Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
barbora19 barbora19

barbora19 je offline (nepripojený) barbora19

dobrý deň ja mám živnosť od 1.2. 2006 riadne si platim odvody najprv dobrovoľne potom už povinne. od marca by som mala nastupiť na matersku chcem sa poradiť či mám prerušiť živnosť ak chcem dostávať tuto dávku?
Ak totiž neprerušim musim si platiť odvody aj naďalej však? Takže by bolo asi lepšie prerušiť...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

barbora19 Pozri príspevok
dobrý deň ja mám živnosť od 1.2. 2006 riadne si platim odvody najprv dobrovoľne potom už povinne. od marca by som mala nastupiť na matersku chcem sa poradiť či mám prerušiť živnosť ak chcem dostávať tuto dávku?
Ak totiž neprerušim musim si platiť odvody aj naďalej však? Takže by bolo asi lepšie prerušiť...
toto upresni - ako vlastne platíš - aj ako szčo aj ako DNP... možno môžeš dostávať materské z obidvoch poistení
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

brčko Pozri príspevok
ukončiť tento PP a začať nový, stačí aj pár dní pred nástupom na MD s vyšším VZ v rozhodujúcom období. Je to v témach o materskom už viackrát rozoberané.
Pri PTP 9.9.2009 by si mala nastúpiť na MD najneskôr 29.7.2009. Takže stačí ukončiť terajší PP napr. 26.7.09 a nový začať 27.7.09. Na dosiahnutie max.materskej treba potom v tomto konkrétnom prípade na 1kalendárny den trvania PP dosiahnuť maximálny denný VZ.
Dakujem, dakujem, dakujem , velmi ste mi pomohli.Takze staci ak bude moj novy PP s platom 30.219.-skk ? Brčko este raz dakujem, uz len dufat aby sa nic nezmenilo a vsetko dobre dopadlo Siui
0 0
slavina slavina

slavina je offline (nepripojený) slavina

brčko Pozri príspevok
áno, pri Ptp 24.8.09 vychádza nástup na MD 6týždnov pred Ptp tuším 13.7.09. Ak tvoj PP skončí 21.2.09 a pre istotu DNP skončíš ešte skôr, tak budeš v čase nástupu na MD ešte v 6mesačnej ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia=terajšieho PP. (predpokladám podmienku aspon 270dní nem.poistenia v ... máš zo zamestnania splnenú, to je podmienka)
A mohla by som poprosiť o výpočet mojej materskej, keď v minulom roku som mala VZ do júla 2008 14tis., potom 17tis. a v decembri 32 tis. Popritom som si platila od júla min. DNP, v dec. ho zrušila a nanovo prihlásila na max. DNP do konca DNP. Potom zmena na min. DNP, zrušené 23.1.2009. V jan.2009 je VZ zo zamestnania 17tis. Ď.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem veľmi pekne za objasnenie toho výpočtu, dala som to ekonómke v novom zamestnaní, ale ona tvrdí, že hrubú mzdu mi aj tak musí dať oveľa vyššiu, okolo 35000. Mne je to v podstate jedno, hlavne nech mi vyjde to max., ale nie je tá mzda cca 21000 ak odpracujem 4 dni vo februári myslená ako hrubá? Veď odvody sa platia z hrubej mzdy, nie? Mám v tomto riadny chaos.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka83 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za objasnenie toho výpočtu, dala som to ekonómke v novom zamestnaní, ale ona tvrdí, že hrubú mzdu mi aj tak musí dať oveľa vyššiu, okolo 35000. Mne je to v podstate jedno, hlavne nech mi vyjde to max., ale nie je tá mzda cca 21000 ak odpracujem 4 dni vo februári myslená ako hrubá? Veď odvody sa platia z hrubej mzdy, nie? Mám v tomto riadny chaos.
... nuž keď musí, tak musí ona je ekonómka .. a ona bude platiť mzdu a odvody ... vlastne majiteľ firmy, tak ako ich ona vypočíta...
0 0
zuzka3 zuzka3

zuzka3 je offline (nepripojený) zuzka3

Dobrý vecer.
Som tu novačik, ale často čítam prispevky Brcka, preto aj ja ho chcem poprosit o radu, ak je ochotný.
Pracujem 2,5 roka pret tým som bola na MD, planujeme 2 dietatko no chcem si pomoct k vyssej materske. Neviem kedy zacat platit a kolko ked moj plat v zamestnani je rozny /podla odmien 16.000-20.000 sK / chcem zacat -platit DNPO, no NEVIEM Z AKEJ SUMY KED sa mateska pocita zo suctov vymeriacacich zakladom v zamestneni+vym.zaklad ako dobrov.nem.poistena osoba. Kedy sa mam prihlasit ked planujem otehotniet v marci? Z akeho vym.zakladu? Mam si ist pre potvrdenie o zdanitelnej mzde za rok 2008, aby som vedela aky som mala vymeriavaci zaklad v roku 2008, z coho sa vlaste Z kt.obdobia sa vyratava materska z roku 2008/ zo zamestania/ ? a ked sa teraz 1/2009 prihlasim ako DNPO tak toto obdobie sa narata k tomu roku 2008? A mUsim platit minimalne 26 tyzdov Dobrov.nemocenske poistenie pre nastupom na MD?DAKUJEM za radu
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Vážení priatelia, asi sa mi niečo zasa podarilo.
Zamestnankyňa pracovala vo firme od marca 2008 so základom okolo 15 000 sk. 15.12.2008 sme ukončili prac. pomer a dňom 16.12.2008 vznikol nový prac pomer so základom 31 000 sk. A teraz 3.1.2009 šla na materskú. Veľmi pekne vás prosím, akú materskú dostane. Neprekombinovali sme to?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Benko Pozri príspevok
Vážení priatelia, asi sa mi niečo zasa podarilo.
Zamestnankyňa pracovala vo firme od marca 2008 so základom okolo 15 000 sk. 15.12.2008 sme ukončili prac. pomer a dňom 16.12.2008 vznikol nový prac pomer so základom 31 000 sk. A teraz 3.1.2009 šla na materskú. Veľmi pekne vás prosím, akú materskú dostane. Neprekombinovali sme to?
ak ste urobili odhlášku a prihlášku na SP (a ZP), tak je to OK.
materské mi vychádza 536,1468.. na kalend.den

jej HM za 16.-31.12.09 31000 : 23 x 12 = 16174
jej VZ na NP za 16-31.12.09 30219 : 31 x 16 = 15597
DVZ = 15597:16 = 974,8125
denné materské 55% z DVZ
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzka83 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za objasnenie toho výpočtu, dala som to ekonómke v novom zamestnaní, ale ona tvrdí, že hrubú mzdu mi aj tak musí dať oveľa vyššiu, okolo 35000. Mne je to v podstate jedno, hlavne nech mi vyjde to max., ale nie je tá mzda cca 21000 ak odpracujem 4 dni vo februári myslená ako hrubá? Veď odvody sa platia z hrubej mzdy, nie? Mám v tomto riadny chaos.
zuzka, samozrejme sa berie hrubá mzda.
pri tak krátkodobom PP záleží vždy od konkrétnych dátumov. Rátala som konkrétne. Takýmto spôsobom som získala nárok na max. materské, aj ked nie z nového PP, ale po nástupe z RD (a priznávam, že to nebolo cielene). Ale ak ti chce dať viac, ak si nie je istá, nech dá. No hlavne aby neurobila nejakú inú chybičku.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Som zamestnana - 2 zamestnania - VZ cca 600 EUR z obidvoch spolu. Okrem toho som si platím aj DNP z max. VZ. Na matersku mam astupit v auguste 2009. Co mam urobit z DNP, ma zmysel platit z maxima a ako sa mi bude pocitat materske? Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janasiv Pozri príspevok
Som zamestnana - 2 zamestnania - VZ cca 600 EUR z obidvoch spolu. Okrem toho som si platím aj DNP z max. VZ. Na matersku mam astupit v auguste 2009. Co mam urobit z DNP, ma zmysel platit z maxima a ako sa mi bude pocitat materske? Dakujem.
Na DNP v skutočnosti neplatíš z maxima, lebo poistné sa prednostne platí zo zamestnania ... platíš vlastne len z rozdielu 30218 - VZ z obidvoch zamestnaní. každý mesiac to môže byť iná suma. Budeš mať preplatok, ktorý ti SP vráti ... ale musíš oň požiadať.
No a k tej mterskej ..(neuvádzaš doby poistenia) ak spĺňš podmienky v obidvoch zamestnaniach, aj ako DNP tak môžeš požiadať z každého poistenia o materské.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

slavina Pozri príspevok
A mohla by som poprosiť o výpočet mojej materskej, keď v minulom roku som mala VZ do júla 2008 14tis., potom 17tis. a v decembri 32 tis. Popritom som si platila od júla min. DNP, v dec. ho zrušila a nanovo prihlásila na max. DNP do konca DNP. Potom zmena na min. DNP, zrušené 23.1.2009. V jan.2009 je VZ zo zamestnania 17tis. Ď.
Tomuto celkom nerozumiem. DNP si zrušila 23.1.2009? Z akého dôvodu? Potom to decembrové maximum nemalo žiadny zmysel. Kedy nastupuješ na MD. Si už tehotná? Ak už do nástupu na MD nestíhaš DNP 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, tak máš šancu získať materskú z DNP len z minima. Ak ovšem spĺňaš podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch.

No a k tomu VZ zo zamestnania: 7x14000 + 4x17000 + 32000 /30219 - z takej sumy išli odvody do SP na NP/ = 196219,-/365=537,5863. Toto je tvoj DVZ, no a z neho 55% je denná výška tvojej materskej zo zamestnania = 295,67 * 30 = cca. 8870,- mesačne, vlastne už 294,44 €
0 0
barbora19 barbora19

barbora19 je offline (nepripojený) barbora19

Katy a R Pozri príspevok
toto upresni - ako vlastne platíš - aj ako szčo aj ako DNP... možno môžeš dostávať materské z obidvoch poistení
momentálne si platim už len povinne odvody ako szčo , dobrovoľne som platila prvy rok kedy sa nemuselo platiť.
0 0
barbora19 barbora19

barbora19 je offline (nepripojený) barbora19

dobrý deň ja mám živnosť od 1.2. 2006 riadne si platim odvody ako szčo. od marca by som mala nastupiť na matersku chcem sa poradiť či mám prerušiť živnosť ak chcem dostávať tuto dávku?
Ak totiž neprerušim musim si platiť odvody aj naďalej však? Takže by bolo asi lepšie prerušiť...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

barbora19 Pozri príspevok
momentálne si platim už len povinne odvody ako szčo , dobrovoľne som platila prvy rok kedy sa nemuselo platiť.
Tak materské bude z poistenia szčo .... no ak platíš z min VZ .. tak to žiadna sláva nebude... skoro ako RP (joj, či si skúpa na informácie)
Prelistuj to tu, príkladov je neúrekom ... riešenie pomocou zamestnania by prichádzalo do úvahy
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

barbora19 Pozri príspevok
dobrý deň ja mám živnosť od 1.2. 2006 riadne si platim odvody ako szčo. od marca by som mala nastupiť na matersku chcem sa poradiť či mám prerušiť živnosť ak chcem dostávať tuto dávku?
Ak totiž neprerušim musim si platiť odvody aj naďalej však? Takže by bolo asi lepšie prerušiť...
Ona možno ani vyššiu materskú nechce, zaujíma ju len, či musí prerušiť živnosť aby nemusela počas MD platiť odvody.

Ale prerušením by si zabila dve muchy jednou ranou.
Počas prerušenia živnosti by si nemusela platiť odvody, no a ak by si živnosť prerušila pár dní pred nástupom na MD a následne sa u niekoho napr. na 1-2 dni zamestnala s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 1003,09€, tak tvoja materská by mohla byť mesačne cca. 552€.
Pretože v momentálnej situácii, čiže pri platení odvodov z minima, bude tvoja materská cca. 163€, čo nie je nič moc.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pre barbora
... odvody počas poberania materského sa neplatia
0 0
slavina slavina

slavina je offline (nepripojený) slavina

jankasm Pozri príspevok
Tomuto celkom nerozumiem. DNP si zrušila 23.1.2009? Z akého dôvodu? Potom to decembrové maximum nemalo žiadny zmysel. Kedy nastupuješ na MD. Si už tehotná? Ak už do nástupu na MD nestíhaš DNP 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, tak máš šancu získať materskú z DNP len z minima. Ak ovšem spĺňaš podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch.
Ako som už spomínala, som v 9 tt., PP mi končí 21.2.2009. Po poradách s Brčkom som zrušila DNP, keďže v decembri som mala max. VZ zo zamestnania aj z DNP, keďže by tu bola možnosť zamestnať sa ešte na pár dní s max. VZ.
Takže mám ešte šancu získať max. materskú?
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem Brčko,
takže dúfam, že sa už nič nezmení ani neskomplikuje. Nový PP začnem k 1.2.2009, čo je nedeľa, ale do výpočtu DVZ sa to asi zahrnie. Do nemocnice by som mala nastúpiť 5.2.2009 večer, ak dovtedy nebudú žiadne komplikácie. Inak nastúpim do nemocnice hneď, kašlať na peniaze. Ak budem hospitalizovaná až po pracovnej dobe, tak za tento deň za mňa zamestnávateľ platí odvody, že?
Takže ak som už konečne pochopila tie výpočty:
Vo februári je max. DVZ 30219/28=1079,25
Za 5 kalendárnych dní to bude 1079,25x5=5396,25
Ale odpracujem len 4 dni: 5396,25/4=1349,0625
Takže hrubú mzdu za február by som mala mať 26981,25 SKK
Takže ekonómka mi má odviesť odvody z pomernej časti 26981,25/20=1349 x 4 odpracované dni = 5396 SKK
Vypočítala som to správne?
Na čo mám upozorniť ekonómku, aby mi to odviedla správne a bespravila v odvodoch žiadnu chybyčku? Ale ak mi chce dať hrubú mesačnú mzdu okolo 35000, tak sa z toho dajú oviesť len maximálne odvody, nie? Veď to bude viac ako maximum.
Srdečná vďaka za trpezlivosť a čas Brčko a Katy. Čo by som si bez vás počala?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať