Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Všimli ste si, že tá pani z SP, počítala materské ešte v korunách.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valca, ale od toho posledného prihlásenia do uplatnovania nároku na nem.dávku, t.j. do nástupu na MD (čo je "najneskôr" 6týždnov pred pravedp.termínom pôrodu) musí uplynuť viac ako 26týždnov, inak sa dávka ráta z minim.mzdy (vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. c + ods.2).

K tým Sk sa neviem vyjadriť. Možno sa to tak robí a prerátava sa len výsledná suma na Eur???
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

brčko vďaka za upozornenie, tak to by som urobila riadnu hlúposť... keď tak spätne čítam ten príklad, tak tá dotyčná mení max.VZ na min. a ja to chcem naopak. tak som ja, ale husa.......
Naposledy upravil valca11 : 02.04.09 at 12:39
0 0
Mersi 777 Mersi 777

Mersi 777 je offline (nepripojený) Mersi 777

Prosím odpovedať na otázku 817.
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mersi 777 Pozri príspevok
Ahoj.
Uvádzate tu, že na DNP sa treba prihlásiť do konca 8tt aby sa stihlo 26 týďňov pred nástupom na materskú. Ale čo ak oficiálny termin bude vychádzať, ale žena porodí skôr ako tých 26 týždňov. Čo potom? nerozumiem, čo znamená oficiálny. žeby pravdepodobný?

Ak porodí ešte pred nástupom na MD a pred uplynutím 26týždnov, tak sa berie za nástup na MD den pôrodu.

Nárok na materské z DNP v tomto prípade by sa vyrátal z minímálnej mzdy, ale samozrejme za podmienky, že splnila aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP (príp. s prirátaním dní z iného ukončeného NP) a nemala nedoplatok.
Ak by 270dní z DNP nesplnila, tak nárok na materské z DNP nevzniká žiadny.
SP bude čakať na dobu uplynutia aby vyplatila, alebo to neuzná?

Ako to je zamestnať sa u zamestnavatela na pár dni s max. VZ pred nastupom na MD?
To akože sa napíše pracovná zmluva na dobu určitu napr.1.4 do 22.4? Keď nástup na MD bude 23.4. To sa smie? ak sa dohodnú, tak prečo by sa nemohlo.
Ak by skončil 22.4.09, tak by si uplatnovala nárok v ochrannej lehote, lebo ku dnu nástupu na MD jej nem.poistenie/PP netrvá.
No lepšie je, ak PP trvá ku dnu nástupu na MD, t.j. ešte 23.4.09. Či musí pracovný pomer skončiť po nástupe MD 30.4.? Aby to SP uznala.
Dík.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valca11 Pozri príspevok
brčko vďaka za upozornenie, tak to by som urobila riadnu hlúposť... keď tak spätne čítam ten príklad, tak tá dotyčná mení max.VZ na min. a ja to chcem naopak. tak som ja, ale husa.......
nuž nie je to síce zložité, ale teraz už ani nie také jednoduché

Nepíšeš, či si tehotná a či len plánuješ.
No ak by si teoreticky mala splnených 270dní, no v rozhodujúcom období si si platila z minimálnej mzdy 8100Sk a už si prešvihla 8tt a nemáš možnosť sa zamestnať na druhý PP (predpokladám, že jedno zamestnanie máš a toto je druhé NP), tak je asi výhodnejšie sa odhlásiť z DNP (ak 270dní splnených) a prihlásiť sa až pred nástupom na MD/príp. PN (môže byť, že z čo najvyššieho VZ, t.j. v sume rozdielu maxim.VZ a VZ zo zamestnania).

Materské sa v tomto prípade bude rátať z pravdep. VZ DNP osoby, t.j. z aktuálnej min.mzdy v den nástupu na MD (t.č. 295,5eur/cca8902,-Sk) a deliť číslom 30. Ak by si sa neodhlásila, tak by sa rátalo z VZ 8100,- a delilo sa počtom skutočných dní t.j. v priemere číslom 30,5.

Po/pred ukončením poberania materského (po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia) by si si mohla zmeniť VZ na minimum a čerpať nem.dávky (ošetrovné, nemocenské) počas čerpania rodič.dovolenky z vyššieho VZ z DNP za určitých okolností spred nástupu na MD. To s tým vyšším VZ pred nástupom na MD je však výhodné hlavne vtedy, ak počas MD alebo tesne po jej ukončení je koniec kalend.roka, t.j. v rozhodujúcom období je ten vyšší VZ a ty môžeš platiť už z minima.
Naposledy upravil brčko : 02.04.09 at 16:15
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre?
Ďakujem za názory :-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
valca11 Pozri príspevok
Všimli ste si, že tá pani z SP, počítala materské ešte v korunách.

Urobila ten výpočet správne, pretože RO bolo obdobie časti roka 2008, kedy právoplatnou menou v SR bola SKK. Ak sa dávka vypláca v roku 2009, táto sa prepočíta konverzným kurzom 1 EUR=30,1260 SKK, a je realizovaná v eurách.
Naposledy upravil ajobs : 04.04.09 at 12:20
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
stdr Pozri príspevok
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)

Odpoveď v texte.
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

brčko Pozri príspevok
nuž nie je to síce zložité, ale teraz už ani nie také jednoduché

Nepíšeš, či si tehotná a či len plánuješ.
No ak by si teoreticky mala splnených 270dní, no v rozhodujúcom období si si platila z minimálnej mzdy 8100Sk a už si prešvihla 8tt a nemáš možnosť sa zamestnať na druhý PP (predpokladám, že jedno zamestnanie máš a toto je druhé NP), tak je asi výhodnejšie sa odhlásiť z DNP (ak 270dní splnených) a prihlásiť sa až pred nástupom na MD/príp. PN (môže byť, že z čo najvyššieho VZ, t.j. v sume rozdielu maxim.VZ a VZ zo zamestnania).

Materské sa v tomto prípade bude rátať z pravdep. VZ DNP osoby, t.j. z aktuálnej min.mzdy v den nástupu na MD (t.č. 295,5eur/cca8902,-Sk) a deliť číslom 30. Ak by si sa neodhlásila, tak by sa rátalo z VZ 8100,- a delilo sa počtom skutočných dní t.j. v priemere číslom 30,5.

Po/pred ukončením poberania materského (po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia) by si si mohla zmeniť VZ na minimum a čerpať nem.dávky (ošetrovné, nemocenské) počas čerpania rodič.dovolenky z vyššieho VZ z DNP za určitých okolností spred nástupu na MD. To s tým vyšším VZ pred nástupom na MD je však výhodné hlavne vtedy, ak počas MD alebo tesne po jej ukončení je koniec kalend.roka, t.j. v rozhodujúcom období je ten vyšší VZ a ty môžeš platiť už z minima.

Ešte nie som tehu, snažíme sa, ale je to drina .
Do 8tt by som si mala zvýšiť VZ, ak to prešvihnem, tak by bola ešte možnosť zamestnať sa s max.VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stdr Pozri príspevok
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre?
Ďakujem za názory :-)
súhlasím s ajobsom. Potom je podstatné nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

valca11 Pozri príspevok
Ešte nie som tehu, snažíme sa, ale je to drina .
Do 8tt by som si mala zvýšiť VZ, ak to prešvihnem, tak by bola ešte možnosť zamestnať sa s max.VZ.
Najneskôr do 8tt. by si sa mala odhlásiť a nanovo prihlásiť s vyššieho VZ a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov Inak to sedí. Aj s tou drinou , poznám
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

Dobry den, poprosim vas aj ja o radu, neviem, ci tu bol spominany taky pripad ako ja, citala som vselico, ale nenasla som. poradte mi prosim v mojom pripade. do 30.6.08 som bola zamestnana. od 1.7.08 pracujem ako sprostredkovatel, som kvazi SZCO bez zivnosti. do socialky som zatial neplatila nic. platim si DNP od marca 08 - z minima. teraz som v 9tt. sla som sa odhlasit z minima a prihlasit sa z maxima. teta mi povedala, ze zmena je mozna az od 1.4.09. cize za marec by som este mala zaplatit z minima a za april uz z maxima. co sa vsak nestalo - zostala som na PN. od 23.3.09 som na rizikovom. ako mam teraz postupovat, ked chcem maximalnu matersku? mam poprosit lekara, aby mi zrusil PN(aj ked prirodzene do prace chodit nebudem, dieta mi je prednejsie) a budem si platit z maxima? alebo ako postupovat? dakujem velmi pekne za odpovede :-)
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

este dodatok - nastup na MD mam podla knizky 30.9.09 a termin porodu 11.11.09
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova Pozri príspevok
Dobry den, poprosim vas aj ja o radu, neviem, ci tu bol spominany taky pripad ako ja, citala som vselico, ale nenasla som. poradte mi prosim v mojom pripade. do 30.6.08 som bola zamestnana. od 1.7.08 pracujem ako sprostredkovatel, som kvazi SZCO bez zivnosti. do socialky som zatial neplatila nic. platim si DNP od marca 08 - z minima. teraz som v 9tt. sla som sa odhlasit z minima a prihlasit sa z maxima. teta mi povedala, ze zmena je mozna az od 1.4.09. cize za marec by som este mala zaplatit z minima a za april uz z maxima. co sa vsak nestalo - zostala som na PN. od 23.3.09 som na rizikovom. ako mam teraz postupovat, ked chcem maximalnu matersku? mam poprosit lekara, aby mi zrusil PN(aj ked prirodzene do prace chodit nebudem, dieta mi je prednejsie) a budem si platit z maxima? alebo ako postupovat? dakujem velmi pekne za odpovede :-)
takže ti netrvá žiadne iné Np okrem DNP, z ktorého máš v rozhodujújcom období od 3/08 do 31.12.08 VZ 8100,Sk.
Skoda, že si si najneskôr v utorok nedala odhlášku a v stredu 1.4.09 novú prihlášku s max.VZ. Potom by stačilo prerušiť PN a mala by si max.materskú, ak by si nastúpila na MD po 26týž. od tohto nového prihlásenia t.j. 30.9.09

A chápem správne, že si si myslela, že tým zvýšením= zmenou Vz si vylepšíš materské? Ale tá zmena nemá na tvoju materskú absolútne vplyv, lebo sa materské bude rátať z vyššie spomenutého rozh. obdobia, t.j. bude taká, ako tvoje nemocenské rátaná z VZ 8100,-.

Pozri si radu, čo som písla Valči. Ak zostane tvoj PTP 11.11.09, tak jedine vyššie materské cez pracovný pomer. Ak by bol PTP 14.11.09 a nástup na Md 3.10.09, tak sa dá dnes odhlasit a tiež dnes prihlásiť z maxima s dátumom od 4.4.09. Potom prerušiť Pn najneskôr 29.9.09 a nástup na MD 3.10.09.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

no to sa spravit nedalo, lebo u nas je socialna poistovna len 2x do tyzdna a lezala som v nemocnici :-( cize co teraz mozem spravit? jedine neskor porodit?
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

ja mam novu prihlasku k 1.4. z maxima
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova Pozri príspevok
ja mam novu prihlasku k 1.4. z maxima
tak fajn, som rozumela, že si dala zmenu. Lebo len zmena je možná od začiatku mesiaca. Nové prihlásenie je možné aj v priebehu mesiaca, aj ked najskôr den po odhlásení.

takže v takom prípade môžeš nastúpiť na MD najskôr 30.9.09 z dôvodu uplynutia 26týždnov, t.j. nesmieš mať PTP skôr ako 11.11.09.

A ak bude tvoj nástup na MD presne toho 30.9.09, tak treba ukončiť PN najneskôr 30.8.09, lebo tvojím RO pre výpočet materského bude obdobie 1.4.-31.8.09, takže treba platiť DNP aspon toho 31.8.09.

Ak by ti však posunuli PTP na neskôr napr. 12.11.09, tak 6týždnov pred PTP je 1.10.09, takže by si mohla nastpiť na MD 1.10.09 a PN by stačilo ukončiť 29.9.09, aby si platila 30.9.09, lebo RO bude 1.4.-30.9.09.

Samozrejme tiež by si nemala porodiť skôr ako 30.9.09.

RAdšej si tie dátumy a doby prekontroluj, či to sedí.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

brčko ani nevies, ako mi odlahlo :-) takze by to malo na tesno, ale predsa vyjst (teoreticky. uvidime, co spravi babo). cize teraz mozem byt stale PN a zaroven si platit z maxima? mam narok aj teraz na nejake peniaze zo socialky?
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

a teta mi povedala, ze aj prihlasenie je mozne az od prveho v mesiaci, co ma dost zmiatlo. ale jasne som podpisovala odhlasku z minima a prihlasku na maximum. tak by to snad mohlo byt ok. este mi vravela, ze moje cislo sa nezmeni, postupovala teta spravne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať