiť do nástupu na MD, zmena VZ je možná po 6mesiacoch od prihlásenia (ak by si nepridala tých cca 2000,-sk=cca66eur k VZ z DnP)

Dá sa možno aj lacnejšie a efektívnejšie (je popisované v iných príspevkoch), no je to zároven komplikovanejšie a neistejšie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ellli Pozri príspevok
Zelam pekny vecer ja som momentalne študentka, končim VŠ..zatial som nebola nikde zamestnana..ani nemam ziadne soc. poistenie...
.od aprila idem brigadovat a od juna nastupujem do riadneho zamestnania..
.na matersku by som chcela ist na rok 2010..no a ak by sa nahodou zadarilo aj tento rok...
no len chcem si to riadne naplanovat.,,a preto sa obraciam s prozbou..aby mi niekto pomohol..citala som tu vela prispevkou no som z toho total mimo...

Tak teda od kedy za mam prihlasit na dobrovolne nemoc.poist. osobu...z akeho zakladu mam platit...a ako mam postupovat pri tych odhlasovaniach prihlasovaniach...aby som uz v roku 2010 mala narok na maxim. matersku... ak by bol niekto taky zlaty nech mi vysvetli akoby postupoval on na mojom mieste...citala som aj stranku pana mihala...ajsom daco pochopila ale niesom si ista....
elli, najpodstatnejšie je, že ak sa už o dieťa pokúšate, tak si mala byť už na DNP prihlásená, je jedno z akého VZ!!! Ak totiž otehotnieš pred prihlásením, tak ti nárok na "žiadne" materské (ani zo zamestnania, ani DNP) nevyjde alebo sa budeš do posledného dna stresovať, či ti vyjde!!!

ak by si mala slušný VZ zo zamestnania a istotu, že tvoj PP bude trvať k nástupu na MD (resp. v súčte s dnami DNP aspon 270dní) a s pomocou DnP by si potrebovala len splniť podmienku 270dní, ak by si otehotnela teraz, tak by stačilo sa prihlásiť z minimálneho VZ z DNP a pred nástupom do zamestnania sa odhlásiť. Takže by si si uplatnovala nárok na materské len zo zamestnania.


Ak by si chcela získať nárok na maximálne materské, tak je podstatné,
1. či otehotnieš pred nástupom do PP
2. či bude tento PP trvať k nástupu na MD

Ak otehotnieš až po nástupe do PP a tento PP bude trvať do nástupu na MD (t.j. odpoved na 1. nie "a zároven" na 2. áno), tak by si mala splniť podmienku aspon 270dní.. pred "pôrodom" aj zo zamestnania + podmienku trvania PP k nástupu na MD, takže by si si mohla uplatniť nárok na materské z DNP + zamestania v sumáre z maxima

Ak bude odpoved na 1. áno "alebo" na 2. nie, tak je to dosť komplikované a získanie max.materského zo samotného DNP je velmi nepravdepodobné. Výška materského by bola potom velmi závislá od konkrétnych dátumov ukonč.PP a aký bude tvoj VZ zo zamestnania.

Inak by sa radilo, ak by si už napr. pracovala na PP a mala po skúšobnej dobe (t.j. väčšiu istotu trvania PP) alebo najlepšie mala známeho zamestnávatela
Naposledy upravil brčko : 18.01.09 at 22:47
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

brčko Pozri príspevok
Predpokladám, že budeš povinne nem.poistená ako szčo aj od 1.7.09 (t.j. bude ti trvať toto nem.poistenie k nástupu na MD)

Ak neotehotnieš cca do marca 2009 (pôrod koncom 12/09, tehotenstvo trvá cca 38-42týždnov od prvého dna posl.menštr.), tak už ti dni z predchádzajúceho PP nebudú spadať do obdobia dvoch rokov pred pôrodom a teda by si nesplnila podmienku aspon 270dní nem.poisenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP. Lebo ak bude pôrod napr. 1.1.2010, tak sa sleduje obdobie od 1.1.2008 do 31.12.2009. Preto najistejšie by bolo sa prihlásiť na DNP napr. od 1.2.2009/1.3.2009 z VZ-u rozdielu maxima t.č. 1003,09-295,5eur (príp. viac cca o 2000Sk, ak chceš maximum aj od 1.7.09) a platiť do nástupu na MD, zmena VZ je možná po 6mesiacoch od prihlásenia (ak by si nepridala tých cca 2000,-sk=cca66eur k VZ z DnP)

Dá sa možno aj lacnejšie a efektívnejšie (je popisované v iných príspevkoch), no je to zároven komplikovanejšie a neistejšie.
Ďakujem brčko za odpoveď. Poistená budem aj po 1.7.2009, len nechápem, poistenie počas zamestnania sa berie ako DNP?Ja som si vtedy súčasne platila aj odvody zo SZČO, takže to mám súbeh dvoch poistení.Ale ja si myslím, že ako DNP by sa to bralo, keby odvody odchádzali pod var.symbolom, ktorý by mi SP pridelila ako DNP, aspoň prvý rok, ktorý som platila do SP dobrovolne, som mala iný VS ako teraz, keď platím povinne.
A keď stihnem otehotnieť do marca 2009, tak sa musím aj tak prihlásiť na DNP a platiť z VZ z rozdielu maxima a minima (toho čo platím ako SZČO teraz, čižč 31,10 €)? A keby som teraz začala od 1.2.09 platiť z toho rozdielu a 1.8.09 (čiže po tých 6 mesiacoch) by som si zase zvýšila ten VZ z DNP? Lebo teraz (do 1.7.09) nemôžem platiť z vyššieho VZ(čiže plus tých 2000sk, čo si písal) na DNP ako je dané maximum, čiže 1003,09 €, alebo môžem?
0 0
ellli ellli

ellli je offline (nepripojený) ellli

brčko Pozri príspevok
elli, najpodstatnejšie je, že ak sa už o dieťa pokúšate, tak si mala byť už na DNP prihlásená, je jedno z akého VZ!!! Ak totiž otehotnieš pred prihlásením, tak ti nárok na "žiadne" materské (ani zo zamestnania, ani DNP) nevyjde alebo sa budeš do posledného dna stresovať, či ti vyjde!!!

ak by si mala slušný VZ zo zamestnania a istotu, že tvoj PP bude trvať k nástupu na MD (resp. v súčte s dnami DNP aspon 270dní) a s pomocou DnP by si potrebovala len splniť podmienku 270dní, ak by si otehotnela teraz, tak by stačilo sa prihlásiť z minimálneho VZ z DNP a pred nástupom do zamestnania sa odhlásiť. Takže by si si uplatnovala nárok na materské len zo zamestnania.


Ak by si chcela získať nárok na maximálne materské, tak je podstatné,
1. či otehotnieš pred nástupom do PP
2. či bude tento PP trvať k nástupu na MD

Ak otehotnieš až po nástupe do PP a tento PP bude trvať do nástupu na MD (t.j. odpoved na 1. nie "a zároven" na 2. áno), tak by si mala splniť podmienku aspon 270dní.. pred "pôrodom" aj zo zamestnania + podmienku trvania PP k nástupu na MD, takže by si si mohla uplatniť nárok na materské z DNP + zamestania v sumáre z maxima

Ak bude odpoved na 1. áno "alebo" na 2. nie, tak je to dosť komplikované a získanie max.materského zo samotného DNP je velmi nepravdepodobné. Výška materského by bola potom velmi závislá od konkrétnych dátumov ukonč.PP a aký bude tvoj VZ zo zamestnania.

Inak by sa radilo, ak by si už napr. pracovala na PP a mala po skúšobnej dobe (t.j. väčšiu istotu trvania PP) alebo najlepšie mala známeho zamestnávatela
Noo o dieta sa zatial nesnazime...planujeme len kolo toho novembra...cize chcem oteho po nastupe do PP...takze kym sa nesnazime nemusim sa prihlasovat alebo sa od toho aprila prihlasim z najnizsieho VZ?alebo je to zatial zbytocne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mizu24 Pozri príspevok
Ďakujem brčko za odpoveď. Poistená budem aj po 1.7.2009, len nechápem, poistenie počas zamestnania sa berie ako DNP? nie, len dni ukončeného nem.poistenia zo zamestnania sa ti za určitých okolností môžu prirátať ku dnom trvajúceho nem.poistenia Ja som si vtedy súčasne platila aj odvody zo SZČO, takže to mám súbeh dvoch poistení.Ale ja si myslím, že ako DNP by sa to bralo, keby odvody odchádzali pod var.symbolom, ktorý by mi SP pridelila ako DNP, aspoň prvý rok, ktorý som platila do SP dobrovolne, som mala iný VS ako teraz, keď platím povinne.
A keď stihnem otehotnieť do marca 2009, tak sa musím aj tak prihlásiť na DNP a platiť z VZ z rozdielu maxima a minima (toho čo platím ako SZČO teraz, čižč 31,10 €)? ak chceš mať istotu, pre prípad, že by SP neprirátala dni zo zamestnania k dnom DNP (ale v tvojom konkrétnom prípade nevidím dôvod, prečo by neprirátali, lebo k povinnému NP szčo nemôžu), tak sa radšej prihlás ešte pred otehotnením, tak ako píšeš A keby som teraz začala od 1.2.09 platiť z toho rozdielu a 1.8.09 (čiže po tých 6 mesiacoch) by som si zase zvýšila ten VZ z DNP? môžeš/nemusíš Lebo teraz (do 1.7.09) nemôžem platiť z vyššieho VZ(čiže plus tých 2000sk, čo si písal) na DNP ako je dané maximum, čiže 1003,09 €, alebo môžem?
nemôžeš (teda vlastne platiť môžeš, no vznikal by ti preplatok na DNP z dôvodu prekočenia maxima). Ak máš viac nem.poistení, tak prihlásená môžeš byť z DNP aj s vyššieho VZ ako musíš platiť. SP ti zoberie do výpočtov z DNP len VZ rozdiel maxima a VZ z povinného nem.poistenia szčo, t.j. súčte z maxima presne ako píšeš. To však neznamená, že sa nemôžeš z vyššieho VZ na DNP prihlásiť!!! A dôvod? Aby si aj od 1.7.09 mala z DNP cca maximum, z čoho platiť môžeš.
T.j. platila by si najprv z VZ rozdielu terajšieho maxima a terajšieho VZ z povinného NP szčo (t.j. z tých cca 2000,- by si neplatila) ale už od 1.7.09, teda pri platbe v 8/09 by si platila z rozdielu "nového vyššieho maxima platného od 1.7.09" a tvojho VZ z povinného NP szčo od 1.7.09. Takže by si mala pravdepodobne stále maximum, z čoho môžeš platiť. Inak by si mala v súčte maximum až po možnej zmene VZ. Snád je to zrozumitelné.
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Ahojte.
Tak som sa zariadila podľa vašich rád. Som SZČO, platím si odvody z minima. V januári 2009 som sa zamestnala s cca 30tis. platom. Momentálne som na PN a budem až do materskej. Na sociálnej poisťovni som sa pre istotu spytovala, z čoho sa mi bude rátať materské, keď živnosť zruším alebo pozastavím. Povedali mi, že som/budem v ochrannej lehote, takže z odvodov SZČO a že na zamestnanie musím tiež osobitne splniť podmienku 270 dní nem. poistenia. Takže z tohto vychádza, že len zo SZČO. Ako to teda je???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

taká istá rada ako tebe tu už viackrát bola daná mamičkám aj napr. rok dozadu. Skús si ich pohladať a spýtať sa prípadne ich.

SP ti predsa nebude radiť aby ti platila viac (moja skúsenosť. Aj ked pracovníčky SP to neplatia zo svojho). No garantovať ich postup, ak nie je presne stanovený v zákone, ti nikto nemôže.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem za odpoveď Brčko. Nechcú sa mi ani za svet otvoriť zákony, môžeš mi prosím napísať, ako sa ráta výška dávok na PN a materskej? Nepamätám si to presne, neviem či sa to delí kalendárnymi alebo pracovnými dňami. Ak budem v novom zamestnaní pre nástupom na PN pracovať 3 dni, 21.1.-23.1., s akou mzdou by som mala nastúpiť, aby mi vyšli maximálne dávky? Alebo prensnejšie, aké odvody za tie tri dni by za mňa mali odviesť?
V súčasnom zamestnaní pracujem od 1.8.2007,predtým som inde zamestnaná nebola. Takže podmienku 270 dní budem mať splnenú, len ak tam PP ukončím a uzavriem nový. Inak by nebola splnená, že?
Vďaka za trpezlivosť.
0 0
mmaria mmaria

mmaria je offline (nepripojený) mmaria

Dobrý deň,
potrebovala by som radu pre svoju kamarátku.

Do 16.mája 2009 je na RD
v súčasnosti je tehotná, predpokladaný termín pôrodu je 7.august 2009 (nástup na MD teda koncom júna 2009)

ako preklenúť obdobie medzi 16. májom a 27. júnom 09?? (do zamestnania nemôže nastúpiť ale nechce dostať ani výpoveď)
- v prípade rizikového tehotenstva má nárok na PN ??
- alebo je lepšie vybaviť si predĺženú rodičovskú dovolenku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu staršieho dieťaťa ??
- alebo ak by dala sama výpoveď a zamestnala sa u iného zamestnávateľa s max. VZ od 17. mája a ihneď nastúpila PN, má nárok na max. materskú ???
- príp. má nejakú inú možnosť, ktorá ma nenapadla ??

ďakujem za pomoc.
0 0
zuzika.t zuzika.t

zuzika.t je offline (nepripojený) zuzika.t

Dobrý den,

chcela by som Vás poprosit o radu ohladom materskej. Dna 22.12.2008 som ukončila prac. pomer - dohodou so strany zamestnanca. Zamestnaná som bola od 15.8.2005, moj VZ bol od 28 000,- až 30 000,- Sk. Od 19.1.2009 som si začala platit DNP z max. vymeriacacieho základu. Medzi tým som však zistila, že som tehotná a to od 9.12.2008 - podla doktora. Budem nejakým sposobom splnat podmienky na vypocet max. materskej. Termín porodu mám okolo 20.09.2009. Vopred Vám za odpoved dakujem.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Ešte raz veľmi veľká vďaka brčko za radu.Už len otehotnieť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzika.t Pozri príspevok
Dobrý den,

chcela by som Vás poprosit o radu ohladom materskej. Dna 22.12.2008 som ukončila prac. pomer - dohodou so strany zamestnanca. Zamestnaná som bola od 15.8.2005, moj VZ bol od 28 000,- až 30 000,- Sk. Od 19.1.2009 som si začala platit DNP z max. vymeriacacieho základu. Medzi tým som však zistila, že som tehotná a to od 9.12.2008 - podla doktora. Budem nejakým sposobom splnat podmienky na vypocet max. materskej. Termín porodu mám okolo 20.09.2009. Vopred Vám za odpoved dakujem.
Po 26tich týždňoch od 19.1. budeš mať nárok na maximálne dávky z DNP .. a nástup na materskú hádam skôr nebude
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka83 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď Brčko. Nechcú sa mi ani za svet otvoriť zákony, môžeš mi prosím napísať, ako sa ráta výška dávok na PN a materskej? Nepamätám si to presne, neviem či sa to delí kalendárnymi alebo pracovnými dňami. Ak budem v novom zamestnaní pre nástupom na PN pracovať 3 dni, 21.1.-23.1., s akou mzdou by som mala nastúpiť, aby mi vyšli maximálne dávky? Alebo prensnejšie, aké odvody za tie tri dni by za mňa mali odviesť?
V súčasnom zamestnaní pracujem od 1.8.2007,predtým som inde zamestnaná nebola. Takže podmienku 270 dní budem mať splnenú, len ak tam PP ukončím a uzavriem nový. Inak by nebola splnená, že?
Vďaka za trpezlivosť.
Ak plánuješ ukončiť terajší pp a začať nový .. od 21.1. a budeš pracovať tri dni (je to streda až piatok)
- ak nastúpiš na PNku 24.1. ( v sobotu) stačí ti plat asi 22 tis ...prepočítaj na eurá
- ak nastúpiš na PNku v pondelok .. tak treba plat asi 36 - 37 tis
... moja rada znie .. nástup na PN radšej v piatok
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzika.t Pozri príspevok
Dobrý den,

chcela by som Vás poprosit o radu ohladom materskej. Dna 22.12.2008 som ukončila prac. pomer - dohodou so strany zamestnanca. Zamestnaná som bola od 15.8.2005, moj VZ bol od 28 000,- až 30 000,- Sk. Od 19.1.2009 som si začala platit DNP z max. vymeriacacieho základu. Medzi tým som však zistila, že som tehotná a to od 9.12.2008 - podla doktora. Budem nejakým sposobom splnat podmienky na vypocet max. materskej. Termín porodu mám okolo 20.09.2009. Vopred Vám za odpoved dakujem.
ak nebudeš mať až do nástupu na MD okrem DNP iné nem.poistenie (prac.pomer) a neporodíš pred 20.7.09, tak ti to vyjde.

pri PTP 20.9.09 (pekný dátum, skoro ten môj )
je nástup na MD najneskôr 9.8.09 a najskôr 26.7.09.

Pri poslednom prihlásení na DNP 19.1.09 uplynie 26týždnov 19.7.09, t.j., ak požiadaš o nemocnskú dávku najskôr 20.7.09, tak nem.dávka bude rátaná zo skutoč. VZ. Tebe vychádza nástup na MD na neskôr, takže len nesmieš porodiť skôr.

Potrebných 270dní splniš v súčte z DNP + dni ukončeného NP zo zamestnania. Preto je podstatné, že už zamestnaná k nástupu na MD nebudeš. Do nástupu na MD môžeš čerpať aj iné nem.dávky, t.j. nemocenské, materské z DNP, aj ked bude rátané len z aktuálnej min.mzdy. POčas poberania týchto nem.dávok nemusíš platiť poistné.

dátumy radšej skontroluj
0 0
zuzika.t zuzika.t

zuzika.t je offline (nepripojený) zuzika.t

Velmi pekne dakujem za rýchlu a pre mna potesujucu odpoved. Len uplne nerozumiem posledným dvom vetám. Aké dávky mozem poberat este pred MD? Este raz dakujem.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem Katy, ale môžeš mi prosím napísať, ako si to vyrátala? Vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať