Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

hanma- ďakujem za odpoveď.Ja som si neplatila DNP pretože mi môj zamestnávateľ urobil novú zmluvu s platom 25.000,- čiže by bolo asi zbytočné aj teraz si niečo platiť.Ale budem splňať podmienku 270dní?Neviem ako je to vlastne teraz keď som na md.Stačí ak mi môj zamestnávateľ pred pôrodom asi mesiac zase podá papiere na SP a budem môcť poberať materskú ako pri prvom dieťatku?
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte, poprosim este raz, lebo nik sa mi neozval

ako sa vypocítava dovolenka na r. 2009 pri nároku 20 dní, ak 17.5.2009 nastupujem na matersku a ešte som nič nečerpala? Ako sa to kráti, keby som bola na PN? A ako sa počíta dovolenka ďalej počas materskej, rodičovskej dovolenky? Poprosim aj citovat paragrafy, hlavne narok na dovolenku za obdobie materskej dovolenky.
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

babulka25 Pozri príspevok
hanma- ďakujem za odpoveď.Ja som si neplatila DNP pretože mi môj zamestnávateľ urobil novú zmluvu s platom 25.000,- čiže by bolo asi zbytočné aj teraz si niečo platiť.Ale budem splňať podmienku 270dní?Neviem ako je to vlastne teraz keď som na md.Stačí ak mi môj zamestnávateľ pred pôrodom asi mesiac zase podá papiere na SP a budem môcť poberať materskú ako pri prvom dieťatku?
takze.... nie som odbornik, tiez som sa ucila tu na porade,takze poprosim skusenejsich o odsuhlasenie. Ale napisem Ti podla vlastnej skusenosti: podmienku 270 dni by si mala splnat, nakolko pises, ze min. rok v cerpani materskej si si uplatnila aj DNP. Podmienka 270 dni poistenia je za posledne 2 roky. Tak si to vyrataj a myslim, ze by som Ti odporucila prihlasit sa na DNP z minima, nech Ti to dorata s platom od zamestnavatela a mala by Ti vyjst max. materska. Ja som tiez isla na retazovu rodicovsku, t.j. pred ukoncenim prvej RD som nastupila na druhu MD s druhym dietatkom. Zhodou nahod som to tiez zistila v januari a v septembri min. roku sa mi narodil syncek. Ak by si nahodou bola na rizikovom, tak pocas tej doby sa Ti doba poistenia do DNP rata, ale platit nemusis- to je jedna z vyhod.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

brčko Pozri príspevok
vzhladom na to, že v rozhod. období, t.j. od 1.7. do 5.7.09 by boli 2dni víkendu a 3prac.dni, tak z hrubej mzdy 30219Sk maximálny vym.základ na 1kalendárny den (čo je mesačné maximum :31dní v júli) nedosiahne.
Ak chce maximum, tak musí dostať za tie 3prac.dni hrubú mzdu (može byť základná mzda + napr. odmeny) vo výške 30219:31 x 5 resp. aktuálne maximum od 1,7,09 :31dní v 7/09 x 5kalend.dní v RO
Dakujem krasne za odpoved a opravu. Ostatne co som napisala je spravne?
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

prosim o radu
mam dvojicky a dopocula som sa o tom ze
Na slovensku je nárok na materské obvykle 28týždnov t.j. cca pol roka (pri osamelých mamíčkách a viacpočetných pôrodoch je to 37týždnov) od nástupu na MD. dvojicky uz maju rok a ja viem isto ze som dostavala len 28t materské:-( da sa s tym este nieco robit?????? preco mi to nedali automaticky? kde je problem?
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prijemny den,
potrebujem len utvrdit: Mam mamicku na materskej dovolenke od 30.7.2008, dietatko sa narodilo 29.9.2008. 28. tyzdnov materskej jej konci 10.2.2009, a od 11.2.2009 jej zacina rodicovska do 29.9.2011. Prosim potvrdte alebo vyvratte ak je to nespravne. Dakujem!
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

viete mi prosim rychlo poradit? vcera som sa teda prihlasila v soc poistovni, dala som si max. 1003,09€ a vyslo mi teda, ze mam platit cca 44€. mam pred sebou vyplatnu pasku a som z toho jelen kolko vlastne doplacam, lebo tu mam na nemocenskej odvedene len 1,4%, nie 4,4%... co sa teda este zaratava? alebo nebodaj musim doplatit cely rozdiel??? lebo to je cca 33€, nakolko nemocenske mam stiahnute nizke... okrem toho mam zdravotne poistenie, dochodkove, invalidne a poistenie nezamestnanosti... ja som si myslela, ze aj zamestnavatel mi odvadza 4,4% a ze ten rozdiel bude maly... vysvetlite mi to prosim, vdaka
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Aj ja mám jednu otázočku...

Do 31.8.2007 som študovala na VŠ pričom som si nehradila žiadne sociálne poistenie.

1.9.2007 som nastúpila do prvého zamestnania, kde pracujem až doteraz. V septembri 2008 som otehotnela, pričom termín pôrodu mám stanovený na polovicu júna 2009. A teraz k mojej otázke:

Mám nárok na materskú?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

bublikatka Pozri príspevok
viete mi prosim rychlo poradit? vcera som sa teda prihlasila v soc poistovni, dala som si max. 1003,09€ a vyslo mi teda, ze mam platit cca 44€. mam pred sebou vyplatnu pasku a som z toho jelen kolko vlastne doplacam, lebo tu mam na nemocenskej odvedene len 1,4%, nie 4,4%... co sa teda este zaratava? alebo nebodaj musim doplatit cely rozdiel??? lebo to je cca 33€, nakolko nemocenske mam stiahnute nizke... okrem toho mam zdravotne poistenie, dochodkove, invalidne a poistenie nezamestnanosti... ja som si myslela, ze aj zamestnavatel mi odvadza 4,4% a ze ten rozdiel bude maly... vysvetlite mi to prosim, vdaka
Máte na výplatnej páske rozpísané v rámci ceny práce aj čiastku, ktorú hradí zamestnávateľ na nemocenské poistenie? Spočítajte Váš príspevok (1,4% z hrubej mzdy) a príspevok zamestnávateľa (ak si dobre pamätám, tak tiež 1,4% z hrubej mzdy) a zvyšok je to, čo máte doplatiť.
0 0
Mária123 Mária123

Mária123 je offline (nepripojený) Mária123

Dobrý večer, Mala by som malú otázočku.
Som zamestnaná a od 1.2. si platím aj dobrovoľné nem. pois. z najmenšieho vymer. zák. Ak by som išla na materskú tento rok mala by som mať materskú o niečo vyššiu aj keď nie najvyššiu lebo neplatím z najvyššieho VZ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

calawen Pozri príspevok
Máte na výplatnej páske rozpísané v rámci ceny práce aj čiastku, ktorú hradí zamestnávateľ na nemocenské poistenie? Spočítajte Váš príspevok (1,4% z hrubej mzdy) a príspevok zamestnávateľa (ak si dobre pamätám, tak tiež 1,4% z hrubej mzdy) a zvyšok je to, čo máte doplatiť.
Tak toto nie je dobrý postup!!!!
Vždy je dôležitý vymeriavací základ a nie samotné poistné!!! Ak má človek viac nem.poistení, napr. DNP z maximal.VZ + zamestnanie, tak je obvykle dôležité vedieť aktuálny max.VZ na daný mesiac, za ktorý platí a jeho VZ zo zamestnania za daný mesiac (obvykle je to jeho hrubá mzda). Z DNP platí z VZ rozdielu aktuálneho maxima a jeho VZ zo zamestnania, ale samozrejme maximálne do výšky VZ, z ktorého je na DNP prihlásený. To platí, ak je prihlásený celý mesiac a nepoberá napr. nemoc.dávky, takže platí poistné za celý kalend.mesiac. Ak nemá povinnosť platiť za celý mesiac, tak sa to rozpočítava na presný počet kalendárnych dní cez výpočet VZ-du na 1kalend.deni. V zákone je presne stanovený spôsob zaokrúhlovania VZ-du na 1kalend.den, spôsob zaokrúhlovania VZ za tú časť mesiaca, za ktorý má povinnosť platiť (t.j. po vynásobení VZ na 1kalend.den počtom kalend.dní) a spôsob zaokrúhlovania poistného po vynásobení daným percentom.

K tým percentám, kolko treba platiť z vymer.základu
- zamestnanec platí 1,4%
- zamestnávatel 1,4% (dávnejšie to boli ešte 3%, takže spolu zo zamestnancom to bolo 4,4%. Ale odkedy vypláca zamestnancovi prvých 10dní PN-ky zamestnávatel a nie soc.poistovna, tak zamestnávatelovi precento znížili na 1,4%)
- povinne nem.poistená szčo 4,4%
- DNP osoba 4,4%

Poistné je splatné vždy do 8-meho nasledujúceho mesiaca, t.j. za február 2009 treba zaplatiť najneskôr 8.3.09
Naposledy upravil brčko : 10.02.09 at 17:23
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mária123 Pozri príspevok
Dobrý večer, Mala by som malú otázočku.
Som zamestnaná a od 1.2. si platím aj dobrovoľné nem. pois. z najmenšieho vymer. zák. Ak by som išla na materskú tento rok mala by som mať materskú o niečo vyššiu aj keď nie najvyššiu lebo neplatím z najvyššieho VZ?
Ak budeš poistená z DNP do pôrodu asponí 270dní, bude ti trvať DNP k nástupu na MD a budeš platiť v správnej sume a splatnosti, t.j. nebudeš mať nedoplatky v SP, tak budeš mať nárok na materské aj z DNP z cca toho minim. VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

calawen Pozri príspevok
Aj ja mám jednu otázočku...

Do 31.8.2007 som študovala na VŠ pričom som si nehradila žiadne sociálne poistenie.

1.9.2007 som nastúpila do prvého zamestnania, kde pracujem až doteraz. V septembri 2008 som otehotnela, pričom termín pôrodu mám stanovený na polovicu júna 2009. A teraz k mojej otázke:

Mám nárok na materskú?
Od 1.9.07 už uplynulo dávno 270kalend.dní. Takže ak nemáš v prac.pomere dlhodobo prerušené nem.poistenie napr. z dôvodu neplat.volna, dlhodobej očr, tak určite nárok na materské budeš mať.
0 0
Mária123 Mária123

Mária123 je offline (nepripojený) Mária123

Zvýšiť VZ v DNP sa môže až po pol roku alebo hocikedy? Ďakujem aj za tú prvú odpoveď
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

brčko, ďakujem za odpoveď a zároveň sa ospravedlňujem za nejasné info, ktoré som podala zadávateľke otázky. Pôvodnou snahou bolo len v jednoduchosti informovať, nie pomýliť. Pravda je taká, že so mzdami sme robili naposledy v rámci EKC na strednej.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

dakujem za odpovede, vyzera to teda tak, ze som ratala spravne??? mam teda platit 4,4% z rozdielu medzi maximalnym VZ (co som si stanovila) a svojou hrubou mzdou? musim si to ujasnit aby som nemala dlh voci soc poist... na socialke mi dali iba papierik so sumou, ktora ma byt mesacne dokopy uhradena a nijako to nerozoberali... ale skusim sa im este ozvat, aj ked moc ochotni nie su.

a este jednu vec si prosim vysvetlit - ake moznosti mam z tohto pripoistenia pri PN a kedy ich mozem vyuzivat - pocula som, ze po 26 tyzdnoch, je to pravda? a budem mat 100% platu pri PN - take nieco mi spominala znama... velka vdaka este raz
Naposledy upravil bublikatka : 11.02.09 at 06:44
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

bublikatka Pozri príspevok
aha, teda som sa riadne pomylila, ja som ratala, ze to vychadza ovela menej... zamestnavatel aj ja platime po 1,4% cize spolu 2,8% a tak mi to vychadza tak, ze platit budem dost vyssiu ciastku... aj tak sa to oplati, ale co uz... nerozumiem ale, preco tu je dokopy 2,8% a socialna ma 4,4% ked pri ostatnych odvodoch maju rovnake percenta (zhodne)... a este jednu vec si prosim vysvetlit - ake vyhody mam z tohto pripoistenia pri PN a kedy ich mozem vyuzivat - po 26 tyzdnoch? a budem mat 100% platu pri PN??? velka vdaka este raz
!!!
Túto moju odpoveď upresnil brčko v príspevku č. 572, takže prosím berte ako odpoveď na svoju otázku jeho odpoveď...
Naposledy upravil calawen : 11.02.09 at 09:45 Dôvod: upresnenie odpovede
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ahojte, musim byt DNP aj v den nastupu na matersku? Totiz 270 dni DNP dosiahnem v septembri, ale matersku planujem az niekedy v decembri. Myslela som, ze v septembri sa odhlasim a podmienku 270 dni budem mat splnenu a narok na materske z DNP uz budem mat.
0 0
tomino.27 tomino.27

tomino.27 je offline (nepripojený) tomino.27

Dobry den,

Pisem v mene svojej polovicky. Chcel by sme sa opytat ohladom materskej, aj ked sa toho popisalo uz vela, mame nejake nejasnosti.
Za odpoved dakujem.

Moja priatelka pracuje od 15.7.2008 doteraz u toho isteho zamestnavatela. DNP si zacala platit priblizne od 1.7.2007 takze podmienka 270 dni by mala byt splnena.DNP si platila a stale plati v minimalnej vyske. Termin porodu je stanoveny na 5.8.2009
Ak by chcela dostat co najvyzsie materske tak:
1.je potrebne zmenit vysku DNP z minimalnej na maximalnu? Je to mozne este urobit, niekde som sa docital, ze medzi podanim zmeny o vysku DNP a MD je potrebne dodrzat urcite casove obdobie
2.ak som to spravne pochopil, tak je potrebne terajsi PP ukoncit priblizne mesiac pred nastupom na MD a uzavriet novy PP (aj ked u toho isteho zamestnavatela) s hrubym mesacnym prijmom cca 30 200 SK na nejaku kratku dobu (3-4 pracovne dni)

Je potrebne splnit obidve tieto podmienky? Dakujem za vysvetlenie
0 0
hegina hegina

hegina je offline (nepripojený) hegina

Dobrý deň,
už som sa tu pred pár dňami informovala ohľadom DNP a materskej. Pochopila som, že sa to vypočítava z vymeriavacieho základy čo je niečo cez 32 000 Sk. Ak z toho odpočítam svoj hrubý príjem 18000 tak mi víjde, že základ pre DNP je 14 000 (DNP je z toho 4,4 %). Týmto riešením môžem získať max. materskú čo je niečo cez 16000 sk. Ako je ale možné potom získať aj 36 000- covú materskú ako to píšu na iných blogoch???
Prosím vysvetlite mi to niekto.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať