Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
Do 31.11., vtedy mi končí aj PP. Uvažujem aj v dec, ale ak by mi to mohlo znížiť materskú, tak to neriskujem. Ako to vlastne je? Počas PN neplatím DNP, a počíta sa mi vtedy DNP???
To si sa na DNP prihlásila už keď si bola na PNke?
Ak by to bolo tak, tak nemusíš sa teraz odhlasovať, stačí urobiť k 1.12. zmenu VZ (teraz v novembri)
Alebo nebodaj ti vznikol nárok na nemocenské aj z DNP? (ak si mala iné ukončené poistenie..)
veď daj hneď všetky info....
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Katy a R Pozri príspevok
To si sa na DNP prihlásila už keď si bola na PNke?
Ak by to bolo tak, tak nemusíš sa teraz odhlasovať, stačí urobiť k 1.12. zmenu VZ (teraz v novembri)
Alebo nebodaj ti vznikol nárok na nemocenské aj z DNP? (ak si mala iné ukončené poistenie..)
veď daj hneď všetky info....
Nie nevznikol mi žiaden nárok na nemoc. z DNP, teraz som prvý mesiac DNP a bola som na PNke, keď som sa prihlasovala.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
Nie nevznikol mi žiaden nárok na nemoc. z DNP, teraz som prvý mesiac DNP a bola som na PNke, keď som sa prihlasovala.
Tak si len od 1.12. zvýš VZ na 30200 (môžeš hne´d teraz – keď budeš mať cestu do SP - ale v novembri!), na PNke môžeš ostať a niekedy v decembri (napr. pred Vianocami) ukončiť – musí byť za niekoľko dní do konca roka zaplatené poistné, aby bolo z čoho počítať dávku (minimálne za 1 deň).
... a od 1.1. zníženie VZ (v decembri)
Nárok na nemocenské dávky budeš mať aj skôr, ako uplynie 26 týždňov, len dovtedy iba z pravdepodobného VZ, po 26 týždňoch z maxima
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môj neoholený fejs múdro uvažujúci o materskej uvidíte vo večerných správach JOJ buď dnes (7.11.) alebo cez víkend.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pán Mihál, ale nie že na základe Vášho múdreho uvažovania naši veľmi sociálne zmýšľajúci zákonodarcovia vymyslia na "rodenia chtivé" ženy nejakú habaďuru
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valca11 Pozri príspevok
Nie nevznikol mi žiaden nárok na nemoc. z DNP, teraz som prvý mesiac DNP a bola som na PNke, keď som sa prihlasovala.
a pýtala si sa na SP, či musíš počas PN-ky a poberania nemocenského ako zamestnanec platiť z DNP poistné???
Lebo na toto nie sú v SP bohužial jednotné názory. Doteraz by ti tu prevažná väčšina (vrátane mna) tvrdila, že poistné z DNP musíš platiť, ak poberáš nemocenské (a náhr.mzdy počas dočasnej PN) len zo zamestnania a nie z DNP. Nemusíš ho platiť len v prípade, ak poberáš nemocenské aj z DNP.

No od jedného rozhodnutia SP (týkalo sa to síce poberania materského zo zamestnania a nie z DNP), už tažko povedať, ako bude SP postupovať. Lebo vtedy rozhodli, že aj v prípade poberania materského len zo zamestnania nemala DNP osoba platiť poistné z DNP.

Ak si to chceš pozrieť v zákone o sociálnom poistení, ide o § 140 ods.4 - nemocenské a DNP resp. ods.1 písm.a)-materské.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre Valca 11:

Najistejšie by bolo (ako píše Gabina), keby si sa teraz v SP spýtala, či máš zaplatiť poistné za október, alebo nie. (keďže si práceneschopná a dávky dostávaš len ako zamestnanec)
Ak ti povedia, že áno ... tak sa hneď odhlás... a prihlásiš sa v decembri.
Ak nebude treba platiť .. tak urob podľa príspevku 44 (má to výhodu, že skôr uplynie 26 týždňov)
A napíš, ako si pochodila ... zíde sa aj ostatným..
Ja sa prikláňam k druhej možnosti preto, lebo som sa stretla prakticky s jedným prípadom, keď stanovisko SP bolo, že netreba platiť poistné na DNP (dávka bola iba z poistenia zamestnanca). A jeden prípad - aj s odvolaním bol spomenutý aj tu ... a v zákone je písané, že poistné neplatí dobrovoľne poistená osoba vtedy, keď poberá nemocenské (nie je to bližšie špecifikované .... neviem, či existuje nejaké usmernenie...)

Možno sa niekto ďalší pridá so svojou skúsenosťou ..
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Katy a R Pozri príspevok
pre Valca 11:

Najistejšie by bolo (ako píše Gabina), keby si sa teraz v SP spýtala, či máš zaplatiť poistné za október, alebo nie. (keďže si práceneschopná a dávky dostávaš len ako zamestnanec)
Ak ti povedia, že áno ... tak sa hneď odhlás... a prihlásiš sa v decembri.
Ak nebude treba platiť .. tak urob podľa príspevku 44 (má to výhodu, že skôr uplynie 26 týždňov)
A napíš, ako si pochodila ... zíde sa aj ostatným..
Ja sa prikláňam k druhej možnosti preto, lebo som sa stretla prakticky s jedným prípadom, keď stanovisko SP bolo, že netreba platiť poistné na DNP (dávka bola iba z poistenia zamestnanca). A jeden prípad - aj s odvolaním bol spomenutý aj tu ... a v zákone je písané, že poistné neplatí dobrovoľne poistená osoba vtedy, keď poberá nemocenské (nie je to bližšie špecifikované .... neviem, či existuje nejaké usmernenie...)

Možno sa niekto ďalší pridá so svojou skúsenosťou ..

Ja som sa o tom platení či neplatení na SP pýtala, a vraveli, že poistné na DNP neplatím, ak mi vznikol nárok na nemoceské z DNP. Lenže nie som si 100% istá či som to dobre počula-pochopila. V piatok sa tam chystám, tak sa spýtam znova, a dám vedieť......
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Počas PN sa poistné na DNP neplatí, ale len vtedy, ak počas PN plynie nemocenská z DNP.
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

Jozef Mihál Pozri príspevok
Môj neoholený fejs múdro uvažujúci o materskej uvidíte vo večerných správach JOJ buď dnes (7.11.) alebo cez víkend.
....bolo to v správach??? Nič som nezaregistrovala.
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

mambi Pozri príspevok
....bolo to v správach??? Nič som nezaregistrovala.
ani ja som nic nevidela, a to som si ich aj teraz spatne pozerala...... este mrknem na tie o 17tej.......
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jozef Mihál Pozri príspevok
Počas PN sa poistné na DNP neplatí, ale len vtedy, ak počas PN plynie nemocenská z DNP.
Čiže ak napr. materská z DNP neplynie a dotyčná sa prihlási na DNP počas MD, kde materské plynie len zo zamestnania, tak DNP bude povinná počas MD platiť.

Ako si potom máme vysvetliť nedávny prípad, ktorý tu bol preberaný, že presne v takomto prípade mamička DNP z maxima platila, po skončení MD išla s dieťatkom na OČR, ktorá mala byť vyplácaná z maxima, keďže DNP bolo platené z maxima. Rozhodnutie SP však bolo, že počas poberania materskej zo zamestnania nemala DNP platiť, poistné ktoré zaplatila jej na požiadanie vrátia, a dávku jej počítali len z pravdepodobného VZ.
To si už tá SP naozaj robí čo chce?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Počas PN sa poistné na DNP neplatí, ale len vtedy, ak počas PN plynie nemocenská z DNP.
... čo by pomohlo zmeniť stanovisko SP (.... keď je teda opačné)
0 0
jasha jasha

jasha je offline (nepripojený) jasha

Predpokladaný termín porodu 10.2.2009 , ktorý rok- rozhodujúce obdobie- sa zoberie za základ pre výpočet materskej. Rok 2008 alebo 2007 ? Čo v prípade , že sa dieťa narodí skôr? Aké sa berie v tomto prípade rozhodujúce obdobie ? Od apríla 2008 mám maximálny vymeriavací základ , ale predtým roky som mala VZ 25000 . Čo treba urobiť , aby som dostala max.materskú ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jasha Pozri príspevok
Predpokladaný termín porodu 10.2.2009 , ktorý rok- rozhodujúce obdobie- sa zoberie za základ pre výpočet materskej. Rok 2008 alebo 2007 ? Čo v prípade , že sa dieťa narodí skôr? Aké sa berie v tomto prípade rozhodujúce obdobie ? Od apríla 2008 mám maximálny vymeriavací základ , ale predtým roky som mala VZ 25000 . Čo treba urobiť , aby som dostala max.materskú ?
Predpokladám, že podmienku aspon 270dní nem.poistenia ... máš splnenú.
Pri PTP 10.2.09 vychádza 6týždnov pred, t.j. obvyklý nástup na MD 30.12.08. Takže ak máš dlhodobý prac.pomer t.j. trvá celý rok 2007 a bude trvať až ku dnu nástupu na MD, tak RO bude rok 2007.
Ak by ti lekár napísal do žiadosti o materské predp.termín pôrodu 12.2.09, tak by bol tvoj nástup na MD 1.1.09 a rozhodujúce obdobie by bol rok 2008.

ak ti tvoj trvajúci PP vznikol v r.2008, tak je to inak!!!

Ak sa dieťa narodí pred nástupom na MD, t.j skôr ako 30.12.08 resp. 1.1.09, tak bude tvoj nástup na MD v den pôrodu a RO rok 2007 (ak ide o dlhodobý pp).

Ak sa narodí pred PTP ale po nástupe na MD, tak sa nič nemení.
0 0
Nso-ci Nso-ci

Nso-ci je offline (nepripojený) Nso-ci

Dobry den,

potrebujem poradit ohladom dovolenky a materskej dovolenky, vopred dakujem

Momentalne som tehotna, zial PN, nastup na matersku mam 15. januara... z tohto roka mi ostalo este 9 dni dovolenky. Na rok mame narok na 25 dni dovolenky, ak spravne pocitam, k 15. januarau by som mala mat alikvotne narok na 1 den dovolenky, celkovo teda 10 dni.

Co sa s touto dovolenkou stane? Moze sa mi presunut do roku 2010 (planujem sa vratit do prace najskor po roku) - teda vlastne dvakrat (z roku 2008 do 2009, z 2009 do 2010)? Alebo su aj ine moznosti?

Znamej povedali v jej firme na personalnom oddeleni, ze hoci ma nastup na matersku 15. februara, ma narok na plnych 25 dni dovolenky v roku 2008, nie na alikvotnu cat 1.1.-15.2.2009. Je to mozne?

Dakujem velmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Nso-ci Pozri príspevok
Dobry den,

potrebujem poradit ohladom dovolenky a materskej dovolenky, vopred dakujem

Momentalne som tehotna, zial PN, nastup na matersku mam 15. januara... z tohto roka mi ostalo este 9 dni dovolenky. Na rok mame narok na 25 dni dovolenky, ak spravne pocitam, k 15. januarau by som mala mat alikvotne narok na 1 den dovolenky, celkovo teda 10 dni.

Co sa s touto dovolenkou stane? Moze sa mi presunut do roku 2010 (planujem sa vratit do prace najskor po roku) - teda vlastne dvakrat (z roku 2008 do 2009, z 2009 do 2010)? Alebo su aj ine moznosti?

Znamej povedali v jej firme na personalnom oddeleni, ze hoci ma nastup na matersku 15. februara, ma narok na plnych 25 dni dovolenky v roku 2008 tu asi mal byť rok 2009, nie na alikvotnu cat 1.1.-15.2.2009. Je to mozne?

Dakujem velmi pekne.
u známej je to pravda. MD bude čerpať predpokladám obvyklých 28týždnov, t.j. od 15.2. do 29.8.09. Obdobie čerpania MD sa považuje za výkon práce, teda aj za obdobie MD ti vzniká nárok na dovolenku. Za obdobie rodič.dovolenky už nie. vid zákonník práce § 144 ods.4 Takže bude mať "neodpracovaných" za obdobie 30.8.-31.12.08 89dní (za 8/09 1den, za 9/09 22dní za IV.Q 2009 66dní vid http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php ). Ak nemá nejaké neodpracované dni do nástupu na MD, tak sa jej celoročný nárok nekráti, lebo ku kráteniu prichádza iba ak je neodpracovaných dní aspon 100 (kráti sa o 1/12-tinu), potom o dalšiu 1/12-tinu za každých dalších celých 21dni.

U teba pri nástupe na MD 15.1.09 ešte nebudeš mať nárok na dovolenku za rok 2009 (nárok na dovolenku vzniká po odpracovaní 21dní, dni PN sa do odpracovaných nerátajú, ide o dni neodpracované) ale aj tak ti ju môže zamestnávatel umožniť vyčerpať ešte pred vznikom nároku na nu, ak je predpoklad, že ti nárok vznikne. Záleží na nom.

Pri nástupe na MD 15.1.09 a obvyklom trvaní 28týždnov ti potrvá do 29.7.09.
v období 30.7.09 do 31.12.09 budeš mať neodpracovaných 111dní (za 7/09 2dni, za 8/09 21dní, za 9/09 22dní, za IV.Q 09 66dní vid kalendár http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php ).
Takže potom ešte záleží, či budeš mať odpracovaných aj zvyšných 10dní v období 1.1.-14.1.09.

Ak ich budeš mať odpracovných, tak bude tvoj nárok na dovolenku za r.2009 krátený za 111 neodprac.dní o 1/12-tinu t.j. nárok na 23dní dov.za rok 2009 (25-2).
Ak budeš mať tých 10dní PN-ku, tak budeš mať v r.2009 neodpracovaných 121dní (10+111), takže dovolenka ti bude krátená o 2/12-tiny (za 100dní a za 21dní), takže nárok na 21dní (25-4).

Dovolenku z r.2008 (príp.2009) si môžeš ale nemusíš pred nástupom na MD vyčerpať. Môžeš si ju ponechať a vyčerpať po ukončení MD, resp. až po ukončení RD (aj do roku 2012) -vid zákonník práce § 113 ods.2. Sa ti zíde napr. pri nástupe dieťaťa do škôlky. Nárok na nu ti neprepadne, no musíš ju vyčerpať do konca roka, v ktorom nastúpiš do práce, inak by ti ozaj prepadla.
Naposledy upravil brčko : 12.11.08 at 20:28
0 0
Nso-ci Nso-ci

Nso-ci je offline (nepripojený) Nso-ci

Dakujem velmi pekne.

Tak ak tomu spravne rozumiem, ak budem na PN do nastupu na MD mam narok na 9+21 dni dovolenky, ak sa vratim do prace tak na 9+23 dni dovolenky. Nemozem si ju cerpat pred nastupom na MD, lebo ani v jednom pripade nebudem mat odpracovanych 21 dni v roku 2009 (ale zalezi to od dobrej vole zamestnavatela).

Mozem si tuto dovolenku vycerpat napriklad po ukonceni MD a pred nastupenim RD?
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Ja by som sa chcela spýtať otehotnela som v roku 2005 predtým som bola vyše roka zamestnaná, dieťa sa mi narodilo v roku 2006 a mala som nárok na materskú, neskôr som poberala rodičovský príspevok až doteraz, 2.1.2009 mi končí rodičovský príspevok a dieťa nastupuje do škôlky, ja sa chystám opať do práce, ale v tom čase už budem vo 4mesiaci tehotenstva. Budem mať nárok na materskú ak odrobím od toho 2.1. iba 5mesiacov?Ak áno z akej sumy sa mi bude počítať materská a má význam sa DNP z maxima. ďakujem pekne
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Nso-ci Pozri príspevok
Mozem si tuto dovolenku vycerpat napriklad po ukonceni MD a pred nastupenim RD?
Áno, môžeš, väčšinou sa to aj tak robí.
Len upozorním, že o rodičovský príspevok si požiadaj hneď po skončení MD. Dovolenku v práci môžeš čerpať aj popri poberaní rodičovského príspevku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať