Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hegina: Materská z povinného nem. poistenia zamestnanca sa vypočíta z príjmu roka 2008, materská z DNP sa vypočíta zo základu roka 2009.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v tejto veci: ododnes som na materskej dovolenke 6 týždňov pred pôrodom. Som SZČO a platím si dobrovoľné nemocenské ešte od 01/2007, keď som zistila že som tehotná, tak som si zvýšila VZ na dobrovoľné tak, aby mi vyšla najvyššia materská. No môj problém je v tom, že som bola minulý týždeň zaniesť žiadosť o materské z obidvoch poistení a chcela som si vypísať registračný list FO že bude za mňa platiť štát odvody a oni to vôbec nechceli. Vraj im stačí tá žiadosť o materské. Je to tak prosím? Vraj tej registračný list vypíšem až keď sa mi dieťa narodí, kde uvediem dátum narodenia dieťaťa a samozrejme si vypíšem ešte papiere keď som v II. pilieri. Odvody ako SZČO od dnes platiť nebudem, no a ako dobrovoľné poistenie tiež nie? Ďakujem za radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pokiaľ ide o poistenie od štátu, zrejme je to tak ako Vám povedali v SP. Ale už pri nástupe na materské sa vypĺňa tlačivo, kde vyjadríte vôľu, aby štát počas materskej platil príspevky do II. piliera.

Keďže z DNP máte materské, DNP počas materskej neplatíte.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Veľmi pekne ďakujem pán Mihál. To tlačivo na druhý pilier mám prísť vypísať časť A keď mi príde rozhodnutie o materskej a časť B mám vypísať po narodení dieťaťa. Ešte raz ďakujem za informácie. Chcela som sa ujistiť, lebo materskú by som mala mať najvyššiu, tak aby som kvôli nejakej chybe o materskú neprišla, napr. že som si nevypísala registračný list FO alebo niečo podobné.
0 0
drahuska drahuska

drahuska je offline (nepripojený) drahuska

Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či sa dá zvýšiť aj PN (niečo také som tu čítala), teraz som dostala 157€ , to je z min. platu. TP je 15.5. takže také 2 mesiace by som vedela niečo poriešiť či už nie?
Dada
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ormika Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál. To tlačivo na druhý pilier mám prísť vypísať časť A keď mi príde rozhodnutie o materskej a časť B mám vypísať po narodení dieťaťa. Ešte raz ďakujem za informácie. Chcela som sa ujistiť, lebo materskú by som mala mať najvyššiu, tak aby som kvôli nejakej chybe o materskú neprišla, napr. že som si nevypísala registračný list FO alebo niečo podobné.
O materskú len tak ľahko prísť nemôžete, je tam 10 ročná lehota na premlčanie Vašich nárokov.

Prísť pri zlom postupe však môžete o dobu, za ktorú za Vás má platiť štát dôchodkové poistenie a príspevok do II. piliera.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
drahuska Pozri príspevok
Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či sa dá zvýšiť aj PN (niečo také som tu čítala), teraz som dostala 157€ , to je z min. platu. TP je 15.5. takže také 2 mesiace by som vedela niečo poriešiť či už nie?
Dada
V podstate rovnakými postupmi, akými sa dá zvýšiť materské, sa dá zvýšiť aj nemocenské.
0 0
Lucka M. Lucka M.

Lucka M. je offline (nepripojený) Lucka M.

Dobry den ja by som sa chcela opytat ci staci ked si budem platit DNP, alebo ci musim platit aj dobrovolne dochodkove poistenie, starobe...ak si chcem zvysit matersku. Pocula som ze sa to dochodkove, starobne viaze na to nemocenske. Je to pravda?alebo staci ak si budem platit DNP. Dakujem za odpoved
0 0
drahuska drahuska

drahuska je offline (nepripojený) drahuska

pre p. Mihála:Môžte mi trocha bližšie rozpísať "návod" na zvýšenie PN? Ja som na PN od 10. oktobra 2008 a naposledy som dostala 157€. Mala som na pláne zvýšiť si materskú tým, že by som sa na pár dní zamestnala na novo s max.VZ tesne pred nástupom na MD.Ale ak sa dá prísť k vyššiemu príspevku už teraz, budem Vám povdačná. Má to vyzerať asi tak, že preruším PN, nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní, potom zase na PN až do MD. Znamená to, že by som už nemusela nič riešiť pred nástupom na materskú ?Rátalo by sa tých pár aj na zvýšenie materskej? Opravte ma, ako to všetko má byť. Ďakujem vám krásne, každá korunka sa hodí.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, prihlásila som kamošku na DNP od 17.1. a teraz mi povedala, ze na sociálke jej povedali, ze len raz za pol roka sa môze odhlásiť a prihlásiť s iným VZ. Je to pravda? Niečo som tu uz čítala, ze niektoré sociálky takého zmeny neakceptovali. Ako to teraz je, ked som DNP a chcem íst na materskú, tak na 26 týždnov si dam maximalny VZ? A zatiaľ som DNP z minima.
0 0
daxik daxik

daxik je offline (nepripojený) daxik

dobry den,
potrebovala by som surne poradit!
mam narok na matersky prispevok alebo rodicovsky? od 7.6.2008 som evidovana na Urade prace.hned na to som otehotnela,predtym som pracovala vyse 2 rokov.termin porodu mam 19.3.09 .nemocenske poistenie si dalej neplatim,musela by som ho doplatit,aby mi vznikol narok na matersky p.,?alebo sa vztahuje na mna aj 6mesacna ochranna lehota-od posledneho zamestnania?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ochranná lehota sa na Vás nezťahuje - otehotneli ste až po skončení zamestnania.

Na materské v danej situácií nárok nemáte. Nárok by ste získali vtedy, ak by ste sa hoci len tesne pred nástupom na materskú (6-8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) zamestnali.
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť, kamarátka bola SZCO, otehotnela a do 8 týždna sa prihlasila ako DNP, zivnost pozastavila, z dôvodu toho aby mohla mat narok na materske z DNP, (spolu s ukončenou živnosťou bude nemocensky poistená viac ako 270 dní) avsak teraz ked je v 3 mesiaci tehotenstva, dostala ponuku prace na TPP na pol roka (aj ked s malou mzdou). Moze tu ponuku prijat a mala by nárok na matersku aj nadalej z DNP, alebo potom len z povinneho nemocenskeho poistenia, a z DNP by nárok stratila? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
skuba: Odporúčam nezobrať ten PP. Pri posudzovaní nároku na materské by pokojne v SP mohli započítať dobu predošlého poistenia SZČO k poisetniu zamestnanca a DNP by vyšlo nazmar.

Čiže ak zobrať PP, tak len na dobu určitú so skončením pred materskou, alebo nech pracuje na dohodu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
drahuska Pozri príspevok
pre p. Mihála:Môžte mi trocha bližšie rozpísať "návod" na zvýšenie PN? Ja som na PN od 10. oktobra 2008 a naposledy som dostala 157€. Mala som na pláne zvýšiť si materskú tým, že by som sa na pár dní zamestnala na novo s max.VZ tesne pred nástupom na MD.Ale ak sa dá prísť k vyššiemu príspevku už teraz, budem Vám povdačná. Má to vyzerať asi tak, že preruším PN, nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní, potom zase na PN až do MD. Znamená to, že by som už nemusela nič riešiť pred nástupom na materskú ?Rátalo by sa tých pár aj na zvýšenie materskej? Opravte ma, ako to všetko má byť. Ďakujem vám krásne, každá korunka sa hodí.
Tučne vyznačené je dobré riešenie, urobte to tak.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, prihlásila som kamošku na DNP od 17.1. a teraz mi povedala, ze na sociálke jej povedali, ze len raz za pol roka sa môze odhlásiť a prihlásiť s iným VZ. Je to pravda? Niečo som tu uz čítala, ze niektoré sociálky takého zmeny neakceptovali. Ako to teraz je, ked som DNP a chcem íst na materskú, tak na 26 týždnov si dam maximalny VZ? A zatiaľ som DNP z minima.
Od 1.1.2009 platí novela, podľa ktorej si v DNP možno zmeniť VZ naskôr po 6-tich mesiacoch. Treba sledovať zmeny...

Ak ste na DNP a máte minimálny VZ, tak zvýšiť si ho môžete až po 6-tich mesiacoch odkedy ste sa prihlásili, resp. vykonali poslednú zmenu VZ.

S tým treba počítať a otehotnieť tak, aby prešlo najmenej 6 mesiacov od prihlásenia sa min. VZ a potom do 8-ho týždňa teh. treba DNP zrušiť, prihlásiť sa znova a s max. VZ.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Prosim o radu.Od kedy po porode moze nastupit manzel na matersku namiesto zeny.
Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

olga88 Pozri príspevok
Prosim o radu.Od kedy po porode moze nastupit manzel na matersku namiesto zeny.
Dakujem za odpoved.
pozri zákon o sociálnom poistení § 48 ods.9 + ods.49 ods.1 + ods.2 písm.d)

matka, ktorá dieťa porodila, nesmie mať nárok na materské menej ako 14týždnov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6-tich týždnov od dna pôrodu.

otec dieťaťa ako iný poistenec prevzal dieťaťa do starostlivosti a ktorý sa o dieťa stará, má nárok na materské v období 22týždnov od vzniku nároku na materské a to po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí 6-tich týždnov odo dna pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

daxik Pozri príspevok
dobry den,
potrebovala by som surne poradit!
mam narok na matersky prispevok alebo rodicovsky? od 7.6.2008 som evidovana na Urade prace.hned na to som otehotnela,predtym som pracovala vyse 2 rokov.termin porodu mam 19.3.09 .nemocenske poistenie si dalej neplatim,musela by som ho doplatit,aby mi vznikol narok na matersky p.,?alebo sa vztahuje na mna aj 6mesacna ochranna lehota-od posledneho zamestnania?
súhlasím s p.Mihláom.
Pri PTP 19.3.09 musíš nastúpiť na MD najneskôr od 5.2.09, takže máš poslednú šancu začať PP najneskôr 4.2.09.

Ak sa nedá nájsť zamestnávatela, tak prípadne sa prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie v SP podla bydliska najneskôr toho 4.2.09 a zaplatiť za obdobie od prihlásenia do dna pred nástupom na MD (takže aspon 1den). V tomto prípade však bude tvoj nárok na materské z DNP bez ohladu na výšku vymeriavacieho základu, z ktorého budeš DNP platiť rátaný len z minimálnej mzdy t.j. z 295,5eur.
Materské na 1kalendárny den bude 295,5eur : 30 x 55%
za obdobie 5. až 28.2.09 t.j. 24kalend.dní to bude v sume = 24x denné materské

Takže mi to vychádza, o cca stovku až necelých tristo Sk viac na "celý" mesiac (30-31dní), oproti rodič.príspevku, ktorý je 4780,-Sk. A nárok na materské by si mala už odo dna nástupu na MD (t.j. od 5.2.09), teda nie ako pri nároku na rodič.príspevok až od mesiaca pôrodu (t.j. predpokladám 3/09).

no ale porozmýšlaj najprv o možnosti sa zamestnať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lucka M. Pozri príspevok
Dobry den ja by som sa chcela opytat ci staci ked si budem platit DNP, alebo ci musim platit aj dobrovolne dochodkove poistenie, starobe...ak si chcem zvysit matersku. Pocula som ze sa to dochodkove, starobne viaze na to nemocenske. Je to pravda?alebo staci ak si budem platit DNP. Dakujem za odpoved
na zvýšenie materskej stačí sa prihlásiť na DNP. No samozrejme treba splniť všetky podmienky pre nárok na materské z DNP.

dobr.poist. dôch.invalid+starobné+rezer.f (DDP) prípadne aj dobr.poistenie v nezam. (DPvN) sa viaže na nemocenské poistenie v tom, že ak by si bola pred nástupom na MD DNP+DDP+DPvN a vznikne ti nárok na materské z DNP, tak počas poberania materského z DNP nemusíš platiť poistné ani na DNP ani na DDP ani na DPvN.

No a tiež treba vedieť, že nemožno platiť len dobr. dôchodkové poistenie starobné, bez invalidného a rezervného fondu. Tieto 3 možno len spolu a z rovnakého VZ. Je to potom starobné 18% + invalidné 6% + rezer.fond 4,75% z jedného vym.základu. VZ pre DPvN (poistné je 2% z VZ) je samozrejme nezávislý od VZ pre DDP a takisto pre DNP (poistné je 4,4% z VZ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať