Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bella29 Pozri príspevok
Prosim Vas o radu: do februara 2008 som bola zamestnankynou 10rokov, potom od marca do augusta 2008 som bola nezamestnana a od 1.septembra 2008 som SZCO. Od 1.oktobra som DNP a na matersku nastupujem 2.aprila 2009. Podmienku 26 tyzdnov splnam (sice natesno), ale nepotrebujem splnit aj 270 dni ako SZCO? Alebo sa tam zratava dokopy zamestnanecky pomer a SZCO a to mi ma dat spolu tych 270 dni? Dakujem za odpoved.
ku dnom dobrovolného nem.poistenia sa ti prirátajú dni ukončeného nem.poistenca zamestnanca, ktoré spadajú do dvoch rokov pred pôrodom, takže to splnaš. Tých 26týždnov máš tieš spnených, takže je to OK. Materské sa bude rátať z DNP z rozhodujúceho obdobia od 1.10.08 do 31.12.08.
0 0
Bella29 Bella29

Bella29 je offline (nepripojený) Bella29

dakujem brcko. a este jednu otazku mam? nevadi, ze som bola v decembri 10 dni a tiez vo februari nejakych 8 dni PN. Neovplyvni mi to matersku?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bella29 Pozri príspevok
dakujem brcko. a este jednu otazku mam? nevadi, ze som bola v decembri 10 dni a tiez vo februari nejakych 8 dni PN. Neovplyvni mi to matersku?
nie, ak to bolo počas trvania PP. Aj dni PN sa v takom prípade rátajú do dní NP, lebo NP trvá, len za obdobie PN nemusí zamestnávatel ani zamestnanec odvádzať poistné.
0 0
Bella29 Bella29

Bella29 je offline (nepripojený) Bella29

PN som bola pocas DNP, nie ako zamestnanec predtym. A co som platila odvody pocas DNP pocas PN, to si mam pytat naspat od socialky?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
aj ja by som poprosila o radu, lebo sestra bola 4 roky zamestnaná a teraz od 1.2.2009 zostala nezamestnaná. Plánuje v roku 2010 otehotnieť, oplatí sa jej dobrovolne pripoistiť?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bella29 Pozri príspevok
PN som bola pocas DNP, nie ako zamestnanec predtym. A co som platila odvody pocas DNP pocas PN, to si mam pytat naspat od socialky?
Pri DNP je dôležité, či si z DNP poberala nemocenské, vtedy platiť DNP nemusíš a dni sa rátajú. A chceš preplatok vrátiť, musíš požiadať SP písomne o vrátenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

macula Pozri príspevok
Ahojte,
aj ja by som poprosila o radu, lebo sestra bola 4 roky zamestnaná a teraz od 1.2.2009 zostala nezamestnaná. Plánuje v roku 2010 otehotnieť, oplatí sa jej dobrovolne pripoistiť?
áno. Ak nebude už zamestnaná, tak jej stačí sa poistiť najneskôr v 8tt. Ak však chce mať aj prac.pomer napr. s nižšou mzdou a chcela by materské z DNP + nového zamestnania z maxima, tak je dôležité sa prihlásiť na DNP v dostatočnom predstihu pred otehotnením, aby stihla aspon 270dní z DNP do pôrodu. No a tiež v takom prípade je dôležíté aby nebola nezamestnaná viac ako 14, možno?15mesiacov.
0 0
TerryP TerryP

TerryP je offline (nepripojený) TerryP

žena
Dobrý deň, <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Chcela by som sa opýtať, ako si mám vysvetliť ustanovenie zo zákona o sociálnom poistení, že zmenu VZ možno uskutočniť iba raz za 26 týždňov – vzťahuje sa to aj na odhlásenie a nové prihlásenie z iného VZ ? Ide o to, že si už dlhodobejšie platím DNP, lebo som mala niekoľko detí za sebou, a tak som to vždy zmeny použila na zvýšenie VZ a vyššie materské. Teraz platím už asi rok DNP z minima a som tehotná – k 28.2.2009 som sa odhlásila z poistenia. Termín pôrodu mám 26.10.2009, a na materskú by som mala nastúpiť 14.9.2009. Chcela by som sa teraz prihlásiť z maxima na DNP a platiť ho 26 týždňov vcelku, aby som mala maximálne materské. Len neviem, či nové prihlásenie sa nebude posudzovať ako zmena VZ (pretože do 28.2.2009 som mala poistenie z minima 8900 Sk, a od marca 2009 by som mala poistenie z maxima), a teda neumožní mi SP toto vykonať. Prosím preto súrne o radu, ako si mám toto ustanovenie vysvetliť.<o:p></o:p>
0 0
TerryP TerryP

TerryP je offline (nepripojený) TerryP

žena
Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať, ako si mám vysvetliť ustanovenie zo zákona o sociálnom poistení, že zmenu VZ možno uskutočniť iba raz za 26 týždňov – vzťahuje sa to aj na odhlásenie a nové prihlásenie z iného VZ ? Ide o to, že si už dlhodobejšie platím DNP, lebo som mala niekoľko detí za sebou, a tak som to vždy zmeny použila na zvýšenie VZ a vyššie materské. Teraz platím už asi rok DNP z minima a som tehotná – k 28.2.2009 som sa odhlásila z poistenia. Termín pôrodu mám 26.10.2009, a na materskú by som mala nastúpiť 14.9.2009. Chcela by som sa teraz prihlásiť z maxima na DNP a platiť ho 26 týždňov vcelku, aby som mala maximálne materské. Len neviem, či nové prihlásenie sa nebude posudzovať ako zmena VZ (pretože do 28.2.2009 som mala poistenie z minima 8900 Sk, a od marca 2009 by som mala poistenie z maxima), a teda neumožné mi SP toto vykonať. Prosím preto súrne o radu, ako si mám toto ustanovenie vysvetliť.<o:p></o:p>
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

TerryP Pozri príspevok
Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať, ako si mám vysvetliť ustanovenie zo zákona o sociálnom poistení, že zmenu VZ možno uskutočniť iba raz za 26 týždňov – vzťahuje sa to aj na odhlásenie a nové prihlásenie z iného VZ ? Ide o to, že si už dlhodobejšie platím DNP, lebo som mala niekoľko detí za sebou, a tak som to vždy zmeny použila na zvýšenie VZ a vyššie materské. Teraz platím už asi rok DNP z minima a som tehotná – k 28.2.2009 som sa odhlásila z poistenia. Termín pôrodu mám 26.10.2009, a na materskú by som mala nastúpiť 14.9.2009. Chcela by som sa teraz prihlásiť z maxima na DNP a platiť ho 26 týždňov vcelku, aby som mala maximálne materské. Len neviem, či nové prihlásenie sa nebude posudzovať ako zmena VZ (pretože do 28.2.2009 som mala poistenie z minima 8900 Sk, a od marca 2009 by som mala poistenie z maxima), a teda neumožné mi SP toto vykonať. Prosím preto súrne o radu, ako si mám toto ustanovenie vysvetliť.<o:p></o:p>
Berie sa do úvahy dátum, kedy si si naposledy stanovila výšku VZ .... Ak od vtedy už uplynulo 6 mesiacov, môžeš sa podľa mňa prihlásiť s max VZ.
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Dobrý deň, ahoj. Potrebujem sa uistiť, aby som nespravila nejakú blbosť. Som SZČO aj zamestnanec. Zamestnaná som od januára 2009 a budem na PN až do materskej. Ide mi o to, či má nejaký vplyv na výpočet materského, keď pozastavím činnosť SZČO až po nástupe na materskú? Zamestnala som sa len kvôli tomu, aby som dosiahla maximálnu materskú, keďže ako SZČO som platila odvody len z minima. Za posledné 2 roky mám však splnenú podmienku 270 dní poistenia aj ako SZČO, aj ako zamestnanec.
Ďakujem.
0 0
zdenka33333 zdenka33333

zdenka33333 je offline (nepripojený) zdenka33333

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som SZČO od 10/2006 - odvtedy si platím zdravotné poistenie, od 7/2007 som si platila povinné sociálne poistenie, a od 09/2007 som si platila aj dobrovoľné sociálne poistenie. Nárok na MD som mala, ale končí mi a neviem sa rozhodnúť ohľadne pozastavenia živnosti počas RD. Počas materskej som nemala príjem, za každú odvedenú prácu si faktúrujem /ale nakoľko pracujem aj pre poisťovňu, tak výnosy mi prichádzali a prichádzajú podľa zmlúv naďalej –ale sú to len , malé položky cca 1000,- Sk mesačne/. Teda nemám momentálne pozastavený výkon podnikania. Od 10.3.2009 mám nastúpiť na RD, ale nechcem prerušiť živnosť z dôvodu, že aj napriek živnosti sa plne môžem starať o dieťa, moja živnosť by bola obmedzená na cca 1 hod denne pri dieťati. Teraz od 1.1.2009 sa menili podmienky štátnej dávky rodičovského príspevku. Viem, ak chcem dávku 4750,- Sk, musím sa plne starať o dieťa do veku 3 rokov. Do akej výšky môžem mať príjem zo živnosti, aby som mohla byť oslobodená od platenia povinného sociálneho poistenia. Minulý rok som mala príjem od 1.1.2008-26.8.2008 minimum.
Chcela by som si trochu privyrobiť (o dieťa sa budem ďalej starať, nepôjde do žiadnych jaslí), len potrebovala by som zistiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie, aby som z toho príjmu platila čo najmenej odvodov a daní. Budú to jednorazové náhodné príjmy a žiadne veľké sumy. Ja sama som rozmýšľala nad dohodou o vykonaní práce. Potrebovala by som zistiť, či musím v takomto prípade nahlasovať niečo do sociálnej a zdravotnej poisťovne a či musím vôbec niečo platiť (odvody), resp. nad akú sumu zárobku? Nad akú sumu sa momentálne podáva daňové priznanie?
Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zdenka33333 Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som SZČO od 10/2006 - odvtedy si platím zdravotné poistenie, od 7/2007 som si platila povinné sociálne poistenie, a od 09/2007 som si platila aj dobrovoľné sociálne poistenie. Nárok na MD som mala, ale končí mi a neviem sa rozhodnúť ohľadne pozastavenia živnosti počas RD. Počas materskej som nemala príjem, za každú odvedenú prácu si faktúrujem /ale nakoľko pracujem aj pre poisťovňu, tak výnosy mi prichádzali a prichádzajú podľa zmlúv naďalej –ale sú to len , malé položky cca 1000,- Sk mesačne/. Počas poberania materského nie je problém s poberaním príjmu zo SZčo ani s vykonávaním činnosti szčo. Teda nemám momentálne pozastavený výkon podnikania. Od 10.3.2009 mám nastúpiť na RD, ale nechcem prerušiť živnosť z dôvodu, že aj napriek živnosti sa plne môžem starať o dieťa, moja živnosť by bola obmedzená na cca 1 hod denne pri dieťati. Teraz od 1.1.2009 sa menili podmienky štátnej dávky rodičovského príspevku. Viem, ak chcem dávku 4750,- Sk, musím sa plne starať o dieťa do veku 3 rokov. nemôžeš byť zárobkovo činná, tj. ak chceš mať nárok na RP (4780) treba pozastaviť alebo zrušiť živnosť Do akej výšky môžem mať príjem zo živnosti, aby som mohla byť oslobodená od platenia povinného sociálneho poistenia. Do 30.6.09 záleží výška odvodov od tvojich príjmov a ZD v r. 2007, nie roku 2008 ani 2009 (teda platia odvody, čo si začala platiť za obdobie od 1.7.08, ale samozrejme už najmenej z terajšej minim.mzdy) Až od 1.7.09 záleží od príjmu a ZD za r.2008. Minulý rok som mala príjem od 1.1.2008-26.8.2008 minimum.
Chcela by som si trochu privyrobiť (o dieťa sa budem ďalej starať, nepôjde do žiadnych jaslí), len potrebovala by som zistiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie, aby som z toho príjmu platila čo najmenej odvodov a daní. Budú to jednorazové náhodné príjmy a žiadne veľké sumy. Ja sama som rozmýšľala nad dohodou o vykonaní práce. Potrebovala by som zistiť, či musím v takomto prípade nahlasovať niečo do sociálnej a zdravotnej poisťovne a či musím vôbec niečo platiť (odvody), resp. nad akú sumu zárobku? Nad akú sumu sa momentálne podáva daňové priznanie?
Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.
Ak by si mala pozastavenú živnosť a vykonávala len prácu na dohodu a počas vykonávania práce na dohodu sa budeš starať o dieťa sama alebo napr. manžel, babka, tak budeš mať nárok na RP.
Z dohody sa odvádza len dan 19%, bud preddavková alebo zrážková, podla toho, či je suma do alebo nad 5000,-, a podla toho, či podpíšeš vyhlásenie a uplatníš si nezdanitelné minimum na seba, príp. bonus na dieťa.
Zo zdrav.poistenia sú dohody mimo prac.pomeru u osôb riadne sa starajúcich o dieťa do 6rokov celý kalend. rok, myslím vylúčené. Ako je to v prípade, ak si časť roka poistencom štátu ako osoba poberajúca materské a časť roka ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov neviem. Aj ked by som predpokladala, že ak dohoda bude už v čase riad.starostlivosti, tak by to nemusel byť problém s platením ZP. No bohužial neviem, v tomto prehlad nemám.

Ak by si živnosť nezrušila/neprerušila a budeš sa o dieťa starať sama, tak budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z RP t.j. cca 1195Sk mesačne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jamaat Pozri príspevok
Dobrý deň, ahoj. Potrebujem sa uistiť, aby som nespravila nejakú blbosť. Som SZČO aj zamestnanec. Zamestnaná som od januára 2009 a budem na PN až do materskej. Ide mi o to, či má nejaký vplyv na výpočet materského, keď pozastavím činnosť SZČO až po nástupe na materskú? Zamestnala som sa len kvôli tomu, aby som dosiahla maximálnu materskú, keďže ako SZČO som platila odvody len z minima. Za posledné 2 roky mám však splnenú podmienku 270 dní poistenia aj ako SZČO, aj ako zamestnanec.
Ďakujem.
Ak by si mala splnených 270dní nem.poistenia ZVLASť z povinného NP SZčo a ZVLašť zo zamestnania, tak ti vznikne nárok na materské z oboch týchto poistení a z dôvodu vzniku nároku na materské zo zamestnania netreba vôbec pozastavovať ani rušiť živnosť.

Ak však netrvá samotné trvajúce nem.poistenie zamestnanca do pôrodu aspon 270dní a nemáš ani iné ukončené nem.poistenie dva roky pred pôrodom, z ktorého dni by sa k trvajúcemu NP zamestnanca prirátali, tak je jediná možnosť ukončiť/prerušiť SZčo ešte pred nástupom na MD. Ak tak urobíš až po nástupe na MD, tak to na nároku/nenároku na materské z DNP už nič nezmeníš.
Naposledy upravil brčko : 05.03.09 at 14:36
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

brčko Pozri príspevok
Ak by si mala splnených 270dní nem.poistenia ZVLASť z povinného NP SZčo a ZVLašť zo zamestnania, tak ti vznikne nárok na materské z oboch týchto poistení a z dôvodu vzniku nároku na materské zo zamestnania netreba vôbec pozastavovať ani rušiť živnosť.

Ak však netrvá samotné trvajúce nem.poistenie zamestnanca do pôrodu aspon 270dní a nemáš ani iné ukončené nem.poistenie dva roky pred pôrodom, z ktorého dni by sa k trvajúcemu NP zamestnanca prirátali, tak je jediná možnosť ukončiť/prerušiť SZčo ešte pred nástupom na MD. Ak tak urobíš až po nástupe na MD, tak to na nároku/nenároku na materské z DNP už nič nezmeníš.
Mám 270 dní z každého zvlášť. Takže super. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Pekný deň
mňa by zaujímalo tiež ohľadom materskej. Momentálne som od júna 2006 na materskej takže materská mi končí už tento rok v júni. Plánujem otehotnieť tak marec apríl ale to len čiste teoreticky keďže neviem či sa to podarí. Som Od roku 2004 SZČO. Dva roky som odvody ani neplatila, pred plánovaným nástupom na terajšiu materskú som si platila dobrovoľné poistenie aby som mala maximálnu materskú. To mi aj vyšlo takže som pol roka dostávala maximum. Ako by som to mala urobiť teraz? Platím len povinné odvody a to tie najnižšie. Kedy si mám zvýšiť na dobrovoľné tak aby som potom mala maximálnu materskú. Predpokladám že ak by to vyšlo porodila by som do konca roka. Viem že sa to rátalo z predošlého roka teda vtedy mi vypočítavali maximum z 2005 a vlastne v 2006 som si to už dobrovoľne platiť nemusela ale teraz neviem či som to už neprešvihla. Ako je to teda? Ďakujem.
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Chcela by som Vas poprosit o radu, v roku 2008 v mesiaci januar som este poberala rodicovsky prispevok a od februara som SZCO. Je rodicovsky prispevok zdanitelny prijem?

Dakujem
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Rodičovský príspevok je "sociálna dávka", neráta sa do zdaniteľného príjmu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jennys Pozri príspevok
Pekný deň
mňa by zaujímalo tiež ohľadom materskej. Momentálne som od júna 2006 na materskej takže materská mi končí už tento rok v júni. Plánujem otehotnieť tak marec apríl ale to len čiste teoreticky keďže neviem či sa to podarí. Som Od roku 2004 SZČO. Dva roky som odvody ani neplatila, pred plánovaným nástupom na terajšiu materskú som si platila dobrovoľné poistenie aby som mala maximálnu materskú. To mi aj vyšlo takže som pol roka dostávala maximum. Ako by som to mala urobiť teraz? Platím len povinné odvody a to tie najnižšie. Kedy si mám zvýšiť na dobrovoľné tak aby som potom mala maximálnu materskú. Predpokladám že ak by to vyšlo porodila by som do konca roka. Viem že sa to rátalo z predošlého roka teda vtedy mi vypočítavali maximum z 2005 a vlastne v 2006 som si to už dobrovoľne platiť nemusela ale teraz neviem či som to už neprešvihla. Ako je to teda? Ďakujem.
Ak ti bude trvať k nástupu na MD povinné poistenie szčo, tak sa treba jednoznačne prihlásiť na DNP v dostatočnom predstihu pred otehotnením, aby si stihla aj z DNP zvlášť splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". Nárok z každého nem.poistenia sa zistuje a ráta zvlášť. T.j. zvlášť z povinného NP SZčo a zvlášť z DNP.
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať