Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
ajobs Pozri príspevok
Ako dlho si zamestnaná vo firme ? Ak to bude aspoň 270 dní k 30.6.2009, potom v tento deň treba ukončiť PP, a od 1.7.2009 treba uzatvoriť nový PP s mesačným VZ 1085 €. Výška všetkých nemocenských dávok (nemocenské, materské, ošetrovné) z tohto PP bude maximálna už od 2.7.2009.
Podmienku 270 dni splnam som zamestnana viac ako 3 r. len môj VZ je 756 €, nerada by som rusila tento PP pretoze neviem ci by zamestnavatel podpisal PP na dobu neurcitu, ale ak by som uzatvorila od toho 01.07.09 dalsi PP (u ineho zamest.) s mes. VZ 1085 € do RO pre matersku by sa ratalo aj z toho druheho PP, chapem to spravne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenlenka,
materské by sa rátalo z prvého PP. Z druhého nesplnaš podmienku aspon 270dní ...
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
brčko Pozri príspevok
lenlenka,
materské by sa rátalo z prvého PP. Z druhého nesplnaš podmienku aspon 270dní ...
dakujem
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

brčko Pozri príspevok
lenlenka,
materské by sa rátalo z prvého PP. Z druhého nesplnaš podmienku aspon 270dní ...
nerátalo by sa z posledného rozhodného obdobia? Podľa mňa ano. Ak čítam nejaké staršie príspevky tiež tak chápem.
Veď podmienku 270 dní spĺňa, to neznamená, že musí byť u posledného zamestnávateľa.
Opravte ma ak sa mýlim
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Môj problem: Od r. 2006 do 03/2009 som bola zamestnana. Od 4/09 budem SZCO. Kedže v lete plánujem babätko, prosím poradte, čo by bolo pre mna výhodne. Prihlásiť sa ako dobrovolny platiteľ na nemocenske poistenie, len neviem aky vymeriavací zaklad si tam dať, ked teraz sa to dá zmeniť iba raz za 6 mesiacov. Najskôr z minima a potom si zmeniť na maximum, alebo ako? Priznam sa čitala som tie prispevky ale nerozumiem.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

7lienka Pozri príspevok
nerátalo by sa z posledného rozhodného obdobia? Podľa mňa ano. Ak čítam nejaké staršie príspevky tiež tak chápem.
Veď podmienku 270 dní spĺňa, to neznamená, že musí byť u posledného zamestnávateľa.
Opravte ma ak sa mýlim

0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

7lienka Pozri príspevok
nerátalo by sa z posledného rozhodného obdobia? Podľa mňa ano. Ak čítam nejaké staršie príspevky tiež tak chápem.
Veď podmienku 270 dní spĺňa, to neznamená, že musí byť u posledného zamestnávateľa.
Opravte ma ak sa mýlim
ak by neukončila predchádzajúci PPč.1, tak nemá žiadne "ukončené" nemocenské poistenie, z ktorého dni NP by sa prirátali k trvajúcemu NP/PP č.2. A kedže PPč.1 by trval k nástupu na MD a tiež PPč.2 by trval k nástupu na MD, tak by splnala podmienku aspon 270dní ... len z PPč.1.

Ak by PPč.1 ukončila (najlepšie pred vznikom PPč.2, z dôvodu maximálnych vym.základov), tak by sa jej dni NP z tohto "ukončeného" NP prirátali ku dnom trvajúceho NP/PP č.2.

Takýto je postup podla výkladu SP (v samotnom zákone o sociálnom poistení to však nenájdeš).
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

brčko Pozri príspevok
ak by neukončila predchádzajúci PPč.1, tak nemá žiadne "ukončené" nemocenské poistenie, z ktorého dni NP by sa prirátali k trvajúcemu NP/PP č.2. A kedže PPč.1 by trval k nástupu na MD a tiež PPč.2 by trval k nástupu na MD, tak by splnala podmienku aspon 270dní ... len z PPč.1.

Ak by PPč.1 ukončila (najlepšie pred vznikom PPč.2, z dôvodu maximálnych vym.základov), tak by sa jej dni NP z tohto "ukončeného" NP prirátali ku dnom trvajúceho NP/PP č.2.

Takýto je postup podla výkladu SP (v samotnom zákone o sociálnom poistení to však nenájdeš).
Chápem Ťa správne: ak ukončí PPč.1 a vznikne jej PPč.2 tak sa bude vyrátavať z posledného rozhodného obdobia, ano?
0 0
pandula pandula

pandula je offline (nepripojený) pandula

ahojte, chcela by som sa spýtať na jednu vec ohľadom dôchodkového poistenia - už som skoro 2 roky na materskej(teda už rodičovskej) dovolenke. Viem, že po pôrode bol muž osobne v soc.poisťovni zobrať nejaké papiere - rodný list. Neviem však, či sa tým pádom vyriešilo aj dôchodkové poistenie. Teraz mi kamarátka hovorila, že si to po novom zahlasuje zamestnanec sám... Tak teraz neviem, či som niečo neprepásla :-(
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pandula Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa spýtať na jednu vec ohľadom dôchodkového poistenia - už som skoro 2 roky na materskej(teda už rodičovskej) dovolenke. Viem, že po pôrode bol muž osobne v soc.poisťovni zobrať nejaké papiere - rodný list. Neviem však, či sa tým pádom vyriešilo aj dôchodkové poistenie. Teraz mi kamarátka hovorila, že si to po novom zahlasuje zamestnanec sám... Tak teraz neviem, či som niečo neprepásla :-(
ak myslíš tým " bol zobrať v SP", že odniesol do SP len rodný list dieťaťa na odd.nemoc.dávok a nič iné, tak tým dôch.poistenie nie je vybavené. Na to bolo treba podať prihlášku na reg.liste fyz.osoby + vyhlásenie ... a neviem či aj oznámenie o sporitelovi už bolo treba, ak si v II.piliery. Zájdi osobne na SP a si to radšej over, ak nemáš dôch.poistenie, tak hned podaj prihl.. Zober si rod.list dieťaťa a všetko si nechaj radšej prefotiť a potvrdiť prevzatie. Bohužial spätne sa už prihlásiť nedá, len odo dna, kedy prihláašku podáš.
Naposledy upravil brčko : 13.03.09 at 14:12
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

brčko, dík
čítam to tu okolo tej materskej (máme dosť zamestnancov) aby som niekomu neporadila zle.
Ale teraz už aj sebe.... tiež by som to chcela tak spraviť - prerušiť RO, potom nové a v juny nastúp na MD..... Dúfam, že to bude v pohode
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

a kde by som našla výklad k zákonu o SP? je to ťažké, na niečo sa pripraviť ked v zákone to nie je a výklad je nedostupný.......
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vaneta Pozri príspevok
a kde by som našla výklad k zákonu o SP? je to ťažké, na niečo sa pripraviť ked v zákone to nie je a výklad je nedostupný.......
Výklad k zákonu nie je návod na konkrétne použitie - ak nerozumieš základným zásadám nemocenského poistenia. Ak by si prečítala pozorne túto tému, tak by si vedela, čo máš urobiť.....
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 14.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 30.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. ďakujem pekne
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vaneta Pozri príspevok
Môj problem: Od r. 2006 do 03/2009 som bola zamestnana. Od 4/09 budem SZCO. Kedže v lete plánujem babätko, prosím poradte, čo by bolo pre mna výhodne. Prihlásiť sa ako dobrovolny platiteľ na nemocenske poistenie, len neviem aky vymeriavací zaklad si tam dať, ked teraz sa to dá zmeniť iba raz za 6 mesiacov. Najskôr z minima a potom si zmeniť na maximum, alebo ako? Priznam sa čitala som tie prispevky ale nerozumiem.
Ak ešte nie si tehotná, tak sa prihlás na DNP - podľa toho, kedy tehotenstvo plánuješ buď z minima (295,50 €) alebo z maxima (1003,09 €).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
hlucia Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 14.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 30.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. ďakujem pekne

Ukončenie PP 26.4.2009, nový PP od 27.4.2009, maximálny VZ 1003,09 € = nová mzda. Za 3 dni nového PP bude tvoja mzda 101 €.
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Stačí zaplatiť iba za 3 dni?
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

troppapple Pozri príspevok
Dobry den, mam par postrehov a otazok
Pred casom som sem pisala. som SZCO a aby som si zvysila matersku tak som sa zamestnala od 1.2.2009 a na matersku som nastupila 23.02. V poistovni vo Zvolene to bolo uplne v pohode (nie vsetky pracovnicky su nepristupne), kedze som si uplatnila MD aj zo zamestnania (priratali mi DNP z 07/07-07/08) aj zo zivnosti. Zivnost som neprerusila.
Inak registracny list FO kvoli dochodkovemu pisteniu, ako tu pisala v prispevku 596 Brcko, som neodovzdavala. To bude treba teda az po ukonceni MD. Ale manzelovi zatial nedali na SP, kedze ja lezim, ani ziadnu cast A kvoli II.pilieru ani nic podobne, tak neviem to pride asi az po priznani MD od SP postou...?
Teraz sa chcem popytat:
Kedy je najlepsie rozviazat prac.pomer?
Kedze este podnikam, uz som to tu citala, ale chcem sa uistit. Mozem bez problemov podnikat aj pocas MD? Ktory zakon o tom hovori zivnostensky alebo o soc. poisteni?
Ked pojdem na RD tak musim zivnost pozastavit alebo uplne zrusit ak chcem dostat rodicovsky prispevok. A poskytnutie prispevku pre SZCO mamicky neplati, ak dieta chodi do skolky alebo ma opatrovatelku, rovnako ako u zamestnanych mamiciek?
Mozem poprosit o odpovede?
nie je to take surne ale kvoli zivnosti pocas MD by som si chcel byt ista.
Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
hlucia Pozri príspevok
Stačí zaplatiť iba za 3 dni?
Ak spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch, tak potom áno.
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať