Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
miruliacik miruliacik

miruliacik je offline (nepripojený) miruliacik

Som od jula 2006 bola najskor na nemocenskej-rizikove tehotenstvo a od decombra 2006 na MD. Odvtedy som s dcerkou doma. Predtym som bola zamestnana ale pocas nemocenskej v auguste 2006 mi skoncil prac. pomer na dobu urcitu.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

sedimin Pozri príspevok
Dakujem, to som nevedel, ze sa to berie ako 2 extra poistenia, uz snad posledna otazka: Zo zamestnania nebude mat narok na matersku, lebo uplynie od zaniku povinneho NP 42 dni, ze? Co sa zmeni, ak by sme ale pockali a na matersku nastupili az zaciatkom 2010, tak sa uz bude pocitat zaklad z DNP, ktore by si zacala platit po skonceni zamestnania? Ale vtedy by sa podla zakona § 57-1c pouzil pravdepodobny denny zaklad, cize z minimalnej mzdy.

Ako uvazujem, jedina moznost ako dostat nejaku matersku po skonceni ochrannej lehoty (tomu sa neda vyhnut) je zacat platit teraz DNP z 500 €, a materska bude 55% z toho. Tak je?
Ako som sa dočítala v tejto téme, v prípade tehotenstva je ochranná doba až 6 mesiacov...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Gabi, a nepostupovalo by sa v tomto prípade pri výpočte materskej z pravdepodobného VZ? Však v zákone sa píše, že ak v rozhodujúcom období nemá poistenkyňa žiadny VZ, použije sa pravdepodobný VZ. To by podľa mňa platilo aj na tento prípad.

Ešte Ťa poprosím, kukni na môj príspevok č. 771. Aj to by bolo riešenie, nie?
Ahoj Janka
Tiež ma to najprv napadlo, či by nerátali materské z pravd.VZ. No myslím, že to by bolo len v prípade, ak by 28.2. bola doba, kedy nemusí platiť poistné napr. z dôvodu RD, MD, PN, ....

Vlastne ani neviem, či by bolo v poriadku, ak byza 28.2.09 neodviedli žiadne odvody. Ved podla zákona je povinnosť aspon z min.mzdy. No v tomto sa nevyznám, aj som niečo už o tom čítala, no nepamätám si, či tam bolo aj riešenie. No a či teda v takom prípade by išlo o obdobie bez VZ pre NP alebo obdobie z VZ rovným nule?? Podla mna to druhé, lebo NP nemala prerušené a ani nešlo o obdobie bez povinnosti odvádzať poistné, lebo o víkende sa nikde v zákone o soc.poistení nehovorí, že nie je povinnosť odvádzať poistné.

Preto lepšie, ak ide o prácu, ktorú vykonávajú aj cez víkend, ked jej dajú aj mzdu za toho 28.2.09. Netreba podla mna riskovať. Lebo už som čítala aj taký príspevok, že SP priznala materské z VZ = 0Sk, aj ked to bolo z DNP.

Aha, tak som teraz čítala ten tvoj príspevok 771, takže súhlasím s tou prácou v sobotu. Tak to aj asi lenka opravila, lebo robia aj v sobotu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

calawen Pozri príspevok
Ako som sa dočítala v tejto téme, v prípade tehotenstva je ochranná doba až 6 mesiacov...
presne je to takto: v prípade, že nem.poistenie "zanikne v období tehotenstva", tak OL na uplatnovanie nem.dávok (materského, nemocenského, ošetrovného) je 6mesiacov.

Podla príspevkov, čo som čítala na podade vraj v prípade, ak trvá iné nem.poistenie, tak soc.poistovna plynutie OL neuznáva. No už som sa stretla aj s prípadom, kedy ho uznali (možno je napr. pri materskom dôležité aj to, či je splnená podmienka aspon 270dní NP ... z každého NP? t.j. z trvajúceho a aj ukončeného NP ????). Aj ked to bol prípad nemocenského, nie materského. No nikto to nezaručí.
Naposledy upravil brčko : 25.03.09 at 18:44
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

sedimin Pozri príspevok
........
Ako uvazujem, jedina moznost ako dostat nejaku matersku po skonceni ochrannej lehoty (tomu sa neda vyhnut) je zacat platit teraz DNP z 500 €, a materska bude 55% z toho. Tak je?
Ochranná doba (6 mesiacov) zo zamestnania bude len vtedy, ak by bola tehotná pri skončení PP, ale nesmie mať iné poistenie (DNP). Čiže potom by mohla mať materskú zo zamestnania . Ale asi chcete vyššiu.
Potom je riešenie (ako už písala Janka) .. nové zamestnanie (na krátku dobu)..
S tým DNP plateným súčasne aj s poistením zamestnanca (a s tým VZ čo uvádzaš) .. a ak by potom PP skončil .... tak to by veru lepšie ako zo zamestnania nebolo.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Neodpoviete mi na otazku 739, 740? Dakujem.
0 0
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

Katy a R Pozri príspevok
Ochranná doba (6 mesiacov) zo zamestnania bude len vtedy, ak by bola tehotná pri skončení PP, ale nesmie mať iné poistenie (DNP). Čiže potom by mohla mať materskú zo zamestnania . Ale asi chcete vyššiu.
Potom je riešenie (ako už písala Janka) .. nové zamestnanie (na krátku dobu)..
S tým DNP plateným súčasne aj s poistením zamestnanca (a s tým VZ čo uvádzaš) .. a ak by potom PP skončil .... tak to by veru lepšie ako zo zamestnania nebolo.
Kde sa pise, ze ochranna lehota nie je 6 mesiacov, ak sa plati DNP?
Zakon v §32 pise, ze Ochranna lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.
Potom pise, ze Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

ale poistenie nevznikne v ochrannej lehote, DNP vznikne pred ochrannou lehotou.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkas Pozri príspevok
Da sa este zvysit materska, ak si nastup na matersku mam 17.5.2009. DNP si stale platim, mam uz aj tych 26 tt. Ale bohuzial podla prepoctov mi nevychadza materska maximu. Ale necelych 15.000,- Sk, aj napriek plateniu vzdy do maxima. Ale bola som niekolko dni OCR v roku 2008 a bol aj vyssie VZ koli odmenam v zamestnani. Od 28.8.2008 som platila VZ- rozdiel medzi max. a VZ v zamestnani, od 1.1.2009 mam VZ na NP z minima. Tusim len zmenit mzdu v zamastnani. Viete mi to presne napisat. Alebo da sa este nieco, napr. zamestnat este u jedneho zamestnavatela?
Zamestnať ešte u jedného zamestnávateľa Ti nepomôže. Nebudeš mať uňho splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Ale napr. môžeš ukončiť DNP no a zamestnať sa u niekoho s platom rozdiel maximum mínus VZ zo zamestnania č. 1. K dňom trvania nového PP sa Ti potom pripočítajú dni z ukončeného DNP a podmienku 270 dní budeš mať splnenú. Alebo ukončiť starý PP, uzatvoriť nový so mzdou vo výške maximum mínus VZ z DNP, no a potom budeš mať nárok na materské zo zamestnania + DNP a mala by vyjsť maximálna.

No a čo sa týka zamestnávateľa, tak ten Ti môže pred nástupom na MD zvýšiť mzdu dodatkom k zmluve, no a hneď môžete napr. podpísať aj ďalší dodatok, napr. s dátumom o mesiac, kde tú mzdu znovu znižujete. Alebo Ti ani nemusí zvýšiť mzdu, môže Ti nechať pôvodnú, a dať Ti odmenu. Aj tým si navýšiš VZ pre NP. A netreba robiť žiadne dodatky ani sa zamestnávateľ ničím nezaväzuje. Samozrejme, že keď bude vyššia mzda, tak ho to bude stáť aj trošku viac peňazí na odvodoch. Ak však chceš zvýšiť VZ pre výpočet materskej, musíš PP s terajším zamestnávateľom najrpv. ukončiť, na druhý deň uzatvoriť nový, normálne so všetkými odhláškami a prihláškami do poisťovní, no a od vzniku nového PP musíš dostať taký plat, aby Ti tá materská vyšla maximálna.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Prosim vas o radu. Aky je maximalny denny vymeriavaci zaklad pre nemocensku davku v eurach? Dakujem!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sedimin Pozri príspevok
Kde sa pise, ze ochranna lehota nie je 6 mesiacov, ak sa plati DNP?
Zakon v §32 pise, ze Ochranna lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.
Potom pise, ze Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

ale poistenie nevznikne v ochrannej lehote, DNP vznikne pred ochrannou lehotou.

Tu ide o toto:
(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

Problém je v tom, že v bode 1 sa píše o tom, že ochranná lehota je po zániku nemocenského poistenia. No a jej vlastne nemocenské poistenie zamestnanca zanikne, ale nemocenské poistenie DNP jej trvá. Čiže je to trošku problematické či by SP uznala nárok na materské aj zo zamestnania v ochrannej lehote a aj z aktuálne trvajúceho poistenia DNP. Keby jej napr. zaniklo aj DNP aj NP zamestnanca, tiež je otázne, z ktorého poistenia by jej vyplácali v ochrannej lehote dávku. Mali by z obidvoch, ale či by to tak skutočne bolo.

Avšak, ako písala brčko, ak niekomu uznali PN v ochrannej lehote a aj z DNP, tak predpokladám, že aj u Vás by to tak mohlo byť. Ale zaručiť Vám to nevieme.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

simonova815 Pozri príspevok
Prosim vas o radu. Aky je maximalny denny vymeriavaci zaklad pre nemocensku davku v eurach? Dakujem!
No ten je v každom mesiaci iný. Vezmeš si maximálny mesačný VZ pre NP 1003,09 € no a vydelíš počtom kalendárnych dní v konkrétnom mesiaci. Tak došiahneš maximýlny denný VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Tu ide o toto:
(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

Problém je v tom, že v bode 1 sa píše o tom, že ochranná lehota je po zániku nemocenského poistenia. No a jej vlastne nemocenské poistenie zamestnanca zanikne, ale nemocenské poistenie DNP jej trvá. Čiže je to trošku problematické či by SP uznala nárok na materské aj zo zamestnania v ochrannej lehote a aj z aktuálne trvajúceho poistenia DNP. Keby jej napr. zaniklo aj DNP aj NP zamestnanca, tiež je otázne, z ktorého poistenia by jej vyplácali v ochrannej lehote dávku. Mali by z obidvoch, ale či by to tak skutočne bolo.

Avšak, ako písala brčko, ak niekomu uznali PN v ochrannej lehote a aj z DNP, tak predpokladám, že aj u Vás by to tak mohlo byť. Ale zaručiť Vám to nevieme.
Dnes som zase čítala jeden čerstvý príspevok od mamičky, ktorá si volala na SP a pýtala sa, ako by to bolo, ak by mala splnených 270dní zo zamestnania a aj z DNP, no zamestnanie by už netrvalo. Tak jej povedali, že nárok na materské by mala z oboch nem.poistení. T.j. uznali by aj tú ochrannú lehotu. Ešte keby to dali aj na papier. Asi ide aj o to, na ako skúsenú zamestnankynu narazíte a či sa viete aj ohradiť.
0 0
sedimin sedimin

sedimin je offline (nepripojený) sedimin

brčko Pozri príspevok
Dnes som zase čítala jeden čerstvý príspevok od mamičky, ktorá si volala na SP a pýtala sa, ako by to bolo, ak by mala splnených 270dní zo zamestnania a aj z DNP, no zamestnanie by už netrvalo. Tak jej povedali, že nárok na materské by mala z oboch nem.poistení. T.j. uznali by aj tú ochrannú lehotu. Ešte keby to dali aj na papier. Asi ide aj o to, na ako skúsenú zamestnankynu narazíte a či sa viete aj ohradiť.
Takze sme aj pisali do SP a ak si uz zena plati DNP pred zaciatkom tehotenstva a pocas neho strati zamestnanie, tak ochranna lehota je 6 mesiacov a narok na materske by vznikol z oboch poisteni. Takze su to dobre spravy Dakujem vsetkym tu za pomoc.

Inak som velmi rad, ze SP ma prehladnu a pouzitelnu webstranku a ludi ktori ochotne a rychlo odpovedaju na otazky, zatial som takuto pozitivnu skusenost so statnou instituciou nemal
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Dobry den, viem ze tu padlo uz vela otazok ohladne materskej a dobrovolneho NP, ale chcem sa opytat na konkretny pripad: planujem sa od 01.04.2009 prihlasit na DNP. Zamestnana som od 01.02.2006. Planujem niekedy v maji otehotniet a platit si DNP zo VZ 14.000 Sk. Bude sa mi teda ratat materska z povinneho aj dobrovolneho NP, ak budem DNP platit aspon 270dni, ano? Cize ak mi vznikne narok na matersku z povinneho NP, tak to bude z VZ za rok 2008. Ak mi vznikne narok z DNP, tak to bude z roku 2009 aj z 2010? ( Ak teda pocitam s moznostou ze v maji otehotniem a v januari budem rodit...) SP by mi teda ratala DNP od aprila do decembra, t.j. spolu 275 dni? Ako je to ale vtedy, ak sa mi prelina doba platenie DNP z roku 2009 do roku 2010? Napr. otehotniem az v juli 2009 a rodit budem v marci 2010...Nerozumiem totiz tomu, kedy sa ma prerusit platenie DNP....Je pre mna teda vyhodne, platit si DNP uz od aprila? Vdaka, Tana
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ta_tiana Pozri príspevok
Dobry den, viem ze tu padlo uz vela otazok ohladne materskej a dobrovolneho NP, ale chcem sa opytat na konkretny pripad: planujem sa od 01.04.2009 prihlasit na DNP. Zamestnana som od 01.02.2006. Planujem niekedy v maji otehotniet a platit si DNP zo VZ 14.000 Sk. Bude sa mi teda ratat materska z povinneho aj dobrovolneho NP, ak budem DNP platit aspon 270dni, ano? Cize ak mi vznikne narok na matersku z povinneho NP, tak to bude z VZ za rok 2008. Ak mi vznikne narok z DNP, tak to bude z roku 2009 aj z 2010? ( Ak teda pocitam s moznostou ze v maji otehotniem a v januari budem rodit...) SP by mi teda ratala DNP od aprila do decembra, t.j. spolu 275 dni? Ako je to ale vtedy, ak sa mi prelina doba platenie DNP z roku 2009 do roku 2010? Napr. otehotniem az v juli 2009 a rodit budem v marci 2010...Nerozumiem totiz tomu, kedy sa ma prerusit platenie DNP....Je pre mna teda vyhodne, platit si DNP uz od aprila? Vdaka, Tana
No jasné, ak plánuješ otehotnieť, tak si začni platiť DNP čo najskôr. Napr. od toho 1.4. ako píšeš. Po 270 dňoch platenia budeš mať nárok na materské z DNP. Prihlás sa s VZ 14000,-. Z neho budeš platiť až do nástupu na MD. Ak by sa Ti dlho napr. nedarilo otehotnieť a na MD budeš nastupovať až niekedy koncom roka 2010, tak potom by si si od 1.1.2010 mohla dať zmenu VZ na minimum a platiť už len z minima. Keď nastúpiš na MD v roku 2010, tak z DNP sa Ti bude materská počítať len z roku 2009. VZ v roku 2010 sa už nebude brať do úvahy.
Rovnako aj zo zamestnania. Ak nastúpiš na MD v roku 2009 tak materská sa bude počítať z VZ v roku 2008, no a ak nastúpiš na MD až v roku 2010, tak z VZ v roku 2009.

No ale toto sú momentálne platné informácie. Dobtedy pretečie ešte veľa vody a zákon sa môže zmeniť. Takže určite sa prihlás na to DNP a podrobnosti môžeme riešiť keď to bude aktuálne, teda keď už budeš tehotná.
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Dakujem za rychlu a jasnu odpoved. Este mam jednu otazku...co v pripade, ak by som ostala "rizikova", resp. PN pocas tehotenstva? Zrejme mi bude PN pocitana len z povinneho NP, kedze by nebola splnena podmienka 270 dni na priznanie DNP. Mohla by som vsak aj nadalej pocas PN platit DNP a tym padom mi vznikne narok na matersku aj z tohto poistenia, tak je to?
0 0
maajka maajka

maajka je offline (nepripojený) maajka

DObrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Na prvu MD som nastupila v 11/ 2008 a na RD som od maja 2008, teraz som opat tehotna a na dalsiu MD by som mala nastupit v auguste/september 2009, ako mam postupovat, budem nadalej poberat RD prispevok, alebo matersky prispevok?Budem mat taky isty MP ako predtym? Ako treba potom postupovať? Pred prvou Md som bola zamestnana, a aj som. Dakujem za odpoved.
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Dobrý deň, chcela by som si ujasniť jednu vec ohľadom DNP. Od januára si môžem meniť (zvýšiť, znížiť) VZ raz za 6 mes. Ako by to bolo so zrušením a následným prihlásením? Aj tam je podmienka 6 mesiacov, alebo sa môžem prihlásiť hneď budúci deň,dva? Dúfam, že mi budete vedieť poradiť, vopred ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valca11 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť jednu vec ohľadom DNP. Od januára si môžem meniť (zvýšiť, znížiť) VZ raz za 6 mes. Ako by to bolo so zrušením a následným prihlásením? Aj tam je podmienka 6 mesiacov, alebo sa môžem prihlásiť hneď budúci deň,dva? Dúfam, že mi budete vedieť poradiť, vopred ďakujem
na SP vraj nerobia problém s tým, ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš napr. hned na druhý den a stanovíš si iný VZ, aj ked od prvého prihlásenia/stanovenia VZ ešte neuplynulo 6mesiacov.

No to ešte nezanamená na 100%, že vyplácanie nem.dávok z nového VZ bude bez problémov. LEbo pri SP človek nikdy nevie, kedy zmenia postupy, resp. aké budú. Hodina pravdy príde až vtedy, ked si tieto mamičky/osoby po 26týždnoch budú žiadať o nem.dávku. Aj ked neviem si predstaviť, ako by postupovali, ak by to nechceli uznať.

Skús sa popýtať aj priamo na SP, prípadne napísať mail na SP.
0 0
miruliacik miruliacik

miruliacik je offline (nepripojený) miruliacik

dobry den.
chcem sa spytat ako sa da dostat max. materska aj ked som uz od jula 2006 na marodke. Vlastne nasledne od decembra 2006 na materskej az doteraz. Neplatim si nic, lebo som trocha neocakavane otehotnela. Planovala som az neskor.....
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať