Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

matka2009 Pozri príspevok
Dobry den,
Chcela by som sa spytat par otazok. Som zamestnana, momentalne na MD, syn ma 18mesiacov a cakame druhe babätko. Termin porodu je 13.6.2009. v zamestnani som mala plat 23760Sk a od 20.08.2008 si platim aj DNP z minima.
Ako to bude s materskou? Zmenil sa nejako zakon od januara? Budem mat maximalnu matersku? A kedy ju vlastne zacnem? Ak pocitam, ze na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov, co je 18.4.-2.5.2009, ale 270 dni z DNP vychadza na polovicu maja. Budem dostavat najprv matersku zo zamestnania a potom mi od polky maja aj z DNP? A ako sa postupuje? U doktora si mam pytat 2 potvrdenia? Jedno zanesiem zamestnavatelovi a druhe potom na socialku?
Este jedna otazka, dokedy musim platit DNP? Staci do konca juna?
Vyzerá to dobre ... Nástup na materskú 6-8 týždňov pred PTP (pozor, ani skôr, ani neskôr), tlačivo 2x ..Podmienku 270-tich dní treba splniť do dňa pôrodu ... v tvojom prípade bude treba platiť poistné na DNP dovtedy .... a doložiť rodný list dieťatka. Pravdepodobne ti materské vyplatia neskôr (pretože budú čakať, či splníš podmienku), ale ak áno - vyplatia spätne
A ešte treba dať pozor, aby nebol nedoplatok na poistnom!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Máte niekto skúsenosť, kto vystavuje žiadosť o materské oteckovi? Gynekolog to asi nebude. Všeobecný lekár?
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dakujem krasne za promtnu odpoved. este neviem, co s tymi 2 potvrdeniami, jedno dam zamestnavatelovi a on uz vie co s tym /nie som si ista, ci moja uctovnicka to vie /a to druhe poslem na socialku? a kam na socialku?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

matka2009 Pozri príspevok
dakujem krasne za promtnu odpoved. este neviem, co s tymi 2 potvrdeniami, jedno dam zamestnavatelovi a on uz vie co s tym /nie som si ista, ci moja uctovnicka to vie /a to druhe poslem na socialku? a kam na socialku?
ak pôjdeš osobne, tak si urob kopiu žiadosti o materské a odovzdaj to v podatelni SP podla bydliska, oni to dajú na odd. nemocenských dávok, tak sa to myslím volá. Ak posielaš poštou, tak lepšie doporučene a tiež si sprav kopiu. Napíš odd.nem.dávok/nem.poistenia

Mzdárka vystaví potvrdenie pre soc.poistovnu a tiež to odnesia do SP podla sídla firmy.

Nezabudni na oboch vyznačiť, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia, vyznačiť akého a po pôrode treba do oboch soc.poistení, t.j. ku kažej žiadosti osobitne doniesť/doručiť kopiu rodného listu dieťaťa.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dakujem.a vyplna sa nieco aj pred porodom, tusim som niekde zachytila, ze treba vyplnit cast A na registracnom liste a po porode vyplnit cast B a dolozit rodnym listom /kvoli tomu, aby sli peniaze do II. piliera/
Naposledy upravil matka2009 : 18.02.09 at 20:57
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Poprosím Vás o radu, aj keď moja otázka nemá nič spoločné s materskou. Keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a napr. za 2 mesiace stratím prácu, bude sa mi do VZ na výpočet dávky počítať súbeh zamestnanie + dobrovoľné poistenie? Nie sú pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti podobné obmedzenia (270 dní) ako pri nemocenskom?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Kája. Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu, aj keď moja otázka nemá nič spoločné s materskou. Keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a napr. za 2 mesiace stratím prácu, bude sa mi do VZ na výpočet dávky počítať súbeh zamestnanie + dobrovoľné poistenie? Nie sú pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti podobné obmedzenia (270 dní) ako pri nemocenskom?
pri podpore v nezam. sú iné podmienky ako pri materskom. A to byť bud poistená v nezamestnanosti aspon 3roky (3x365dní) v posledných štyroch pred zaregistrovaním na UP alebo ak si mala v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním len PP na dobu určitú a dobrovnolné poistenie v nezam. (a teda žiadny PP na dobu neurčitú), tak stačí byť PvN len 2roky v posledných štyroch.

Je potom jedno, či si bola PvN ako zamestnanec alebo dobrovolne, treba len zrátať kalend. dni, či podmienku splnaš a mať dobrovolné poistenie zaplatené. Ak sú súbežne, tak predpokladám, že ak si nepresiahla v súčte mesačné maximum (t.č. cca 80tis.), tak sa sčítajú. No a den, v ktorý si poistená z dvoch poistení, sa ráta len raz.

No a dávka sa ráta z VZ v období, v prvom prípade troch rokov pred zaevidovaním, a v tom druhom prípade dvoch rokov pred zaevidovaním na UP.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Chcela by som sa spýtať ohľadom podmienky splnenia 26 týždňov trvania DNP. Známa je dobrovoľne poistnená od minulého roku z min. vymeriavacieho základu. Termín pôrodu má niekedy v septembri 2009. Ak by sa teraz odhlásila z min. vymeriavacieho základu a znova sa prihlásila z maxima, musí splniť podmienku trvania nového poistenia 26 týždňov ku dňu nástupu na materskú alebo až ku dňu pôrodu? Dá sa ešte s tým niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú ako minimálnu? Ďakujem.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,prosím Vás,ako je to s poberaním rodičovského príspevku?Matka dieťatka ho poberá do 3 rokov veku dieťaťa,a potom už nemá nárokna nič?ďakujem pekne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,ako je to s poberaním rodičovského príspevku?Matka dieťatka ho poberá do 3 rokov veku dieťaťa,a potom už nemá nárokna nič?ďakujem pekne
ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, nepoberá zdanit.príjem, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom.
Naposledy upravil brčko : 19.02.09 at 08:40
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať ohľadom podmienky splnenia 26 týždňov trvania DNP. Známa je dobrovoľne poistnená od minulého roku z min. vymeriavacieho základu. Termín pôrodu má niekedy v septembri 2009. Ak by sa teraz odhlásila z min. vymeriavacieho základu a znova sa prihlásila z maxima, musí splniť podmienku trvania nového poistenia 26 týždňov ku dňu nástupu na materskú alebo až ku dňu pôrodu? Dá sa ešte s tým niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú ako minimálnu? Ďakujem.
26týždnov treba splniť do nástupu na MD. Inak iba ukončenie nem.poistenia DNP (ak má len DNP) a nový prac.pomer s vyšším VZ.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem za odpoveď. Nový pracovný pomer bude asi ťažko možný, pretože pracuje v zahraničí.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

brčko Pozri príspevok
ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, nepoberá zdanit.príjem, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom.
do zdaniteľného príjmu započítam aj príjem z dohody o vykonaní práce?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

erika_H Pozri príspevok
do zdaniteľného príjmu započítam aj príjem z dohody o vykonaní práce?
no práve som išla opraviť môj príspevok na toto znenie:

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,ako je to s poberaním rodičovského príspevku?Matka dieťatka ho poberá do 3 rokov veku dieťaťa,a potom už nemá nárokna nič?ďakujem pekne
ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom (ak nie je zamestnancom alebo čerpe nepl.volno v zamestnaní, tak predpokladám, že prípadná práca vykonávaná na dohodu mimo prac.pomeru môže mať za istých okolností vplyv na zdrav.poistenie štátom. Na dôch.poistenie nie, ak sa o dieťa stará sama alebo napr. babka. No v ZP sa nevyznám).
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Tiež sa v ZP nevyznám, ale podľa mňa má nárok aj na platenie ZP štátom.
Podľa zákona č. 580/2004 par. 13 ods. 20 písm. d) sú príjmy z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru a to u osôb podľa par. 11 ods. 8 písm. a)až m) a o)až r) považované za vyňaté príjmy. Takže podľa písm. j) FO starajúca sa celodenne o dieťa do 6 rokov neplatí ZP a ani nemá povinnosť robiť ročné zúčtovanie ZP, ak má len príjmy na dohodu mimo pracovného pomeru. ZP platí za ňu štát, samozrejme sa musí prihlásiť ako FO, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

brčko Pozri príspevok
no práve som išla opraviť môj príspevok na toto znenie:



ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom (ak nie je zamestnancom alebo čerpe nepl.volno v zamestnaní, tak predpokladám, že prípadná práca vykonávaná na dohodu mimo prac.pomeru môže mať za istých okolností vplyv na zdrav.poistenie štátom. Na dôch.poistenie nie, ak sa o dieťa stará sama alebo napr. babka. No v ZP sa nevyznám).
Ďakujem Ti pekne Brčko,ale aj tak si šikulka,keď vieš toho toľlko o materskej
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
Máte niekto skúsenosť, kto vystavuje žiadosť o materské oteckovi? Gynekolog to asi nebude. Všeobecný lekár?
... tiež som sa s tým ešte nestretla ... (aspoň posuniem)
Ale nezdá sa mi to celkom nezmyselné ani s tým gynekológom .... keď ide vlastne o "pokračovanie materskej" ... najskôr musí byť mamička.. a len po určitej dobe môže materskú poberať otecko.
... alebo ešte mi napadá, že detský lekár ..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katy, veru aj s tým gynekologom máš pravdu. Lebo asi všeobecný a detský nemusia mať tlačivá "žiadosť o materské". No som celkom zvedavá (zubára a urologa vylučujem )

erika, vdaka

milagros, som čakala, či to niekto vyvráti. Asi si to mýlim s prípadom poberania mateského + dohody u nezamestnanej? No ozaj nemám ZP prelúskané
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Viem, je tu už toho veľa o téme materská. &no i tak pripojím sa svojím prípadom.
Som zamestnaná v jednej firme nepretržite 8 rokov. Teraz som zistila, že budem mať dieťatko . To ale znamená, že DNP už nestihnem. No keďže mi hrozí rizikové tehotenstvo a PN potrebujem to riešiť už teraz. Viem, že by som mohla ukončiť tento PP a uzatvoriť novú zmluvu s max. VZ. No obávam sa, že v krízovej situácii aká je teraz mi šéf už novú zmluvu nepodpíše na dobu neurčitú.
Preto som rozmýšľala uzatvoirť si ešte jeden pracovný pomer u iného zamestnávateľa a ten následne po nástupe na PN ukončiť v skúšobnej dobe.
Chcela som Vás poprosiť, lebo je tu kopec múdrych hláv, ako sa bude v takomto prípade správať PN-ka (tá by mala byť z oboch pracovných pomerov súčasne, čiže by som maximum mohla dosiahnuť) a samozrejme následne materská (tá myslím, pôjde len zo súčasného PP, pretože v druhom PP nedosiahnem 270 dní poistenia)
Ďakujem za váš čas a odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ZDENIELA Pozri príspevok
Viem, je tu už toho veľa o téme materská. &no i tak pripojím sa svojím prípadom.
Som zamestnaná v jednej firme nepretržite 8 rokov. Teraz som zistila, že budem mať dieťatko . To ale znamená, že DNP už nestihnem. No keďže mi hrozí rizikové tehotenstvo a PN potrebujem to riešiť už teraz. Viem, že by som mohla ukončiť tento PP a uzatvoriť novú zmluvu s max. VZ. No obávam sa, že v krízovej situácii aká je teraz mi šéf už novú zmluvu nepodpíše na dobu neurčitú.
Preto som rozmýšľala uzatvoirť si ešte jeden pracovný pomer u iného zamestnávateľa a ten následne po nástupe na PN ukončiť v skúšobnej dobe.
Chcela som Vás poprosiť, lebo je tu kopec múdrych hláv, ako sa bude v takomto prípade správať PN-ka (tá by mala byť z oboch pracovných pomerov súčasne, čiže by som maximum mohla dosiahnuť) a samozrejme následne materská (tá myslím, pôjde len zo súčasného PP, pretože v druhom PP nedosiahnem 270 dní poistenia)
Ďakujem za váš čas a odpoveď.
Je to tak ako píšeš.

Nárok na nemocenské z oboch PP budeš mať.
Z PP č.1 bude rozhodujúce obdobie r.2008.
V PP č. 2 bude RO:
- obdobie od prihlásenia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na PN (ak PN vznikne v iný mesiac ako vznikol PP2) alebo
- obdobie od začiatku PP2 do dna pred vznikom PN (ak PN vznikne v tom istom mesiaci, v ktorom vznikol PP2).

Potom treba myslieť na maximálny VZ v súčte z oboch PP v rozhodujúcom období pre nemocenské z PP č.2.

Nárok na materské, ako píšeš, už nestihneš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať