Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova Pozri príspevok
brčko ani nevies, ako mi odlahlo :-) takze by to malo na tesno, ale predsa vyjst (teoreticky. uvidime, co spravi babo). cize teraz mozem byt stale PN a zaroven si platit z maxima? mam narok aj teraz na nejake peniaze zo socialky?
nemocenksé ano z vz 8100,-
počas poberania nemocenského platit nemusíš. Preto je dôležité ukončiť tú PN ako som písala vyššie. Inak by si nemala žiaden VZ v RO a rátalo by sa ti materské z minimálnej mzdy.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

cize mozem byt stale PN az do toho datumu, ako si pisala? a vobec nemusim platit z maxima tu sumu? a budem moct poberat teraz PN-ku z 8100 (kolko to asi vychadza?)? a budem mat potom maximalnu matersku aj ked teraz nebudem nic platit? alebo co mam platit?
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Dobry den,
planujem otehotniet tento rok, precitala som si snad vsetko co sa tyka materskeho na strankach p. Mihala, ale stale mi nie je jasne, co by bolo v mojom pripade rozhodujucim obdobim pre vypocet materskeho. Od 22.5.2006 som nastupila do zamestnania, zamestnanie trvalo do 31.3.2009. VZ bol 13 000,- Sk. Momentalne nepracujem. Planujem otehotniet v 9/2009, v pripade, ze sa prihlasim v SP cca v 8/2009 ako DNPO este pred otehotnenim s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom a budem si platit toto poistenie az do nastupu na MD, co bude v tomto pripade rozhodujuce obdobie pre vvypocet materskeho? To co som si platila pocas zamestnania, alebo ako DNPO?
0 0
veqa veqa

veqa je offline (nepripojený) veqa

ahojte, potrebujem poradiť. momentálne som tehotná a som zamestnaná na dobu určitú, ktorá mi končí 3.6.2009, nástup na MD mi však vychádza až nejako okolo 24.6.2009, je potrebné sa mi zahlásiť na úrad práce, či nie? alebo ako to riešiť (nechcela by som PN)...ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

AVRIL Pozri príspevok
Dobry den,
planujem otehotniet tento rok, precitala som si snad vsetko co sa tyka materskeho na strankach p. Mihala, ale stale mi nie je jasne, co by bolo v mojom pripade rozhodujucim obdobim pre vypocet materskeho. Od 22.5.2006 som nastupila do zamestnania, zamestnanie trvalo do 31.3.2009. VZ bol 13 000,- Sk. Momentalne nepracujem. Planujem otehotniet v 9/2009, v pripade, ze sa prihlasim v SP cca v 8/2009 ako DNPO este pred otehotnenim s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom a budem si platit toto poistenie az do nastupu na MD, co bude v tomto pripade rozhodujuce obdobie pre vvypocet materskeho? To co som si platila pocas zamestnania, alebo ako DNPO?
ak nastúpiš na MD v r.2010 od posledného prihlásenia na DNP uplynie viac ako 26týždnov a prihlásila si sa na DNP v r.2009, tak z vym.základov od prihlásenia na dNP do 31.12.09 vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 písm. a)
DNP sa ráta z posledného nem.poistenia, ak trvá NP.

luciferova,
treba si pozorne prečítať moje príspevky. odpoved tam už je.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veqa Pozri príspevok
ahojte, potrebujem poradiť. momentálne som tehotná a som zamestnaná na dobu určitú, ktorá mi končí 3.6.2009, nástup na MD mi však vychádza až nejako okolo 24.6.2009, je potrebné sa mi zahlásiť na úrad práce, či nie? alebo ako to riešiť (nechcela by som PN)...ďakujem
ak nechceš PN, tak bud úrad práce alebo byť tzv. dobrovolne nezamestnaná a zaplatiť si za ten necelý mesiac zdr.poistenie.
0 0
veqa veqa

veqa je offline (nepripojený) veqa

ak by som bola dobrovoľne nezamestnaná, stačí mi zaplatiť len zdr. poistenie? na soc. poisťovni mi netreba nič platiť? ďakujem
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

cize mozem byt stale PN az do toho datumu, ako si pisala? a vobec nemusim platit z maxima tu sumu? a budem moct poberat teraz PN-ku z 8100 (kolko to asi vychadza?)? a budem mat potom maximalnu matersku aj ked teraz nebudem nic platit? alebo co mam platit?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

luciferova Pozri príspevok
cize mozem byt stale PN az do toho datumu, ako si pisala? a vobec nemusim platit z maxima tu sumu? a budem moct poberat teraz PN-ku z 8100 (kolko to asi vychadza?)? a budem mat potom maximalnu matersku aj ked teraz nebudem nic platit? alebo co mam platit?
PNku budeš mať platenú z toho ukončeného poistenia ... .. počas PNky sa poistné neplatí, ale keďže v tvojom prípade si nanovo poistená len od 1.4. (dúfam, že je to nové poistenie )... tak musíš mať aspoň pár dní zaplatené poistné (ako radí gabina - ukončiť PNku), lebo inak by si nemala žiadny VZ.
Keby si bola urobila odhlášku a prihlášku vtedy (kuk sem - 10.3) ....http://www.porada.sk/978122-post3029.html
.. tak už by si teraz mohla byť na PNke až do materskej, bez prerušenia ... a materská by bola maximálna ....
Už je ti to síce nanič ... ale možno niekomu pomôže..
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

dakujem. ako zistim, ze som nespravila zvysenie ale zmenu? ked mi teta spravila, ze prihlasit sa da az od prveho v mesiaci... a pritom som jej jasne povedala, ze sa chcem odhlasit a prihlasit. aj som podpisovala tlacivo na odhlasenie a druhe na prihlasenie. zostane mi stare cislo, ako mi to vravela ta teta alebo by som v tomto pripade mala dostat cislo nove?

ak tomu spravne rozumiem, mam zaplatit par dni - kolko? ja zaplatim aj cely mesiac ak treba, ak to na nieco bude. ked sa pojdem informovat na socialku, uz presne viem, ako to dopadne... poradte mi prosim, naozaj potrebujem tu maximalnu matersku...:-(
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luciferova Pozri príspevok
dakujem. ako zistim, ze som nespravila zvysenie ale zmenu? ked mi teta spravila, ze prihlasit sa da az od prveho v mesiaci... a pritom som jej jasne povedala, ze sa chcem odhlasit a prihlasit. aj som podpisovala tlacivo na odhlasenie a druhe na prihlasenie. zostane mi stare cislo, ako mi to vravela ta teta alebo by som v tomto pripade mala dostat cislo nove?

ak tomu spravne rozumiem, mam zaplatit par dni - kolko? ja zaplatim aj cely mesiac ak treba, ak to na nieco bude. ked sa pojdem informovat na socialku, uz presne viem, ako to dopadne... poradte mi prosim, naozaj potrebujem tu maximalnu matersku...:-(
Prilep tu zoskenované tlačivá RLFO, na ktorých máš odhlášku a prihlášku - uvidíme, čo tam vlastne máš uvedené......
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

ziadne tlacivo RLFO nemam :-(
0 0
Mersi 777 Mersi 777

Mersi 777 je offline (nepripojený) Mersi 777

Brčko, ďakujem za odpoveď .
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

luciferova Pozri príspevok
...
ak tomu spravne rozumiem, mam zaplatit par dni - kolko? ja zaplatim aj cely mesiac ak treba, ak to na nieco bude. ked sa pojdem informovat na socialku, uz presne viem, ako to dopadne... poradte mi prosim, naozaj potrebujem tu maximalnu matersku...:-(
Ak máš nové poistenie od 1.4. .. a aj z max VZ, tak treba ukončiť PNku (pretože počas PNky sa neplatí)... a zaplatiť "aspoň pár dní" poistné z toho max VZ. nemusí to byť hneď ... môže to byť aj pred materskou .... podľa toho, z akého dôvodu si PN...
Ja ale mám skôr obavu, že od 1.4. máš len zvýšenie (pretože odhláška a prihláška sa dá urobiť aj v priebehu mesiaca, ale zvýšenie len od 1.) ... a to by bolo na draka
.. a treba si vždy nechať potvrdenú kópiu z akéhokoľvek dokumentu, odovzdávaného na úradoch a v SP zvlášť ..
S akým dátumom si odhlasovala to predchádzajúce poistenie ...a kedy si tam bola?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luciferova Pozri príspevok
ziadne tlacivo RLFO nemam :-(
RLFO je Registračný list fyzickej osoby, na tomto tlačive sa predsa vykonáva prihlásenie, odhlásenie a zmena VZ.... Nevieš, ani čo a ako si urobila na Sociálnej poisťovni ?
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

ajobs Pozri príspevok
RLFO je Registračný list fyzickej osoby, na tomto tlačive sa predsa vykonáva prihlásenie, odhlásenie a zmena VZ.... Nevieš, ani čo a ako si urobila na Sociálnej poisťovni ?
Iba moja skusenost. Ked som sa prihlasovala na DNP, tak mi dali cisty papier, na ktory som napisala ziadost. Bolo to v MI.
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

Dobry den, vedeli by ste mi poradit ? som zamestnana od oktobra 2008 TPP s platom 14tis.brutto. planovala som pred nastupm na MD dat vypoved a zaroven sa nasldeujuci den zamestnat u toho isteho zamestnavatela s vyssim prijmom 30tis. ale s cim som neratala, tak som od 24.2.09 PN rizikova, Stav sa mi zlepsil a poprosila som doktora , aby som mohla nastupit do prace z financnych dovodov i ked mi velmi velmi zalezi aby bolo babetko v poriadku. Neviem co teraz urobit aby som mala maximalnu matersku , lebo sa bojim, ze sa mi PN zopakuje. Mam nastupit do prace, dohodnut sa zo zamestnavatelom na vypovedi a uzavriet novu praac. zmluvu s cca 30tis. a ist na PN? ake naklady bude mat na mna zamestvatel pocas PN s tymto platom .Nechcela by som mu robit zbytocne naklady, kedze mi vychadza plne v ustrety. PTP mam 13.9.09. Velmi pekne vam dakujem z aprecitanie a odpoved Silvia
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

siui Pozri príspevok
Mam nastupit do prace, dohodnut sa zo zamestnavatelom na vypovedi a uzavriet novu praac. zmluvu s cca 30tis. a ist na PN? ake naklady bude mat na mna zamestvatel pocas PN s tymto platom .Nechcela by som mu robit zbytocne naklady, kedze mi vychadza plne v ustrety. PTP mam 13.9.09. Velmi pekne vam dakujem z aprecitanie a odpoved Silvia
tak ako píšeš, zamestnávateľ ti vyplatí len prvých 10 dní Pn a iné náklady mať nebude, PN ďalej bude platiť SP
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

karpis Pozri príspevok
tak ako píšeš, zamestnávateľ ti vyplatí len prvých 10 dní Pn a iné náklady mať nebude, PN ďalej bude platiť SP
Karpis , dakujem velmi pekne za odpoved a este k tomu taku urgentnu
Prosim ta, ked to urobim, tak ako som napisala, tak budem dostavat PNku z platu 30tis. a potom aj matersku? musim dat vypoved , na druhy den opat zamestnat s pijmom cc 30tis a za par dni ist na PN. DObre som to pochopila ? DAKUJEM Slivia
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Dobry den, dnes som pozerala nejake zakony a nasla som nieco ohladne rodicovskeho prispevku. Rozumiem tomu dobre, ze akonahle mi skonci matersky prispevok, mam narok na rodicovsky a pokial ho budem poberat len 18 mesiacov, tak ho budem mat vo vyske 410,58€ po dobu 18mesiacov?
Základná výmera rodičovského príspevku (od 1.1.2009 by na základe novely bola 164,23 eur / 4947 Sk mesačne) je určená pre všetkých rodičov do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí tejto doby majú rodičia, ktorí poberali materské možnosť
1)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 18 mesiacov. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 12. Pri zvýšení základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 12 = 410,58 eur / 12*369 Sk mesačne.
2)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 2 roky. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 18. Pri zvýšení základne základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 18 = 273,72 eur / 8*246 Sk mesačne.
3)zvoliť si dobu poberania rodičovského príspevku tri roky. Takýmto rodičom patrí základná výmera rodičovského príspevku po celé tri roky jeho poberania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať