Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

dobrý deň, chcem sa tiež opýtať na materskú..
Od roku 2002 som zamestnaná nepretržite, od 07.01.2009 som DNP z vz. 16000,-Sk. Trochu som to prešvihla a vz. je väčší ako 30219,-Sk mesačne. Mám požiadať písomne SP o vrátenie preplatenej sumy na konci roka alebo na začiatku r. 2010? Má niekto s tým skúsenosť?
A ešte jedna otázočka - kedy mám zrušiť DNP, ak nástup na MD bude v r. 2010? Viem že je to ešte ďaleko a môže sa to 100x zmeniť, ale predsa...
Za každú odpoveď a dobrú radu
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

kačer Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, aj ja by som potrebovala poradit. Kolegova manželka skončila rodičovsku dovolenku, bola to nahlásit v SP. Zostáva doma ako žena v domácnosti. V SP jej vypočítali mesačné odvody 84,80 eur . Nevieme sa dostat na tuto sumu.Ma živnosť ,ale pozastavenu už niekolko rokov. Odvody do ZP si platí. Poprosím Vás o radu, či niečo ešte nezabudla .

poradí mi niekto??
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

Dobrý deň.
Chcem sa Vás spýtať ohľadom PN.
Manželka je zamestnaná, platíme z min VZ DNP, PTP 17.8.09. Chce od 1.5.09 ísť na PN až do pôrodu. Ovplyvni nejako PN-ka DNP z hľadiska max. materskej?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jaahodna Pozri príspevok
no zamestnana som bola, presnejsie to bolo takto: od 1999 som bola zamestnana, v roku 2/2006 som odisla na matersku potom rodicovsku. v 2/2008som ukoncila prac.zmluvu a zamestnala sa inde,ale len na 3 mesiace a ukoncila som zmluvu. potom som pokracovala v rodic.dovolenke a dalej uz viete. na UP som isla kvoli dotacii,lebo som chcela zacat podnikat a takto sa to skomplikovalo. DA SA TEDA COSI ESTE ROBIT?????
Toto vyzerá celkom fajn. Si asi v 2 mesiaci tehotenstva, čiže termín budeš mať niekedy v 11/2009. Na materskú teda počítajme nástup asi v 09/2009 niekedy koncom.
Keď si zoberieme 2 roky spätne, v tej dobe sa totiž posudzuje splnenie podmienky 270 dní NP, tak pôjdeme od 10/2007 do 09/2009 tak dní NP zamestnanca tam máš dosť /počítajú sa totiž aj dni kedy si bola na MD a RD, ale len počas zamestnania/ aj keď nie až 270, ale to do nástupu na MD v pohode stíhaš dobehnúť.

Máš teraz 2 možnosti: alebo sa okamžite prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie, ak teda netrvá tehotenstvo dlhšie ako 8 týždňov /potom by si to už nestíhala/, z maximálneho VZ 1003,09 € a platiť z neho mesačne 4,4,% až do nástupu na MD. Tvoja materská bude potom cca. 550 € mesačne.
Druhá možnosť je sa zamestnať. Treba si presne spočítať dni NP v posledných dvoch rokoch k dátumu nástupu na MD. Ak bude chýbať napr. 40 dní do 270 tak sa treba prihlásiť na nejaké 2 mesiace na dobrovoľné nemocenské poistenie, stačí z minima, to len kvôli počtu dní. Potom sa odhláasiť. No a potom, pár dní pred nástupom na MD sa treba zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak som zamestnaná od 8/2002 nepretržite až doteraz a VZ mám nejakých 790€.Ak chcem max.materské tak ako mám postupovať?Pred tehot.sa musím dobrovolne poistiť alebo mi stačí sa poistiť do 8 týždňou počas trvania tehotenstva?Ako si mám určiť VZ na dobrovoľné nemocenské?Musím platiť z maxima alebo stačí z minima?Oplatí sa mi a je vlastne možné platiť dobrovolné poistenie z minima ak mi dobrovolné+poistenie zo zamestn.bude presahovať max.vymer.základ?
Naposledy upravil zuzana : 17.04.09 at 06:02
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

25252 Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa tiež opýtať na materskú..
Od roku 2002 som zamestnaná nepretržite, od 07.01.2009 som DNP z vz. 16000,-Sk. Trochu som to prešvihla a vz. je väčší ako 30219,-Sk mesačne. Mám požiadať písomne SP o vrátenie preplatenej sumy na konci roka alebo na začiatku r. 2010? Má niekto s tým skúsenosť?
A ešte jedna otázočka - kedy mám zrušiť DNP, ak nástup na MD bude v r. 2010? Viem že je to ešte ďaleko a môže sa to 100x zmeniť, ale predsa...
Za každú odpoveď a dobrú radu
No ak chceš poberať materskú z DNP z VZ 16000,- musíš z neho platiť DNP 26 týždňov pred nástupom na MD. DNP si momentálne platíš cca. 3 mesiace, čiže ak k tomu pripočítame tých 26 týždňov tak podmienku 270 dní DNP budeš mať splnenú. Takže ak nie si tehotná, tak sa kľudne môžeš odhlásiť a prihlásiš sa opäť na začiatku tehotenstva, najneskôr do 8 tt, aby si stihla do pôrodu platiť tých 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ z VZ 16000,-.
Ak už si tehotná tak plať DNP z VZ 16000,- aj naďalej. DNP nesmieš prerušiť, ani ukončiť. Môžeš ho ukončiť po nástupe na MD, ale to nemá význam, lebo počas MD DNP platiť nebudeš. Takže zostaň prihlásená aj počas MD no a potom sa rozhodneš čo ďalej. Počas RD už budeš musieť znovu platiť ak sa neodhlásiš.

No a čo sa týka toho preplatku na SP, tak to je na tebe. Vôbec nemusíš čakať do konca roka. Je len na tebe kedy tak urobíš. Proste napíš list, v ktorom uvedieš že za tie a tie mesiace si mala prekročený maximálny VZ, o koľko, a že akú sumu požaduješ vrátiť. Oni si to prekontrolujú a euráčiky pošlú.
0 0
jaahodna jaahodna

jaahodna je offline (nepripojený) jaahodna

jankasm Pozri príspevok
Toto vyzerá celkom fajn. Si asi v 2 mesiaci tehotenstva, čiže termín budeš mať niekedy v 11/2009. Na materskú teda počítajme nástup asi v 09/2009 niekedy koncom.
Keď si zoberieme 2 roky spätne, v tej dobe sa totiž posudzuje splnenie podmienky 270 dní NP, tak pôjdeme od 10/2007 do 09/2009 tak dní NP zamestnanca tam máš dosť /počítajú sa totiž aj dni kedy si bola na MD a RD, ale len počas zamestnania/ aj keď nie až 270, ale to do nástupu na MD v pohode stíhaš dobehnúť.

Máš teraz 2 možnosti: alebo sa okamžite prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie, ak teda netrvá tehotenstvo dlhšie ako 8 týždňov /potom by si to už nestíhala/, z maximálneho VZ 1003,09 € a platiť z neho mesačne 4,4,% až do nástupu na MD. Tvoja materská bude potom cca. 550 € mesačne.
Druhá možnosť je sa zamestnať. Treba si presne spočítať dni NP v posledných dvoch rokoch k dátumu nástupu na MD. Ak bude chýbať napr. 40 dní do 270 tak sa treba prihlásiť na nejaké 2 mesiace na dobrovoľné nemocenské poistenie, stačí z minima, to len kvôli počtu dní. Potom sa odhláasiť. No a potom, pár dní pred nástupom na MD sa treba zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna.
jankasm, veeeeelmi dakujem!!!!!!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzana Pozri príspevok
Ak som zamestnaná od 8/2002 nepretržite až doteraz a VZ mám nejakých 790€.Ak chcem max.materské tak ako mám postupovať?Pred tehot.sa musím dobrovolne poistiť alebo mi stačí sa poistiť do 8 týždňou počas trvania tehotenstva?Ako si mám určiť VZ na dobrovoľné nemocenské?Musím platiť z maxima alebo stačí z minima?Oplatí sa mi a je vlastne možné platiť dobrovolné poistenie z minima ak mi dobrovolné+poistenie zo zamestn.bude presahovať max.vymer.základ?
Je to možné, aj keď Ti to bude presahovať. DNP si budeš platiť z minima a potom si požiadaš o vrátenie preplatku čo Ti tam vznikne.

Nie, nestačí sa prihlásiť na DNP až do 8tt. Zo zamestnania máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia bez problémov, čiže nárok na materské zo zamestnania máš. Podmienku 270 dní však musíš splniť aj z DNP. Preto sa musíš prihlásiť ešte pred plánovaním otehotnenia. Môžeš sa kľudne prihlásiť hneď z minimálneho VZ. Po splnení podmienky 270 dní, čiže cca. 9 mesiacov, ak by si dovtedy náhodou neotehotnela, sa môžeš kľudne odhlásiť. No a opätovne sa prihlásiš až pred nástupom na MD /prípadne PN/. Na materské budeš mať nárok aj z DNP. Podmienka 270 dní sa skúma 2 roky dozadu.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Prosím o radu. Zamestnankyňa je na RD a chce pracovať na DoVP v tej istej organizácii. Sú tam nejaké podmienky, alebo obmedzenia.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Klimentová Viera Pozri príspevok
Prosím o radu. Zamestnankyňa je na RD a chce pracovať na DoVP v tej istej organizácii. Sú tam nejaké podmienky, alebo obmedzenia.

Nie sú tam žiadne obmedzenia, môže pracovať.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zlé správy.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyz...09/165161.html
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Ale ved to stale okliestuju. Uz dostanes matersku len vo vyske max z jedneho vymeriavacieho zakladu. kde su tie casy ako si napisal blog o moznosti 365 zamestnavatelov a vyske materkej 3-4 miliony na mesiac.
My sme to nastastie este stihli.
Uz ani nemozes spekulovat a hybat z VM, len raz za polroka. My uz tento rok nestihneme dalsie babo. Takze je pre mna vyhodne zrusit dobr. NP a o dva dni sa prihlasit opat s novym max(pre rok 2009) VZ.
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

Dobrý deň.
Prosím o radu.
Pre info viď link: http://www.porada.sk/918080-post2925.html
Manželka chce ísť 11.5.09 na PN až do nástupu na MD 6.7.09.
Ovplyvní nejako PN-ka DNP a tým aj na max. materskú? Čo treba urobiť pred nástupom na PN, čoho sa treba vyvarovať?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
0 0
BeaA BeaA

BeaA je offline (nepripojený) BeaA

Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu, ci to spravne chapem.
Som na rodicovskej dovolenke, na matersku som nastupovala v juni 2007, odvtedy som doma. Teraz cakam druhe dieta, termin porodu je vypocitany na koniec novembra 2009. Aka bude vyska materskej? Je to tak, ze mi zamestnavatel potvrdi predpokladany prijem a z toho sa bude ratat materske? Ci by som si mala este niekde navyse platit?
Prosim, poradte. Dakujem!!!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rkluka Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím o radu.
Pre info viď link: http://www.porada.sk/918080-post2925.html
Manželka chce ísť 11.5.09 na PN až do nástupu na MD 6.7.09.
Ovplyvní nejako PN-ka DNP a tým aj na max. materskú? Čo treba urobiť pred nástupom na PN, čoho sa treba vyvarovať?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
... nastúpi na PNku pred uplynutím 26 týždňov od toho decembrového prihlásenia ... čiže nemocenské z dobrovoľného poistenia bude, ale len z pravdepodobného VZ. Nástup na materskú bude po uplynutí 26 týždňov, tak je to v poriadku. Doba poistenia sa počíta, aj keď sa počas poberania nemocenského poistné neplatí.
.. http://www.porada.sk/865800-post2748.html
No a na čo si dať pozor ... aby neboli nedoplatky na poistnom
... a ešte som skoro zabudla .. treba si 2x vypýtať tlačivo DPN od lekára! (poistný vzťah 1 - zamestnanec a poistný vzťah 3 - DPO)
Naposledy upravil Katy a R : 20.04.09 at 12:49
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

zdravim opat poradakov,

po dlhej dobe mam opat par otazok, verim ze mi niekto fundovany upresni

od novembra 2008 som na rizikovom, takze na PN. platila som si DNP takze od decembra som poberala PN zo zamestnania aj dobrovolnu PN a prestala som si platit DNP (ale nezrusila som ju).
Teraz som od 2.4. nastupila na MD, nejak ma to nenapadlo skor ale az s bliziacim sa porodom mi napadli dve otazky:

1. mam si opat zacat platit DNP pokial ju nezrusim? alebo som stale oslobodena od platenia? alebo ju mam zrusit?

2. ako je to s odvodmi do II. piliera pocas MD? je mozne ich platit, resp. treba o to poziadat socialnu poistovnu? bolo okolo toho dost sumu a neviem aky zakon nakoniec plati...


vdaka za rady
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

Zajtra by som mala nastupiť na matersku dovolenku.
Platim si povinne odvody ako SZČO od 7/2008 a zaroven si dobrovoľne priplacam (od 10/2008) do max.VZ.
Viete mi prosim povedať aku vyšku materskej budem dostavat?

Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

NICOLETTA Pozri príspevok
Zajtra by som mala nastupiť na matersku dovolenku.
Platim si povinne odvody ako SZČO od 7/2008 a zaroven si dobrovoľne priplacam (od 10/2008) do max.VZ.
Viete mi prosim povedať aku vyšku materskej budem dostavat?

Dakujem.
No ťažko napísať akú výšku materskej budeš dostávať, keď nepíšeš z akých VZ si platíš.

Jednoznačne však viem napísať, že nárok na materské máš z toho čo píšeš, len z nemocenského poistenia SZČO, a to presne z VZ, z ktorého si platila v roku 2008. Pre presný výpočet si zober VZ za 07-12/2008, tie spočítaj, vydeľ kalendárnymi dňami za to isté obdobie /odpočítaš PN prípadne iné prerušenia platenia/. Výsledok čo dostaneš je tvoj DVZ z ktorého 55% bude denná výška tvojej materskej z poistenia SZČO.
Čo sa týka DNP, tak ak si v poseldných dvoch rokoch nemala nejaké ukončené nemocenské poistenie, tak nárok mať nebudeš. Ak si však mala, a k zajtrajšiemu dňu splníš podmienku 270 dní NP mimo SZČO, tak budeš mať nárok aj na materské z DNP. Výpočet pre určenie výšky je úplne rovnaký ako pri SZČO, len budeš počítať za obdobie od posledného prihlásenia, čiže 10-12/2008.
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

SZČO platim z minima (teraz tých 97,80 EUR).

DNP - platim od 2/2007 - 26.11.07 z minima
od 12/07 - z maxima
od 1/08 - 6/08 z minima
od 16.10.08 z VZ 22119,-Sk
teraz platím DNP32,30 EUR

Pomôžeš prosim s výpočtom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať