Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ďakujem za odpoveď. Teraz mám istotu...
Od 1. marca uzatvorím ešte jeden pracovný pomer s vymeriavacím základom približne v sume rozdielu medzi VZ s terajšieho PP (z roku 2008) a maximálnym VZ 30.219,-- Sk. Od 4. marca predpokladám nástup na PN. Následne na to ukončím tento nový PP v skúšobnej dobe a sociálna poisťovňa mi bude naďalej vyplácať PN z oboch PP.
Určite pomôže a poteší i tá PN-ka, hlavne keď bude dlhodobá a hlavne sa nebudem musieť doprosovať šéfovi o pomoc.
Brčko, ďakujem za tvoj čas.
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Ahojte , chcela by som Vás poprosit o radu.
od 10.10.2007 si platim DNP .Momentalne platim aspon si myslim, že z maxima.Z maximalneho zakladu som si odpocitala svoj hruby plat a z rozdielu ktorý mi vznikol platim 4,4% to je okolo 23EU.Planovali sme babetko, no teraz sa to zmenilo a chceli by sme ho az v roku 2010, ale neviem ci si mam aj nadalej platit DNP, aby som dostala najvysiu matersku.Podmienku 270 dni som uz splnila. Čo by som mala urobit, aby to bolo spravne a neprisla o najvysiu matersku.
Mala by som to prerusit alebo sa odhlasit? Bude mi to potom platit? Ak by som to teraz prerusila dostala by som napr. marodku alebo ocr za dieta?

Dakujem velmi pekne za odpoved s pozdravom DEnny
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Dobry den, chcela by som Vás poprosit o radu.
od 10.10.2007 si platim DNP. Do augusta som bola na materskej dovolenke a platila som si z maxima. Od septembra pracujem a momentalne platim aspon si myslim, že z maxima.Z maximalneho zakladu som si odpocitala svoj hruby plat a z rozdielu ktorý mi vznikol platim 4,4% to je okolo 23EU.Planovali sme babetko, no teraz sa to zmenilo a chceli by sme ho az v roku 2010, ale neviem ci si mam aj nadalej platit DNP, aby som dostala najvysiu matersku.Podmienku 270dni som uz davno splnila.čo by som mala urobit, aby to bolo spravne a neprisla o najvyšiu matersku a neplatila tolko.
Je mozne to prerusit alebo sa odhlasit? Bude mi to potom platit? Ak by som to teraz prerusila dostala by som aj nadalej napr. marodku alebo ocr za dieta?
Dakujem velmi pekne za odpoved s pozdravom DEnny
0 0
tyncatrnca tyncatrnca

tyncatrnca je offline (nepripojený) tyncatrnca

ahoj som tu nova a chcela by som sa opytat viete mi niekto polopate povedat kolko dostanem matersku ked som mminuly rok zarobila 120000,- a mala platene nemocenske z minima od zamestnavatela nakolko som nevedela ze je moznost doplnkoveho poistenia vopred vam dakujem
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Dobrý deň, aj ja by som poprosila o radu skúsenejších. Prečítala som si tých príspevkov neúrekom, zhruba som to pochopila, ale predsa by som v niečom potrebovala poradiť. Mám známu a tá sa pokúša o bábätko a chcela by vedieť kedy a z akej výšky má platiť poistné.
Od 16.8.2004 do 31.12.2007 bola zamestnaná. Od 1.1.2008 je SZČO, čiže za r. 2008 neplatila SP a zo SZČO bude povinne platiť až od 1.7.2009. Pretože nevie kedy sa to podarí (otehotnieť) tak by som je navrhla sa poistiť z DNP hoci aj od marca 2009 (aby mala splnených tých 270 dní v pohode) ale neviem z akého VZ či z maxima alebo minima, keď ešte nie je tehotná. A potom keď k 1.7.2009 sa povinne poistí zo SZČO tak si to z DNP dorovná do maxima ak by bolo treba? Pravdepodobne asi pôjde na materskú až v r. 2010 (pokiaľ by neotehotnela ešte niekedy v týchto dňoch), takže by sa jej VZ počítal z r. 2009? Ak by chcela poberať materskú aj zo SZČO aj z DNP tak ku ktorému poisteniu sa jej pripočítajú tie dni zo zamestnania, alebo je to jedno? Bude niekto taký dobrý a vysvetlí mi to? Aby som jej nehovorila hlúposti a aby zbytočne neplatila viac ako treba, ale zase aby niečo nezameškala. Vopred veľmi, veľmi pekne ďakujem (aj za ňu).
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Dobrý deň, kamarátka uzatvára nový pracovný pomer od 02.03.09 a nastupuje na MD 04.03.09. Hrubú mesačnú mzdu sme v zmluve určili 1004 €. Vypočítali sme mzdu za dva dni: 1004 € / 22 prac. dní v marci x odpracované 2 dni = 91,28 €.
Vymeriavací základ pre výpočet materskej bude 91,28 € / 2 dni = 45,64 - takže materská bude maximálna. Je to takto správne? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Dobrý deň, kamarátka uzatvára nový pracovný pomer od 02.03.09 a nastupuje na MD 04.03.09. Hrubú mesačnú mzdu sme v zmluve určili 1004 €. Vypočítali sme mzdu za dva dni: 1004 € / 22 prac. dní v marci x odpracované 2 dni = 91,28 €.
Vymeriavací základ pre výpočet materskej bude 91,28 € / 2 dni = 45,64 - takže materská bude maximálna. Je to takto správne? Ďakujem.
jej Hm bude síce tých 91,28eur ale jej VZ za tie dva dni len 64,72eur (max.mesačný VZ 1003,09:31dní v marci x2dni trvania PP), takže na den = 32,36eur
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

arven,
len tolko, že ak neotenhotnie cca do mesiaca dvoch, tak už žiadne dni z ukončeného zamestnania sa jej pri uplatnovaní nároku na materské nebudú uplatnovať, lebo nebudú spadať do dvoch rokov pred pôrodom. Ak vyjde pôrod na r.2010, tak už r.2007 nie je 2roky späť!!! Preto treba byť poistená už pred otehotnením, resp. po lopate, aby sa prihlásila na DNP a poslednú menštr.ešte ason jednu dostala (ale nie hned!), inak tie dni obvykle nevychádzajú.
No radiť, či prihlásiť sa z minima alebo hned vyššieho VZ nebudem. Už je to tu rozobrané a jej prípad je dosť komplikovaný. Ak bude od 1.7.09 povinne poistná szčo, tak z hladiska materského a nároku z oboch NP (DNP aj povinného NP szčo) by bolo najlepšie otehotnieť až cca v 8-9/09. Ak otehotnie skôr, tak nárok bude len z jedného, ak sa teraz prihlási na DNP.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Dobry den,
velmi by som vas chcela poprosit o radu pre moju sestru.
Od 30.11.2007 do 23.6.2008 (229 dní) bola zamestnaná v Španielsku. Potom bola evidovaná v Španielsku na Úrade práce, čo je až dodnes, hoci je už cca 2 mesiace na Slovensku.
Za posledné 2 roky teda nemala nemocenské poistenie na SK, mala však nem.poist. v Španielsku (čo jej tu bude asi na nič), teda zatiaľ nesplňa 270 dni nemoc. poistenia.
Momentálne má ukončený 5. týždeň tehotenstva (ku 23.2.2009), na DNP sa prihlásila 20.2.2009 s min. vymeriavacím základom.
Moje otázky na vás:
1.) je šanca, že sa jej bude do 270 dní započítavať aj obdobie nem. poistenia v Španielsku?
2.) Môže stihnúť 270 dní DNP, teda je potrebné ich stihnúť do DŇA pôrodu alebo do termínu nástupu na materskú - t.j.6 týždňov pred termínom? (lebo to by nestihla...)
3.) Na Soc.poist. je povedali, že ak by chcela zmeniť vymeriavací základ na vyšší, tak podľa nového zákona tak môže spraviť až po 6 mesiacoch, je to pravda?
4.) Ak by dajme tomu stihla 270 dní, a vymeriavací základ zmenila na maximálny až po polroku (ak sa to nedá skôr), na akú výšku materskej by mala nárok?

Veľmi pekne ďakujem za váš čas a ochotu.
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som na materskej dovolenke so synom, ktory sa narodil 2.7.2007. Vtedy som si platila DNP a ukoncila som ho 25.11.2007.Teraz som opat tehotna a chcela by som opat zacat platit DNP. Termin porodu je sice este daleko okolo 10-18.10.2009. Oplati sa mi platit DNP, aby som mala opat vacsiu matersku? Zaratavaju sa mi do tych 270dni v poslednych dvoch rokoch aj dni medzi 2.7.07 a 25.11.07, kedy som uz vlastne poberala DNP, alebo uz len dni, od ktorych uzavriem nove DNP?Lebo ako som si uz pocitala, do terminu porodu nestihnem mat 270dni, lebo som to nezacala platit este pred otehotnenim.Dakujem za radu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kenika Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som na materskej dovolenke so synom, ktory sa narodil 2.7.2007. Vtedy som si platila DNP a ukoncila som ho 25.11.2007.Teraz som opat tehotna a chcela by som opat zacat platit DNP. Termin porodu je sice este daleko okolo 10-18.10.2009. Oplati sa mi platit DNP, aby som mala opat vacsiu matersku? Zaratavaju sa mi do tych 270dni v poslednych dvoch rokoch aj dni medzi 2.7.07 a 25.11.07, kedy som uz vlastne poberala DNP, alebo uz len dni, od ktorych uzavriem nove DNP?Lebo ako som si uz pocitala, do terminu porodu nestihnem mat 270dni, lebo som to nezacala platit este pred otehotnenim.Dakujem za radu.
Ak si sa odhlásila z DNP až dnom 25.11.07 (to je PODSTATNé!!!) a predtým dlhodobejšie si bola DNP bez prerušenia (čo predpokladám, že bolo obdobie poberania materského, takže je to bez prerušenia)a porodíš napr. 15.10.09, tak sa ti ešte prirátajú dni od 15.10.07 do 25.11.07 k terajšiemu DNP (ak sa prihlásiš). Takže sa treba najlepšie do zajtra!!! rozhodnúť a nabehnúť hned zajtra do soc.poistovne, lebo ti ide o dni!!!. Ak si tehotná max. do 8tt. (čo zdá sa vychádza) a tých 270dní tiež stihneš, ak sa prihlásiš hned. Potom je podstatné nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia, nie skôr!!! Inak by nárok na materské bol len minimálny.

No ešte si to pre istotu prerátaj!
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

brčko Pozri príspevok
arven,
len tolko, že ak neotenhotnie cca do mesiaca dvoch, tak už žiadne dni z ukončeného zamestnania sa jej pri uplatnovaní nároku na materské nebudú uplatnovať, lebo nebudú spadať do dvoch rokov pred pôrodom. Ak vyjde pôrod na r.2010, tak už r.2007 nie je 2roky späť!!! Preto treba byť poistená už pred otehotnením, resp. po lopate, aby sa prihlásila na DNP a poslednú menštr.ešte ason jednu dostala (ale nie hned!), inak tie dni obvykle nevychádzajú.
No radiť, či prihlásiť sa z minima alebo hned vyššieho VZ nebudem. Už je to tu rozobrané a jej prípad je dosť komplikovaný. Ak bude od 1.7.09 povinne poistná szčo, tak z hladiska materského a nároku z oboch NP (DNP aj povinného NP szčo) by bolo najlepšie otehotnieť až cca v 8-9/09. Ak otehotnie skôr, tak nárok bude len z jedného, ak sa teraz prihlási na DNP.
Veľmi pekne Ti ďakujem brčko, konečne som sa zorientovala v tých dňoch. Takže keby si začala teraz platiť DNP napr. z max. VZ a keď by do toho júla neotehotnela, tak jej stačí si ten VZ z DNP len upraviť o rozdiel medzi poistením zo SZČO a DNP aby mala zase max. VZ z oboch poistení a otehotnela by napr. v auguste, tak by sa jej potom mohla počítať materská z oboch poistení? Chápem to už takto správne? Lebo keby sa jej podarilo otehotnieť ešte predtým ako si začne platiť nejaké poistenie, tak by nemusela mať vlastne nárok na žiadnu materskú? A ešte sa vrátim k tej úvahe, že otehotnie v auguste , alebo neskôr, tak zmenu toho VZ z DNP urobí ako? K 1.7.2009 len dá zmenu VZ z DNP , nemusí k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť s novým VZ ? A keď to takto bude platiť do konca roka , tak od 1.1.2010 si poistenie z DNP môže dať potom z minima, nebude to už mať vplyv na jej materskú? Asi sa pýtam hlúpo, ale chcem sa len uistiť, či tomu ozaj dobre rozumiem. Ešte raz vďaka brčko za tvoje múdre rady a tvoj čas.
Naposledy upravil arven : 24.02.09 at 08:06 Dôvod: zlý dátum
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

arven Pozri príspevok
Veľmi pekne Ti ďakujem brčko, konečne som sa zorientovala v tých dňoch. Takže keby si začala teraz platiť DNP napr. z max. VZ a keď by do toho júla neotehotnela, tak jej stačí si ten VZ z DNP len upraviť o rozdiel medzi poistením zo SZČO a DNP aby mala zase max. VZ z oboch poistení a otehotnela by napr. v auguste, tak by sa jej potom mohla počítať materská z oboch poistení? ak by otehotnela až v júli, tj. v auguste by bola v prvom mesiaci tehotenstva, tak by malo aj z povinného nem.poistenia szčo uplynúť potrebných 270dní do pôrodu (z každého nem.poistnia to treba zvlášť!!! tak treba rátať!). V takom prípade by bol nárok na materské z oboch. Ak by 270dní z PNP SZčo neuplynulo, tak nárok na materské vznikne len z DNP a bude sa rátať len z VZ z DNP. Chápem to už takto správne? Lebo keby sa jej podarilo otehotnieť ešte predtým ako si začne platiť nejaké poistenie, tak by nemusela mať vlastne nárok na žiadnu materskú? presne tak, nesplnila by 270dní... A ešte sa vrátim k tej úvahe, že otehotnie v auguste , alebo neskôr, tak zmenu toho VZ z DNP urobí ako? Zmena VZ je možná až po 6mesiacoch od prihlásenia/od predchádzajúcej zmeny. Ak sa prihlási na DNP z maxima VZ 1003,09eur a počas trvania DNP jej vznikne povinné NP szčo, tak jej od vzniku tohto druhého NP bude rátať SP aj tak z DNP len VZ rozdiel medzi aktuálnym maxim. VZ (od 1.7.09 sa bude meniť!!! terajšie 1003,09eur platí do 30.6.9) a jej VZ z povinného NP szčo. Môže si zavolať na odd. SP, čo robía s DNP a sa s nimi dohodnúť. Alebo platiť nadalej z VZ, z ktorého je prihlásená a potom vyžiadať písomne preplatok vrátiť. Samozrejme, po uplynutí 6mesiacov môže(nemusí) podať zmenu VZ, môže nadalej platiť rozdiel (ak povinné NP szčo trvá), aj ked je stále prihlásená z maxima. To by som som sa rozhodla podla situácie, kedy chcem potom dalšiu zmenu, či od 1.1.2010 alebo inak (ak by napr. bola tehotná). K 1.7.2009 len dá zmenu VZ z DNP , nemusí k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť s novým VZ ? Tak toto nech v žiadnom prípade, ak platí z maxima nerobí!!!!!!! Platila by z maxima úplne zbytočne. A keď to takto bude platiť do konca roka , tak od 1.1.2010 si poistenie z DNP môže dať potom z minima, nebude to už mať vplyv na jej materskú? ak na nu nastúpi v r.2010 a nebude dávať z DNP odhlášku, tak môže, ak si v období 6mesiacov dozadu nepodávala inú zmenu VZ. Asi sa pýtam hlúpo, ale chcem sa len uistiť, či tomu ozaj dobre rozumiem. Ešte raz vďaka brčko za tvoje múdre rady a tvoj čas.
no ved, ten čas!!!
Naposledy upravil brčko : 24.02.09 at 09:31
0 0
nicol74 nicol74

nicol74 je offline (nepripojený) nicol74

dobrý deň,
Ospravedlňujem sa, ale ja ešte stále nie som si istá či rozumiem.
Som zamestnaná od 16.2.2006 do dnešného dňa v tej istej firme. Môj hrubý plat je 15 000Sk. Plánujeme otehotnieť, v nasledujúcich mesiacoch (marec, apríl..). Nakoľko som mala potrat, budem na rizikovom. Má vôbec zmysel začať platiť DNP, aby som dostala max. materskú? Ďakujem vopred za odpoveď.
Nicol
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

kenika Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som na materskej dovolenke so synom, ktory sa narodil 2.7.2007. Vtedy som si platila DNP a ukoncila som ho 25.11.2007.Teraz som opat tehotna a chcela by som opat zacat platit DNP. Termin porodu je sice este daleko okolo 10-18.10.2009. Oplati sa mi platit DNP, aby som mala opat vacsiu matersku? Zaratavaju sa mi do tych 270dni v poslednych dvoch rokoch aj dni medzi 2.7.07 a 25.11.07, kedy som uz vlastne poberala DNP, alebo uz len dni, od ktorych uzavriem nove DNP?Lebo ako som si uz pocitala, do terminu porodu nestihnem mat 270dni, lebo som to nezacala platit este pred otehotnenim.Dakujem za radu.
Ahojte, no tak som bola dnes na socialke a tam mi povedali, ze mi to uz nevide som z toho sklamana, ale aspon ze to vyslo pri prvom dietati, toto druhe nebolo planovane tak ako to prve, kde sme zacali platit asi o 2mesiace skor.Ahoj a pekny den.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
nicol74 Pozri príspevok
dobrý deň,
Ospravedlňujem sa, ale ja ešte stále nie som si istá či rozumiem.
Som zamestnaná od 16.2.2006 do dnešného dňa v tej istej firme. Môj hrubý plat je 15 000Sk. Plánujeme otehotnieť, v nasledujúcich mesiacoch (marec, apríl..). Nakoľko som mala potrat, budem na rizikovom. Má vôbec zmysel začať platiť DNP, aby som dostala max. materskú? Ďakujem vopred za odpoveď.
Nicol
Ak tvoj hrubý príjem (čiže VZ) bol aj v roku 2008 Sk 15000,-- znamená to, že by si mala nárok na materskú cca 8.300,-- Sk, z maximálneho VZ by si mohla mať až cca 16.000,-- tak si to zváž sama
0 0
nicol74 nicol74

nicol74 je offline (nepripojený) nicol74

Ďakujem pekne za odpoveď. Takže ak budem na PN počas tehotenstva a budem platiť DNP, a tým splňam 270dni do pôrodu. Budem mať nárok na vyššiu materskú. Dobre som to pochopila?
0 0
aviavi aviavi

aviavi je offline (nepripojený) aviavi

Ahojte, chcela by som poprosiť o vysvetlenie. Momentálne som tehotná, a už 7mesiacov si platím DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu čo je 1330 SK, aby mi vyšla materská cca16000Sk. Do kedy si to treby platiť? Dočítala som sa že stačí 10 mesiacov, a potom to treba ukončiť. A je nutné platiť si to z najvyššieho VZ? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kenika Pozri príspevok
Ahojte, no tak som bola dnes na socialke a tam mi povedali, ze mi to uz nevide som z toho sklamana, ale aspon ze to vyslo pri prvom dietati, toto druhe nebolo planovane tak ako to prve, kde sme zacali platit asi o 2mesiace skor.Ahoj a pekny den.
Takže si sa odhlásila ešte pred 25.11.07 alebo tvoje DNP netrvalo pred 25.11.09 aspon 3mesiace, resp. aspon cca 45dní?
Lebo mne to včera, ked som si to prerátavala, v prípade ak si bola DNP do 25.11.07 (aspon mesiac a pol, najlepšie aspon 3mesiace) a pri PTP cca 10-18.10.09, vyšlo aj 270dní do dna pôrodu (dokonca v prípade tých 3mesiacov už pri nástupe na MD je táto podmienka splnená) a aj aj 26týždnov do nástupu na MD (aby bolo materské maximálne).
No to už som písala v mojom príspevku pre teba.
V opačnom prípade, ak si "bola poistená" asi nemáš vela skúsenosti ešte so soc.poistovnou . Aj ked chápem, že nechceš zbytočne platiť. NO a tiež chápem tie pracovníčky, že radšej povedali, "nevychádza".
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kenika Pozri príspevok
Ahojte, no tak som bola dnes na socialke a tam mi povedali, ze mi to uz nevide som z toho sklamana, ale aspon ze to vyslo pri prvom dietati, toto druhe nebolo planovane tak ako to prve, kde sme zacali platit asi o 2mesiace skor.Ahoj a pekny den.
Podľa mňa to stíhaš....... len sa treba ponáhľať!! Zajtra určite!
PTP 18.10. .... Za rok 2007 sa ti bude počtať 38 dní poistenia a za rok 2009 236 dní .. spolu 272. (dúfam, že dobre počítam)
ak by si porodila skôr, tak sa ti bude počítať viac dní z roku 2007.
takže zajtra sa treba prihlásiť z maxima ... 26 týždňov do nástupu na MD tiež stíhaš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať