Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavina Pozri príspevok
Ako som už spomínala, som v 9 tt., PP mi končí 21.2.2009. Po poradách s Brčkom som zrušila DNP, keďže v decembri som mala max. VZ zo zamestnania aj z DNP, keďže by tu bola možnosť zamestnať sa ešte na pár dní s max. VZ.
Takže mám ešte šancu získať max. materskú?
Takže keď to ideš riešiť novým PP ... je to OK. Všetky predchádzajúve VZ sú pre výpočet materskej nezaujímavé ... počítať sa bude z toho posledného VZ (z nového PP).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka83 Pozri príspevok
..
Ale ak mi chce dať hrubú mesačnú mzdu okolo 35000, tak sa z toho dajú oviesť len maximálne odvody, nie? Veď to bude viac ako maximum.
Viac ako maximum je to pre NP ... ostatné fondy majú vyššie maximá
... ale je to ozaj "priateľský" zamestnávateľ (tak nech neplytvá, keď nemusí )
0 0
Mersi 777 Mersi 777

Mersi 777 je offline (nepripojený) Mersi 777

Ahojte.
Takže, po MD pracujem 3 roky, mám plat 25 000,-
Chcela by som sa príhlasiť na DNP od marca, otehotnieť planujem cez leto v juli.
Chcela som si pôvodne platiť len s minima, ale v práci je finančná kríza, nastala neistota, prepúšťa sa. Takže teraz neviem ako to sklbiť.
Uvažovala som:
- prihlasím sa od marca z maxima, keby ma prepustili ostáva maximum a keď ma neprepustia tak po 1/2 roku a zároveň už dúfam tehotná zmením na minimum. Potom si požiadam vrátiť preplatok.
- alebo prihlásim sa od marca z minima a ak by ma prepustili, tak sa odhlásim a keď otehotniem znova prihlásim z maxima a to až do pôrodu.

Čo mylíte, ktorá varianta je lepšia, istejšia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Takže keď to ideš riešiť novým PP ... je to OK. Všetky predchádzajúve VZ sú pre výpočet materskej nezaujímavé ... počítať sa bude z toho posledného VZ (z nového PP).
súhlasím s Katy, že sa materské bude rátať z posledného nemoc.poistenia, ak sa nanovo zamestnáš, tak z tohto poslendého PP.
A na vysvetlenie. SLAVINA sa prihlásila na DNP z maxima v 12/08 a v 12/08 mala zo zamestnania HM 32000,- takže VZ pre NP zo zamestnania maximum 30219,-. Takže jej vym.základ z DNP bol za 12/08 0,- Sk, ak by sa neodhlásila 23.1.09 ale platila dalej by bol nárok na materské z DNP po splnení podmienok (270dní a 026týždnov) a nástupe na MD v r.2009 NULA sk!!! Preto som jej poradila sa odhlásiť a riešiť to z novým PP po ukončení jej terajšieho PP na dobu určitú.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Ako je to, prosím s ochrannou lehotou. Zamestnávateľ chce so mnou skončiť pracovný pomer. Ak mi doručí výpoveď v januári, výpovedná doba je dva mesiace, teda február a marec. Ak by som v apríli išla na PN a v polovici septembra porodila, vzťahuje sa na mňa ochranná lehota, t. z. 42 dní pre PN a 6 mesiacov pre poberanie materskej? Mohla by som byť po dni skončení pracovného pomeru - do dňa nástupu na materskú na PN, a potom poberať materskú podľa príjmu u zamestnávateľa v roku 2008? Dostala by som 55 % nemocenské dávky, a potom ešte pol roka materskú 55% z vymeriavacieho základu? Prosím poraďte čo mám robiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vaneta Pozri príspevok
Ako je to, prosím s ochrannou lehotou. Zamestnávateľ chce so mnou skončiť pracovný pomer. Ak mi doručí výpoveď v januári, výpovedná doba je dva mesiace, teda február a marec. ak máš odpracovaných aspon 5rokov, tak máš 3-mesačnú výp. dobu podla zákonníka práce, ak menej ako 5rokov tak dvojmesačnú. TEda ak ti doručí výpoved v 1/09, tak od 1.2.09 začne plynúť VD a v prípade napr. dvojmesačnej končí tvoj PP 31.3.09, ak nebudeš v tom čase na PN alebo tehotná (tehotenstvo však musíš oznámiť v zmyle zákonník práce § 40 ods.6 !!!). Ak budeš pn, tehotná, tak si v ochrannej lehote voči výpovedi podla § 63 ods.1 písm.b), takže PP končí až podledným dnom ochrannej doby.
Ak si už teraz tehotná a oznámila si to zamestnávatelovi písomne s priložením lekárs.potvrdenia (ale ak má byť pôrod v 9/09, tak asi nie), tak ti výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) dať nemôže. Ak by som v apríli išla na PN a v polovici septembra porodila, vzťahuje sa na mňa ochranná lehota, t. z. 42 dní pre PN a 6 mesiacov pre poberanie materskej? (ochranná lehota nie je zvlášť na PN a zvlášť na materské, jej dlžka závisí od toho, či si bola v čase ukončenia PP tehotná, vtedy platí 6mesačná, alebo tehotná nebola - vtedy platí obvykle 42dnova OL) Mohla by som byť po dni skončení pracovného pomeru - do dňa nástupu na materskú na PN, a potom poberať materskú podľa príjmu u zamestnávateľa v roku 2008? ak skončí PP 31.3.09 tak si do 30.9.09 v OL, takže ak ti vznikne dôvod na vznik nároku na nem.dávku (nemoc.,materské, ošetrovné) do 30.9.09, tak na nu budeš mať bez problémov nárok ak splnaš aj ostatné podmienky (pre materské je to 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, a od ukončenia PP nemáš iné nem.poistenie) Dostala by som 55 % nemocenské dávky, a potom ešte pol roka materskú 55% z vymeriavacieho základu? áno, dostala aj nemocenské aj materské z VZ v r.2008 Prosím poraďte čo mám robiť.
.
evidovať na UP a potom PN do nástupu na MD,
ale vlastne ak budeš tehotná tak a nejde o zdrušenie firmy/jej časti, tak písomne oznámiť zamestnávatelovi tehotenstvo aj s lekárskym potvrdením aj počas trvania výp.lehoty. POtom musí PP pokračovať. vid ZP § 64 ods. 2 + ods.1 písm.c + a
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Brčko - ďaujem veľmi pekne za vašu odpoveď. Ešte sa chcem uistiť v niečom. Čo ak skončím PP výpoveďou, dostanem odstupné a neoznámim zamestnávateľovi, že som tehotná? Potom nastupim na PN a potom na materskú? Prepáčte, ale naozaj by som chcela z toho vyťažiť čo najviac, nakoľko zo strany môjho zamestnávateľa to bol podraz.
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dobry den,

chcela by som sa poradit ohladom materskej.Posledne zamestanie mam od 01.07.2004 a moja mzda je 15 500 v hrubom.DNP mam od 22.07.2008,platila som si minimum. Od 16.09.2008 s i platim 660 sk.Nastup na matersku mi vychadza okolo 04.04.2009,termin porodu mam 16.05.2009.Chcela by som sa opytat,ci by bolo mozne v mojom pripade ist na pn uz niekedy teraz a kolko by som cca dostala,alebo mam vydrzat do konca,teda do nastupu na matersku.Chcela som vydrzat v praci,co najdlhsie,ale neviem este ako dlho to fyzicky a psychicky zvladnem.Dakujem za odpoved.
0 0
susana28 susana28

susana28 je offline (nepripojený) susana28

Skúste mi odpovedať. v oktobri 2007 som nastúpila na materskú dovolenku z "úradu práce". Bola som nezamestnaná. Takže poberám len rodičovský príspevok. Plánujeme aj druhé dieťa. Je tu možnosť ak by som sa stala dobrovoľným platcom nem.poistenia, že pri druhom dieťati by som hádam mohla dostať aj "slušnejšiu" materskú?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Daniela172 Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa poradit ohladom materskej.Posledne zamestanie mam od 01.07.2004 a moja mzda je 15 500 v hrubom.DNP mam od 22.07.2008,platila som si minimum. Od 16.09.2008 s i platim 660 sk.Nastup na matersku mi vychadza okolo 04.04.2009,termin porodu mam 16.05.2009.Chcela by som sa opytat,ci by bolo mozne v mojom pripade ist na pn uz niekedy teraz a kolko by som cca dostala,alebo mam vydrzat do konca,teda do nastupu na matersku.Chcela som vydrzat v praci,co najdlhsie,ale neviem este ako dlho to fyzicky a psychicky zvladnem.Dakujem za odpoved.
Ak pôjdeš na PNku teraz, tak nárok na nemocenské ti vznikne iba z poistenia zamestnanca (ako DPO ešte nemáš splnené 270 dní poistenia a žiadne iné ukončené poistenie nemáš.) Najskôr v apríli to tuším vyjde. Aj pri nástupe na materskú 4.4. bude SP čakať, či to do pôrodu splníš .... ale to by už malo vyjsť a materská bude z obidvoch poistení
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

susana28 Pozri príspevok
Skúste mi odpovedať. v oktobri 2007 som nastúpila na materskú dovolenku z "úradu práce". Bola som nezamestnaná. Takže poberám len rodičovský príspevok. Plánujeme aj druhé dieťa. Je tu možnosť ak by som sa stala dobrovoľným platcom nem.poistenia, že pri druhom dieťati by som hádam mohla dostať aj "slušnejšiu" materskú?
Nič ti v tom nebráni ... Keď ešte nie si tehotná, tak podmienky splníš ... stačí sa prihlásiť na DNP v SP.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Chcela by som poznať váš názor na nasledovný problém:
U svojho zamestnávateľa som mala za minulý rok (2008) dobrý príjem, tak že by mi vyšla max. materská. V auguste 2009 by som mala nastúpiť na MD. Ak teraz skončím PP dohodou a zamestnám sa "fiktívne" u iného zamestnávateľa napr. na 2 mesiace, kde si budem platiť odvody z minima. Potom by som šla na PN a na materskú. Z akej výšky by som dostala nemocenské dávky a materskú? Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota vo vzťahu k fiktívnemu zamestnávateľovi? Z akej výšky by som dostala nemocenské dávky a materskú? z príjmu za minulý rok 2008 alebo z príjmu od svojho druhého "fitkívneho "zamestnávateľa? ďakujem za vaše odpovede
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dakujem za odpoved
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Este by som sa chcela opytat,aku budem mat matersku,ked si teda to toho aprila splnim tych 270 dni? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vaneta,
nemocenské a materské sa ráta z posledného nem.poistenia/prac.pomeru.

daniela,
materské sa ti bude rátať, ak splníš podmienku 270dní aj 26týž. z DNP
- zo zamestnania z VZ roku 2008 (ak máš splnených 270dní)
- z DNP z VZ od posledného prihlásenia do 31.12.08 (ak máš splnených 270dní nem.poist. v posl.dvoch rokoch pred pôrodom a do nástupu na MD 26týždnov od posledného prihlásenia)
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

Dobry den,
ako je to s tym maximom VZ? plati to len vtedy, ked kombinujem viacero poisteni alebo je to maximum aj pre vypocet materskej z jedneho platu. tak ak mam VZ - plat za mesiac 35.000,- Sk, tak sa mi bude aj tak pocitat len z toho urceneho maxima a nie z realneho platu? dakujem za odpoved.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Opäť idem po radu, lebo situácia zariadila určité veci inak.

DNP si platím od 7/2008 s min. VZ, v decembri som sa odhlásila na pár dní a znova prihlásila s max. VZ, ktoré platím dodnes.
Pracovný pomer nemám, hľadám si miesto. Chcem sa opýtať, či k 1.2.09 môžem opäť požiadať o zmenu VZ na min. VZ a po 270 dňoch mám nárok na OČR? Alebo nebudem mať nárok? Mám platiť DNP alebo zrušiť?
Bábätko odkladáme cca o rok (plánovaná materská v 1. polroku 2010). Koncom roka 2009 by som sa mala opäť prihlásiť na DNP z max. VZ, aby som v roku 2010 poberala najvyššiu materskú? Samozrejme, aby mi vychádzalo od 7/2008 do cca 6/2010 tých 270 dní.
Dúfam, že som to moc nepoplietla, ale chcela by som vedieť, čo je pre mňa najlepšie a čo môžem využiť, keď si to teraz platím. Mám skoro 4-ročného chlapčeka.
Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katherine Pozri príspevok
Dobry den,
ako je to s tym maximom VZ? plati to len vtedy, ked kombinujem viacero poisteni alebo je to maximum aj pre vypocet materskej z jedneho platu. tak ak mam VZ - plat za mesiac 35.000,- Sk, tak sa mi bude aj tak pocitat len z toho urceneho maxima a nie z realneho platu? dakujem za odpoved.
Tvoj mesačný reálny plat môže byť kľudne aj 100000,- ale materská sa počíta z VZ, y ktorého si odviedla odvody na nemocenské poisenie. No a tento VZ je obmedzený spodnou aj hornou hranicou, tak pre nemocenské ako napr. aj pre dôchodkové poistenie. Takže ak máš mesačný plat napr. 100000,- odvod na nemocenské poistenie ide len zo sumy 30219,- /to je momentálne maximum pre nemocenské poistenie/. Čiže z vyššej sumy Ti materskú nikdy nevypočítajú. Ani pri kombináciách, ani bez nich. Maximálna výška mesačnej materskej je cca. 16000,-.
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

Dakujem.
0 0
hegina hegina

hegina je offline (nepripojený) hegina

Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Od 1.3.2007 som zamestnaná na dobu neurčitú. Môj hrubý mesačný zárobok je 597,491 €, a za minulý rok som dostala štvrťročne výkonnostné odmeny vo výške 331,94 €/každý štvrťrok v čistom. Keďže tento rok plánujem otiehotnieť a chcela som si zvýšiť materskú od 28.1.2009 som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenké poistenie. Platím 33,20 €/mesiac a viem že to (kvôli zápočtu) budem platiť minimálne 270 dní do pôrodu. Na materskú plánujem nastúpiť okolo 23.11.2009, takže do pôrodu tých 270 dní určite splním. Moja otázka znie len, že či obdobie pre výpočet materskej z povinného nemocenského poistenia mi budú počítať z minulého (t.j. roku 2008) alebo z tohto roku a ako je to s dobrovoľným nemocenským poistením?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať