Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

drahuska Pozri príspevok
pre p. Mihála:Môžte mi trocha bližšie rozpísať "návod" na zvýšenie PN? Ja som na PN od 10. oktobra 2008 a naposledy som dostala 157€. Mala som na pláne zvýšiť si materskú tým, že by som sa na pár dní zamestnala na novo s max.VZ tesne pred nástupom na MD.Ale ak sa dá prísť k vyššiemu príspevku už teraz, budem Vám povdačná. Má to vyzerať asi tak, že preruším PN, nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní, potom zase na PN až do MD. Znamená to, že by som už nemusela nič riešiť pred nástupom na materskú ?Rátalo by sa tých pár aj na zvýšenie materskej? Opravte ma, ako to všetko má byť. Ďakujem vám krásne, každá korunka sa hodí.
súhlasím s tvojim postupom, ak teda to "nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní" znamená, že ide aj o nový prac.pomer. A samozrejme, ak ide o tak krátkodobý PP, treba dať pozor na max. VZ v rozhod.období (teda na max. na kalend.dni, niekedy nestačí mesačné maximum, ale to predpokladám vieš ).
Naposledy upravil brčko : 31.01.09 at 19:12
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Od 1.1.2009 platí novela, podľa ktorej si v DNP možno zmeniť VZ naskôr po 6-tich mesiacoch. Treba sledovať zmeny...

Ak ste na DNP a máte minimálny VZ, tak zvýšiť si ho môžete až po 6-tich mesiacoch odkedy ste sa prihlásili, resp. vykonali poslednú zmenu VZ.

S tým treba počítať a otehotnieť tak, aby prešlo najmenej 6 mesiacov od prihlásenia sa min. VZ a potom do 8-ho týždňa teh. treba DNP zrušiť, prihlásiť sa znova a s max. VZ.
Ďakujem za odpoveď. No v mojom prípade som DNP uz od roku 2006 s tým, ze v decembri som mala max. VZ - min. VZ ako SZCO a od 1.1.09 min. VZ, zatiaľ tehotná nie som, este sa nepodarilo . Takže budem platiť minimum a ked zistím ze som tehotná a nástup na MD by bol až v roku 2010 odhlásim sa a príhlásim s max. VZ na 26 týždnov. Alebo to musí byt 26 týzdnov pred nastupom na MD?

Tento rok este mam ako RO december 2008 ak si dobre pamatam. Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. No v mojom prípade som DNP uz od roku 2006 s tým, ze v decembri som mala max. VZ - min. VZ ako SZCO a od 1.1.09 min. VZ, zatiaľ tehotná nie som, este sa nepodarilo . Takže budem platiť minimum a ked zistím ze som tehotná a nástup na MD by bol až v roku 2010 odhlásim sa a príhlásim s max. VZ na 26 týždnov. Alebo to musí byt 26 týzdnov pred nastupom na MD? ak bude nástup na MD v r.2010, tak odhlásiť a nové prihlásenie najneskôr do 8tt, t.j. aby od nového prihlásenia na DNP do nástupu na MD stihlo uplynuť aspon 26týždnov a DNP trvalo k nástupu na MD.

Tento rok este mam ako RO december 2008 ak si dobre pamatam. Dakujem
.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
.
dakujem pekne. Stale sa to meni a kym ja otehotniem tak uz asi ani nedostaneme ani korunu
0 0
drahuska drahuska

drahuska je offline (nepripojený) drahuska

Dobrý deň,
pre brčko - ďakujem aj Vám za príspevok. Na novo... som myslela nový PP, čiže výpoveď dohodou potom nástup u toho istého zamestnávatela na nový post a s max. VZ na 5 dní(napr) čiže RO je bez soboty, nedele, ale neviem čo ste mysleli tým, že nestačí mesačné maximum. Ako sa veci majú v tejto sfére?A nebude nič podozrivé pre sociálku, že z PN vystúpim, potom krátko pracujem a zasa PN? Neskúmajú nejaké pozadie? (prepáčte nikdy som nič také neskúšala a tak som dosť opatrná)
Dakujem veľmi pekne za podrobné vysvetlenie.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

Prajem pekny den, aj ja by som rada vyuzila moznost pripoistenia a aj ked sa tu mnoho popisalo, chcem si to ujasnit...
planujeme otehotniet v marci-aprili, som uz 7 rokov zamestnana v trvalom pracovnom pomere, cize mam prijem, ktory cini momentalne cca 25000 v hrubom. zivnost nemam... chcela by som vediet ako je to s tym pripoistenim, pojdem teraz hned na socialku (?) a tam poziadam o dobrovolne pripoistenie. asi musim ist na maximalnu hranicu (nerozumiem tym prechodom medzi maximom a minimom, pri mojom prijme to ale asi nie je dolezite)... aka je teraz hranica na to poistenie? kolko asi budem priplacat a dokedy sa to plati? mozte mi to prosim vysvetlit polopate???
velka vdaka, som rada, ze tak pomahate...
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

brčko Pozri príspevok
pozri zákon o sociálnom poistení § 48 ods.9 + ods.49 ods.1 + ods.2 písm.d)

matka, ktorá dieťa porodila, nesmie mať nárok na materské menej ako 14týždnov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6-tich týždnov od dna pôrodu.

otec dieťaťa ako iný poistenec prevzal dieťaťa do starostlivosti a ktorý sa o dieťa stará, má nárok na materské v období 22týždnov od vzniku nároku na materské a to po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí 6-tich týždnov odo dna pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
daxik daxik

daxik je offline (nepripojený) daxik

dakujem velmi pekne za odpoved. este mam otazku k DNP,naozaj staci mi zaplatit len 1 den -t.j. 164 Sk(z min.mzdy) pred nastupom na MD (5.2.09),aby som dostala matersky prispevok?
aj ked nie je velky rozdiel oproti RD,ale budem mat prijem aspon 6 tyzdnov pred porodom.
dobre som to pochopila?
dakujem este raz.
0 0
daxik daxik

daxik je offline (nepripojený) daxik

prosim,odpovedzte mi,ak sa da co najskor,zajtra sa chystam do SP..a DNP si musim platit aj pocas materskej?ci staci len ten 1 den pred nastupom na MD?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

daxik Pozri príspevok
dobry den,
potrebovala by som surne poradit!
mam narok na matersky prispevok alebo rodicovsky? od 7.6.2008 som evidovana na Urade prace.hned na to som otehotnela,predtym som pracovala vyse 2 rokov.termin porodu mam 19.3.09 .nemocenske poistenie si dalej neplatim,musela by som ho doplatit,aby mi vznikol narok na matersky p.,?alebo sa vztahuje na mna aj 6mesacna ochranna lehota-od posledneho zamestnania?
daxik Pozri príspevok
dakujem velmi pekne za odpoved. este mam otazku k DNP,naozaj staci mi zaplatit len 1 den -t.j. 164 Sk(z min.mzdy) pred nastupom na MD (5.2.09),aby som dostala matersky prispevok?
aj ked nie je velky rozdiel oproti RD,ale budem mat prijem aspon 6 tyzdnov pred porodom.
dobre som to pochopila?
dakujem este raz.
daxik Pozri príspevok
prosim,odpovedzte mi,ak sa da co najskor,zajtra sa chystam do SP..a DNP si musim platit aj pocas materskej?ci staci len ten 1 den pred nastupom na MD?
Ak si uviedla všetky info o všetkých tvojich nemocenskych poisteniach cca od 3/2007 a nemáš nedoplatky na soc.poistovni

a teda máš splnených v období posledných dvoch rokov pred pôrodom aspon 270kalend.dní nemoc.poistenia (t.j. nečerpala si napr. neplat.volno), tak by to malo sedieť.
K nástupu na MD ti bude trvať DNP. K tomu 1 dnu z DNP ti prirátajú dni nemoc.poistenia z ukončeného prac.pomeru, takže tých 270dní by malo vyjsť.

Ak ti uznajú nárok na materské, tak platíš len za ten 1den. No a neviem odkial si zobrala tú sumu.
DNP sa platí poistné 4,4% z vymer.základu. Minimálny VZ je minim.mzda tj.t.č. 295,5eur. Ak platíš za jeden den vo februári 2009, tak sa poistené vyráta
295,5eur : 28dní x 1den x 4,4%. Ako sa to zaokrúhluje si nie som istá, tak nepíšem sumu.
0 0
Budiška Budiška

Budiška je offline (nepripojený) Budiška

dobre, na MD už neplatíš DNP a ako je to po MD?
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Ak skončím PP dohodou k 28.2. Očakávaný deň pôrodu je 15.9. To znamená,že na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 6 týždňov pred pôrodom, okolo 1.8. Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota 6 mesiacov voči predchádzajúcemu zamestnávateľovi - dostanem materskú podľa príjmu u mojho bývalého zamestnávateľa? Ihneď po skončení PP dohodou by som bola na PN až do nástupu na MD. Dostávala by som nemocenské dávky a potom materskú?
P.S. Na sociálnej poisťovni ma informovali, že ochranná lehota 6 mesiacov sa posudzuje ku dňu skutočného narodenia dieťaťa, nie ku dňu nástupu na materskú dovolenku. V zákone som to nenašla, prosím usmernite ma, kde je pravda. Je nejaká zmena o 1.1.2009???
0 0
daxik daxik

daxik je offline (nepripojený) daxik

dakujem pekne za radu.dnes som bola v SP zaplatit DNP,na ziskanie MP,len som mala taky pocit z pracovnicok,ze kebyze sa na tuto moznost nespytam,tak mi nic nepovedia..este som sa rozhodla platit si DNP nadalej,ma to vyznam ked nahodou ochoriem al.dieta. ma to vyznam zvysit si DNP pred planovanym dalsim tehotenstvom?aby znova vznikol narok na MP?
.je super,ze su takito ludia ako vy,ktori pomozu ludom pohybovat sa medzi zakonmi
0 0
lienka26 lienka26

lienka26 je offline (nepripojený) lienka26

Pekne vás všetkých prosím o radu. Prečítala som si mnoho príspevkov o materskej, ale teraz v tom mám neskutočny miš-maš.
Ak by som sa čisto teoreticky prihlasila dnešným dňom na DNP a platila by som si sumu 4,4 % z rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou, v marci by som otehotnela tzn. že na materskú by som išla ešte tento rok, dostala by som maximálnu materskú?
Musím si túto dosť vysokú čiastku na DNP platiť celých 6 mesiacov?

Ak tu už niečo také bolo spomenuté, prosím navigujte ma, tých príspevkov je tu toľkoooo.
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

lienka26 Pozri príspevok
Pekne vás všetkých prosím o radu. Prečítala som si mnoho príspevkov o materskej, ale teraz v tom mám neskutočny miš-maš.
Ak by som sa čisto teoreticky prihlasila dnešným dňom na DNP a platila by som si sumu 4,4 % z rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou, v marci by som otehotnela tzn. že na materskú by som išla ešte tento rok, dostala by som maximálnu materskú?
Musím si túto dosť vysokú čiastku na DNP platiť celých 6 mesiacov?

Ak tu už niečo také bolo spomenuté, prosím navigujte ma, tých príspevkov je tu toľkoooo.
skus kuknut na http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9

ja som sa bola prihlasit vcera, ak otehotnies v marci,mala by si stihnut podmienku 270 dni od posledneho prihlasenia. Vymeriavaci zaklad na platby si mozes menit az po 6 mesiacoch.
Naposledy upravil betyna8 : 04.02.09 at 09:44
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte,

ako sa vypocítava dovolenka na r. 2009 pri nároku 20 dní, ak 17.5.2009 nastupujem na matersku a ešte som nič nečerpala? Ako sa to kráti, keby som bola na PN? A ako sa počíta dovolenka ďalej počas materskej, rodičovskej dovolenky?
0 0
Budiška Budiška

Budiška je offline (nepripojený) Budiška

Ďakujem Betyna, ten link na p.Mihala bol super. strašne si pomohla aj mne.
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Budiška Pozri príspevok
Ďakujem Betyna, ten link na p.Mihala bol super. strašne si pomohla aj mne.
Som rada,ze som pomohla.Aj mne sa podarilo zorientovat v mnozstve prispevkov prave na blogu p.Mihála,kde je to pekne popisane a zrozumitelne.Na jeho blog tu bolo viacero odkazov.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

vcera som volala na socialnu poistovnu a nebola velmi ochotna ta pani, ale nieco som pochopila... tak som si dala dokopy tu precitane a info od nej...
ked pojdem na matersku buduci rok, bude sa mi teda ratat materska z tohto roku, vsak. a kedze si idem dat max DVZ tak by som mala mat 55% z tych 1003 €... dobre chapem? nikto mi neodpovedal na minulu otazku a tak si to len ujasnujem...
a este jedna otazka - ona mi tam stale hovorila o tom, ze ona nevie kolko chcem platit, ze preto je to dobrovolne... cize si zvolim max DVZ a doplacam len rozdiel z hrubej mzdy, ktora podla poctu odprac hodin asi trosku kolise (a vdaka odmenam pripadnym), cize mozem mat sem tam o par centov vyssii ci nizsii doplatok, resp ak presiahnem 1003€ tak nedoplacam... tak som pochopila... a chcem vediet kde a ako vlastne platim ten doplatok dobrovolny... budu mi to stahovat z platu, alebo mi bude chodit sek? velka vdaka
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcem sa opýtať, počíta sa PN rovnako ako materská? Ak som od 1.7.08 poistená ako SZCO z minima, moja pn sa počíta ako? VZ bude 8100x6+8900x1? RO bude 1.7.08-nástup na PN?

Potom mam aj DNP od r. 2006 s dvoma malými prestávkami, podmienku 270 mám splnenú. V novembri 2008 som DNP zrušila a následne som sa od 1.12.08 prihlásila s max. VZ, ktorý som k 1.1.09 znízila na minimum. Ako sa mi bude počítať PN z DNP? Ďakujem veľmi pekne. Ešte som to nerátala a podľa zákona som trocha dopletená, tak by som si to chcela trocha ozrejmiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať