Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... A ešte doplním...
Za predpokladu, že pôvodné DNP trvalo počas materskej a aj pred pôrodom... môžeš sa dať po prihlásení vypísať aj na PNku. Dávky budú síce z minima, ale zase sa neplatí počas PNky poistné ... Vždy, ked sa pozrieš 2 roky dozadu ... musí tam byť spolu 270 dní ...
Pre názornosť : PN od 1.3.09 ... bude tam 4 dni poistenia nového a od 2.3.07 do 25.11.07 ..269 dní
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

brčko Pozri príspevok
Takže si sa odhlásila ešte pred 25.11.07 alebo tvoje DNP netrvalo pred 25.11.09 aspon 3mesiace, resp. aspon cca 45dní?
Lebo mne to včera, ked som si to prerátavala, v prípade ak si bola DNP do 25.11.07 (aspon mesiac a pol, najlepšie aspon 3mesiace) a pri PTP cca 10-18.10.09, vyšlo aj 270dní do dna pôrodu (dokonca v prípade tých 3mesiacov už pri nástupe na MD je táto podmienka splnená) a aj aj 26týždnov do nástupu na MD (aby bolo materské maximálne).
No to už som písala v mojom príspevku pre teba.
V opačnom prípade, ak si "bola poistená" asi nemáš vela skúsenosti ešte so soc.poistovnou . Aj ked chápem, že nechceš zbytočne platiť. NO a tiež chápem tie pracovníčky, že radšej povedali, "nevychádza".

Bola som prihlasena viacej ako 45 dni pred ukoncenim DNP. Tam mi dnes povadali,ze cim neskor neskor sa dieta narodi tim sa mi posuva 2 rocna hranica. Vyratali mi,ze az keby sa narodilo po 25.10.09,ale aj tak v tedy by to bolo velmi natesno. Tak neviem ako to ratali. Mam sa nechat teda poistit?Ak ano mam uz zacat platit hned z maxima? Ako ste to ratali? Dakujem
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

Katy a R Pozri príspevok
Podľa mňa to stíhaš....... len sa treba ponáhľať!! Zajtra určite!
PTP 18.10. .... Za rok 2007 sa ti bude počtať 38 dní poistenia a za rok 2009 236 dní .. spolu 272. (dúfam, že dobre počítam)
ak by si porodila skôr, tak sa ti bude počítať viac dní z roku 2007.
takže zajtra sa treba prihlásiť z maxima ... 26 týždňov do nástupu na MD tiež stíhaš.
Preco za rok 2007 az 38dni?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kenika Pozri príspevok
Bola som prihlasena viacej ako 45 dni pred ukoncenim DNP. Tam mi dnes povadali,ze cim neskor neskor sa dieta narodi tim sa mi posuva 2 rocna hranica. Vyratali mi,ze az keby sa narodilo po 25.10.09,ale aj tak v tedy by to bolo velmi natesno. Tak neviem ako to ratali. Mam sa nechat teda poistit?Ak ano mam uz zacat platit hned z maxima? Ako ste to ratali? Dakujem
zober si kalendár a rátaj
predpokladaj, že sa zajtra prihlásiš na DNP t.j. od 25.2.09. Potom si vyskúšaj zopár termínov pôrodu a dva roky pred ním. Napr. ak porodíš 18.10.09, tak sa sleduje obdobie dvoch rokov späť, t.j. od 18.10.07 do 17.10.09. A rátaj dni NP. Mne vychádza z terajšieho DNP 235dní (25.2.-17.10.09) + 39 (18.10.07 - 25.11.07) = 274

no a skús napr. dátum 10.10.09, príp. aj skorší. budeš mať vždy o dni trvajúceho DNP menej a dní z ukončeného viac ...
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

brčko Pozri príspevok
zober si kalendár a rátaj
predpokladaj, že sa zajtra prihlásiš na DNP t.j. od 25.2.09. Potom si vyskúšaj zopár termínov pôrodu a dva roky pred ním. Napr. ak porodíš 18.10.09, tak sa sleduje obdobie dvoch rokov späť, t.j. od 18.10.07 do 17.10.09. A rátaj dni NP. Mne vychádza z terajšieho DNP 235dní (25.2.-17.10.09) + 39 (18.10.07 - 25.11.07) = 274

no a skús napr. dátum 10.10.09, príp. aj skorší. budeš mať vždy o dni trvajúceho DNP menej a dní z ukončeného viac ...

takze nas dnes oklamali na socialke?tak to im teda pekne dakujem...mozes mi prosi este vyratat minimalny datum terminu porodu, aby nam to vyslo?Mozno by sme to zvladli aj my, ale ty si uz profik
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

kenika Pozri príspevok
takze nas dnes oklamali na socialke?tak to im teda pekne dakujem...mozes mi prosi este vyratat minimalny datum terminu porodu, aby nam to vyslo?Mozno by sme to zvladli aj my, ale ty si uz profik
Teraz som si to ratala, cize mne pokazde to bude robit tych 272 dni, lebo sme to ukoncili platit 23.11.07 a nie 25.11.07, ako som pisala...cize ak sa narodi skor, ci neskor, vzdy nam to bude robit tych 272 dni za posledne dva roky, ak to poistim od 25.2.09.Mam pravdu? Ratala som spravne?
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

kenika Pozri príspevok
Teraz som si to ratala, cize mne pokazde to bude robit tych 272 dni, lebo sme to ukoncili platit 23.11.07 a nie 25.11.07, ako som pisala...cize ak sa narodi skor, ci neskor, vzdy nam to bude robit tych 272 dni za posledne dva roky, ak to poistim od 25.2.09.Mam pravdu? Ratala som spravne?

ahoj uz som sa bola dnes prihlasit Dufam,ze uz to len vide tak ako potrebujeme.Dakujem
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Ak si nájdete čas, mohli by ste poradiť aj nám? Príspevok str. 63, č. 630.
Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vimar_77 Pozri príspevok
Dobry den,
velmi by som vas chcela poprosit o radu pre moju sestru.
Od 30.11.2007 do 23.6.2008 (229 dní) bola zamestnaná v Španielsku. Potom bola evidovaná v Španielsku na Úrade práce, čo je až dodnes, hoci je už cca 2 mesiace na Slovensku.
Za posledné 2 roky teda nemala nemocenské poistenie na SK, mala však nem.poist. v Španielsku (čo jej tu bude asi na nič), teda zatiaľ nesplňa 270 dni nemoc. poistenia.
Momentálne má ukončený 5. týždeň tehotenstva (ku 23.2.2009), na DNP sa prihlásila 20.2.2009 s min. vymeriavacím základom.
Moje otázky na vás:
1.) je šanca, že sa jej bude do 270 dní započítavať aj obdobie nem. poistenia v Španielsku?
2.) Môže stihnúť 270 dní DNP, teda je potrebné ich stihnúť do DŇA pôrodu alebo do termínu nástupu na materskú - t.j.6 týždňov pred termínom? (lebo to by nestihla...)
3.) Na Soc.poist. je povedali, že ak by chcela zmeniť vymeriavací základ na vyšší, tak podľa nového zákona tak môže spraviť až po 6 mesiacoch, je to pravda?
4.) Ak by dajme tomu stihla 270 dní, a vymeriavací základ zmenila na maximálny až po polroku (ak sa to nedá skôr), na akú výšku materskej by mala nárok?

Veľmi pekne ďakujem za váš čas a ochotu.
Čo sa týka toho zahraničného poistenia ... tuto je príklad (zo stránky SP - týka sa poistenia vo VB) http://www.socpoist.sk/starostlivost...369s?prm2=4999
... doba by sa mala počítať..... pre istotu si to overiť na SP
Čo sa týka DNP ... mala si sa prihlásiť z maxima ... teraz to už nezmeníš . .... materská by bola z minima.
Ale ...takéto by som navrhla riešenie: necháš si DNP z minima a pred materskou sa odhlásiš .. a na krátku dobu sa zamestnáš, samozrejme najlepšie s max VZ.
... Postup je už popísaný v tejto téme ....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kenika Pozri príspevok
Teraz som si to ratala, cize mne pokazde to bude robit tych 272 dni, lebo sme to ukoncili platit 23.11.07 a nie 25.11.07, ako som pisala...cize ak sa narodi skor, ci neskor, vzdy nam to bude robit tych 272 dni za posledne dva roky, ak to poistim od 25.2.09.Mam pravdu? Ratala som spravne?
no vidíš, že si to zvládla aj sama
a aj porozumela!
teraz len nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kenika Pozri príspevok
ahoj uz som sa bola dnes prihlasit Dufam,ze uz to len vide tak ako potrebujeme.Dakujem
.... ešteže tak .. keby si bola špekulovala, tak by z materskej nebolo nič!
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň,
proísm vás o názor. Zamestnankyňa je tehotná, 5.3.2009 nástup na materskú.
Mám jej skončiť PP k 28.2.2009 a nový uzatvoriť od 1.3.2009 alebo stačí ak skončím PP k 2.3.2009 a nový uzatvorím od 3.3.2009?
Ide mi o sociálku, že dám odhlášku, to nie je problém, ale prihláška musí byť deň vopred. A dnes je piatok, zajtra je sobota. Tak ako podám prihlášku?
Ďakujem za radu
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Ahoj, pomôže mi prosím niekto s tými dátumami?
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Pôvodca textu príspevku: saskia26
Dobrý deň, kamarátka uzatvára nový pracovný pomer od 02.03.09 a nastupuje na MD 04.03.09. Hrubú mesačnú mzdu sme v zmluve určili 1004 €. Vypočítali sme mzdu za dva dni: 1004 € / 22 prac. dní v marci x odpracované 2 dni = 91,28 €.
Vymeriavací základ pre výpočet materskej bude 91,28 € / 2 dni = 45,64 - takže materská bude maximálna. Je to takto správne? Ďakujem.


brčko Pozri príspevok
jej Hm bude síce tých 91,28eur ale jej VZ za tie dva dni len 64,72eur (max.mesačný VZ 1003,09:31dní v marci x2dni trvania PP), takže na den = 32,36eur
brčko, takže nakoniec za dva odpracované dni sme dali VZ 132 €, takže potom bude vychádzať pre materskú maximum aj s rezervou, však? Ďakujem veľmi pekne!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hrubá mzda môže byť za tie dva dni 132eur, no VZ (ak ozaj PP začal 2.3.09) by mal byť len v takej sume, ako som už uviedla.
0 0
bosos bosos

bosos je offline (nepripojený) bosos

Dobry den.Prosim Vas o radu ako mame postupovat.Priatelka je v poslednom rocniku VS.V lete planuje otehotniet a tak by sa v maji prihlasila na DNP.Od jula by sa vsak este na tych par mesiacov chcela zamestnat.Ako by mohla ziskat max. materske?Zo zamestnania by urcite nedosiahla max.vymeriavaci zaklad.Dakujem za rady.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Pekný deň
mňa by zaujímalo tiež ohľadom materskej. Momentálne som od júna 2006 na materskej takže materská mi končí už tento rok v júni. Plánujem otehotnieť tak marec apríl ale to len čiste teoreticky keďže neviem či sa to podarí. Som Od roku 2004 SZČO. Dva roky som odvody ani neplatila, pred plánovaným nástupom na terajšiu materskú som si platila dobrovoľné poistenie aby som mala maximálnu materskú. To mi aj vyšlo takže som pol roka dostávala maximum. Ako by som to mala urobiť teraz? Platím len povinné odvody a to tie najnižšie. Kedy si mám zvýšiť na dobrovoľné tak aby som potom mala maximálnu materskú. Predpokladám že ak by to vyšlo porodila by som do konca roka. Viem že sa to rátalo z predošlého roka teda vtedy mi vypočítavali maximum z 2005 a vlastne v 2006 som si to už dobrovoľne platiť nemusela ale teraz neviem či som to už neprešvihla. Ako je to teda? Ďakujem.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Prosim vas moze mi niekto poradit ako je to s nemocenskym poistenim pred nastupom na matersku dovolenku. Ako sa vypocita MD a ci vobec by som na nu mala narok v tomto pripade: 31.3.2009 mi skonci PP od 1.4.2009 by som bola PN do cca 30.5.2009 a potom od 1.6.2009 v evidencii uchadzacov o zamestnanie na UP. Ak by som otehotnela v tomto obdobi, tak mam narok na matersku, alebo len na rodicovsky prispevok? Na to, aby mi bola priznana MD by som musela byt poistena? Ak ano ako dlho. Som v tychto veciach laik, tak by som bola rada, ak by mi nejaka dobra dusa poradila. Vdaka.
0 0
Bella29 Bella29

Bella29 je offline (nepripojený) Bella29

Prosim Vas o radu: do februara 2008 som bola zamestnankynou 10rokov, potom od marca do augusta 2008 som bola nezamestnana a od 1.septembra 2008 som SZCO. Od 1.oktobra som DNP a na matersku nastupujem 2.aprila 2009. Podmienku 26 tyzdnov splnam (sice natesno), ale nepotrebujem splnit aj 270 dni ako SZCO? Alebo sa tam zratava dokopy zamestnanecky pomer a SZCO a to mi ma dat spolu tych 270 dni? Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

AVRIL Pozri príspevok
Prosim vas moze mi niekto poradit ako je to s nemocenskym poistenim pred nastupom na matersku dovolenku. Ako sa vypocita MD a ci vobec by som na nu mala narok v tomto pripade: 31.3.2009 mi skonci PP od 1.4.2009 by som bola PN do cca 30.5.2009 a potom od 1.6.2009 v evidencii uchadzacov o zamestnanie na UP. Ak by som otehotnela v tomto obdobi, tak mam narok na matersku, alebo len na rodicovsky prispevok? ak by si už nemala od ukončenia PP žiadne iné nem.poistenie, tak len na RP Na to, aby mi bola priznana MD by som musela byt poistena? áno alebo byť v ochr.dobe a mať potrebných aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ano ako dlho. Som v tychto veciach laik, tak by som bola rada, ak by mi nejaka dobra dusa poradila. Vdaka.
.
pozri v blogoch od p.Mihála
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať