Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Zamestnankyna je od 12.1.2009 na rizikovej materskej. Termin porodu je 8/2009, podmienku 270 dni splna. Dohodla s vedenim, ze od 8.1.2009 bude jej plat 1 000,- €.
Chcem sa spytat z pozicie mzdovej uctovnicky: Ja ukoncim jej PP 7.1.2009,
preplatim nevycerpanu dovolenku a nasledne 8.1. ju prijmem ako noveho zamestnanca s danym platom ??
Aj tato PN bude uz platena z noveho VZ 1 000,- € ??

Dakujem

Marta
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka83 Pozri príspevok
Ďakujem Katy, ale môžeš mi prosím napísať, ako si to vyrátala? Vďaka.
Nuž ... je rozdiel, či pre zistenie DVZ ten tvoj zárobok za tri dni delíš tromi kalendárnymi dňami ... alebo piatimi kalendárnymi dňami
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ja som z toho jeleň Katy, nenapísala by si mi postup výpočtu DVZ? Proste krok za krokom ako sa to ráta. Nejak mi to nejde do hlavy. To mám ako zarobiť za tri dni 22000 SKK, z tejto sumy musia odviesť za mňa odvody? Alebo sa to nejako delí kalendárnymi dňami a len z tej pomernej časti sa odvedú odvody? Fakt by mi pomohlo, ak by mi niekto napísal vzorec výpočtu, aby som v tom mala jasno. Ďakujem krásne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Január .. 31 kal dní prac 22 max VZ je 30219 a denný ... vydelí sa počtom kalendárnych dní (31)
Ak je plat 22 tis mesačne a odrobíš tri dni .. tak máš príjem 22000/22*3 (3000)
... a ak aj pre výpočet DVZ sa budú brať 3 dni (kalendárne) ... tak DVZ je 1000 = 3000/3 (nástup na PNku v sobotu ... alebo v piatok – to je to isté)
... ale ak sa pre výpočet DVZ bude brať 5 kalendárnych dní ... tak DVZ je 600 = 3000/5 (ak by si na PNku nastúpila od pondelka) ... je to jasnejšie
... z tohto DVZ sa počíta nemocenské (55%) - za každý kalendárny deň

zuzka83 Pozri príspevok
Ja som z toho jeleň Katy, nenapísala by si mi postup výpočtu DVZ? Proste krok za krokom ako sa to ráta. Nejak mi to nejde do hlavy. To mám ako zarobiť za tri dni 22000 SKK, z tejto sumy musia odviesť za mňa odvody? Alebo sa to nejako delí kalendárnymi dňami a len z tej pomernej časti sa odvedú odvody? Fakt by mi pomohlo, ak by mi niekto napísal vzorec výpočtu, aby som v tom mala jasno. Ďakujem krásne.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Spravne postupujem pri vypocte materskej-termin porodu 6/09 zo zamestnania? Vychadzam zo mzdoveho listu za rok 2008. VZ na nemoc. poistenie /365 a odcitam dni OCR, P x 0,55. Nebola som si ista, ci odpocitavam aj P, alebo nie. Tak isto by sa postupovalo aj pri vypocte nemoci v roku 2009.Dakujem.
Naposledy upravil katkas : 21.01.09 at 12:36
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Vďaka Katka,
takže nastúpim do práce 26.1. a na PN nastúpim v piatok 30.1., takže pracovať budem 4 dni. Šéf chce, aby som si povedala akú mzdu mi má dať. Tak si to chcem poriadne overiť.
Podľa tých výpočtov mi vychádza, že aj tak mi stačí mesačná hrubá mzda 22000 SKK, a budem mať nárok na max. PN aj materskú.
22000/22 prac. dní krát 4 odpracované dni. vyjde zas 1000 Skk denná mzda.
DVZ teda bude 4000/4=1000 Skk, takže PN budem dostávať 550 Skk za deň.
Ale z max VZ 30219 ak by mal mesiac 1000 dní vyjde na deň 1007,3 Skk. Takže ak by som mala mzdu 22160 Sk, tak môj denný vymeriavací základ by bol tých 1007,27 Skk a dostávala by som 1007 krát 0,55= cca 554 Sk. Tak teraz čo je max? Akú mzdu si mám vlstne pýtať?
Šéfovi sa totiž tá hrubá mzda 22000 nepozdáva, zdá sa mu to málo ak chcem mať maximálne dávky.
VĎAKA
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzka83,
max. vz na 4 kal.dni v 1/2009 je 30219/31x4= 3900,-

takže ti stači mesač.mzda 21450 = 3900/4x22
dvz= 975
denn.materska = 536,25

denné max. v 1/09 nie je 1007,- ale 974,8064..

ak by si zrealizovala zac.pp 2.2.09 a pn od 6.2.09,bolo by to vyhodnejšie

max.vz za 4dni 30219/28*4= 4317,-

mes.mzda 4317/4*20= 21585

dvz= 1079,25/4 = 1079,25
denn.mat= 593,58..
Naposledy upravil brčko : 21.01.09 at 15:54
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

Dobrý den
Ako citam , tak citam ... stale som si nie ista ci tomu spravne rozumieme a ci sa nieco v roku 2009 ohladom materskej nezmenilo.Velmi by som vas poprosila o radu.
V auguste 2008 som ukoncila matersku.15.10.2008 som nastupila do TPP na polovicny uvazok za 6000 skk v novembri som presla na cely uvazok za 14000 skk brutto . Neplanovane som otehotnela a teraz som v 6tt.podla toho co tu citam by som sa mala ist co najskor prihlasit na socialku ako DNP a platit mesacne cca 720 skk ? aby som dosiahla co najvyssiu matersku ? Chapem to spravne ? Predpokladany termin porodu mam 09.09.09
Velmi velmi peken vam dakujem za cas straveny pri citani a skoru odpoved.
S pozdravom
Siui
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

siui,
netreba zadávať otázku do viacerých tem, stačí sa prípadne pripomenúť

tu už jednu odpoved na tvoju otázku máš
http://www.porada.sk/924317-post53.html
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Poradi niekto na moju otazku 446?
0 0
bekesenka bekesenka

bekesenka je offline (nepripojený) bekesenka

Som SZČO od roku 2005,platím si len s+z.Som v krásnom 1.mesiaci tehotenstva je ešte neaká možnosť zvýšiť materskú v mojom prípade?
Neaké spatné doplatenie alebo poprípade niečo iné?
Ďakujem
0 0
slavina slavina

slavina je offline (nepripojený) slavina

Ešte na #474. Nevychádza mi náhodou už teraz tá ochranná lehota, TP je asi 24.8.09. PP bude ukončený 21.2.2009. Keď zruším DNP teraz, bude sa vlastne rátať materská z toho ukončeného PP alebo nie?
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

Ano, DAKUJEM velmi pekne, nevedela som ktora tema je aktualna.Takze nemam ziadnu sancu ako dosiahnut co najvyssiu matersku? Ake mam moznosti ? Prosim vás veľmi pekne poradte mi
Siui
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

siui Pozri príspevok
Ano, DAKUJEM velmi pekne, nevedela som ktora tema je aktualna.Takze nemam ziadnu sancu ako dosiahnut co najvyssiu matersku? Ake mam moznosti ? Prosim vás veľmi pekne poradte mi
Siui
ukončiť tento PP a začať nový, stačí aj pár dní pred nástupom na MD s vyšším VZ v rozhodujúcom období. Je to v témach o materskom už viackrát rozoberané.
Pri PTP 9.9.2009 by si mala nastúpiť na MD najneskôr 29.7.2009. Takže stačí ukončiť terajší PP napr. 26.7.09 a nový začať 27.7.09. Na dosiahnutie max.materskej treba potom v tomto konkrétnom prípade na 1kalendárny den trvania PP dosiahnuť maximálny denný VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

slavina Pozri príspevok
Ešte na #474. Nevychádza mi náhodou už teraz tá ochranná lehota, TP je asi 24.8.09. PP bude ukončený 21.2.2009. Keď zruším DNP teraz, bude sa vlastne rátať materská z toho ukončeného PP alebo nie?
áno, pri Ptp 24.8.09 vychádza nástup na MD 6týždnov pred Ptp tuším 13.7.09. Ak tvoj PP skončí 21.2.09 a pre istotu DNP skončíš ešte skôr, tak budeš v čase nástupu na MD ešte v 6mesačnej ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia=terajšieho PP. (predpokladám podmienku aspon 270dní nem.poistenia v ... máš zo zamestnania splnenú, to je podmienka)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Spravne postupujem pri vypocte materskej-termin porodu 6/09 zo zamestnania? Vychadzam zo mzdoveho listu za rok 2008. VZ na nemoc. poistenie /365 a odcitam dni OCR, P x 0,55. Nebola som si ista, ci odpocitavam aj P, alebo nie. Tak isto by sa postupovalo aj pri vypocte nemoci v roku 2009.Dakujem.
súčet VZ pre nem.poistenie za R 2008 / 366 (r.2008 mal 366dní) z ktorých odrátaš dni PN, očr. Neviem, či P sú paragraf t.j. vyšetrenie ?. Predpokladám, že to sa platí priemerkou a vchádza to tiež do vymeriavacieho základu, takže nie, tie neodrátavaš .
Inak to sedí.
Ak nastúpiš v r.2009 na PN, tak sa postupuje rovnako. Od 4-tého do 10-teho dna ti zamestnávatel vyplatí náhradu mzdy za dočasnú PN totožnú s dennou materskou, t.j. 55% z DVZ. Za prvý až tretí den dostaneš len 25% z DVZ, nie 55%. Od 11-teho dna platí už SP nemocenské vo výške 55% z DVZ.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Brcko, mozem ti dat nieco preratat na mail? Mam subeh a nie som si ista, ci to bude s materskou OK, aby som mala maximum. Udala by som ti vsetky udaje.
0 0
kacenqa kacenqa

kacenqa je offline (nepripojený) kacenqa

dobry den,

dna 13.1. 2008 som nastupila na MD s prvym dietatom, predtym som pracovala suvisle od r. 2001, materske som mala maximalne, kedze som zarabala v r. 2006 30tisic a r. 2007 32tis. momentalne som na RD a planujeme druhe dieta, ktore chceme, aby sa narodilo cca takto o rok (jan-mar 2010). chcela by som sa opytat, ci ked chcem opat ziskat maximalne materske, sa musim prihlasit do SP a dobrovolne si platit ten rozdiel medzi RD a priemernou mzdou, aby mi to vyslo na tych 270 dni pred porodom, alebo sa mi materske bude vyratavat z mojho platu?

Dakujem velmi pekne za pomoc.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kacenqa Pozri príspevok
dobry den,

dna 13.1. 2008 som nastupila na MD s prvym dietatom, predtym som pracovala suvisle od r. 2001, materske som mala maximalne, kedze som zarabala v r. 2006 30tisic a r. 2007 32tis. momentalne som na RD a planujeme druhe dieta, ktore chceme, aby sa narodilo cca takto o rok (jan-mar 2010). chcela by som sa opytat, ci ked chcem opat ziskat maximalne materske, sa musim prihlasit do SP a dobrovolne si platit ten rozdiel medzi RD a priemernou mzdou, aby mi to vyslo na tych 270 dni pred porodom, alebo sa mi materske bude vyratavat z mojho platu?

Dakujem velmi pekne za pomoc.
Keďže Ti zamestnanie stále beží tak si žiadne DNP platiť nemusíš. Nemocenské poistenie Ti v zamestnaní beží aj počas MD a RD, aj keď ho za Teba vlastne nikto neplatí, takže 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch budeš mať bez problémov splnených. Tvoj posledný plat bol 32000,- čo je viac ako momentálne maximum, a myslím, že asi zhruba toľko môže byť nové maximum, platné začiatkom roka 2010. Takže keď Ti zamestnávateľ do potvrdenia o príjme pre výpočet materskej, bude uvádzať pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla v čase nástupu na materskú, tak určite bude aspoň tých 32000,- ak nie viac, a na maximum Ti to teda bude postačovať. Nemusíš robiť vôbec nič.
0 0
kacenqa kacenqa

kacenqa je offline (nepripojený) kacenqa

dakujem velmi pekne za rychlu odpoved! jednoznacne potesila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať