Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hlucia Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať otehotnela som v roku 2005 predtým som bola vyše roka zamestnaná, dieťa sa mi narodilo v roku 2006 a mala som nárok na materskú, neskôr som poberala rodičovský príspevok až doteraz, 2.1.2009 mi končí rodičovský príspevok a dieťa nastupuje do škôlky, ja sa chystám opať do práce, ale v tom čase už budem vo 4mesiaci tehotenstva. Budem mať nárok na materskú ak odrobím od toho 2.1. iba 5mesiacov?Ak áno z akej sumy sa mi bude počítať materská a má význam sa DNP z maxima. ďakujem pekne
predpokladám, že ti "stále trvá ten istý" prac.pomer. To je podstatné. Ak nie nižšie uvedené neplatí.

Ak ti teda trvá ten istý PP, bola si "pre účely nároku na materské" (nie pre iné účely) súvisle nem.poistená, takže vpohode splniš podmienku aspon 270dní nem.poistenia ...

Pri nástupe na MD v r.2009 bude tvojím rozhodujúcim obdobím pre nárok na materské rok 2008. Kedže si v nom čerpala rodič.dovolenku a predpokladám nemáš v nom vym.základ pre nem.poistenie ani jeden jediný den (ak si v roku 2008 napr. aspon jeden den čerpala riadnu dovolenku alebo aspon jeden den odpracovala, tak je to inak!), tak sa tvoje materské bude rátať z pravdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Nso-ci Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne.

Tak ak tomu spravne rozumiem, ak budem na PN do nastupu na MD mam narok na 9+21 dni dovolenky, ak sa vratim do prace tak na 9+23 dni dovolenky. Nemozem si ju cerpat pred nastupom na MD, lebo ani v jednom pripade nebudem mat odpracovanych 21 dni v roku 2009 (ale zalezi to od dobrej vole zamestnavatela). tých 9dní z r.2008 máš nárok si vyčerpať aj pred nástupom na MD, na tých 21resp.23dní ti nárok ešte nevznikol, takže záleží od zamestnávatela.


Mozem si tuto dovolenku vycerpat napriklad po ukonceni MD a pred nastupenim RD?
súhlasím s Jankou, podla terajšieho zákona o rodič.príspevku v tom nie je problém poberať zároven RP a čerpať dovolenku v zamestnaní. No ako to bude podla zákona o rod.príspevku od 1.1.09 ešte neviem, takže radšej by som to ešte potom overila, ako je to možné. (možno to tvrdím zbytočne, lebo aj počas čerpania riadnej dovolenky trvá riadna starostlivosť o dieťa, no nepozerala som, ako je to v návrhu zákona)

A pre úplnosť: ak by si to realizovala treba počas čerpania dovolenky v zamestnaní dať odhlášku (do 8dní) do soc.poistovne podla bydliska (kde si si dávala prihlášku) ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, za ktorú platí dôch.poistenie štát. Lebo zároven byť dôch.poistená ako zamestnanec a ako poistenec štátu byť nemôžeš. Po ukončení treba dať predpokladám zase prihlášku najneskôr v den, ked sa chceš prihlásiť, ak chceš mať súvislé dôch.poistenie. Pripadne si to zisti po predu v SP.
Naposledy upravil brčko : 13.11.08 at 15:09
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
V roku 2008 som čerpala iba rodičovskú dovolenku, nič viac, tak je mojim rozhodujúcim obdobím rok 2008? a materská sa bude rátať z VZ v mesiaci nástupu na MD? správne som to pochopila.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hlucia Pozri príspevok
V roku 2008 som čerpala iba rodičovskú dovolenku, nič viac, tak je mojim rozhodujúcim obdobím rok 2008? a materská sa bude rátať z VZ v mesiaci nástupu na MD? správne som to pochopila.
ak ide stále o ten istý prac.pomer, tak z PRAVDEPODOBNEHO vz v mesiaci nástupu na MD vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
ďakujem za trpezlivosť a odbornú pomoc.
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Dobrý deň, prosím o radu pre priateľku. Od 1. 5. 2008 je zamestnaná s platom 15000, predtým bola 2 roky v zahraničí, ale od 1.1.2008 do 30.6.2008 si platila DNP z minima. Ak plánuje v r.2009 otehotnieť, čo musí urobiť a kedy, aby mala max.materskú? Ide o DNP,keďže ukončiť a vzápätí uzatvoriť nový PP s max. nebude možné.
Ďakujem pekne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nadka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu pre priateľku. Od 1. 5. 2008 je zamestnaná s platom 15000, predtým bola 2 roky v zahraničí, ale od 1.1.2008 do 30.6.2008 si platila DNP z minima. Ak plánuje v r.2009 otehotnieť, čo musí urobiť a kedy, aby mala max.materskú? Ide o DNP,keďže ukončiť a vzápätí uzatvoriť nový PP s max. nebude možné.
Ďakujem pekne.
Za predpokladu, že terajšie zamestnanie bude pokračovať a ešte nie je tehotná a na MD pôjde v roku 2009 (najskôr na konci júna - do 31.12.) by som jej poradila, aby sa v decembri prihlásila na DNP - VZ 15200.- a od 1.1. by si znížila (v decembri treba) VZ na minimálny. A neprerušila DNP do nástupu na MD.
Alebo druhá možnosť - keď otehotnie, prihlásiť sa na DNP s VZ 15200.- ... ale poistenie musí trvať min 26 týždňov do nástupu na MD a znížiť VZ sa budúci rok bude dať najskôr po 6 mesiacoch.

čo v roku 2010 - je teraz predčasné...
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Srdečne ďakujem, prajem príjemný deň.
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
Dobrý deň,
DNP si platím od 8/2007 z minima, som zamestnaná a dokopy mám maximálny VZ. Od januára 2009 by som chcela zostať na PN-ke až do materskej t.j. do 5/2009. Ovplyvní moja PN-ka nejako potom výšku materskej, ktorá by mala byť za normálnych okolností z maxima? Mám počas PN-ky platiť DNP?
Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Nataša Pozri príspevok
Dobrý deň,
DNP si platím od 8/2007 z minima, som zamestnaná a dokopy mám maximálny VZ. Od januára 2009 by som chcela zostať na PN-ke až do materskej t.j. do 5/2009. Ovplyvní moja PN-ka nejako potom výšku materskej, ktorá by mala byť za normálnych okolností z maxima? Mám počas PN-ky platiť DNP?
Ďakujem.
Podmienky na získanie nemocenskej a zároveň aj materskej spĺňaš aj zo zamestnania aj z DNP. Ako píšeš, v súčte máš maximum. Takže keď nastúpiš na PN pýtaj si 2x vystaviť od lekára žiadosť o nemocenské, jednu odovzdaj zamestnávateľovi a druhú si sama odovzdaj na SP ako DNP osoba. Keďže budeš nemocenské a následne aj materské poberať z oboch poistení, tak ani jedno nebudeš musieť počas PN ani MD platiť.
PN výšku materskej neovplyvní, rozhodujúcim obdobím pre výpočet výšku PN a aj materskej bude rok 2008, čiže výška nemocenskej aj materskej bude úplne rovnaká.
0 0
jasha jasha

jasha je offline (nepripojený) jasha

brčko Pozri príspevok
Predpokladám, že podmienku aspon 270dní nem.poistenia ... máš splnenú.
Pri PTP 10.2.09 vychádza 6týždnov pred, t.j. obvyklý nástup na MD 30.12.08. Takže ak máš dlhodobý prac.pomer t.j. trvá celý rok 2007 a bude trvať až ku dnu nástupu na MD, tak RO bude rok 2007.
Ak by ti lekár napísal do žiadosti o materské predp.termín pôrodu 12.2.09, tak by bol tvoj nástup na MD 1.1.09 a rozhodujúce obdobie by bol rok 2008.

ak ti tvoj trvajúci PP vznikol v r.2008, tak je to inak!!!

Ak sa dieťa narodí pred nástupom na MD, t.j skôr ako 30.12.08 resp. 1.1.09, tak bude tvoj nástup na MD v den pôrodu a RO rok 2007 (ak ide o dlhodobý pp).

Ak sa narodí pred PTP ale po nástupe na MD, tak sa nič nemení.
_Dakujem za odpoved. Zamestnana som od 1.2.2005.
S lekarkou sa viem dohodnut aby zmenila predpokladany termin porodu, lebo oproti tomu vypoctovemu 10.2.2009 to podla sona a vysetreni vyzera aj tak na tyzden neskor. Avsak som dostala nariadene od lekarky lezat doma a tak pracujem z domu (vypisat som sa nenechala, nakolko mi to moje pracovne postavenie umoznuje a takto poberam plny plat).
Len ak by sa male narodilo nebodaj skor, tak by mi brali do uvahy rok 2007 ak to dobre chapem.
Podla clankov co som uz citala, by som mohla dat vypoved a nasledovny den znovu nastupit (odhlasky/prihlasky)a tym padom by sa mal brat do uvahy uz rok 2008 kde mam teraz prijem vz 62950 sk, co je urcite postacujuce. Len to potrebujem potvrdit ci to je urcite tak. Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jasha Pozri príspevok
_Dakujem za odpoved. Zamestnana som od 1.2.2005.
S lekarkou sa viem dohodnut aby zmenila predpokladany termin porodu, lebo oproti tomu vypoctovemu 10.2.2009 to podla sona a vysetreni vyzera aj tak na tyzden neskor. Avsak som dostala nariadene od lekarky lezat doma a tak pracujem z domu (vypisat som sa nenechala, nakolko mi to moje pracovne postavenie umoznuje a takto poberam plny plat).
Len ak by sa male narodilo nebodaj skor, tak by mi brali do uvahy rok 2007 ak to dobre chapem.
Podla clankov co som uz citala, by som mohla dat vypoved a nasledovny den znovu nastupit (odhlasky/prihlasky)a tym padom by sa mal brat do uvahy uz rok 2008 kde mam teraz prijem vz 62950 sk, co je urcite postacujuce. Len to potrebujem potvrdit ci to je urcite tak. Dakujem
áno, je to tak, ak ukončíš PP (dohodou nie výpovedou) a uzatvoríš nový (mzdárka zašle odhlášky a prihlášky na SP a ZP), tak sa zmení aj obdobie, z ktorého sa ráta materské. Vzhladom na tvoju HM 62950 by si mala dosiahnuť bez problémov maxim.VZ pre nem.poistenie na jeden kal.den.
0 0
VandaP VandaP

VandaP je offline (nepripojený) VandaP

Dobry den,
aj ja mam otazocku. Momentalne som na RD do 1/4/09, v roku 2009 planujem nastupit na dalsiu MD, nie hned navazne na RD. No vzhladom k tomu, ze som pred nastupom na prvu MD bola nezamestnana (zila som mino SR, hned po navrate som otehotnela), 270 dni som splnala a aby som mala naj matersku som bola samoplatca. No co teraz? Budem mat vlastne narok na nieco? Mam si zas dobrovolne platit odvody? Moc krat dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

VandaP Pozri príspevok
Dobry den,
aj ja mam otazocku. Momentalne som na RD do 1/4/09, v roku 2009 planujem nastupit na dalsiu MD, nie hned navazne na RD. No vzhladom k tomu, ze som pred nastupom na prvu MD bola nezamestnana (zila som mino SR, hned po navrate som otehotnela), 270 dni som splnala a aby som mala naj matersku som bola samoplatca. No co teraz? Budem mat vlastne narok na nieco? Mam si zas dobrovolne platit odvody? Moc krat dakujem.
áno, ak nemáš žiadne trvajúce nem.poistenie, tak si treba uzatvoriť dobrovolné nem.poistenie, aby si mala nárok na materské aj pri druhom dieťati. Predpokladám, že od ukončenia predchádzajúceho DNP už uplynulo viac ako 15mesiacov.
V takom prípade sa treba prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, inak nestíhaš tých potrebných 270dní ...
Potom by si mala nárok iba na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
Ak plánuješ nástup na MD v r.2009, najlepšie sa prihlásiť ešte tento rok z maxima ... postup je tu viackrát spomínaný napr. tu:
http://www.porada.sk/839773-post2.html
0 0
VandaP VandaP

VandaP je offline (nepripojený) VandaP

moc krat dakujem !!!!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

VandaP Pozri príspevok
moc krat dakujem !!!!

aha, pozerala som, že v tom linku je predsalen trochu iný prípad. U teba (ak nastúpiš na MD v r.200*) už asi nemá význam sa prihlasovať najprv z nimima a potom odhlasovať. Hned sa prihlás z maxima a daj zmenu od 1.1.09 ešte v decembri a potom už DnP neprerušuj.
0 0
VandaP VandaP

VandaP je offline (nepripojený) VandaP

Tak nejak som to pochopila, len uvidim ci uz nie je neskoro
Kazdopadne, idem sa prihlasit.
Myslis, ze sa to da aj keby som platila aj ked uz budem oficialne na MD, a potom po uplynuti 270 dni si uplatnim narok na davky?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

VandaP Pozri príspevok
Tak nejak som to pochopila, len uvidim ci uz nie je neskoro
Kazdopadne, idem sa prihlasit.
Myslis, ze sa to da aj keby som platila aj ked uz budem oficialne na MD, a potom po uplynuti 270 dni si uplatnim narok na davky?
ak dávkami myslíš materské a ak ti uplynie 270dní do dna pred pôrodom, tak si môžeš uplatniť nárok v obvyklom termíne 6 najskôr 8týžndnov pred pôrodom (to si vlastne uplatníš už skôr, aj ked nebudeš vedieť, či to splníš) a platiť DNP až do dosiahnutia 270dní. Ak to stihneš (neporodíš pred uplynutím 270dní DNP), tak po predložení rodného listu dieťaťa, kde im preukážeš dátum "skutočného" pôrodu ti vyplatia materské spätne od nástupu na MD.
Aspon takýto postup písali mamičky v r.2007. skúsenosť však nemám.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jasha Pozri príspevok
Podla clankov co som uz citala, by som mohla dat vypoved a nasledovny den znovu nastupit (odhlasky/prihlasky)a tym padom by sa mal brat do uvahy uz rok 2008 kde mam teraz prijem vz 62950 sk, co je urcite postacujuce. Len to potrebujem potvrdit ci to je urcite tak. Dakujem
Keďže máš teraz taký super plat , aký si mala minulý rok? Ak aspoň polovičný, tak aj to postačuje na maximálnu materskú, vôbec nemusíš ukončovať a začínať nový PP.
0 0
jasha jasha

jasha je offline (nepripojený) jasha

jankasm Pozri príspevok
Keďže máš teraz taký super plat , aký si mala minulý rok? Ak aspoň polovičný, tak aj to postačuje na maximálnu materskú, vôbec nemusíš ukončovať a začínať nový PP.

v 2007 som mala plat 25 tis brutto co nepostacuje asi na maximalne materske. Takze som instruovala uctovnicku aby ma v piatok odhlasila a v pondelok prihlasila. A cez vikend si zaplatim sama odvody do poistovni. to nie je az taky problem - aspon dufam. Ak sa zakon nezmeni tak pocas rodicovskej planujem aj pracovat za svoj terajsi plat ale uvidime ci sa zakon nezmeni.
Este som dala zistovat take detaily, ze v ktorej pobocke treba o co ziadat,.... ci to musi byt v mieste trvaleho bydliska, alebo mozem poziadat aj v mieste prechodneho, pretoze sa mi moc cestovat nechce. Ale to uz nepatri do tejto temy. Tak este raz dakujem za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať