Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
A.T. A.T.

A.T. je offline (nepripojený) A.T.

Dobry den,som DNP,platim si z najvyssieho vymeriavacieho zakladu,kedze som poistena od 1 augusta 2008 a teraz v aprili budem poistena 270 dni,kedze este nie som tehotna,ale sa chystam byt,mozem sa od 1 maja odhlasit a znova prihlasit uz potom,ked budem tehotna,aby som mohla potom poberat matersku?Musim tym padom otehotniet do 2 rokov a je tam podmienka,ze musim byt poistena niekolko mesiacov pred porodom,alebo len podmienka,ze musim byt poistena za posledne 2 roky 270 dni? Bude mi stacit potom,ak sa prihlasim znova do poistovne ako DNP tesne pred porodom?
Za odpoved vam vopreddakujem
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

andrea33 Pozri príspevok
Ahojte, som SZCO, nemam povinnost platit povinne do SP, platim si DNP viac ako 270 dni za posledne 2 roky. Nie som zamestnana. Cize mam narok na vyplatenie materskeho prispevku z DNP. V polovici jula 2009 odchadzam na matersku dovolenku. Musim pocas trvania materskej dovolenky pozastavit zivnost? A dalej, som aj sudna prekladatelka a konatelka a majitelka jednoosobovej sro. Smiem vykonavat pocas trvania materskej dovolenky cinnost sudne prekladatelky a konatelky sro?
A este jedna otazka - budem slobodna mamicka, ale s otcom dietata zijem v spolocnej domacnosti. Mam narok na 37-tyzdnovy matersky prispevok? Musim o to ziadat?
Pokiaľ ja viem, nemusíš pozastaviť živnosť. A ako slobodná matka pôjdeš pred ukončením MD na sociálku a tam napíšeš prehlásenie, že ti otec dieťaťa neposkytuje žiadne finančné prostriedky - nevadí, že žijete v spol. domácnosti a požiadaš o predĺženie MD. To je všetko.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

dik nela07, a co v pripade sro - mozem mat z nej prijem pocas materskej?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja by som potrebovala poradiť v takomto prípade. SZČO - dobrovoľne poistená osoba odchádza teraz v máji na materskú. Platiť jej ju budú ako dobrovoľne poistenej. Pokiaľ by nešla na materskú, vznikla by jej povinnosť prihlásiť sa do SP ako SZČO od 1.7. Ak nezruší živnosť, má sa prihlásiť do SP a zároveň oznámiť , že je na MD, alebo musí prerušiť živnosť?
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poprosím o info,
je to tu rozoberané, potrebujem ale aktuálnu info. Plánujem niekedy v auguste / septembri otehotnieť, potrebujem si teda platiť min. 270 dní nemocenské. Momentálne som na MD - zmluv amiskončila ešte počas prvej materskej - bola na dobu určitú, takže som v podstate nezamestná na rodičovkej.
Aká je aktuálna výška platieb na získanie maximálnej MD? Tých 270 dní sa ráta pred vyrátaným termínom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu? Čo ak porodím skôr ako o 270 dní, ktoré mi vyráta lekár?
Treba si platiť k 1. dňu v mesiaci alebo k ľubovoľnému dňu.
Ešte dodatok- dočítala som sa v novinách, že sa uvažuje o zmene v možnosti platenia dobrovoľných odvodov na účely zvýšenia materskej, chcú zrušiť túto možnosť a ponechať ju iba ženám živnostníčkam. Vie o tom niekto niečo?
Ďakujem vopred.
Naposledy upravil mimaemma : 26.04.09 at 06:14 Dôvod: dodatok
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Dcéra je SZČO päť rokov a odvody platí z minimálnej mzdy. Teraz je v šiestom týždni tehotenstva. Má jednu zamestnankyňu, takže živnosť zrušiť ani pozastaviť nemôže. Pred otehotnením si nezačala platiť DNP. Potrebovala by som poradiť, či sa s tým ešte dá niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú...
Mne to vychádza, že 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch spĺňa ako SZČO. Ak by si začala platiť DNP teraz, (do 8. týždňa tehotenstva), tak by splnila aj požadovaných 26 týždňov DNP. Ale myslím si, že k DNP sa môže pripočítať doba iného poistenia za posledné dva roky len ak bolo to predchádzajúce poistenie ukončené...
Chápem to správne? Naozaj už nemá šancu zvýšiť si materskú?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, som SZCO, platím povinné odvody z min. mzdy a DNP tiez z min. mzdy, v oboch poisteniach mam splnenu podm. 270 dní. V novembri som si DNP zrušila a v decembri som sa opať prihásila s max. VZ (max.- PNP). Som v 9 týzdni tehotenstva a asi pojdem na rizikové. Chcem sa spýtať, teraz dostanem PN len z min., ale od 1.7. už by mala byť max. Ak pojdem na PN už teraz, musím ju potom prerušiť aby som od 1.7. dostala max. PN? A zmení to nejak výšku materskej?
Ak budem počas materskej stále mať živnosť, musím riadne platiť odvody do ZP a SP? Ďakujem
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

Potrebujem poradiť, už dávnejšie som prečítala celú túto tému, ale nie som si istá správnosťou rady pre kamarátku.
Je zametnaná od 1.12.2006, ale za min. mzdu, teraz v 10/09 odchádza na materskú a chcela by si ju trochu vylepšiť, ja som z prečítania príspevkov pochopila, že by to mohlo ísť tak, že sa cca mesiac pred nástupom na materskú dohodne na výpovedi a zamestná sa u toho istého zamestnávateľa za mzdu s max. VZ?
ďakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Silvi Pozri príspevok
Potrebujem poradiť, už dávnejšie som prečítala celú túto tému, ale nie som si istá správnosťou rady pre kamarátku.
Je zametnaná od 1.12.2006, ale za min. mzdu, teraz v 10/09 odchádza na materskú a chcela by si ju trochu vylepšiť, ja som z prečítania príspevkov pochopila, že by to mohlo ísť tak, že sa cca mesiac pred nástupom na materskú dohodne na výpovedi a zamestná sa u toho istého zamestnávateľa za mzdu s max. VZ?
ďakujem
Áno, može to urobiť takto, pokiaľ ja viem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Silvi, áno môže. Nemusí ani mesiac, no treba potom podla konkrétnych dátumov začiatku nového PP a nástupu na materskú dobre vyrátať potrebnú hrubú mzdu. Lebo ak je v rozhodujúcom období vela víkendov, tak to môže byť nevýhodné.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Anja111 Pozri príspevok
Dcéra je SZČO päť rokov a odvody platí z minimálnej mzdy. Teraz je v šiestom týždni tehotenstva. Má jednu zamestnankyňu, takže živnosť zrušiť ani pozastaviť nemôže. Pred otehotnením si nezačala platiť DNP. Potrebovala by som poradiť, či sa s tým ešte dá niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú...
Mne to vychádza, že 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch spĺňa ako SZČO. Ak by si začala platiť DNP teraz, (do 8. týždňa tehotenstva), tak by splnila aj požadovaných 26 týždňov DNP. Ale myslím si, že k DNP sa môže pripočítať doba iného poistenia za posledné dva roky len ak bolo to predchádzajúce poistenie ukončené...
Chápem to správne? Naozaj už nemá šancu zvýšiť si materskú?
No bez ukončenia/prerušenia živnosti pred nástupom na MD to asi nepôjde.

Jedine ak by bola cca od 1.3.09 zamestnaná, tak by sa to dalo, ak neporodí skôr.
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

ok, veľmi pekne ďakujem, napíšem keď budem vedieť presný nástup na MD.
0 0
adkyy adkyy

adkyy je offline (nepripojený) adkyy

Dobry den.Som v 31 tyzdni tehotenstva,mam 20 rokov,nikdy som nebola zamestnana,som evidovana na urade prace-mam aj ja narok na prispevok 6 tyzdnov pre porodom?Co vsetko treba vybavit,kde a s cim treba ist aby som dostala matersku?Dakujem za odpoved
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

adkyy Pozri príspevok
Dobry den.Som v 31 tyzdni tehotenstva,mam 20 rokov,nikdy som nebola zamestnana,som evidovana na urade prace-mam aj ja narok na prispevok 6 tyzdnov pre porodom?Co vsetko treba vybavit,kde a s cim treba ist aby som dostala matersku?Dakujem za odpoved
Obávam sa, že nie, pokiaľ ste si neplatili nemocenské poistenie...
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Nárok na materské nie je , po narodení dieťatka bude nárok na rodičovský príspevok
čítaj:
Nárok na materské po ukončení štúdia
| Nemocenské poistenie | Matka, Študent
Moja priateľka má 20 rokov. V máji ukončila strednú školu, v auguste otehotnela, termín pôrodu má v apríli. Ja ako otec dieťaťa som študent, poberám sirotský dôchodok. Má moja priateľka nárok na dávku materské, keď ešte nikdy nepracovala?

V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len zákon) s účinnosťou od 1. januára 2004 študenti nie sú nemocensky poistení.

Podľa § 14 ods. 1 a 2 zákona povinne nemocensky poistení sú zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 (minimálna mzda). Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.

V zmysle § 48 ods. 1 zákona poistenkyňa, ktorá je tehotná, alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Vzhľadom na skutočnosť, že Vaša priateľka nespĺňa základné podmienky nároku na materské, t. j. nie je nemocensky poistená a pri využití inštitútu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do dňa pôrodu nebude dobrovoľne nemocensky poistená 270 dní, nárok na materské jej nevznikne.

Vo veci nároku na štátne sociálne dávky - rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa a prídavok na dieťa, Vám odporúčame obrátiť sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, príslušný podľa trvalého alebo prechodného pobytu Vašej priateľky.
Naposledy upravil karpis : 27.04.09 at 07:33
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Kamarátka ide na materskú 15.06.09 ale 31.05.09 jej končí PP na dobu určitú .Momentálne je na PN.Je slobodná a čaká DVOJIČKY.Pomohlo by jej,keby ukončila PN a od 1.6. sa zamestnala s max. VZ ?? Podmienku 270 dní spĺňa .Alebo by mala lepšie sa nechať skôr vypísať na materskú ?Vie niekto poradiť?
Moc ďakujem !
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, som SZCO, platím povinné odvody z min. mzdy a DNP tiez z min. mzdy, v oboch poisteniach mam splnenu podm. 270 dní. V novembri som si DNP zrušila a v decembri som sa opať prihásila s max. VZ (max.- PNP). Som v 9 týzdni tehotenstva a asi pojdem na rizikové. Chcem sa spýtať, teraz dostanem PN len z min., ale od 1.7. už by mala byť max. Ak pojdem na PN už teraz, musím ju potom prerušiť aby som od 1.7. dostala max. PN? A zmení to nejak výšku materskej?
Ak budem počas materskej stále mať živnosť, musím riadne platiť odvody do ZP a SP? Ďakujem
Poradí aj mne niekto prosím
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Podľa mňa by si už teraz mala dostať Pn 2x /ak na nu nastúpiš/, raz minimálnu a druhú maximálnu,pokiaľ ti stále trvá aj dobrovolné nemocenské poistenie, a následne by si mala poberať materskú 2x,tiež v takom pomere.Výška poistného sa síce posudzuje k 1.7. ale pre PN sa posudzuje VZ od 01.01. a vym.základom je rok 2008,pokiaľ nezmeníš napr.zamestnanie a pod.Popri materskej máš najlepšie
živnosť pozastaviť,ak ju neplánuješ využívať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hant Pozri príspevok
Kamarátka ide na materskú 15.06.09 ale 31.05.09 jej končí PP na dobu určitú .Momentálne je na PN.Je slobodná a čaká DVOJIČKY.Pomohlo by jej,keby ukončila PN a od 1.6. sa zamestnala s max. VZ ?? Podmienku 270 dní spĺňa .Alebo by mala lepšie sa nechať skôr vypísať na materskú ?Vie niekto poradiť?
Moc ďakujem !
Záleží od výšky jej terajšieho VZ, čo je výhodnejšie.

Ak má terajší VZ nízky, tak je výhodné uzatvoriť nový PP. Ak by chcela ozaj maximum, tak pri začiatku PP 1.6.09 a nástupe na MD 15.6.09 treba dosiahnuť za obdobie 1.-14.6.09 hrubú mzdu 1007,3Sk x 14 = cca 14103,-Sk (preratajte si na eur, ja zo zvyku v Sk ).

No jej PP môže začať aj neskôr.

Ak neuzatvorí nový PP, tak pozri, čo som písala tuto:
http://www.porada.sk/1029035-post11.html
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

hant Pozri príspevok
Podľa mňa by si už teraz mala dostať Pn 2x /ak na nu nastúpiš/, raz minimálnu a druhú maximálnu,pokiaľ ti stále trvá aj dobrovolné nemocenské poistenie, a následne by si mala poberať materskú 2x,tiež v takom pomere.Výška poistného sa síce posudzuje k 1.7. ale pre PN sa posudzuje VZ od 01.01. a vym.základom je rok 2008,pokiaľ nezmeníš napr.zamestnanie a pod.Popri materskej máš najlepšie
živnosť pozastaviť,ak ju neplánuješ využívať.
Ahoj, tvoja odpoveď bola pre mna? Tak vo februari som bola na PN vyse týzdna a dostala som síce dvakrát, ale z minima, lebo RO je cely rok 2008 a to sa zpriemerovalo. Ale posledne RO je december 2008 kde mam max. VZ z DNP a min. VZ z PNP. Tak tu mi bolo povedane, ze od 1.7. až z DNP dostanem max. PN
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať