Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Ta_tiana Pozri príspevok
Dobry den, dnes som pozerala nejake zakony a nasla som nieco ohladne rodicovskeho prispevku. Rozumiem tomu dobre, ze akonahle mi skonci matersky prispevok, mam narok na rodicovsky a pokial ho budem poberat len 18 mesiacov, tak ho budem mat vo vyske 410,58€ po dobu 18mesiacov?
Základná výmera rodičovského príspevku (od 1.1.2009 by na základe novely bola 164,23 eur / 4947 Sk mesačne) je určená pre všetkých rodičov do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí tejto doby majú rodičia, ktorí poberali materské možnosť
1)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 18 mesiacov. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 12. Pri zvýšení základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 12 = 410,58 eur / 12*369 Sk mesačne.
2)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 2 roky. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 18. Pri zvýšení základne základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 18 = 273,72 eur / 8*246 Sk mesačne.
3)zvoliť si dobu poberania rodičovského príspevku tri roky. Takýmto rodičom patrí základná výmera rodičovského príspevku po celé tri roky jeho poberania.

Kde si to nasla? Ja som hľadala a nič som nenašla, len návrh zákona
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tatiana,
pokial viem, tak to, čo píšeš bol návrh zákona, zdá sa mi od Radičovej a prerokovávali ho v NRSR cca v polovici minulého roka? No tento zákon neprešiel. Teraz to nesledujem návrhy zákonov, no ale nepredpokladám, že by to niekto navrhoval znovu. alebo je niečo nové?

Platný/účinný zákon o RP je iný. Nerozlišuje dobu poberania RP.

tu ho najdete:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Tak teraz neviem ci je to len navrh...pisu o novom zneni zakona...nemozem vsak poslat odkaz, kedze mam len 4prispveky
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Tak brcko mas pravdu, je to len navrh...sakra teraz som to lepsie presla. Ospravedlnujem sa za milnu info. Ostava teda aspon moznost, platit si DNP aj pocas materskej a tym padom si zvysit nasledujuci rodicovsky prispevok?
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Ta_tiana Pozri príspevok
Tak brcko mas pravdu, je to len navrh...sakra teraz som to lepsie presla. Ospravedlnujem sa za milnu info. Ostava teda aspon moznost, platit si DNP aj pocas materskej a tym padom si zvysit nasledujuci rodicovsky prispevok?
Moja, rodičovský príspevok (spciálna dávka) je iba tých 164€ a jeho výšku bohužiaľ nie je možné zvýšiť. Ak by si bola počas poberania materskej naďalej platcom DNP, tak by si to mohla využiť pri PN alebo OČR (po skončení materskej). A počas materskej, ak ti tá vznikla z DNP, poistné neplatíš.
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Dobry den, mala by som na Vas otazocku. Zamestnankyna si požiadala o materské od 01.03.2009. Dieťa sa jej narodilo dňa 11.03.2009. Do kedy jej bude vyplacane materske? A ake ma povinnosti zamestnavatel? (Spomeniem, že od 01.03.2009 ma nahlasenu zmenu v socialnej poistovni a aj v zdravotnej poistovni - teda ze je na materskej)
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, čítala som si túto tému a hľadala som odpoveď na moju situáciu. Som v TPP, som tehotná a v máji na poradni ma pravdepodobne doktor dá na PN. Pôvodne som bola dohodnutá so zamestnávateľom, že pred nástupom na materskú ukončíme terajší TPP a uzatvoríme nový, aby som mala maximum materskej. Keďže mám ísť na PN, tak by som sa chcela opýtať ako by som to mala riešiť. Ukončím terajší TPP k 30.4. Od 4.5. uzatvorím nový TPP s maximom pre poistné. Poradňu mám 18.5., tak predpokladám, že od 19.5. má dá na PN. Podľa toho budem mať maximálnu PN. Ale ak chcem mať maximálnu materskú, tak mám pred nástupom na materskú zrušiť PN, trocha popracovať a tak ísť na materskú. Alebo nie je nutné rušiť PN a rovno z PN prejdem taktiež na maximálnu materskú? Ďakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Poradte mi čo je výhodnejšie po finančnej stránke? Kamarátka je tehotná a nechce sa vydávať lebo že je to výhodnejšie ako slobodná matka, je to pravda? Ja som ju presviedčala, že nie. Môžete mi niekto s tým pomôcť?
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

31Jankal Pozri príspevok
Poradte mi čo je výhodnejšie po finančnej stránke? Kamarátka je tehotná a nechce sa vydávať lebo že je to výhodnejšie ako slobodná matka, je to pravda? Ja som ju presviedčala, že nie. Môžete mi niekto s tým pomôcť?
Ak kamarátka myslí to, že bude poberať dlhšie materskú o 2 mesiace, tak má pravdu. Po ukončení normálnej materskej je potrebné ísť na sociálnu poisťovňu v mieste trvalého bydliska a dať čestné prehlásenie, že otec dieťaťa neprispieva na dieťa, že ho živí len matka samotná a predĺžia jej materskú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, čítala som si túto tému a hľadala som odpoveď na moju situáciu. Som v TPP, som tehotná a v máji na poradni ma pravdepodobne doktor dá na PN. Pôvodne som bola dohodnutá so zamestnávateľom, že pred nástupom na materskú ukončíme terajší TPP a uzatvoríme nový, aby som mala maximum materskej. Keďže mám ísť na PN, tak by som sa chcela opýtať ako by som to mala riešiť. Ukončím terajší TPP k 30.4. Od 4.5. uzatvorím nový TPP s maximom pre poistné. Poradňu mám 18.5., tak predpokladám, že od 19.5. má dá na PN. Podľa toho budem mať maximálnu PN. Ale ak chcem mať maximálnu materskú, tak mám pred nástupom na materskú zrušiť PN, trocha popracovať a tak ísť na materskú. Alebo nie je nutné rušiť PN a rovno z PN prejdem taktiež na maximálnu materskú? Ďakujem
Ak to urobíš, ako píšeš, že zač.PP bude 4.5.09 a nástup na MD PN bude 19.5.09, tak materské sa bude rátať z toho istého denného VZ ako nemocenské, t.j. z obdobia 4.5.-18.5.09. Môžeš súvisle nastúpiť na MD nadväzne na PN a PP nemusíš už vôbec rušiť.
Naposledy upravil brčko : 08.04.09 at 13:17 Dôvod: oprava MD na PN
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

brčko Pozri príspevok
Ak to urobíš, ako píšeš, že zač.PP bude 4.5.09 a nástup na MD bude 19.5.09, tak materské sa bude rátať z toho istého denného VZ ako nemocenské, t.j. z obdobia 4.5.-18.5.09. Môžeš súvisle nastúpiť na MD nadväzne na PN a PP nemusíš už vôbec rušiť.
Začiatok nového PP bude preto 4.5.09, lebo 1.5.09 sviatok-piatok, a prac.deň je až 4.5.09. Na MD nastupujem až 28.9.09 predbežne, ale rozumiem, že ak má dá od 18.5.09 na PN až do nástupu na materskú, tak moja materská 28.9.09 sa bude rátať z obdobia 4.5.-18.5.09. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

seda Pozri príspevok
Začiatok nového PP bude preto 4.5.09, lebo 1.5.09 sviatok-piatok, a prac.deň je až 4.5.09. Na MD nastupujem až 28.9.09 predbežne, ale rozumiem, že ak má dá od 18.5.09 na PN až do nástupu na materskú, tak moja materská 28.9.09 sa bude rátať z obdobia 4.5.-18.5.09. Ďakujem veľmi pekne.
mala som tam preklep, miesto PN, tam bolo MD.

Ak pôjdeš na PN od 18.5.09 a tá bude končiť 27.9.09, tak nemocenské a aj materské sa bude rátať z obdobia 4.5.09 až 17.5.09. (t.j. den PN sa už neráta!)

takže ak chceš max. nem.dávky, tak za obdobie 4.-.17.5.09 (alebo 4.-18.5.09) treba mať hrubú mzdu 1003,09eur : 31 x 14dní (resp. 15dní)

za dni 1.-.3.5.09 si musíš zaplatiť sama zdrav.poistenie.
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Prosim, viete mi niekto poradit? Momentalne som na rodicovskej dovolenke a asi mesiac som tehotna. Mozem dosiahnut max. matersku? Ak ano, viete mi poradit ako? Dakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

lejna Pozri príspevok
Prosim, viete mi niekto poradit? Momentalne som na rodicovskej dovolenke a asi mesiac som tehotna. Mozem dosiahnut max. matersku? Ak ano, viete mi poradit ako? Dakujem.
Ahoj. A platiš si nejake dobrovoľne nemocenske poistenie?? Lebo ak ano, a splnis do nastupu na MD poistenie 270 tak matersku dostanes a teraz by si sa mala odhlasiť a znova prihlasiť s max. VZ.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

brčko Pozri príspevok
mala som tam preklep, miesto PN, tam bolo MD.

Ak pôjdeš na PN od 18.5.09 a tá bude končiť 27.9.09, tak nemocenské a aj materské sa bude rátať z obdobia 4.5.09 až 17.5.09. (t.j. den PN sa už neráta!)

takže ak chceš max. nem.dávky, tak za obdobie 4.-.17.5.09 (alebo 4.-18.5.09) treba mať hrubú mzdu 1003,09eur : 31 x 14dní (resp. 15dní)

za dni 1.-.3.5.09 si musíš zaplatiť sama zdrav.poistenie.

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
mery82m mery82m

mery82m je offline (nepripojený) mery82m

Dobrý deň, od r. 2006 som na MD, ktorá mi končí 7.6. 2009 na druhú MD mam nastúpiť 30.6. 2009, takže medzi materskými mam 3 týždne medziobdobie. Som v TPP od r. 2005, stále u jedného zam. V SP mi poradili, aby som sa so zamenstnávateľom dohodla buď na neplatenom voľne alebo na vypovedi neexistuje nejaké prijatelnejšie riešenie? Keďže som si neplatila NP 270 dní pred ďalšou materskou, tak nemam narok ani na PN. A ešte jedna otázočka, ak sa so zamestnavateľom dohodnem (napr. na neplatenom voľne), z akého VZ sa mi bude počítať materská, keď ju mam takýmto spôsobom prerušenú?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Dobry den, tuto otazku som uz polozila, ale odpoved som nedostala. Vsetky podmienky na max. matersku mam splnene, len ked sa na par dni zamestnam u noveho zamestnavatela s max. VZ, aby som dosiahla max.matersku, je tento zamestnavatel povinny ma po uplynutí 3 rokov zamestnat? Alebo staci ked ma zamestna na par dni do materskej a potom odhlasi, alebo ako to funguje. Pretoze novy zamestnavatel chce mat istotu ze sa k nemu nevratim. Za odpoved dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katarina1805 Pozri príspevok
Dobry den, tuto otazku som uz polozila, ale odpoved som nedostala. Vsetky podmienky na max. matersku mam splnene, len ked sa na par dni zamestnam u noveho zamestnavatela s max. VZ, aby som dosiahla max.matersku, je tento zamestnavatel povinny ma po uplynutí 3 rokov zamestnat? Alebo staci ked ma zamestna na par dni do materskej a potom odhlasi, alebo ako to funguje. Pretoze novy zamestnavatel chce mat istotu ze sa k nemu nevratim. Za odpoved dakujem.
... môže ťa zamestnať na dobu určitú (napr. pol roka, rok...)
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Takze ak dam vypoved z povodneho zamestnania a zamestnam sa v druhom zamestnani pocas tehotenstva, zakon prestava platit? A memusi ma zamestnavatel prijat spat?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katarina1805 Pozri príspevok
Takze ak dam vypoved z povodneho zamestnania a zamestnam sa v druhom zamestnani pocas tehotenstva, zakon prestava platit? A memusi ma zamestnavatel prijat spat?
.. asi som nepochopila... prečo by mal prestať platiť zákon
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať