Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

Zdravim,

takze ak to spravne chapem:

ak zena teraz pracuje a chcela by otehotniet, tak ak si v tejto chvili zacne platit DNP vo vyske rozdielu maximalneho vymeriavacieho zakladu a sucasneho vymeriavacieho zakladu od zamestnavatela,
tak bude dostavat najvyssiu moznu matersku? Je to tak ze prvych 6 mesiacov je to viac penazi a potom je to uz podstatne menej?

Takze mame si vypocitat denny VZ aktualny,
a z neho nejak vypocitat novy VZ? Kedze maximalny VZ je cca. 1003 eur a teraz ma 566.
Podla stranky SP zamestnavatel plati 1.4% zo zakladu aktualneho a clovek si na DNP platit vo vyske 4,5% zakladu. Novy zaklad je 437 eur
a 4,5% z toho je cca 20 eur. To znamena ze teraz musi platit este tych 20 eur mesacne?

Este jedna vec. Teraz je zamestnana na dobu urcitu a konci to v novembri.
Ak by sme hned teraz otehotneli, tak by jej asi zmluvu nepredlzili a ostala by od novembra do januara (porod) nezamestnana. Ovplyvni toto matersku, aj ked si bude po ukonceni PP platit DNP v maximalnej vyske?
Naposledy upravil sedimin : 23.03.09 at 07:02
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Tak som si to nachystala. Moj prvy problem ci VZ delim 365 dni alebo deleno 335 dni (len tie ktore som odrobila, t.j. februar az december 2008), z toho dostanem denny VZ (ak deleno 365 dni=denny VZ 23,54 Eur, ak deleno 335 dni=denny VZ 25,65 Eur). Cize potom x pocet dni v mesiaci, za ktory ma prist materska. Kedze si platim od 1.1.2009 DNP z minima 295,50 ... vyzera to tak ze mi ta materska vyjde naozaj maximalna. teraz ma trapi, co ste naznacili, ze sa budem musiet odhlasit a znovu prihlasit z DNP ... toto som vobec nepochopila :O) Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evulik,
vidím, že základy ti robia problémy. Odporúčam:
http://jozefmihal.blogspot.com/
prejsť si seriál o materskom od p.Mihála
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
brčko,

vďaka za linky, už viem, kde som urobila chybu. To odhlásenie snáď tiež nájdem priebežne. Ďakujem.
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Dobrý deň, chcela by som sa uistiť v jednej veci ... Sesternica ide na MD 23.3.2009, bola SZČO, pričom 27.02.2009 živnosť pozastavila (odvody si posledné dva roky platila z minimálnej mzdy) a 28.2.2009 sme ju zamestnali s vymeriavacím základom 1.063 EUR (32.024 Sk). Problém je v tom že neviem či jej vyjde vyššia materská, lebo dátum kedy bola zamestnaná (aj prihlásená do SP) pripadol na sobotu a mne to v mzdách spravilo to, že jej za ten jeden deň vo februári vyšiel nulový VZ a teda aj výkazy sú nulové (čiže za ňu neodvediem za ten jeden deň do SP). Chcela by som teda vedieť či to neznamená že poistenie prerušila, aj keď prihlásená od toho dátumu je, ale nič nezarobila. V marci mi to problémy nerobí, lebo tam odrobí 22 dní. Chcela by som teda poradiť či je to v poriadku, alebo mám niečo spraviť inak, ešte som výkazy neodoslala. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenkapd Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa uistiť v jednej veci ... Sesternica ide na MD 23.3.2009, bola SZČO, pričom 27.02.2009 živnosť pozastavila (odvody si posledné dva roky platila z minimálnej mzdy) a 28.2.2009 sme ju zamestnali s vymeriavacím základom 1.063 EUR (32.024 Sk). Problém je v tom že neviem či jej vyjde vyššia materská, lebo dátum kedy bola zamestnaná (aj prihlásená do SP) pripadol na sobotu a mne to v mzdách spravilo to, že jej za ten jeden deň vo februári vyšiel nulový VZ a teda aj výkazy sú nulové (čiže za ňu neodvediem za ten jeden deň do SP). Chcela by som teda vedieť či to neznamená že poistenie prerušila, aj keď prihlásená od toho dátumu je, ale nič nezarobila. V marci mi to problémy nerobí, lebo tam odrobí 22 dní. Chcela by som teda poradiť či je to v poriadku, alebo mám niečo spraviť inak, ešte som výkazy neodoslala. Ďakujem.
Ak by ste to nechali takto, tak jej vyjde nárok na materské vo výške 0eur!!!!! Jej rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude totiž ten jeden jediný den t.j. 28.2.09!!!!! s vymer.základom 0eur!!! Bacha na to!

Ach jaj! Tu je každá rada drahá, ked je dnes už 24.3.09!!!
Napadá ma jedine všetko opraviť tak, že PP začal 1.3.09??? potom bude jej rozhod.obdboie 1.3.-22.3.09. Alebo ukončiť tento PP 15.3.09 a nový začať od 16.3.09, aby bolo RO 15.3.-22.03.09????
Nuž ja nie som mzdárka, takže opravy v mzdách a hlavne spätne neviem radiť.

A doporučujem dôsledne preštudovať zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. a) a hlavne písm. b) + c)
Naposledy upravil brčko : 24.03.09 at 12:57
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Ďakujem za radu, ako je to potom s tým marcom? to sa nepočíta ako obdobie na výpočet materskej? A keby som zadala že sobotu pracovala? POtom by jej vyšiel nejaký vymeriavací základ a teda aj odvody .... Ešte som premýšľala že by som dala opravný registračný list, kde by sme ju prihlásili k 1.3. len sa bojím či to nebude moc okaté.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Ak by ste to nechali takto, tak jej vyjde nárok na materské vo výške 0eur!!!!! Jej rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude totiž ten jeden jediný den t.j. 28.2.09!!!!! s vymer.základom 0eur!!! Bacha na to!

Ach jaj! Tu je každá rada drahá, ked je dnes už 24.3.09!!!
Napadá ma jedine všetko opraviť tak, že PP začal 1.3.09??? potom bude jej rozhod.obdboie 1.3.-22.3.09. Alebo ukončiť tento PP 15.3.09 a nový začať od 16.3.09, aby bolo RO 15.3.-22.03.09????
Nuž ja nie som mzdárka, takže opravy v mzdách a hlavne spätne neviem radiť.

A doporučujem dôsledne preštudovať zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. a) a hlavne písm. b) + c)
Gabi, a nepostupovalo by sa v tomto prípade pri výpočte materskej z pravdepodobného VZ? Však v zákone sa píše, že ak v rozhodujúcom období nemá poistenkyňa žiadny VZ, použije sa pravdepodobný VZ. To by podľa mňa platilo aj na tento prípad.

Ešte Ťa poprosím, kukni na môj príspevok č. 771. Aj to by bolo riešenie, nie?
Naposledy upravil jankasm : 25.03.09 at 06:47
0 0
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

Prestudoval som si clanok o materskom na stranke socialnej poistovne, aj zakon o socialnom poisteni, ale nie je mi 1 vec jasna.

Dajme tomu ze zena je zamestnana od 1.11.2008 a otehotnie teraz.

Pise sa ze materska je 55% denneho vymeriavacieho zakladu alebo pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu. DVZ je za rozhodujuce obdobie, co je kalendarny rok predchadzajuci tomuto kalendarnemu roku, cize 2008.

V 2008 sa NP platilo za november, december. Cize DVZ sa urcuje za tieto 2 mesiace?
To znamena, ze teraz aj keby si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie, tak dostane matersku len z povinneho poistenia, co sa odviedlo v 2008?

Zakon ale pise, ze sa vyska materskeho pocita z pravdepodobneho zakladu, ak DNP osoba bola nepretržite DNP menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky, takze ak by podala vypoved napriklad 3 mesiace pred nastupom na matersku a 2 mesiace si platila DNP v maximalnej vyske, dostane maximalnu matersku?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lenkapd Pozri príspevok
Ďakujem za radu, ako je to potom s tým marcom? to sa nepočíta ako obdobie na výpočet materskej? A keby som zadala že sobotu pracovala? POtom by jej vyšiel nejaký vymeriavací základ a teda aj odvody .... Ešte som premýšľala že by som dala opravný registračný list, kde by sme ju prihlásili k 1.3. len sa bojím či to nebude moc okaté.
No okaté to síce nebude, ale trošku komplikované. Urobiť sa to však dá. Len dosť možné, že tam bude nejaká pokuta za oneskorené prihlásenie, ak ju chceš teda prihlásiť od 1.3.2009.
No ja by som to možno urobila aj tým spôsobom, že sobotu akože odpracovala. Ak máte pracovný týždeň od pondelka do piatku, tak jej to dať napr. ako nadčas. Za sobotu musí dostať 1080,-Sk /vlastne 35,83 €/.
Ak sa u Vás pracuje napr. aj v sobotu, tak potom normálne urobiť, že bola v práci a zarobila už spomínaných 35,83 € za tento 1 deň.
Keďže si výkazy ešte neposlala, tak v tom problém nebude, ale ak si už odviedla poistné, tak bude treba doplatiť. No a rovnako bude treba doplatiť aj daň. Ale vlastne ak má podpísané vyhlásenie tak daň neplatila žiadnu. Takže to by bolo OK.

No a ak sa Ti do tohoto nechce, tak by som skúsila napísať alebo zavolať na SP. Podľa mňa by totiž, ak by naozaj nezarobila za tú sobotu nič, počítali materskú z pravdepodobného VZ, a teda by nebola nulová, ako písala brčko.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sedimin Pozri príspevok
Prestudoval som si clanok o materskom na stranke socialnej poistovne, aj zakon o socialnom poisteni, ale nie je mi 1 vec jasna.

Dajme tomu ze zena je zamestnana od 1.11.2008 a otehotnie teraz.

Pise sa ze materska je 55% denneho vymeriavacieho zakladu alebo pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu. DVZ je za rozhodujuce obdobie, co je kalendarny rok predchadzajuci tomuto kalendarnemu roku, cize 2008.
Toto sa píše v jednom odseku, v ďalšom sa však píše o tom, že ak poistenie vzniklo v aktuálnom roku, alebo v aktuálnom mesiaci, tak rozdhoujúce obdobie je od vzniku poistenia. Čiže nie vždy platí, že je to predchádzajúci rok.

V 2008 sa NP platilo za november, december. Cize DVZ sa urcuje za tieto 2 mesiace? ÁNO
To znamena, ze teraz aj keby si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie, tak dostane matersku len z povinneho poistenia, co sa odviedlo v 2008? NIE, v tomto prípade sa použije iný odstavec, ako som už písala, rozhodujúce obdobie bude od vzniku DNP. Čiže ak splní všetky podmienky, môže mať materskú zo zamestnania, počítanú z roku 2008, a z DNP od vzniku, čiže z roku 2009.

Zakon ale pise, ze sa vyska materskeho pocita z pravdepodobneho zakladu, ak DNP osoba bola nepretržite DNP menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky, takze ak by podala vypoved napriklad 3 mesiace pred nastupom na matersku a 2 mesiace si platila DNP v maximalnej vyske, dostane maximalnu matersku? NIE, toto je najdôležitejšia zmena v zákone o SP, ktorá platí už od 1.1.2008. Pokiaľ si bude DNP platiť menej ako 26 týždňov, tak na výpočet materskej sa použije pravdepodobný VZ, ktorý je v prípade DNP minimálny VZ. Musela by DNP platiť súvisle 26 týždňov pred vznikom nároku na materské z maxima aby mala materskú počítanú z maxima.
Odpovede v texte
0 0
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

dakujem, este:
jankasm Pozri príspevok
NIE, toto je najdôležitejšia zmena v zákone o SP, ktorá platí už od 1.1.2008. Pokiaľ si bude DNP platiť menej ako 26 týždňov, tak na výpočet materskej sa použije pravdepodobný VZ, ktorý je v prípade DNP minimálny VZ. Musela by DNP platiť súvisle 26 týždňov pred vznikom nároku na materské z maxima aby mala materskú počítanú z maxima.
To znamena, ze ak si teraz zacne platit DNP z maxima (1 003,09 eur, 4,4% z toho = 44,10 eur) a o mesiac otehotnie, zmluva v zamestnani konci 1.11.2009 a nastup na MD by bol v decembri 2009. Pocitalo by sa materske v tomto pripade z maximalneho VZ (co by sa platilo v DNP)? Pretoze v zakone som nenasiel nic, co by hovorilo, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku DNP ale podla mna je to vznikom akehokolvek poistenia, pretoze nemocenske poistenie vzniklo uz nastupom do zamestnania 1.11.2008, nie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sedimin Pozri príspevok
dakujem, este:


To znamena, ze ak si teraz zacne platit DNP z maxima (1 003,09 eur, 4,4% z toho = 44,10 eur) a o mesiac otehotnie, zmluva v zamestnani konci 1.11.2009 a nastup na MD by bol v decembri 2009. Pocitalo by sa materske v tomto pripade z maximalneho VZ (co by sa platilo v DNP)? Pretoze v zakone som nenasiel nic, co by hovorilo, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku DNP ale podla mna je to vznikom akehokolvek poistenia, pretoze nemocenske poistenie vzniklo uz nastupom do zamestnania 1.11.2008, nie?
Vznik DNP, rovnako ako hocijaké nemocenské poistenie, sa počíta odo dňa prihlásenia sa na SP.
Tvoj plán je síce pekný, problém je len v tom, že keďže je zamestnaná, a v práci má nejaký VZ, napr. 500 € tak z DNP si môže platiť už len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania, čiže DNP môže platiť tiež z cca. 500€.
No a potom vlastne keď skončí zamestnania 1.11.2009, tak materské bude mať platené len z DNP. Alebo, ak nebude mať DNP tak zo zamestnania, v ochrannej lehote.
0 0
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

Dakujem za odpoved,
jankasm Pozri príspevok
Vznik DNP, rovnako ako hocijaké nemocenské poistenie, sa počíta odo dňa prihlásenia sa na SP.
Tvoj plán je síce pekný, problém je len v tom, že keďže je zamestnaná, a v práci má nejaký VZ, napr. 500 € tak z DNP si môže platiť už len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania, čiže DNP môže platiť tiež z cca. 500€.
No a potom vlastne keď skončí zamestnania 1.11.2009, tak materské bude mať platené len z DNP. Alebo, ak nebude mať DNP tak zo zamestnania, v ochrannej lehote.
ano, ale: Teraz by sa platilo DNP z toho rozdielu, aby teraz spolocne NP vychadzalo na maximum a po skonceni zamestnania by sa DNP zvysilo na maximum.

Ty si pisala, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku prihlasenia sa do SP;
takze ak je to rozhodujuce obdobie odo dna prihlasenia sa na SP, co je od 1.11.2008 (co je vznik poistenia), tak sa materske bude podla zakona pocitat z predosleho kalendarneho roka a DNP nema zmysel platit.
v zakone sa pise iba o vzniku nemocenskeho poistenia, nerozlisuje sa medzi DNP alebo povinnym NP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sedimin Pozri príspevok
Dakujem za odpoved,


ano, ale: Teraz by sa platilo DNP z toho rozdielu, aby teraz spolocne NP vychadzalo na maximum a po skonceni zamestnania by sa DNP zvysilo na maximum.

Ide mi ale o to, ze ak je to rozhodujuce obdobie odo dna prihlasenia sa na SP, co je od 1.11.2008 (co je vznik poistenia), tak sa materske bude pocitat z predosleho kalendarneho roka a DNP nema zmysel platit.
Ty si pisala, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku DNP, v zakone sa ale pise iba o vzniku nemocenskeho poistenia, nerozlisuje sa medzi DNP alebo povinnym NP.
Asi som sa nevyjadrila dosť jasne. Berie sa každé poistenie zvlásť. To znamená, že ak ju na SP prihlásili ako zamestnanca 1.11.2008, to znamená, že v tento deň jej vzniklo nemocenské poistenie zamestnanca, a rozhodujúce obdobie je od tohoto dňa, čiže predchádzajúci rok.
Na DNP sa však prihlási až teraz, čiže rozhodujúce obdobie pre DNP bude odo dňa prihlásenia sa na DNP /keďže to nebolo v predchádzajúcom kalendárnom roku/.
Teda nárok sa posudzuje z každého poistenia zvlásť a rozhodujúce obdobie je pri každom iné.

Ak sa teraz prihlási na DNP s VZ 500 €, a z neho bude popri zamestnaní platiť do 31.10.2009, od 1.11.2009 si zvýši na maximum, a na materskú nastúpi ešte v roku 2009, s tým, že pracovný pomer jej skončí 31.10.2009, bude mať nárok na materské len z DNP. Zo zamestnania NIE. No a ak bude platiť DNP 7 mesiacov z VZ 500 € a asi 1 mesiac z VZ 1000 €, tak v podstate jej to bude vychádzať tak, že materská bude asi 55% z 500 €. Ten 1 mesiac platenia z maxima to vôbec neovplyvní.

Bolo by lepšie porozmýšľať asi nad iným riešením. Neplatiť DNP. Pokiaľ vie na 100%, že ten PP skončí 31.10.2009 a na materskú nastúpi niekedy v 11-12/2009, odporúčam pred nástupom na MD uzavrieť nový PP na pár dní. Nárok na materské potom vznikne z tohoto nového PP a ak bude plat za tých pár dní nastavený na maximum, aj materská môže byť maximálna.
0 0
miruliacik miruliacik

miruliacik je offline (nepripojený) miruliacik

Dobry den.
Chcela by som poradit. momentalne som na materskej dovolenke a pred par dnami som sa dozvedela, ze som znovu tehotna. Chcela by som vediet, ci je este mozne, aby som dostavala matersku najvyssiu a ako to urobit.
Dakujem.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

ano, tieto podmienky splnam - platim si dobrovolne, od 1.1.2009 s minimalnym zakladom.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

miruliacik Pozri príspevok
Dobry den.
Chcela by som poradit. momentalne som na materskej dovolenke a pred par dnami som sa dozvedela, ze som znovu tehotna. Chcela by som vediet, ci je este mozne, aby som dostavala matersku najvyssiu a ako to urobit.
Dakujem.
No dôležité sú údaje z posledných dvoch rokov. Máš trvalé zamestnanie z ktorého si momentálne na MD? Ak áno, aká je tvoja výška materskej?
Ak nie si zamestnaná, tak čo si robila posledné 2 roky, aké si mala nemocenské poistenia? Pre nárok na materské musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Výška sa už potom dá ovplyvňovať.
Ak si však napr. na MD alebo RD ako nezamestnaná, a neplatíš si DNP, tak sa môže stať aj to, že na materské vôbec nárok mať nebudeš. Dúfam, že to nebude tvoj prípad.
Doplň info, potom poradíme.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

dobry den, v juli 2009 mi zacina materska dovolenka - som szco aj jedina konatelka v sro, nie som zamestnana. Musim prerusit zivnost a pozastavit podnikanie v sro, ak nechcem prist o matersky prispevok? Mam niekolko stalych klientov, o ktorych by som nerada prisla, ked pre nich nebudem moct pol roka pracovat. A taktiez som sudna prekladatelka, co sa podla zakona 382/2004 o znalcoch nepovazuje za podnikanie, hoci danove priznanie podavam na rovnakom tlacive ako prijmy zo szco - aj tuto cinnost musim pozastavit, aby som neprisla o matersku? Nie je nejaka moznost, ako neprist o klientov, vykonavat pre nich aspon minimum, co sa da zvladnut popri malom dietatku a neprist o peniazky z materskej? Dik za namety.

brčko Pozri príspevok
a trvá ti nemocenské poistenia a splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom?
ano, brcko - mam dobrovolne nemoc poistenie, ktore splna tuto podmienku, takze narok na matersky prispevok mam
0 0
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

jankasm Pozri príspevok
Ak sa teraz prihlási na DNP s VZ 500 €, a z neho bude popri zamestnaní platiť do 31.10.2009, od 1.11.2009 si zvýši na maximum, a na materskú nastúpi ešte v roku 2009, s tým, že pracovný pomer jej skončí 31.10.2009, bude mať nárok na materské len z DNP. Zo zamestnania NIE. No a ak bude platiť DNP 7 mesiacov z VZ 500 € a asi 1 mesiac z VZ 1000 €, tak v podstate jej to bude vychádzať tak, že materská bude asi 55% z 500 €. Ten 1 mesiac platenia z maxima to vôbec neovplyvní.
Dakujem, to som nevedel, ze sa to berie ako 2 extra poistenia, uz snad posledna otazka: Zo zamestnania nebude mat narok na matersku, lebo uplynie od zaniku povinneho NP 42 dni, ze? Co sa zmeni, ak by sme ale pockali a na matersku nastupili az zaciatkom 2010, tak sa uz bude pocitat zaklad z DNP, ktore by si zacala platit po skonceni zamestnania? Ale vtedy by sa podla zakona § 57-1c pouzil pravdepodobny denny zaklad, cize z minimalnej mzdy.

Ako uvazujem, jedina moznost ako dostat nejaku matersku po skonceni ochrannej lehoty (tomu sa neda vyhnut) je zacat platit teraz DNP z 500 €, a materska bude 55% z toho. Tak je?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať