Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Ak skončím prac.pomer v 3/2009. A od 4/2009 budem SZCO.
Rozhodujem sa, či si platiť DNP alebo nie.
Ak pôjdem na PN v r. 2009, z akého vymeriavacieho základu dostanem PN? Alebo PN nedostane SZCO vôbec, lebo si neplatí NP a "bývalé" zamestnanie" sa už neberie do úvahy? Ráta sa mi to, že som bola v minulom roku zamestnaná alebo vôbec nie?
To isté neviem čo s materskou - plánujeme dieťatko.
Ak sa DNP ešte tento rok, tak sa mi bude brať za základ tento rok.
Ale ak sa DNP príhlásim až keď otehotniem, napr. v r. 2010 - stačí mi vtedy začať platiť DNP z maxima (pričom musím splniť 270 dní), tak vtedy sa berie za základ rok 2010?
PROSIM PORADTE, CO ROBIT?........začínajúcej podnikateľke, ktorá nevie, či to s podnikaním vyjde.......
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Presla som uz vsetky prispevky ohladne tejto temy.....vzacne rady Rada by som si vsak ujasnila este jednu vec, nakolko zajtra bezim do SP prihlasit sa na DNP...Prihlasim sa teda od 01.04.09, a kedze chcem aby sa mi materska z DNP ratala z maxima, tak si dam VZ ako rozdiel medzi mojim prijmom a maximom? Cize, ak mam hruby plat 16.000, tak rozdiel bude cca 14.000 a z tohto rozdielu si platim 4,4% az do konca roka 2009? V novom roku 2010 si uz mozem dat z minima, ano? V novom roku sa mam odhlasit/prihlasit, alebo len zmenit vysku VZ? Viem, ze rozhodujuce obdobie bude 2009, ak pojdem na matersku 2010, ale spominalo sa tu, ze je rozdiel, ci sa urobi len odhlaska/prihlaska, alebo sa len poda zmena VZ....Dakujem za radu.
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

Dobry den, tiez som uz precitala kadeco, ale mate tu take zlozite pripady, ja potrebujem jednoduchu odpoved na jednoduchu otazku: Mam narok na 2. matersku, ak som od jula 2006 na materskej s 1. dietatom? Skoncila som prac. pomer v juni 2006, potom som si platila dobrovolne nemocenske, dostavala som peknu matersku pol roka a potom az doteraz len rodicovsky a zamestnana nie som.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, som v 5 týždni tehotenstva. Od 09/2006 som DNP, od 7/08 aj povinne poistená SZCO. V 11/2008 som mala zrušené DNP a v 12/08 opatovna prihlásenie s max. VZ - VZ zo SZČo a od 1.1.09 zmeneny na min. VZ. Na materskú by som mala nastúpiť v 12/09. Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám aj z DNP aj z PNP. Mám nárok na max. materskú, kedže som si v 12/08 zapl. max. odvody? Alebo sa do 8tt mam prihlasis s max. VZ a platiť 26 týzdnov? Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kvila Pozri príspevok
Dobry den, tiez som uz precitala kadeco, ale mate tu take zlozite pripady, ja potrebujem jednoduchu odpoved na jednoduchu otazku: Mam narok na 2. matersku, ak som od jula 2006 na materskej s 1. dietatom? Skoncila som prac. pomer v juni 2006, potom som si platila dobrovolne nemocenske, dostavala som peknu matersku pol roka a potom az doteraz len rodicovsky a zamestnana nie som.
No záleží na tom či si si platila DNP aj naďalej, ak áno, tak dokedy, či aj počas RD. Ak nie, tak kedy si sa odhlásila.
No a samozrejme predpokladaný nástup na MD.
Ak si už tehotná, a v posledných dvoch rokoch pred pôrodom si si neplatila DNP, tak nárok na materské nebude. Doplň info, čo som napísala a poradíme či sa dá ešte niečo robiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vaneta Pozri príspevok
Ak skončím prac.pomer v 3/2009. A od 4/2009 budem SZCO.
Rozhodujem sa, či si platiť DNP alebo nie.
Ak pôjdem na PN v r. 2009, z akého vymeriavacieho základu dostanem PN? Alebo PN nedostane SZCO vôbec, lebo si neplatí NP a "bývalé" zamestnanie" sa už neberie do úvahy? Ráta sa mi to, že som bola v minulom roku zamestnaná alebo vôbec nie?
Ak skončí PP 31.3.09 počas trvania nem.poistenia (t.j. nie napr. posledným dnom rodič.dovolenky), tak si po ukončení PP/NP 42dní v tzv. ochrannej lehote. T.j. ak začne PN najneskôr 12.5.09, tak budeš mať nárok na nemocenské z ukončeného nemoc.poistenia zamestnanca. To predpokladám v prípade, ak by si nebola dobrovolne nem.poistená osoba.

Ak by si mala DNP po ukončení PP, tak neviem, z ktorého poistenia by SP nárok uznala, či z prac.pomeru v ochr.lehote alebo z DNP rátané z minimálnej mzdy.

Ak by si sa potom napr. po ukončení ochr. lehoty 13.5.09 prihlásila na DNP, tak ak ti vznikne PN v období prvých 26týždnov od prihlásenia (26týždnov od 13.5.09 je do 10.11.09 vrátane), tak budeš mať nárok na nemocenské len z minimálnej mzdy. Predpokladám, že budeš splnať podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN vdaka dnom NP zo zamestnania, to je podmienka na vznik nároku na nemocenské z DNP!

Ak vznikne PN v období po 26týždnoch od posledného (u teba aj prvého) prihlásenia na DNP, t.j. ak by si sa prihlásila na DNP 13.5.09 tak od 11.11.09, tak sa nemocenké bude rátať už zo skutočného vym.základu v rozhodujúcom období pre DNP, t.j. v období od prihlásenia na DNP. Napr. ak by PN vznikla 11.11.09, tak by sa rátalo nemocenské z VZ-ov v období od 13.5.09 do 31.10.09. Ak by PN vznikla napr. 3.2.2010, tak z obdobia od 13.5.09 do 31.12.09, samozrejme za predpokladu, že si sa od prihlásenia na DNP už neodhlásila a DNP trvá.

Ak začneš živnosť, tak nie si povinne nemocensky poistená ako szčo a ak sa dobrovolne nepoistíš, tak nemáš nárok na nemocenské v prípade PN.

To isté neviem čo s materskou - plánujeme dieťatko. Dôležité je, v prípade ak si bola nemocensky poistená zo zamestnania v období od 1.7.08 - 31.3.09 (t.j. 9mesiacov) bez prerušenia nem.poistenia, aby si nemala medzeru v nemocenskom poistení väčšiu ako 14-15mesiacov od ukončenia NP. Vtedy ti stačí sa prihlásiť na DNP z maxima najneskôr do 8týž.tehotenstva a stihneš splniť aj podmienku aspon 270dní NP .... Treba len samozrejme potom nastúpiť na MD až po uplynutí 26týžnov od prihlásenia na DNP.

Ak by si však rátala s možnosťou rizikového tehotenstva, tak sa radšej prihlás skôr, aby si mohla prípadne čerpať aj vyššiu nemocenkú a bez stresov stihla nárok na vyššie materské.
Ak sa DNP ešte tento rok, tak sa mi bude brať za základ tento rok.
Ale ak sa DNP príhlásim až keď otehotniem, napr. v r. 2010 - stačí mi vtedy začať platiť DNP z maxima (pričom musím splniť 270 dní), tak vtedy sa berie za základ rok 2010?
PROSIM PORADTE, CO ROBIT?........začínajúcej podnikateľke, ktorá nevie, či to s podnikaním vyjde.......
odpovede vid vyššie
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, som v 5 týždni tehotenstva. Od 09/2006 som DNP, od 7/08 aj povinne poistená SZCO. V 11/2008 som mala zrušené DNP a v 12/08 opatovna prihlásenie s max. VZ - VZ zo SZČo a od 1.1.09 zmeneny na min. VZ. Na materskú by som mala nastúpiť v 12/09. Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám aj z DNP aj z PNP. Mám nárok na max. materskú, kedže som si v 12/08 zapl. max. odvody? Alebo sa do 8tt mam prihlasis s max. VZ a platiť 26 týzdnov? Ďakujem
Prosím o radu
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Začínam mať "hokej", hlavne z tých 26 týždňov od posledného prihlásenia.
Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám zo zamestnania. Bola som zamestnaná nepretržite u jedného zamestnávateľa od roku 1998, PP bol ukončený v 2008/04, hneď nasledoval ďalší pracovný pomer (nebolo prerušené poistenie), ktorý bol ukončený v 2009/03 a následne ďaľší pracovný pomer (bez prerušenia poistenia). Pri poslednej zmene zamestnávateľa som bola už v 3 mesiaci tehotenstva. Momentálne som PN - rizikové tehotenstvo.
Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať výška materského? Bude to pravdepodobný vymeriavací základ od posledného zamestnávateľa?
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

juj, jasne, zabudla som doplnit taky detail. Tehotna uz som, vlastne uz o mesiac rodim a DNP som si platila len tie 2 tyzdne v r. 2006 na preklenutie obdobia medzi zamestnanim a nastupom na MD, od nastupu na MD som si neplatila nic. Predpokladam, ze nedostanem nic, len som si chcela byt ista.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Ahojte, opýtam sa či má lepšie výhody budúca matka slobodná,rozvedená alebo vydatá? Ak áno tak aké? Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, som v 5 týždni tehotenstva. Od 09/2006 som DNP, od 7/08 aj povinne poistená SZCO. V 11/2008 som mala zrušené DNP a v 12/08 opatovna prihlásenie s max. VZ - VZ zo SZČo a od 1.1.09 zmeneny na min. VZ. Na materskú by som mala nastúpiť v 12/09. Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám aj z DNP aj z PNP. Mám nárok na max. materskú, kedže som si v 12/08 zapl. max. odvody? Alebo sa do 8tt mam prihlasis s max. VZ a platiť 26 týzdnov? Ďakujem
Netreba sa odhlasovať. Takto budeš mať nárok na materské predpokladám cca z DVZ 974,8Sk (v 12/08 30219:31) t.j. cca 536Sk na den.

Len treba, aby ti trvali poistenia, resp. možno by si prípadne mohla byť aj v ochr.lehote z povinného NP szčo, ak by ti náhodou od 1.7.09 nepokračovalo povinné poistenie szčo. No a treba samozrejme mať všetko finančne vysporiadané v soc.poistovni. To by nárok nemusel vzniknúť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kvila Pozri príspevok
juj, jasne, zabudla som doplnit taky detail. Tehotna uz som, vlastne uz o mesiac rodim a DNP som si platila len tie 2 tyzdne v r. 2006 na preklenutie obdobia medzi zamestnanim a nastupom na MD, od nastupu na MD som si neplatila nic. Predpokladam, ze nedostanem nic, len som si chcela byt ista.
nárok na materské nebude, nemáš splnených aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Budeš mať nárok len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

shaggy Pozri príspevok
Začínam mať "hokej", hlavne z tých 26 týždňov od posledného prihlásenia.
Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám zo zamestnania. Bola som zamestnaná nepretržite u jedného zamestnávateľa od roku 1998, PP bol ukončený v 2008/04, hneď nasledoval ďalší pracovný pomer (nebolo prerušené poistenie), ktorý bol ukončený v 2009/03 a následne ďaľší pracovný pomer (bez prerušenia poistenia). Pri poslednej zmene zamestnávateľa som bola už v 3 mesiaci tehotenstva. Momentálne som PN - rizikové tehotenstvo.
Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať výška materského? Bude to pravdepodobný vymeriavací základ od posledného zamestnávateľa?
uved kedy vznikol posledný PP a kedy vznikla PN. LEbo je dôležitý KAžDý DEN!!! A ak chceš aj sumu, tak uved tvoju hrubú mzdu za tento čas.
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

brčko Pozri príspevok
uved kedy vznikol posledný PP a kedy vznikla PN. LEbo je dôležitý KAžDý DEN!!! A ak chceš aj sumu, tak uved tvoju hrubú mzdu za tento čas.
Posledný PP vznikol 3.3.2009 a v tento deň vznikla aj PN.
Mesačná mzda dohodnutá v prac.zmluve je 1000 EUR.
Výšku materského si viem vypočítať, ak mi bude jasné, aký vymeriavací základ sa bude brať do úvahy, či pravdepodobná mzda alebo minimálna mzda, išlo mi o tých 26 týždňov po poslednom prihlásení. Z toho som začala mať "hokej".
Ďakujem.
Naposledy upravil shaggy : 01.04.09 at 17:57
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

shaggy Pozri príspevok
Posledný PP vznikol 3.3.2009 a v tento deň vznikla aj PN.
Mesačná mzda dohodnutá v prac.zmluve je 1000 EUR.
Výšku materského si viem vypočítať, ak mi bude jasné, aký vymeriavací základ sa bude brať do úvahy, či pravdepodobná mzda alebo minimálna mzda, išlo mi o tých 26 týždňov po poslednom prihlásení. Z toho som začala mať "hokej".
Ďakujem.
u teba to bude pravdepodobný VZ zo zamestnania. Tých 26týždnov platí len pri DOBROVOLNOM nemocenskom poistení a ty máš POVINNé nem.poistenie ZAMESTNANCA.
vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c)
0 0
Mersi 777 Mersi 777

Mersi 777 je offline (nepripojený) Mersi 777

Ahoj.
Uvádzate tu, že na DNP sa treba prihlásiť do konca 8tt aby sa stihlo 26 týďňov pred nástupom na materskú. Ale čo ak oficiálny termin bude vychádzať, ale žena porodí skôr ako tých 26 týždňov. Čo potom?
SP bude čakať na dobu uplynutia aby vyplatila, alebo to neuzná?

Ako to je zamestnať sa u zamestnavatela na pár dni s max. VZ pred nastupom na MD?
To akože sa napíše pracovná zmluva na dobu určitu napr.1.4 do 22.4? Keď nástup na MD bude 23.4. To sa smie?
Či musí pracovný pomer skončiť po nástupe MD 30.4.? Aby to SP uznala.
Dík.
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

brčko Pozri príspevok
u teba to bude pravdepodobný VZ zo zamestnania. Tých 26týždnov platí len pri DOBROVOLNOM nemocenskom poistení a ty máš POVINNé nem.poistenie ZAMESTNANCA.
vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c)
UFFFF, to som si vydýchla, uz som bola pomýlená zo všetkého čo som sa tu dočítala.
Ďakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Netreba sa odhlasovať. Takto budeš mať nárok na materské predpokladám cca z DVZ 974,8Sk (v 12/08 30219:31) t.j. cca 536Sk na den.

Len treba, aby ti trvali poistenia, resp. možno by si prípadne mohla byť aj v ochr.lehote z povinného NP szčo, ak by ti náhodou od 1.7.09 nepokračovalo povinné poistenie szčo. No a treba samozrejme mať všetko finančne vysporiadané v soc.poistovni. To by nárok nemusel vzniknúť.
Dakujem velmi pekne
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Prosím Vás materská sa zdaňuje pri ročnom zúčtovaní, alebo nie? Ja som toho názoru, že je oslobodená od dane, ale včera som dostala takú informáciu, že aj materská sa zahrňuje do RZ. Je to pravda?
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

K príspevku 800. Takže som písala na SP, ale zatiaľ mi ešte nikto neodpísal. Trošku som hľadala v ich poradni a našla som toto:
Príklad

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba je nemocensky poistená od 1. júla 2008. Nárok na materské si uplatní od 1. mája 2009. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od 1. júla 2008 do 31. decembra 2008.

Výpočet materského

* rozhodujúce obdobie 1. júl 2008až 31. december 2008
* súčet vymeriavacích základov v rozhodujúcom období 30 219 x 6 = 188 314
* suma denného vymeriavacieho základu 188 314 : 184 = 1 023,4457
* suma materského za mesiac máj 2009 (1 023,4457 x 55 %) x 31 = 17 450 Sk

V prípade, ak sa odhlásite a znova prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie, vznikne nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu. V prípade, ak si od januára 2009 iba zmeníte vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie a nárok na materské vám vznikne 1. mája 2009, táto skutočnosť nebude mať vplyv na nárok na materské a jeho výšku.
Vaša Sociálna poisťovňa

Z toho mi vyplýva, že ak by som sa odhlásila a prihlásila s novým VZ, tak z toho nového základu sa mi bude rátať nemocenské. Ak by som iba zmenila základ, tak by to bolo z minima, lebo z toho som si aj platila. Takže si budem platiť z minima, a pred odchodom na materskú sa odhlásim a prihlásim s novým vyšším VZ.
Naposledy upravil valca11 : 02.04.09 at 12:03 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať