Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

Dobry den, prosim o informaciu, stale mi to nie je jasne..... tych 270 dni poistenia DNP sa rata do skutocneho terminu porodu, alebo do nastupu na matersku dovolenku. V pripade, ze sa to rata do skutocneho terminu porodu, ako sa rata materska, ked na MD sa nastupuje 6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu. Ide totiz o to, ze kamaratke vyjde 270 dni DNP skoro pred terminom porodu a do terminu nastupu by to nestihla. Chce si uplatnit MD aj u zamestnavatela, aj z DNP. Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dakujem brčko
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

bublikatka Pozri príspevok
vcera som volala na socialnu poistovnu a nebola velmi ochotna ta pani, ale nieco som pochopila... tak som si dala dokopy tu precitane a info od nej...
ked pojdem na matersku buduci rok, bude sa mi teda ratat materska z tohto roku, vsak. a kedze si idem dat max DVZ tak by som mala mat 55% z tych 1003 €... dobre chapem? nikto mi neodpovedal na minulu otazku a tak si to len ujasnujem...
a este jedna otazka - ona mi tam stale hovorila o tom, ze ona nevie kolko chcem platit, ze preto je to dobrovolne... cize si zvolim max DVZ a doplacam len rozdiel z hrubej mzdy, ktora podla poctu odprac hodin asi trosku kolise (a vdaka odmenam pripadnym), cize mozem mat sem tam o par centov vyssii ci nizsii doplatok, resp ak presiahnem 1003€ tak nedoplacam... tak som pochopila... a chcem vediet kde a ako vlastne platim ten doplatok dobrovolny... budu mi to stahovat z platu, alebo mi bude chodit sek? velka vdaka

Pokial chces dostavat najvysiu moznu matersku, musis si platit teda z max.VZ.Pokial si zamestanana,od max.VZ odratas hrubu mzdu a z rozdielu /tvoj VZ pre DNP/ budes platit 4,4%. Musis si podat na soc.pois.prihlasku a oni by ti mali poslat potom udaje k platbam.Z platu sa ti to stahovat nebude, so zamestnanim to nema nic spolocne.Aj mne samozrejme plat kolise podla odpracovanych dni a dovolenky,ale vyratavala som si to podla prac.zmluvy.Presne na korunu sa ti to nepodari platit.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/...8-diel-vi.html
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

brčko Pozri príspevok
môj názor, postupovala nesprávne.
Mala si nárok na RP už od mesiaca narodenia dieťaťa, t.j. od 11/07. Možno sa pracovníčka UPSVaR nesprávne riadila § 3a zákona o rodičovskom príspevku. Ten hovoríl:
"RP sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemoc.poistenia alebo nemoc.zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (dalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

viac ludí už písalo na poradu, že v prípade poberania nemoc.dávky mali problémy. No v tomto § sa píše o nemoc.dávke toho istého druhu ako u nás materské, len poberané v cudzine. Ale niektoré pracovníčky si to vysvetlovali po svojom, ako dávku nemoc.poistenia u nás
ahojte,
no dneska som bola pre potvrdenie na UP a medzi recou som sa znova opyatala na ten moj pripad:
a znova som dostala tu istu odpoved ako vtedy: nemozem poberat RP a PN sucasne.
a presne podla toho paragrafu:
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.
takze stale tvrdia, ze UP postupoval spravne.
a na otazku: ak by som teraz nastupila na PN (pocas rod. dovolenky) tak by mi museli pozastavit vyplacanie RP. ja zo zakona mam povinnost hlasit kazdu zmenu UP, ak by som zamlcala by ma mohli pokutovat a musela by som vracat RP....
prosim vas kto ma teraz pravdu?
a ze to je jedno, ci mi vypalcaju PN-ku z DNP al. nie, je to nemocenska davka a hotovo....
dakujem, za kazdu reakciu.
pekny den vam zelam.
i.
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

ikubikova Pozri príspevok
ahojte,
no dneska som bola pre potvrdenie na UP a medzi recou som sa znova opyatala na ten moj pripad:
a znova som dostala tu istu odpoved ako vtedy: nemozem poberat RP a PN sucasne.
a presne podla toho paragrafu:
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.
takze stale tvrdia, ze UP postupoval spravne.
a na otazku: ak by som teraz nastupila na PN (pocas rod. dovolenky) tak by mi museli pozastavit vyplacanie RP. ja zo zakona mam povinnost hlasit kazdu zmenu UP, ak by som zamlcala by ma mohli pokutovat a musela by som vracat RP....
prosim vas kto ma teraz pravdu?
a ze to je jedno, ci mi vypalcaju PN-ku z DNP al. nie, je to nemocenska davka a hotovo....
dakujem, za kazdu reakciu.
pekny den vam zelam.
i.
ahoj ikubikova,nesledovala som Tvoj problem od zaciatku, ale zaujalo ma, ze Ta informovali, ze nemozes sucasne poberat RD a PN. Ja momentalne poberam matersku. V roku 2008 som vsak bola na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom a kedze som otehotnela a mala som zdravotne problemy, tak som ostalala PN. Nakolko som nemala narok na nemocensku davku zo zamestnania (bola som doma uz 2,5roka) tak mi bola PN vyplacana z DNP. Mala som na nu splnene vsetky podmienky (MIMOCHODOM VDACIM ZA TO PORADAKOM). Takze som poberala PN z DNP a sucasne aj rodicovsky prispevok. Informovali ma, ze nemocensku davku nemozem poberat pocas materskej, ale pocas rodicovskej ano a tak mi to bolo aj vyplatene.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 3a zákona 280/2002 o rodičovskom príspevku:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

Niektorí si to vysvetľujú tak, že ak matka poberá nemocenské z DNP počas RD, tak stráca nárok na RP.

To je však nesprávny výklad. § 3a treba čítať takto:

§ 3a

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z rodičov má nárok na materské. Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani vtedy, ak jeden z rodičov má nárok na materské z nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia v cudzine.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem p. Mihál
0 0
Mária123 Mária123

Mária123 je offline (nepripojený) Mária123

Dobrý večer, moja priateľka sa dnes prihlásila na DNP. Je aj zamestnaná. VZ si dala najnižší . Asi neurobila dobre . Ešte nie je tehotná. Na materskú plánuje ísť koncom roka. Asi si mala dať VZ najvyšší môže si ho zmeniť až po pol rokou alebo hocikedy? Alebo je to v poriadku? Čítala som príspevky ale každý má iný prípad. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak otehotnie až po 5-6 mesiacoch od založenia DNP, tak sa nič nedeje. Po otehotnení by sa z DNP odhlásila, o pár dní prihlásila a prihlásila s čo najvyšším VZ. Materská by sa počítala z tohto vysokého VZ.

Ale:

Nové prihlásenie nesmie byť neskôr ako v 8-mom týždni t.
A zároveň až po uplynutí 6 mesiacov od prvého prihlásenia sa na DNP.
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

Jozef Mihál Pozri príspevok
§ 3a zákona 280/2002 o rodičovskom príspevku:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

Niektorí si to vysvetľujú tak, že ak matka poberá nemocenské z DNP počas RD, tak stráca nárok na RP.

To je však nesprávny výklad. § 3a treba čítať takto:

§ 3a

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z rodičov má nárok na materské. Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani vtedy, ak jeden z rodičov má nárok na materské z nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia v cudzine.
dakujem, za vyklad len ako vysvetlit zamestnancom UP aby aj oni citali ten § tak ako vy...oni trvaju na svojom a hotovo, dalej nebavia a nediskutuju, je to zo zakona....a pravdu maju oni...
ach jaj, skoda, ze nie sme vsetci rovni a co plati na jedneho neplati na druheho...
no nic, majte krasny vecer vsetci.
i.
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

hanma Pozri príspevok
ahoj ikubikova,nesledovala som Tvoj problem od zaciatku, ale zaujalo ma, ze Ta informovali, ze nemozes sucasne poberat RD a PN. Ja momentalne poberam matersku. V roku 2008 som vsak bola na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom a kedze som otehotnela a mala som zdravotne problemy, tak som ostalala PN. Nakolko som nemala narok na nemocensku davku zo zamestnania (bola som doma uz 2,5roka) tak mi bola PN vyplacana z DNP. Mala som na nu splnene vsetky podmienky (MIMOCHODOM VDACIM ZA TO PORADAKOM). Takze som poberala PN z DNP a sucasne aj rodicovsky prispevok. Informovali ma, ze nemocensku davku nemozem poberat pocas materskej, ale pocas rodicovskej ano a tak mi to bolo aj vyplatene.
hanma, dakujem, ved presne takto by mali postupovat. mne je to jasne, aj poradakom len ako presvedcit zamestnankynu UP aby ten zakon vykladala rovnako a nie po svojom....
inak aj ja vdacim za vela poradakom. v SP aspon chapali o co mi islo ale UP je ozaj zvlastna institucia...
pekny den.
i.
0 0
marianella marianella

marianella je offline (nepripojený) marianella

Dobrý den prajem, prosim Vás o radu. Som zamestnana vo firme už tretí rok s platom 10000 korun, som na začiatku tehotenstva konkretne v piatom týždni, môžem si nejako zvýšiť matersku, alebo je už neskoro??? Dakujem pekne za radu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

marianella Pozri príspevok
Dobrý den prajem, prosim Vás o radu. Som zamestnana vo firme už tretí rok s platom 10000 korun, som na začiatku tehotenstva konkretne v piatom týždni, môžem si nejako zvýšiť matersku, alebo je už neskoro??? Dakujem pekne za radu.
Ahoj, no keďže tehotná už si, tak DNP by malo význam len keby si teraz ukončila PP a prihlásila sa na DNP z maxima.
Druhou možnosťou je, tesne pred nástupom na MD ukončiť pracovný pomer a následne uzatvoriť nový, napr. aj s tým istým zamestnávateľom, s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 30219,- /od 1.7.2009 bude zas o niečo vyšší/. Plat treba potom prispôsobiť konkrétnym dňom trvania nového PP, ak to budú len pracovné dni, tak bude možno postačovať aj menšia výška, ak tam však bude aj víkend, tak zase môže byť potrebné pre dosiahnutie maximálnej materskej mať plat aj 36000,-.
Nič iné sa už bohužiaľ robiť nedá.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ikubikova Pozri príspevok
hanma, dakujem, ved presne takto by mali postupovat. mne je to jasne, aj poradakom len ako presvedcit zamestnankynu UP aby ten zakon vykladala rovnako a nie po svojom....
inak aj ja vdacim za vela poradakom. v SP aspon chapali o co mi islo ale UP je ozaj zvlastna institucia...
pekny den.
i.
No keď budú všetci takto pokorne prikyvovať "úradom", tak sa nikam nedostaneme.

Ak zákon nechápe zamestnankyňa UP, tak sa sťažujte u nadriadených, alebo na ústredí UP. Alebo si necháte skákať po hlave?
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dobry den,
precitala som tu toho vela, ale vyslo mi ze v pripade, ktory mam ja s mojou svagrinou vzhladom na "pokrocilu dobu" bude najlepsia moznost nasledovna:
Momentalne je tehotna, predpokladany termin porodu ma 17.8.2009, z coho vyplyva ze predpokladany nastup na MD bude 6.7.2009. Momentalne pracuje cca 2,5 roka u jedneho zamestnavatela s hrubou mzdou cca 16000 sk z coho jej vychadza cca 8500 Sk materska.
Ak ju chceme zvysit na maximum co je cca 16500 Sk, musi sa jej terajsi pracovny pomer ukoncit - napr. k 30.6.2009 (alebo by ste radili skor??), a uzatvorit novy s dobou od 1.7. do 5.7. s vymeriavacim zakladom = hrubou mzdou 30219 (tato suma bude ale od 1.7. vyssia...), za tychto pat dni, z toho tri pracovne bude mat VZ cca 3940 Sk.
Nasledne po tychto krokoch jej vznikne narok na maximalnu matersku dovolenku. Prosim odsuhlaste alebo vyvratte mi moje tvrdenia. Budem Vam velmi vdacna.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň.Obraciam sa znovu na Vás, pretože pred rokom ste mi veľmi pomohli so zvýšením materského príspevku za čo som už ďakovala.Ale mám otázočku. Vo februári 2008 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťatkom,momentálne už poberám rodičovský príspevok a čakáme druhé dieťa v septembri.Počula som,že ak som naďalej zamestnaná len momentálne na md,tak môžem žiadať znovu o materský príspevok,ktorý sa mi bude vypočítavať tak ako pri prvom dieťati?Alebo budem naďalej môcť poberať iba rodičovský príspevok?ďakujem
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň.Obraciam sa znovu na Vás, pretože pred rokom ste mi veľmi pomohli so zvýšením materského príspevku za čo som už ďakovala.Ale mám otázočku. Vo februári 2008 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťatkom,momentálne už poberám rodičovský príspevok a čakáme druhé dieťa v septembri.Počula som,že ak som naďalej zamestnaná len momentálne na md,tak môžem žiadať znovu o materský príspevok,ktorý sa mi bude vypočítavať tak ako pri prvom dieťati?Alebo budem naďalej môcť poberať iba rodičovský príspevok?ďakujem
ahoj, materska sa Ti bude ratat z prijmu, aky by si mala, keby si pracovala. Zamestnavatel Ti bude davat potvrdenie do SP o vyske prepokladaneho prijmu. Odporucam Ti vsak pomoct si zase aj DNP, ak mas termin v septembri, tak by si to mala stihat.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tinka111 Pozri príspevok
Dobry den,
precitala som tu toho vela, ale vyslo mi ze v pripade, ktory mam ja s mojou svagrinou vzhladom na "pokrocilu dobu" bude najlepsia moznost nasledovna:
Momentalne je tehotna, predpokladany termin porodu ma 17.8.2009, z coho vyplyva ze predpokladany nastup na MD bude 6.7.2009. Momentalne pracuje cca 2,5 roka u jedneho zamestnavatela s hrubou mzdou cca 16000 sk z coho jej vychadza cca 8500 Sk materska.
Ak ju chceme zvysit na maximum co je cca 16500 Sk, musi sa jej terajsi pracovny pomer ukoncit - napr. k 30.6.2009 (alebo by ste radili skor??), a uzatvorit novy s dobou od 1.7. do 5.7. s vymeriavacim zakladom = hrubou mzdou 30219 (tato suma bude ale od 1.7. vyssia...), za tychto pat dni, z toho tri pracovne bude mat VZ cca 3940 Sk.
Nasledne po tychto krokoch jej vznikne narok na maximalnu matersku dovolenku. Prosim odsuhlaste alebo vyvratte mi moje tvrdenia. Budem Vam velmi vdacna.
vzhladom na to, že v rozhod. období, t.j. od 1.7. do 5.7.09 by boli 2dni víkendu a 3prac.dni, tak z hrubej mzdy 30219Sk maximálny vym.základ na 1kalendárny den (čo je mesačné maximum :31dní v júli) nedosiahne.
Ak chce maximum, tak musí dostať za tie 3prac.dni hrubú mzdu (može byť základná mzda + napr. odmeny) vo výške 30219:31 x 5 resp. aktuálne maximum od 1,7,09 :31dní v 7/09 x 5kalend.dní v RO
0 0
bobaes bobaes

bobaes je offline (nepripojený) bobaes

Dobry den, mam este jednu otazku. Som SZCO a od 7/2008 si platim povinne poistenie z min. VZ 8100Sk, od 1/2009 si doplacam dobrovolne nemocenske poistenie z rozdielu max. VZ- min. VZ. Ak teraz otehotniem a nastupim na matersku este v roku 2009, ako sa mi vypocita materska, ked v roku 2008 si platim poistenie len od 7/2008? Ma to nejaky vplyv, ze som neplatila cely rok? Pred 7/2008 som si poistenie nikdy neplatila (student, potom zivnost a prvy rok oslobodena od platenia odvodov). Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať