Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dobrý večer, potrebovala by som radu pre sestru. Je to súrnejšie..nakoľko sa jej komplikuje tehotenstvo-po zdravotnej stránke.... pokusim sa strušne zhrnuť jej situáciu:

Je zamestnaná niekoľko r.u svojho zamestnávatela s platom cca 15 000-čiže podm.270 dní splna,

DNP
-22.07.2008 prihlaska na min.,
- 16.09.2008 -rozdiel dni platila 499,-odhlaska,
-17.09.2008 prihlaska a doteraz plati 660 rozdiel,
termin porodu 16.05.2009,
nastup na MD cca 04.04.2008

Potrebuje vedieť ako jej to vychádza-chcela by mať samozrejme max.-neviem či pn..alebo md. Začína mať zdravotné problémy, -tvrdne jej bruško..dr.ju chce vypísať na pnku a nevie ako sa zariadiť..nakoľko má ešte aj 11a pol dna dovolenky. Zajtra ide ku doktorke a nevie ako postupovať..či ešte zvládne nejaký ten týžden-dva..-poradíte ako sa má zariadiť? Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hegina Pozri príspevok
Dobrý deň,
už som sa tu pred pár dňami informovala ohľadom DNP a materskej. Pochopila som, že sa to vypočítava z vymeriavacieho základy čo je niečo cez 32 000 Sk. Ak z toho odpočítam svoj hrubý príjem 18000 tak mi víjde, že základ pre DNP je 14 000 (DNP je z toho 4,4 %). Týmto riešením môžem získať max. materskú čo je niečo cez 16000 sk. Ako je ale možné potom získať aj 36 000- covú materskú ako to píšu na iných blogoch???
Prosím vysvetlite mi to niekto.
36000-ovú materskú bolo niekedy možné získať, ale teraz to už neplatí. Vtedy totiž nebolo v zákone horné obmedzenie. Takže ak si bola zamestnaná a zároveň platila DNP mohla si získať maximum 2x, čiže cca. 30000. Ten, kto mal napr. 3 zamestnania mohol získať po splnení podmienok 3x maximum, čiže 45000,-. Teraz je však už v zákone o SP horný strop pre nemocenskú dávku, a rovnako aj pre materské. Ten strop je vlastne 1x maximum, takže viac ako tých spomínaných cca. 16500,- sa už žiadnym spôsobom získať nedá.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som radu pre sestru. Je to súrnejšie..nakoľko sa jej komplikuje tehotenstvo-po zdravotnej stránke.... pokusim sa strušne zhrnuť jej situáciu:

Je zamestnaná niekoľko r.u svojho zamestnávatela s platom cca 15 000-čiže podm.270 dní splna,

DNP
-22.07.2008 prihlaska na min.,
- 16.09.2008 -rozdiel dni platila 499,-odhlaska,
-17.09.2008 prihlaska a doteraz plati 660 rozdiel,
termin porodu 16.05.2009,
nastup na MD cca 04.04.2008

Potrebuje vedieť ako jej to vychádza-chcela by mať samozrejme max.-neviem či pn..alebo md. Začína mať zdravotné problémy, -tvrdne jej bruško..dr.ju chce vypísať na pnku a nevie ako sa zariadiť..nakoľko má ešte aj 11a pol dna dovolenky. Zajtra ide ku doktorke a nevie ako postupovať..či ešte zvládne nejaký ten týžden-dva..-poradíte ako sa má zariadiť? Dakujem
pri PTP 16.5.09 je nástup na MD 6týžd.pred od 4.4.09, 8týždnov pred 21.3.09.
Ak sa prvýkrát na DNP prihlásila 22.7.08 a nemá žiaden den medzeru, len odhlásenie a hned na druhý den 17.9.08 prihlásenie, okrem toho žiadne iné ukončené nem.poistenie, tak 270dní z DNP dosiahne dna17.4.09 a 26týždnov od posledného prihlásenia 17.3.09.
Takže ak porodí najskôr 18.4.09, tak jej vznikne nárok na materské aj z DNP a ak zároveň nastúpi na MD najskôr 18.3.09, no pri PTP 16.5.09 najskôr 21.3.09, tak sa jej bude rátať materské z DNP zo skutočného VZ v období od posledného prihlásenia.

Ak teda okrem DNP nemá žiadne iné ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k dnom z DNP prirátali, tak nárok na nemocenské by mala najskôr pri PN od 18.4.09, ale to už bude určite na MD. Skôr jej nárok na nemocenské nevznikne.
Naposledy upravil brčko : 12.02.09 at 06:23
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mária123 Pozri príspevok
Zvýšiť VZ v DNP sa môže až po pol roku alebo hocikedy? Ďakujem aj za tú prvú odpoveď
po uplynutí 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ

napr. pri prihlásení od 3.1.09 možno podať zmenu (zvýšenie/zníženie) VZ najskôr od 1.8.09 (zmenu ale podať na SP najneskôr 31.7.09), dalšia zmena je možná zase až od 1.2.2010. - ak bude stále platiť terajšie znenie zákona o SP
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

viktora Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som radu pre sestru. Je to súrnejšie..nakoľko sa jej komplikuje tehotenstvo-po zdravotnej stránke.... pokusim sa strušne zhrnuť jej situáciu:

Je zamestnaná niekoľko r.u svojho zamestnávatela s platom cca 15 000-čiže podm.270 dní splna,

DNP
-22.07.2008 prihlaska na min.,
- 16.09.2008 -rozdiel dni platila 499,-odhlaska,
-17.09.2008 prihlaska a doteraz plati 660 rozdiel,
termin porodu 16.05.2009,
nastup na MD cca 04.04.2008

Potrebuje vedieť ako jej to vychádza-chcela by mať samozrejme max.-neviem či pn..alebo md. Začína mať zdravotné problémy, -tvrdne jej bruško..dr.ju chce vypísať na pnku a nevie ako sa zariadiť..nakoľko má ešte aj 11a pol dna dovolenky. Zajtra ide ku doktorke a nevie ako postupovať..či ešte zvládne nejaký ten týžden-dva..-poradíte ako sa má zariadiť? Dakujem
Zo zamestnana má nárok na PN aj na materské.
Z DNP bude mať nárok na materské, dovtedy podmienku 270 dní splní /tá sa posudzuje ku dňu pôrodu, nie k dňu nástupu na MD/.
Problém je však s tou PN. Podmienky na dávku PN z DNP splní až po 107 dňoch platenia v roku 2009 /v roku 2008 platila DNP od 22.7.2008, to mi vychádza na 163 dní, takže do 270 dní jej chýba ešte tých 107/. Čiže nárok na PN z DNP bude mať 18.4.2009, a vtedy už bude vlastne na MD.
Ak podmienku 270 dní nesplní ku dňu nástupu na MD, nevadí. SP posudzuje túto podmienku ku dňu pôrodu, takže ak do 18.4.2009 neporodí, tak jej potom materské vyplatia spätne od nástupu na MD.
0 0
hegina hegina

hegina je offline (nepripojený) hegina

Dobrý deň,
ešte jedna otázočka. Čítala som niekde, že tá horná hranica vymeriavacieho základu by sa mala zvýšiť od 1.7.2009. Vie mi niekto poradiť, že o koľko asi? Určila som si totižto príliš vysoký vymeriavací na DNP /22 727 SK/ pričom môj hrubý príjem je 18000 Sk takže "bohato" prekročím tú hornú hranicu cez ktorú mi navyše nebudú preplácať materskú a zbytočne odvádzam tak vysoké DNP. Moja záchrana by mohla byť to zvýšenie tej hornej hranice, nakoľko som čítala že podľa nového sa VZ na DNP môže meniť len po 6 mesiacoch.
Ďakujem pekne
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Ďakujem za odpovede.Este nas ,ale zaujima , že či to nejak ovplyvní jej md ked by šla na pn od cca 03.03.2009,ale na md nastupi 04.04.2009..Ď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hegina Pozri príspevok
Dobrý deň,
ešte jedna otázočka. Čítala som niekde, že tá horná hranica vymeriavacieho základu by sa mala zvýšiť od 1.7.2009. Vie mi niekto poradiť, že o koľko asi? Určila som si totižto príliš vysoký vymeriavací na DNP /22 727 SK/ pričom môj hrubý príjem je 18000 Sk takže "bohato" prekročím tú hornú hranicu cez ktorú mi navyše nebudú preplácať materskú a zbytočne odvádzam tak vysoké DNP. Moja záchrana by mohla byť to zvýšenie tej hornej hranice, nakoľko som čítala že podľa nového sa VZ na DNP môže meniť len po 6 mesiacoch.
Ďakujem pekne
môžeš aspon potom po ukončení MD a nástupe na RD ošetrovné a nemocenské z toho VZ 22727Sk (zo zamestnania počas RD nárok nebude).

No vývoj max.VZ je asi takýto
od 1.7.05 23738,- Sk
od 1.7.06 25911,- Sk tj. zvýšenie o 2173,-Sk
od 1.7.07 28142,- Sk tj. zvýšenie o 2231,-Sk
od 1.7.08 30219,- Sk t.j. zvýšenie o 2077,- Sk

o kolko sa zvýši priemerná mzda za r. 2008 oproti priem.mzde r.2007? (maximálny VZ od 1.7.09 je 1,5 násobok priem.mzdy v NH za rok 2008) predpokladám, že ešte tento rok sa zvýšenie bude dať porovnať z predchádzajúcim vývojom.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede.Este nas ,ale zaujima , že či to nejak ovplyvní jej md ked by šla na pn od cca 03.03.2009,ale na md nastupi 04.04.2009..Ď.
výšku materského zo zamestnania ani z DNP to neovplyvní vôbec. Len nárok na nemocenské z DNP mať nebude. Tak by som radšej platila poistné aj počas poberania nemocenského zo zamestnania, aj ked sú na to viaceré nárory.

A teda DNP by som platila až do dosiahnutia 270dní t.j. do 17.4.09 (ako to spomínali niektoré mamičky). Ak by napr. aj tvrdili, že nemusí, lahšie je si neskôr napísať na SP, aby jej preplatok na DNP vrátili, ako by im dokazovala, že jej niekto tvrdil, že platiť nemusí a preto tam má nedoplatok. V prípade nedoplatku nad 99Sk by totiž nemala nárok na materské.
Naposledy upravil brčko : 12.02.09 at 11:28 Dôvod: OPRAVA zle 17.3.09, správne 17.4.09
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Ďakujem brčko za rýchlu odpoveď. Si super.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hegina Pozri príspevok
Dobrý deň,
ešte jedna otázočka. Čítala som niekde, že tá horná hranica vymeriavacieho základu by sa mala zvýšiť od 1.7.2009. Vie mi niekto poradiť, že o koľko asi? Určila som si totižto príliš vysoký vymeriavací na DNP /22 727 SK/ pričom môj hrubý príjem je 18000 Sk takže "bohato" prekročím tú hornú hranicu cez ktorú mi navyše nebudú preplácať materskú a zbytočne odvádzam tak vysoké DNP. Moja záchrana by mohla byť to zvýšenie tej hornej hranice, nakoľko som čítala že podľa nového sa VZ na DNP môže meniť len po 6 mesiacoch.
Ďakujem pekne
Minulé zvýšenie bolo cca. o 2000,- takže predpokladám, že teraz to bude tiež tak nejak. Ten VZ máš skutočne stanovený vysoký. Ale poteším Ťa aspoň tým, ak o tom nevieš, že tie korunky, ktoré zaplatíš navyšie Ti na požiadanie vrátia.
Takže ak platíš v súčet zamestnanie + DNP poistné z VZ cca. 40000,- tak si požiadaj ako DNP osoba o vrátenie poistného zaplateného navyše, nad maximálny VZ na NP. Môžeš to urobiť potom naraz za pár mesiacov, aby si nemusela žiadať každý mesiac.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hegina,
súhlasím s Jankou. No to platí, ak t.č. pracuješ. Ak čerpeš RD, tak ti samozrejme preplatok nevzniká.
0 0
hegina hegina

hegina je offline (nepripojený) hegina

Ďakujem Vám veľmi krásne za rýchle odpovede. Aj za tú radu o možnosti požiadania o vrátenie som strašne vďačná. Áno, momentálne som v PP takže je to v pohode, len mi zatiaľ ešte nie je jasné, že akým spôsobom mám požiadať o to vrátenie, mám im preukázať, že s mojim zárobkom mám navýšený VZ alebo ako?
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hegina Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi krásne za rýchle odpovede. Aj za tú radu o možnosti požiadania o vrátenie som strašne vďačná. Áno, momentálne som v PP takže je to v pohode, len mi zatiaľ ešte nie je jasné, že akým spôsobom mám požiadať o to vrátenie, mám im preukázať, že s mojim zárobkom mám navýšený VZ alebo ako?
Ďakujem
Ty im proste napíšeš žiadosť na klasickú A4 s tým, že za ktoré mesiace si zaplatila viac. Môžeš presne vyčísliť aj sumu VZ nad maximum. Oni si potom podľa RČ skontrolujú koľko bolo zaplatené zo zamestnania a koľko z DNP. No a vzniknutý preplatok potom vrátia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Vyzerá to, že postup soc.poistovne s prihláškami mamičiek zamestnaných/povinne nemoc.poistených SZčo s nárokom na materské bude predsa iný ako doteraz.
Prihlásiť sa bude treba NAJSKôR dnom po ukončení poberania materského a tento dátum treba uviesť do prihlášky ako vznik poistenia. Za obdobie od začiatku do ukončenia poberania materského to vyzerá tak, že za ne bude štát platiť dôchodkové poistené soc.poistovni automaticky, bez akejkolvek prihlášky. Do II.piliera len ak odovzdajú na SP oznámenie sporitela časť A do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o nároku na materské.

No som zvedavá, čo urobia s prihláškami, ktoré si "zamestnané mamičky poberajúce materské" podali v r. 2008 do 15dní po narodení dieťaťa, (resp. neskôr) s dátumom vzniku poistenia odo dna pôrodu (resp. podania prihlášky) ak tieto mamičky nastupujú na RD v r.2009. Lebo teraz požadujú podanie prihlášky s dátumom vzniku poistenia odo dna po ukončení poberania materského (tj. od nástupu na RD).
Mám obavu, či tá pôvodná prihláška vôbec platí!!!???
Jedna pozorná mamička ma o tom presviedčala a uviedla tento príspevok od soc.poistovne. Ešte som z toho trochu paf a mám v tom chaos, no radšej to dávam hned sem na stránky, či ste to niekto zaregistrovali, máte poznatky a skúsenosť s tým ...

Tiež je tam objasnenie, ako je to s lehotou 15/45dní odo dna narodenia dieťaťa do prihlásenia. No to neplatí pre vyššie spomínané mamičky (ony podávajú prihlášku až po ukončení MD/poberania materského), len tie ostatné.
No zatial mám v tom teda dosť hokej.

je to zo stránky soc.poistovne, vid tento link

http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...09/1755s21581c

Ak chce fyzická osoba (povinne dôchodkovo poistený zamestnanec a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba) po skončení obdobia, v ktorom sa jej poskytovalo materské, byť dôchodkovo poistená ako fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku, podá prihlášku na dôchodkové poistenie s dátumom vzniku tohto poistenia najskôr odo dňa nasledujúceho po dni skončenia poskytovania materského na tlačive Registračný list FO.
Naposledy upravil brčko : 12.02.09 at 22:09
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5COwner%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Wingdings; panose-1:5 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:2; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 268435456 0 0 -2147483648 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> V mene mojej manželky "citujem":
Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:
<o:p> </o:p>
Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

<o:p> </o:p>
Ďakujem za rady
Naposledy upravil pepone1 : 13.02.09 at 08:56 Dôvod: doplnenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone odpoved máš v teme materská 2008
Netreba dávať otázky do viacerých tém.
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Dobrý deň, chcela by som poradiť ..... pýtam sa za známu, 23.3.2009 nastupuje na materskú dovolenku, termín pôrodu je 4.5.2009 a je SZČO, pričom odvody si platí z minima. Aby dosiahla najvyššiu materskú, ide sa zamestnať s najvyšším vymeriavacím základom, len neviem kedy má pozastaviť živnosť aby jej to tak vyšlo, či deň pred začatím prac. pomeru, alebo v ten istý deň a aký vymeriavací základ jej stačí, ak by sa zamestnala 1.3.2009, aby neplatila zbytočné odvody. Ďakujem krásne, a ešte jednu radu pre mňa by som potrebovala ... keď ako zamestnávateľ robím mzdu pani, torá je PN, do počtu dní nemoci sa rátajú aj víkendové dni, alebo len pracovné? Ešte raz vďaka.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Dňa 31.03.2009 skončí dohodou moj pracovný pomer. V polovici augusta by som mala nastupiť na MD. Popri tom mám živnosť, ktorú však nevykonávam. Po skončení PP by som chcela nastupiť na PN a potom na materskú. Chcela by som sa opýtať, či mám svoju živnosť zrušiť/alebo prerušiť. Má to nejaký vplyv na poberanie nemocenských dávok (PN) a materskej? Predpokladám, že nemocenské dávky a materskú dostanem podľa vymeriavacieho základu u svojho bývalého" zamestnávateľa z dôvodu, že sa na mna vzťahuje ochranná lehota. z príjmu u bývaleho zamestnávateľa by mi mala vyjsť max. materská. Nemýlim sa? Čo mám robiť s tou živnosťou?
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

Dobry den,
Chcela by som sa spytat par otazok. Som zamestnana, momentalne na MD, syn ma 18mesiacov a cakame druhe babätko. Termin porodu je 13.6.2009. v zamestnani som mala plat 23760Sk a od 20.08.2008 si platim aj DNP z minima.
Ako to bude s materskou? Zmenil sa nejako zakon od januara? Budem mat maximalnu matersku? A kedy ju vlastne zacnem? Ak pocitam, ze na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov, co je 18.4.-2.5.2009, ale 270 dni z DNP vychadza na polovicu maja. Budem dostavat najprv matersku zo zamestnania a potom mi od polky maja aj z DNP? A ako sa postupuje? U doktora si mam pytat 2 potvrdenia? Jedno zanesiem zamestnavatelovi a druhe potom na socialku?
Este jedna otazka, dokedy musim platit DNP? Staci do konca juna?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať