Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

brčko Pozri príspevok
Ak ti bude trvať k nástupu na MD povinné poistenie szčo, tak sa treba jednoznačne prihlásiť na DNP v dostatočnom predstihu pred otehotnením, aby si stihla aj z DNP zvlášť splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". Nárok z každého nem.poistenia sa zistuje a ráta zvlášť. T.j. zvlášť z povinného NP SZčo a zvlášť z DNP.
Ďakuje pekne Brčko, takže to povinné poistenie k nástupu MD mi trvať bude určite. Takže keby som tento týždeň skočila do Soc. poisťovne že sa chcem dobrovoľne pripoistiť môžem si to dať ešte tak že spätne zaplatím za február alebo sa mi bude rátať až marec? Tých 270 dní sa ráta z každého poistenia zvlášť? lebo podmienku za posledné dva roky tých 270 dní by som splnila ale len v povinnom poistení. V dobrovoľnom je to tiež počítam zvlášť. Takže potom by som materskú dostávala maximálnu z dobrovoľného a tú minimálnu z povinného? Tak som to pochopila? To by nebolo zle len keby to tak aj vyšlo. Keď si budem platiť dobrovoľné koľko je to prosím teraz, teda koľko by som platila? Ale myslím tú maximálnu čiastku. Ešte raz ďakujem. A ešte sa chcem spýtať aby som si to ujasnila. Takže tá podmienka 270 dní za posledné dva roky sa ráta od pôrodu? a čo ak porodím skôr? Dcérka sa narodila o 6 týždňov skôr takže nástup na materskú som ani nestihla, narodila sa skôr ako bol nástup, je riziko že by sa to zopakovalo. Ako by to potom bolo v tomto prípade?
Ešte chcem dodať, že SZČO by som bola naďalej, neprerušila by som si živnosť.
Naposledy upravil Jennys : 08.03.09 at 08:36
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jennys Pozri príspevok
Ďakuje pekne Brčko, takže to povinné poistenie k nástupu MD mi trvať bude určite. Takže keby som tento týždeň skočila do Soc. poisťovne že sa chcem dobrovoľne pripoistiť môžem si to dať ešte tak že spätne zaplatím za február alebo sa mi bude rátať až marec? Tých 270 dní sa ráta z každého poistenia zvlášť? lebo podmienku za posledné dva roky tých 270 dní by som splnila ale len v povinnom poistení. V dobrovoľnom je to tiež počítam zvlášť. Takže potom by som materskú dostávala maximálnu z dobrovoľného a tú minimálnu z povinného? Tak som to pochopila? To by nebolo zle len keby to tak aj vyšlo. Keď si budem platiť dobrovoľné koľko je to prosím teraz, teda koľko by som platila? Ale myslím tú maximálnu čiastku. Ešte raz ďakujem. A ešte sa chcem spýtať aby som si to ujasnila. Takže tá podmienka 270 dní za posledné dva roky sa ráta od pôrodu? a čo ak porodím skôr? Dcérka sa narodila o 6 týždňov skôr takže nástup na materskú som ani nestihla, narodila sa skôr ako bol nástup, je riziko že by sa to zopakovalo. Ako by to potom bolo v tomto prípade?
Ešte chcem dodať, že SZČO by som bola naďalej, neprerušila by som si živnosť.
Na NP sa nemôžeš prihlásiť spätne! Najskôr od toho dňa, keď "skočíš" do SP .... do pôrodu potom treba mať 270 dní poistenia. Čiže skoč tam čo najskôr
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jannys, v tvojom prípade pre istotu treba teda po prihlásení na DNp ešte aspon dva cykly počkať. Inak sa môže stať, že do pôrodu ti nevyjde tých 270dní a potom by si z DNP nemala nárok na ŽIADNE materské, len z povinného NP szčo (t.j. z toho minima).
Lebo tvoje tehotenstvo pri prvom dieťati trvalo cca 40týž-6týžd. = 34týždnov = 238dní od "prvého dna posl.menštr."!!!, takže bacha na to!

Súhlasím s katy, dá sa prihlásiť najskôr odo dna, kedy donesieš prihlášku na SP.
0 0
Soffi Soffi

Soffi je offline (nepripojený) Soffi

Dobrý den, potrebovala by som velmi poradit. Od 1.9. som SZCO a zároven od tohto dátumu si aj platím DNP, hned v tento den som nahodou aj otehotnela.Zaujimalo by ma viac informácií, na ktoré bohuzial od nasich soc. pracovnicok nenachadzam odpoved....
1. Od 01.06.06 do 31.05.2007 som bola zamestnana, medzitym som vsak vazne ochorela a od 10.11.06-10.11.2007 som bola na pN, nasledne som si od 1.2.2008 nasla zamestnanie kde som bola do 31.8.2008, potom som nastupila na zivnost....chcela by som vediet ci teda splnam poziadavku 270dni, co si myslim ze ano.

2. Vzhladom na diagnozu ktoru som prekonala musim na MD nastupit 8tt pred porodom, t.j. 01.04.2009, chcela by som vediet kedy by som si mohla zrusit zivnost, aby sa mi MD vypocitavala z DNP

3. DNP si platim z najvyssieho vymeriavacieho zakladu, od 01.09.2008, kolko mi teda vyjde MD, ak TP mám 25.5.2009? k 01.04. by som si chcela prestat platit DNP a zaroven nastupit na mD, a taktiez zrusit zivnost...Je to mozne?ako je to pre mna najvyhodnejsie?

Prosím Vás o vaše rady, pretože som už t z toho naozaj zufala kedze mi na socialke nikto nechce nic povedat..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

soffi, už som ti odpovedala tu:
http://www.porada.sk/960419-post4.html

(to "asi nie" bola reakcia na tvoju poznámku, že to asi nebude také lahké zistiť )
Naposledy upravil brčko : 09.03.09 at 12:49
0 0
Soffi Soffi

Soffi je offline (nepripojený) Soffi

dakujem pekne, ale dost tomu nerozumiem.....takze ak pojdem k 1,4,na mD mozem si od tohto dna zaroven aj zrusit zivnost????a kolko mi vlastne vyjde MD????
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
Už sa to tu spomínalo, len si chcem byt 100% istá že tomu správne rozumiem. Som zamestnaná nepretržite v 1 firme. Termín pôrodu je 08/2009, takže DNP už nestíham. Ak by som ukončila k 01.07.09 PP a uzatvorila novy s max. VZ (alebo uzatvorím druhy PP u iného zamestnávateľa - ten by som ukončila po nástupe na materskú) aj tak nebudem mať max. výšku materskej? Poriešilo by mi to iba výšku PN?
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Dobry den, som zamestnana 4 roky, hruba mzda 16 tisic, ale chcem mat max. matersku, zamestnam sa na cca: 14 dni u ineho zamestnavatela za max. vymeriavaci zaklad. Len druhy zamestnavatel sa boji ze o tri roky sa budem chciet vratit do zamestnania aj ked ma zamestnal le na 14 dni, da sa zamestnat na dobu urcitu a neporusit tym ziaden zakon? Alebo budem evidovana u noveho zamestnavatela 3 roky? Alebo ako ma postupovat. Za odpoved dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lenlenka Pozri príspevok
Už sa to tu spomínalo, len si chcem byt 100% istá že tomu správne rozumiem. Som zamestnaná nepretržite v 1 firme. Termín pôrodu je 08/2009, takže DNP už nestíham. Ak by som ukončila k 01.07.09 PP a uzatvorila novy s max. VZ (alebo uzatvorím druhy PP u iného zamestnávateľa - ten by som ukončila po nástupe na materskú) aj tak nebudem mať max. výšku materskej? Poriešilo by mi to iba výšku PN?
Ako dlho si zamestnaná vo firme ? Ak to bude aspoň 270 dní k 30.6.2009, potom v tento deň treba ukončiť PP, a od 1.7.2009 treba uzatvoriť nový PP s mesačným VZ 1085 €. Výška všetkých nemocenských dávok (nemocenské, materské, ošetrovné) z tohto PP bude maximálna už od 2.7.2009.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katarina1805 Pozri príspevok
Dobry den, som zamestnana 4 roky, hruba mzda 16 tisic, ale chcem mat max. matersku, zamestnam sa na cca: 14 dni u ineho zamestnavatela za max. vymeriavaci zaklad. Len druhy zamestnavatel sa boji ze o tri roky sa budem chciet vratit do zamestnania aj ked ma zamestnal le na 14 dni, da sa zamestnat na dobu urcitu a neporusit tym ziaden zakon? Alebo budem evidovana u noveho zamestnavatela 3 roky? Alebo ako ma postupovat. Za odpoved dakujem.
Kedy plánuješ tehotenstvo alebo kedy máš TP ?
Ak len plánuješ, tak treba vymyslieť niečo iné, 14 dní u iného zamestnávateľa nestačí, ak neukončíš u prvého zamestnávateľa PP. Je potrebné aj u druhého zamestnávateľa dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia. Výhodnejšie v tomto prípade je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie a platiť ho aspoň 270 dní.
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

[quote=ajobs;981116]Kedy plánuješ tehotenstvo alebo kedy máš TP ?
Ak len plánuješ, tak treba vymyslieť niečo iné, 14 dní u iného zamestnávateľa nestačí, ak neukončíš u prvého zamestnávateľa PP. Je potrebné aj u druhého zamestnávateľa dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia. Výhodnejšie v tomto prípade je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie a platiť ho aspoň 270 dní.[/quote

Na matersku mam ist 15. jula. Ja chcem ukoncit PP u prveho zamestnavatela, a prihlasit sa k druhemu zamestnavat., ale ci je mozne sa u druheho zamestnat len na dobu urcitu, aby som si nemohla narokovat po troch rokoch na zemestnanie u druheho zamestnavatela.
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

Dobry den, mam par postrehov a otazok
Pred casom som sem pisala. som SZCO a aby som si zvysila matersku tak som sa zamestnala od 1.2.2009 a na matersku som nastupila 23.02. V poistovni vo Zvolene to bolo uplne v pohode (nie vsetky pracovnicky su nepristupne), kedze som si uplatnila MD aj zo zamestnania (priratali mi DNP z 07/07-07/08) aj zo zivnosti. Zivnost som neprerusila.
Inak registracny list FO kvoli dochodkovemu pisteniu, ako tu pisala v prispevku 596 Brcko, som neodovzdavala. To bude treba teda az po ukonceni MD. Ale manzelovi zatial nedali na SP, kedze ja lezim, ani ziadnu cast A kvoli II.pilieru ani nic podobne, tak neviem to pride asi az po priznani MD od SP postou...?
Teraz sa chcem popytat:
Kedy je najlepsie rozviazat prac.pomer?
Kedze este podnikam, uz som to tu citala, ale chcem sa uistit. Mozem bez problemov podnikat aj pocas MD? Ktory zakon o tom hovori zivnostensky alebo o soc. poisteni?
Ked pojdem na RD tak musim zivnost pozastavit alebo uplne zrusit ak chcem dostat rodicovsky prispevok. A poskytnutie prispevku pre SZCO mamicky neplati, ak dieta chodi do skolky alebo ma opatrovatelku, rovnako ako u zamestnanych mamiciek?
0 0
leka leka

leka je offline (nepripojený) leka

... uf, je to tazky jazyk. prislo mi dnes rozhodnutie ohladom osetrovneho.
Od r. 2004 je SZCO - platca z minima
od 17.12.2008 DPO (22119 Sk)
5.2.09 - xx OCR (na dceru)
no a im v SP vysiel denny VZ 18,6649 eur. Ako na to prisli , je to spravne?
0 0
svajdova svajdova

svajdova je offline (nepripojený) svajdova

Dobrý deň, aj ja mám podobnú dilemu,
od 11/2008 si platím nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu 1330sk a nejako som v januári otehotnela. aj keď sme si to plánovali až na leto. Termín pôrodu mám na polovicu 09/2009. Ak pojde všetko tak ako má byť mám nárok namaterskú? Do septembra to vychádza, že budem platiť Cca 11. mesiacov. A mám si ísť teraz znížiť nemocenské na minimum? Počítať by sa to malo ak som dobre pochopila z minulého roku- ale neviem či stačí , že tam som platila maximum len 2mesiace.

za pomoc ďakujem
0 0
leka leka

leka je offline (nepripojený) leka

leka Pozri príspevok
... uf, je to tazky jazyk. prislo mi dnes rozhodnutie ohladom osetrovneho.
Od r. 2004 je SZCO - platca z minima
od 17.12.2008 DPO (22119 Sk)
5.2.09 - xx OCR (na dceru)
no a im v SP vysiel denny VZ 18,6649 eur. Ako na to prisli , je to spravne?
neviem, ci som to napisala jasne - do 16.12. bolo len platca z minima, od 17.12. sa pridalo DPO a spolu to tvori max. VZ. neviem, ako mi ten denny VZ vyratali, ci sa mam odvolat. Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

svajdova Pozri príspevok
Dobrý deň, aj ja mám podobnú dilemu,
od 11/2008 si platím nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu 1330sk a nejako som v januári otehotnela. aj keď sme si to plánovali až na leto. Termín pôrodu mám na polovicu 09/2009. Ak pojde všetko tak ako má byť mám nárok namaterskú? Do septembra to vychádza, že budem platiť Cca 11. mesiacov. A mám si ísť teraz znížiť nemocenské na minimum? Počítať by sa to malo ak som dobre pochopila z minulého roku- ale neviem či stačí , že tam som platila maximum len 2mesiace.

za pomoc ďakujem
stačí, ak si mala max.VZ v rozhodujúcom obdbobí, aj ked je to len 2mesiace. Zmenu podať môžeš, no až po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia. Skôr to už možné nie je. Platí to od 1.1.09.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

leka Pozri príspevok
... uf, je to tazky jazyk. prislo mi dnes rozhodnutie ohladom osetrovneho.
Od r. 2004 je SZCO - platca z minima
od 17.12.2008 DPO (22119 Sk)
5.2.09 - xx OCR (na dceru)
no a im v SP vysiel denny VZ 18,6649 eur. Ako na to prisli , je to spravne?
sedí
DVZ (Povinn.NP szčo) = 8100x12mesiacov :366dní
Pravdep.DVZ (DNP) = 295,5 :30

z DNP si nesplnila podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia do vzniku očr, takže sa dávka nerátala zo skutoč.VZ v rozhod.období ale len z pravdepobdobného vymer.základu

takže mne to vyšlo cca ako nim. Možno si mala nejakú PN alebo očr alebo inak zaokrúhlujem.
0 0
svajdova svajdova

svajdova je offline (nepripojený) svajdova

Dračica Pozri príspevok
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Dobrý deň, aj ja mám podobnú dilemu,
od 11/2008 si platím nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu 1330sk a nejako som v januári otehotnela. aj keď sme si to plánovali až na leto. Termín pôrodu mám na polovicu 09/2009. Ak pojde všetko tak ako má byť mám nárok namaterskú? Do septembra to vychádza, že budem platiť Cca 11. mesiacov. A mám si ísť teraz znížiť nemocenské na minimum? Počítať by sa to malo ak som dobre pochopila z minulého roku- ale neviem či stačí , že tam som platila maximum len 2mesiace.

za pomoc ďakujem
0 0
leka leka

leka je offline (nepripojený) leka

brčko Pozri príspevok
sedí
DVZ (Povinn.NP szčo) = 8100x12mesiacov :366dní
Pravdep.DVZ (DNP) = 295,5 :30

z DNP si nesplnila podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia do vzniku očr, takže sa dávka nerátala zo skutoč.VZ v rozhod.období ale len z pravdepobdobného vymer.základu

takže mne to vyšlo cca ako nim. Možno si mala nejakú PN alebo očr alebo inak zaokrúhlujem.
... a preco 295,5 :30?
Pravdep. DVZ vychadza z minima?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

leka Pozri príspevok
... a preco 295,5 :30?
Pravdep. DVZ vychadza z minima?
áno, vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2, príp. aj ods.1 písm.c)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať