Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Pekný večer. Chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na materské. Kamarátka má splnenú podmienku 27O dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Toho času je dva týždne nezamestnaná evidovaná na úrade práce. Moja otázka znie, či má nárok na materskú v prípade, že sa teraz zamestná? Pravdepodobne je v 6. týždni tehotenstva. A či ju nejako ovplyvní aj situácia, že nastúpi na rizikové. Podľa mňa, v prípade, že sa zamestná, keď aj na pár dní s max. VZ by mala mať nárok na PN, následne aj na materskú.

Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Farks Pozri príspevok
Pekný večer. Chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na materské. Kamarátka má splnenú podmienku 27O dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Toho času je dva týždne nezamestnaná evidovaná na úrade práce. Moja otázka znie, či má nárok na materskú v prípade, že sa teraz zamestná? Pravdepodobne je v 6. týždni tehotenstva. A či ju nejako ovplyvní aj situácia, že nastúpi na rizikové. Podľa mňa, v prípade, že sa zamestná, keď aj na pár dní s max. VZ by mala mať nárok na PN, následne aj na materskú.

Ďakujem.
ak je len 2týždne nezamestnaná, tak je pravdepodobne ešte v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, ktoré je pre netehotné v čase ukončenia PP 42kalend.dni (ak nem.poistenie netrvalo kratšie) a pre tehotné 6mesiacov. Takže nárok na nemocenské by mala mať ešte z toho ukončeného zamestnania.

Ale ak chce mať s istotou nárok aj na materské, tak jej PP by mal trvať aspon cca do 11týž.tehotenstva, aby potom bola v ochr.lehote 6mesiacov v čase nástupu na MD. Alebo samozrejme je lepšie, ak PP trvá. Samozrejme okrem toho musí byť splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom". Ak túto podmienku má splnenú už teraz, tak nárok na materské zo zamestnania by mala mať.

A áno, ak sa teraz zamestná na pár dní, nastúpi na PN a následne v ochrannej lehote na MD, tak by mala mať nárok na materské za vyššie spomenutých podmienok.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

Dobrý deň. Potreboval ba som poradiť s nemocenskou. Manželka je zamestnaná a je aj dobrovoľné nemocensky poistená osoba. Teraz jej skončila PN a peniaze dostala len zo zamestnania. Asi sme spravili chybu, lebo sme do sociálnej nezaniesli potvrdenie od lekárky . Manželka už pracuje a tak by som chcel poradiť,či sa dá aj spätne od sociálnej uplatniť nárok na časť pn z dobrovoľného poistenia? Poistený sme pre materskú,tak preto to píšem sem .Ďakujem za každú radu. Dovidenia.
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Mám na vás veľkú prosbu toiž potrebujem radu.
Takto som DNP od 8.5.2008 z minima som platila 2 mesiace a od 5.7.2008 som sa odhlásila a znovu prihlásila z maxima a z maxima som platila do 1.2.2009 potom som len nahlásila zmenu a zaplatila z minima ale od 20.2.2009 som na rizikovom a vymeriavaci základ na deň mi vyšiel 414sk teda 13,74EUR ešte na PN som ako nezamestnaná môže to mať nejaký súvis.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lien1 Pozri príspevok
Mám na vás veľkú prosbu toiž potrebujem radu.
Takto som DNP od 8.5.2008 z minima som platila 2 mesiace a od 5.7.2008 som sa odhlásila a znovu prihlásila z maxima a z maxima som platila do 1.2.2009 potom som len nahlásila zmenu a zaplatila z minima ale od 20.2.2009 som na rizikovom a vymeriavaci základ na deň mi vyšiel 414sk teda 13,74EUR ešte na PN som ako nezamestnaná môže to mať nejaký súvis.
a mala si v období od 5.7.08 do 31.12.08 aj iné nem.poistenie, napr. prac.pomer? Ak áno, s akým VZ/hrubou mzdou?
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Bohužial bola som na rodičovskej dovolenke s prvým synom a nebola som už nijak poistena nie som si istá takýto vymeriavací základ na deň budem mať stále alebo, len prvých 10 dní totiž ratála som s vyžšou sumou kedže som po zdvihnutí minimálnej mzdy platila 44,10EUR a predtým 1239sk.
Ďakujem za odpoveď toiž ideme brať úver tak mám trochu stach aby to vyšlo
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mám klienta, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku aj na manželku, ktorá poberá rodičovský príspevok. Na materskú išla hneď po ukončení školy. Moja otázka znie: Má nárok na materskú, alebo hneď po narodení dieťaťa mala rodičovský príspevok? Môže si uplatniť manžel celú čiastku na manželku, alebo musí odpočítať prvý polrok od narodenia dieťaťa. Podľa môjho názoru má nárok na odpočet celej čiastky, ale prosím o potvrdenie. Veľká vďaka.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Ak som správne pochopila obsah tejto témy, tak má nárok na nezdaniteľnú čiastku na manželku v trvaní od sobáša mínus jej príjmy. Medzi príjmy sa ráta aj samotná materská, rodičovský príspevok už nie...
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Pekný deň, potrebovala by som poradiť.
Od 12/08 som nezamestnaná, PP trval 9 mes. Od 11/08 som si platila DNP z max. VZ, od januára si platím z min. Lenže akosi sa nám nedarí a už nestíham ísť na MD v tomto roku. Poraďte mi prosím, kedy si mám zvýšiť VZ, aby som dostávala max. materskú..... Mám v tom veľký chaos.... Keby som išla na MD v tomto roku 09, tak by mi vyšla max. materská. Ale v roku 2010, by som mala min., kedže si teraz platím z min.
1.Ak by som sa v júni odhlásila a následne prihlásila z max.VZ, dokázala, by sa z toho vykúzliť max. materská v r.2010???? 2.Alebo by bolo jednoduchšie počkať až budem tehotná (do 8tt), a vtedy sa odhlásiť a znova prihlásiť z max.VZ???? ale čo ak to bude skôr ako v júni a zmenu môžem robiť raz za 6 mes.?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lien1 Pozri príspevok
Bohužial bola som na rodičovskej dovolenke s prvým synom a nebola som už nijak poistena nie som si istá takýto vymeriavací základ na deň budem mať stále alebo, len prvých 10 dní totiž ratála som s vyžšou sumou kedže som po zdvihnutí minimálnej mzdy platila 44,10EUR a predtým 1239sk.
Ďakujem za odpoveď toiž ideme brať úver tak mám trochu stach aby to vyšlo
Tak v tomto mi niečo nehrá.
Takže nie si zamestnaná a poberáš rodič.príspevok.
Priebeh tvojich nem.poistení:

8.5.08-5.7.08 (59dní) DNP z VZ 8100,-Sk
6.7.08 - doteraz DNP z VZ 30219,-/1003,09eur
t.j. mesačné poistné 1329,-Sk (nie 1239?)/44,1eur
t.j. od 6.7.08 do 19.2.09 (lebo 20.2.09 si PN rizik.tehotenstvo) = 229dní/32týžd.a niečo t.j. viac ako 26týždnov
spolu dní DNP 59+229= 288dní

si si istá, že 414,- Sk/13,74eur je denný vym.základ??? Ako si to zistila? Z rozhodnutia?
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Dobry večer.
Zatiaľ mi rozhodnutie neprišlo len som vydelila sumu čo mi prišla dňami čo som PN.Inak chápanie je správne ďakujem za zhrnutie.Už nie som na rodičovskom syn mal 15.2. tri roky.Takže jediný príjem je z PN.A momentálne ma ani nikde nezamestnajú.
Ani neviem,ako sa poďakovať že mi radíte.
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Už som si našla odpoveď.
0 0
troppapple troppapple

troppapple je offline (nepripojený) troppapple

Prosim o reakciu na otazku #693
Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lien1 Pozri príspevok
Dobry večer.
Zatiaľ mi rozhodnutie neprišlo len som vydelila sumu čo mi prišla dňami čo som PN.Inak chápanie je správne ďakujem za zhrnutie.Už nie som na rodičovskom syn mal 15.2. tri roky.Takže jediný príjem je z PN.A momentálne ma ani nikde nezamestnajú.
Ani neviem,ako sa poďakovať že mi radíte.
Odporúčam počkať na rozhodnutie. Možno si si to zle vypočítala.
v rozhodnutí budeš mať presne uvedenú výšku DVZ, a ak to nebude sedieť, môžeš sa odvolať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lien1 Pozri príspevok
Dobry večer.
Zatiaľ mi rozhodnutie neprišlo len som vydelila sumu čo mi prišla dňami čo som PN.Inak chápanie je správne ďakujem za zhrnutie.Už nie som na rodičovskom syn mal 15.2. tri roky.Takže jediný príjem je z PN.A momentálne ma ani nikde nezamestnajú.
Ani neviem,ako sa poďakovať že mi radíte.
si to tak suverénne nazvala "vymeriavacím základom", tak som myslela, že sa v tom vyznáš. Ono najviac dokáže popliesť nesprávna info od mamičiek ako v tvojom prípade. Potom treba hladať medzi riadkami.

Takže ak si sumu 414 zíslala tak, že si vydelila dávku za 10dní (dúfam, že počet dní "10" !!!)
potom
3dni x 25% z DVZ + 7dní x 55% z DVZ = 10dní X 414sK
t.j. 460% z DVZ = 4140,-
t.j. tvoj DVZ je cca 900,-Sk (nie je to však presne z dôvodu zaokrúhlovania). Som čakala o niečo vyšší DVZ.

takže nemocenké od 4-tého dna je cca 495Sk/den, okrem prvých troch dní, kedy je to 225,-Sk na den. No ozaj je podstatné, či ostatné tvoje info boli správne.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Zdravim poradakov,
potreboval by som odobrit jeden vypočet
vznik PP 1.4., nastup na MD 3.4.
DVZ=1003,09€/30 = 33,4363€
pocet prac dni - 22
HM s ktorou sa treba zamestnat na dosiahnutie max: 22*DVZ=736,60 €
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b Pozri príspevok
Zdravim poradakov,
potreboval by som odobrit jeden vypočet
vznik PP 1.4., nastup na MD 3.4.
DVZ=1003,09€/30 = 33,4363€
pocet prac dni - 22
HM s ktorou sa treba zamestnat na dosiahnutie max: 22*DVZ=736,60 €
môže byť, mne vyšlo 735,68eur (mzda za 2dni 66,88eur :2x22), no s tým zaokrúhlovaním pri eur si nie som uplne istá. No 1eur hore/dole
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Da sa este zvysit materska, ak si nastup na matersku mam 17.5.2009. DNP si stale platim, mam uz aj tych 26 tt. Ale bohuzial podla prepoctov mi nevychadza materska maximu. Ale necelych 15.000,- Sk, aj napriek plateniu vzdy do maxima. Ale bola som niekolko dni OCR v roku 2008 a bol aj vyssie VZ koli odmenam v zamestnani. Od 28.8.2008 som platila VZ- rozdiel medzi max. a VZ v zamestnani, od 1.1.2009 mam VZ na NP z minima. Tusim len zmenit mzdu v zamastnani. Viete mi to presne napisat. Alebo da sa este nieco, napr. zamestnat este u jedneho zamestnavatela?
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Kolko mi ma dat zamestnavatel VZ, kolko ho budu stat odvody? Budem si ich musiet uhradit sama. Nema to nejaky dalsi vpyv pre mna, z pracovnopravnych vztahov, ak budem mat novu pracovnu zmuluvu a co z toho vyssieho platu vyplyva pre zamestnavatela? Kedy ho moze znovu znizit? Lebo ked, tak ho budem musiet o tejto alternative presvedcit, aby mi to urobil a ubezpecit ho, ze ho to nic nebude stat a nebude mat ziadne problemy. Vsak to viete, s niektorymi zamestnavatelmi.
0 0
pogy pogy

pogy je offline (nepripojený) pogy

Dobrý deň.
Pravdepodobne mi skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných zmien k 30.04.2009. K tomuto dátumu budem mať v danej firme odpracovaných 1 rok a 5 mesiacov.
1. Chcem sa opýtať, keby som teraz otehotnela budem mať nárok na materské, alebo čo spraviť, aby som mala nárok?
2. Keby dieťa bolo choré po 30.04. ako dlho mám nárok ešte na OČR, je tam nejaká ochranná lehota?
Ďakujem.
Naposledy upravil pogy : 20.03.09 at 07:11
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať