Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Ked odchadzam zo zamestnania na matersku dovolenku, nie je povinny ma zamestnavatel prijat po ukonceni materskej spat do zamestnania? Lebo ak ja dam vypoved u prveho zamestnavatela, zamestnam sa u druhevo zamestnavatele do nastupu na matersku kvoli vyske materskej, tak preco je to len na dobu urcitu, ked zakon hovori ze po ukonceni materskej ma musi prijat spat na povodne, alebo obdobne miesto. Alebo pri tomto to neplati?
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Napisem to takto:
V prvom zamestnani pracujem od 1.9.2003 na matersku idem 15.6.2009 po ukonceni materskej by ma mal zamestnavatel prijat spat do zamestnani podla zakona (alebo nie?)
Chcem si zvysit matersku, preto dam vypoved 29.5.2009 (potom je sobota nedela) zo zamestnania cislo 1 a zamestnam sa od 1.6.2009 do 15.6.2009 v zamestnany cislo 2 s max. VZ zakladom. Zamestnavatel c. 2 uz nema povinnost ma zamestnat po ukonceni materskej dovolenky? Staci ked budem mat pracovnu zmluvu len do 15.6.2009?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katarina1805 Pozri príspevok
Napisem to takto:
V prvom zamestnani pracujem od 1.9.2003 na matersku idem 15.6.2009 po ukonceni materskej by ma mal zamestnavatel prijat spat do zamestnani podla zakona (alebo nie?)
Chcem si zvysit matersku, preto dam vypoved 29.5.2009 (potom je sobota nedela) zo zamestnania cislo 1 a zamestnam sa od 1.6.2009 do 15.6.2009 v zamestnany cislo 2 s max. VZ zakladom. Zamestnavatel c. 2 uz nema povinnost ma zamestnat po ukonceni materskej dovolenky? Staci ked budem mat pracovnu zmluvu len do 15.6.2009?
...nuž ak dáš sama výpoveď, tak ťa zamestnávateľ nie je povinný zobrať naspäť ... len, ak bude chcieť
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katarina1805 Pozri príspevok
Napisem to takto:
V prvom zamestnani pracujem od 1.9.2003 na matersku idem 15.6.2009 po ukonceni materskej by ma mal zamestnavatel prijat spat do zamestnani podla zakona (alebo nie?)
Chcem si zvysit matersku, preto dam vypoved 29.5.2009 (potom je sobota nedela) zo zamestnania cislo 1 nie dáš výpoved ale ukončíš PP dna 29.5.09 napr. dohodou, ak by si dávala výpoved, tak ti plynie bud dvoj alebo trojmesačná výp. lehota od 1.6.09. a zamestnam sa od 1.6.2009 do 15.6.2009 v zamestnany cislo 2 s max. VZ zakladom. Zamestnavatel c. 2 uz nema povinnost ma zamestnat po ukonceni materskej dovolenky?
Ak máš prac.zmluvu na dobu určitú, tak skončí PP dohodnutým dnom, ak sa nedohodnete inak. Preto nemá zamestnávatel dôvod ťa zamestnávať po ukončení MD, ked už nebudeš jeho zamestnanec. To čo píšeš platí len v prípade, ak PP pokračuje po ukončení MD.

Nie je zakázané, aby PP skončil napr.
- dohodou alebo
- uplynutím doby určitej (ak ide o PP na dobu určitú) alebo
- v skúšobnej dobe alebo
- výpovedou zo strany zamestnanca,
aj ak ide o tehotnú zamestnankynu alebo zamestnankynu na MD,RD.
Ona len nemôže dostať VÝPOVED OD ZAMESTNAVATELA.

No a "ukončenie PP" nie je to isté ako "výpoved zo strany zamestnávatela"!!!
vid § 59 Zákonník práce ods.1 + 2 + § 64 ZP ods.1
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Dobrý večer,ja už mám všetko vybavené a ďakujem všetkým poraďákom.Len toľko obdivujem čo robíte a s akou obetavosťou sa púšťate do našich problémov chápete to že Vás občas nechápeme a pýtame sa 100krat na to iste.Nozaj ďakujem.
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Tinika Pozri príspevok
Ahoj. A platiš si nejake dobrovoľne nemocenske poistenie?? Lebo ak ano, a splnis do nastupu na MD poistenie 270 tak matersku dostanes a teraz by si sa mala odhlasiť a znova prihlasiť s max. VZ.
Tinika, nevedela som, ze si mam platit nemocenske poistenie. Takze teraz uz asi nestihnem tych 270 dni? Ja som stale zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke. Da sa s tym este nieco robit, aby som dostala nejaku matersku?Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lejna Pozri príspevok
Tinika, nevedela som, ze si mam platit nemocenske poistenie. Takze teraz uz asi nestihnem tych 270 dni? Ja som stale zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke. Da sa s tym este nieco robit, aby som dostala nejaku matersku?Dakujem.
... ak tvoj PP stále trvá ... tak budeš mať materské z poistenia zamestnanca. viď §49a.
Čiže bude to z VZ, aký ti uvedie zamestnávateľ ...
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

lejna Pozri príspevok
Tinika, nevedela som, ze si mam platit nemocenske poistenie. Takze teraz uz asi nestihnem tych 270 dni? Ja som stale zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke. Da sa s tym este nieco robit, aby som dostala nejaku matersku?Dakujem.
Tak s tým ti ja neporadím, snád niekto skúsenejsí. Pokial by si pracovala, dalo by sa zrušiť prac. pomer a uzatvoriť nový s vyssím platom, ale pokiaľ si na MD tak už asi nič.
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 11.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 22.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. Ďakujem pekne
Naposledy upravil hlucia : 15.04.09 at 05:50
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Poradí mi prosím niekto?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hlucia Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 11.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 22.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. Ďakujem pekne
Ukončenie súčasného PP a následný nový PP, čiže ako ty píšeš, odhlášky a prihlášky do poisťovní, stačí urobiť pár dní pred nástupom na MD. Čiže keď máš nástup 22.4.2009 stačí to urobiť napr. v pondelok 20.4.2009. K 19.4.2009 ukončite súčasný PP a od 20.4. urobte nový s novými prihláškami. Maximálny VZ je stále 30219,-Sk, čiže nejakých 1003 € + nejaké drobné, neviem presne ako sa to zaokrúhľuje. Takže mzdu za tie 2 odpracované dni 20.-21.4.2009 musíš mať nejakých 67 €. /výpočet: 1003/30 kal. dní v mesiaci *2 odpracované dni = 66,86 €/ Mesačná mzda v zmluve by teda mala byť 737 €.
0 0
barbie9891 barbie9891

barbie9891 je offline (nepripojený) barbie9891

Dobrí deň, potrebovala by som poradit bola som zamestnana od 1.5.2006 do 31.1.2009 teraz som od 15.1.2009 na PN. termin porodu mam asi 3.12.2009. ak by som uz nenastupila do ziadneho zamestnania a bola pn az do porodu mam narok na matersku dovolenku? dakujem za odpoved
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

barbie9891 Pozri príspevok
Dobrí deň, potrebovala by som poradit bola som zamestnana od 1.5.2006 do 31.1.2009 teraz som od 15.1.2009 na PN. termin porodu mam asi 3.12.2009. ak by som uz nenastupila do ziadneho zamestnania a bola pn az do porodu mam narok na matersku dovolenku? dakujem za odpoved
Na materskú dovolenku máš nárok vždy , dôležitejšie však je, či budeš mať nárok na materské, čiže nemocenskú dávku vyplácanú od SP.
Sledujú sa 2 roky pred dňom pôrodu, alebo pred nástupom na MD. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Tvoj termín je v 12/2009 takže keď si zoberieme 2 roky späť, čo je 12/2007. Čiže zamestnanie trvalo 12/2007-01/2009, čo je 14 mesiacov, čiže určite omnoho viac ako 270 dní a podmienku bez problémov spĺňaš. Problém je však v tom, že ak sa už nezamestnáš, nebudú Ti mať z čoho vypočítať materskú.

Takže rada, podľa mojich výpočtov si ešte len na začiatku tehotenstva, teda ak je to do 8tt môžeš sa ísť prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ nejakých 1003 € a z neho platiť až do nástupu na MD. Mesačne je to 4,4% = asi 44 €. Materská potom bude maximálna, čo je cca. 550 €.
Druhá možnosť je, teraz nerobiť nič, a pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude potom počítaná z tohoto posledného zamestnania a bude rovnako maximálna.
0 0
barbie9891 barbie9891

barbie9891 je offline (nepripojený) barbie9891

jankasm Pozri príspevok
Na materskú dovolenku máš nárok vždy , dôležitejšie však je, či budeš mať nárok na materské, čiže nemocenskú dávku vyplácanú od SP.
Sledujú sa 2 roky pred dňom pôrodu, alebo pred nástupom na MD. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Tvoj termín je v 12/2009 takže keď si zoberieme 2 roky späť, čo je 12/2007. Čiže zamestnanie trvalo 12/2007-01/2009, čo je 14 mesiacov, čiže určite omnoho viac ako 270 dní a podmienku bez problémov spĺňaš. Problém je však v tom, že ak sa už nezamestnáš, nebudú Ti mať z čoho vypočítať materskú.

Takže rada, podľa mojich výpočtov si ešte len na začiatku tehotenstva, teda ak je to do 8tt môžeš sa ísť prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ nejakých 1003 € a z neho platiť až do nástupu na MD. Mesačne je to 4,4% = asi 44 €. Materská potom bude maximálna, čo je cca. 550 €.
Druhá možnosť je, teraz nerobiť nič, a pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude potom počítaná z tohoto posledného zamestnania a bude rovnako maximálna.
dakujem, no pani na socialke mi tvrdila po telefonickom rozhovore ze podmienku nesplnam tak neviem ale super rady dufam ze budu dobre a skusim si to platit
0 0
jaahodna jaahodna

jaahodna je offline (nepripojený) jaahodna

zddravim, prave som zistila ze som uz cca 2 mes.tehotna a situacia s materskou nie je moc ruzova. ako si to zlepsit. od 2/2006 do 6/2008 som bola na rodicovskej dovolenke ktoru som si prerusila, este pred dovrsenim 3 rokov,lebo som sa prihlasila na UP, do 31.12.08 som bola tam a potom od 1.1.09 som SZCO - neplatim si ziadne odvody lebo som necakala ze budem tehotna...a som. da sa mi este nejako pomoct, aby som mala aspon akutaku matersku. DAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

barbie9891 Pozri príspevok
dakujem, no pani na socialke mi tvrdila po telefonickom rozhovore ze podmienku nesplnam tak neviem ale super rady dufam ze budu dobre a skusim si to platit
Teraz čítam, že je možné že budeš celú dobu PN. Potom je to trošku komplikovanejšie, lebo už sme tu mali rozoberaný prípad, kedy si mamička platila dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima počas materskej, čo je vlastne to isté ako počas PN, no a dávku z maxima jej aj tak nepriznali. Potom by to naozaj nemalo význam.
Lepším riešením by asi bolo to zamestnanie. No ale to by si musela prerušiť PN. Ak by si tak urobila už teraz, že sa zamestnáš s platom vo výške maximálneho VZ napr. na 2 dni, potom nastúpiš na PN, tak aj PN aj následná materská bude počítaná z posledného PP a teda budú maximálne. Pouvažuj.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jaahodna Pozri príspevok
zddravim, prave som zistila ze som uz cca 2 mes.tehotna a situacia s materskou nie je moc ruzova. ako si to zlepsit. od 2/2006 do 6/2008 som bola na rodicovskej dovolenke ktoru som si prerusila, este pred dovrsenim 3 rokov,lebo som sa prihlasila na UP, do 31.12.08 som bola tam a potom od 1.1.09 som SZCO - neplatim si ziadne odvody lebo som necakala ze budem tehotna...a som. da sa mi este nejako pomoct, aby som mala aspon akutaku matersku. DAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!
No moc ružové to teda nie je.
Počas rodičovskej dovolenky si bola zamestnaná, alebo nezamestnaná?
Ak nezamestnaná, tak sa už bohužiaľ nedá nič robiť.
Ak nič neurobíš, tak budeš mať nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa.
0 0
jaahodna jaahodna

jaahodna je offline (nepripojený) jaahodna

no zamestnana som bola, presnejsie to bolo takto: od 1999 som bola zamestnana, v roku 2/2006 som odisla na matersku potom rodicovsku. v 2/2008som ukoncila prac.zmluvu a zamestnala sa inde,ale len na 3 mesiace a ukoncila som zmluvu. potom som pokracovala v rodic.dovolenke a dalej uz viete. na UP som isla kvoli dotacii,lebo som chcela zacat podnikat a takto sa to skomplikovalo. DA SA TEDA COSI ESTE ROBIT?????
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

Ahojte poraďáci, aj ja by som potrebovala poradit. Kolegova manželka skončila rodičovsku dovolenku, bola to nahlásit v SP. Zostáva doma ako žena v domácnosti. V SP jej vypočítali mesačné odvody 84,80 eur . Nevieme sa dostat na tuto sumu.Ma živnosť ,ale pozastavenu už niekolko rokov. Odvody do ZP si platí. Poprosím Vás o radu, či niečo ešte nezabudla .
0 0
jaahodna jaahodna

jaahodna je offline (nepripojený) jaahodna

jaahodna Pozri príspevok
no zamestnana som bola, presnejsie to bolo takto: od 1999 som bola zamestnana, v roku 2/2006 som odisla na matersku potom rodicovsku. v 2/2008som ukoncila prac.zmluvu a zamestnala sa inde,ale len na 3 mesiace a ukoncila som zmluvu. potom som pokracovala v rodic.dovolenke a dalej uz viete. na UP som isla kvoli dotacii,lebo som chcela zacat podnikat a takto sa to skomplikovalo. DA SA TEDA COSI ESTE ROBIT?????
poradi mi prosiiiiim niekto???? velmi dakujem!!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať