Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jasha Pozri príspevok
v 2007 som mala plat 25 tis brutto co nepostacuje asi na maximalne materske. Takze som instruovala uctovnicku aby ma v piatok odhlasila a v pondelok prihlasila. A cez vikend si zaplatim sama odvody do poistovni. to nie je az taky problem - aspon dufam. Ak sa zakon nezmeni tak pocas rodicovskej planujem aj pracovat za svoj terajsi plat ale uvidime ci sa zakon nezmeni.
Este som dala zistovat take detaily, ze v ktorej pobocke treba o co ziadat,.... ci to musi byt v mieste trvaleho bydliska, alebo mozem poziadat aj v mieste prechodneho, pretoze sa mi moc cestovat nechce. Ale to uz nepatri do tejto temy. Tak este raz dakujem za pomoc
Ak budeš mať 2 dni pauzu ... tak stačí zaplatiť len do ZP, SP riešiť nemusíš....
Žiadosť o materské dáš zmestnávteľovi ... ten tam doplní potrebné veci a postúpi na SP.
0 0
aicul aicul

aicul je offline (nepripojený) aicul

Ahojte.Potrebujem poradiť.Som SZČO, odvody do sociálnej si platím od 7/2006.
Som v 5tt tehotenstva.Mám ešte možnosť zvýšiť si materské na maximum? Prešla som si veľa článkov, ale mám z toho protichodné pocity.Jedny píšu, že DNP treba uzatvoriť ešte pred otehotnením, aby som splňala 270 dní DNP, iní, že stačí 270 dní akehokoľvek poistenia/či už ako SZČO alebo DNP/, ale aby mi vznikol nárok na poberanie aj z DNP, tak DNP sa musí platiť min.26 týždňov pred nástupom na MD.
Ak by platilo to druhé, tak mám ešte reálnu šancu sa dobrovoľne poistiť na max.VZ/teda rozdiel medzi max a min/.
Zajtra sa chystám na sociálne, ale moje skúsenosti nie sú veľmi dobré, občas mám pocit, že ani samé pracovníčky nevedia čo je pravda.Nechcem, aby ma uviedli do omylu.
Vopred ďakujem.
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Ahojte potrebujem poradiť. Bola som 3 roky zamestnaná a odyšla som na materskú dovolenku. V marci 2008 som mala nastúpiť do zamestnania, ale v sídle firmy už nikto nebol a nemám žiadne výstupné papiere, takže som stále akoby zamestnaná. V sociálej poisťovni povedali, že firma má stále 6 aktívnych zamestnancov, ale v skutočnosti už nie je ani majiteľa ( žije v zahraničí - cudzí štány príslošník). V marci som si založila živnosť a celkom sa mi darilo. Ako dobrovoľne poistená osoba nie som poistená, myslela som si, že stačí ak začnem platiť odvody až o rok, keď mi vznikne povinnosť. Stalo sa mi však to, s čím som nerátala. Zlyhala mi antikocepcia a žistila som, že som tehotná. Nie je to veľa max. 2-3 týždne. Viete mi niekto poradiť, čo by som mala spraviť, aby som mala nárok na materskú? Ak by som sa zamestnala s dátumom 1.11.2008, ako by som mohla stihnúť tých 270 dní poistenia? Nie som schopná si to dieťa dať zobrať, lebo predtým sme mali problémy a dlho sme mať dieťa nemoli, tak si neviem predstaviť ako by som to mohla urobíť. Ale tiež si neviem predstaviť, ako by sme žili čisto len z manželovho príjmu. Bojím sa, že z jedného platu by sme to neutiahli.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TatianaK1 Pozri príspevok
Ahojte potrebujem poradiť. Bola som 3 roky zamestnaná a odyšla som na materskú dovolenku. V marci 2008 som mala nastúpiť do zamestnania, ale v sídle firmy už nikto nebol a nemám žiadne výstupné papiere, takže som stále akoby zamestnaná. V sociálej poisťovni povedali, že firma má stále 6 aktívnych zamestnancov, ale v skutočnosti už nie je ani majiteľa ( žije v zahraničí - cudzí štány príslošník). V marci som si založila živnosť a celkom sa mi darilo. Ako dobrovoľne poistená osoba nie som poistená, myslela som si, že stačí ak začnem platiť odvody až o rok, keď mi vznikne povinnosť. Stalo sa mi však to, s čím som nerátala. Zlyhala mi antikocepcia a žistila som, že som tehotná. Nie je to veľa max. 2-3 týždne. Viete mi niekto poradiť, čo by som mala spraviť, aby som mala nárok na materskú? Ak by som sa zamestnala s dátumom 1.11.2008, ako by som mohla stihnúť tých 270 dní poistenia? Nie som schopná si to dieťa dať zobrať, lebo predtým sme mali problémy a dlho sme mať dieťa nemoli, tak si neviem predstaviť ako by som to mohla urobíť. Ale tiež si neviem predstaviť, ako by sme žili čisto len z manželovho príjmu. Bojím sa, že z jedného platu by sme to neutiahli.
no podla mna podstatné bude zistiť, ako je to s tvojim prac.pomerom. Či je ukončený alebo trvá. Podstatné je to preto, lebo ak by bol ukončený, tak máš možnosť sa zamestnať a tieto dni "ukončeného nem.poistenia" (teda dni čerpania rodič.dovolenky, ak vtedy prac.pomer trval) sa ti prirátajú ku dnom nem.poistenia z trvajúceho nem.poistenia t.j. nového zamestnania. Bez tohto nem.poistenia už nijako nezískaš nárok na materské z iného nem.poistenia, lebo nestihne uplynúť 270dní.
No predpokladám, že ak vieš, že si tehotná, tak nemôžeš byť len v 2-3týždni, lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl.menštruácie, nie od otehotnenia (alebo máš velmi citlivý tehot.test??). Takže predpokladám si v cca 5-tom týždni. No a tehotenstvo trvá obvykle cca 38-42týždnov t.j. 266-294dní od posl.menštr.

Ak by prac.pomer trval, tak by záležalo, aký máš vymer.základ v r.2008 pri nástupe na MD v r.2009. A kedže asi nikto výkazy neposiela a ty nepracuješ, tak tvoj VZ by bol iste 0Sk. Teda to len predpokladám, že asi súdiť sa so zamestnávatelom nebudete, v tom skúsenosť nemám, takže to nebudem rozoberať.
Najvýhodnejšie by bolo "pre nárok na materské" donútiť zamestnávatela aby ukončil tento prac.pomer napr. posledným dnom rodič.dovolenky, aby si mala v soc.poistovni toto nem.poistenie ukončené.
Pri predpokladanom termíne pôrodu v 8/09 a ukončení prac.pomeru v 2/08 by si mala mať hned splnenú podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom", no a keby si sa aspon na pár dní zamestnala, tak by si mala splnenú aj podmienku trvania nem.poistenia, príp. bola v ochr.lehote.
No podstatné je podla mna ukončiť predchádzajúci prac.pomer, inak ti predpokladám ani zamestnanie nepomôže. si to vyrátaj.
Držím palce!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

aicul Pozri príspevok
Ahojte.Potrebujem poradiť.Som SZČO, odvody do sociálnej si platím od 7/2006.
Som v 5tt tehotenstva.Mám ešte možnosť zvýšiť si materské na maximum? Prešla som si veľa článkov, ale mám z toho protichodné pocity.Jedny píšu, že DNP treba uzatvoriť ešte pred otehotnením, aby som splňala 270 dní DNP, iní, že stačí 270 dní akehokoľvek poistenia/či už ako SZČO alebo DNP/, ale aby mi vznikol nárok na poberanie aj z DNP, tak DNP sa musí platiť min.26 týždňov pred nástupom na MD.
Ak by platilo to druhé, tak mám ešte reálnu šancu sa dobrovoľne poistiť na max.VZ/teda rozdiel medzi max a min/.
Zajtra sa chystám na sociálne, ale moje skúsenosti nie sú veľmi dobré, občas mám pocit, že ani samé pracovníčky nevedia čo je pravda.Nechcem, aby ma uviedli do omylu.
Vopred ďakujem.
<FORM> </FORM>
lucia,
pri DNP je dôležitých tých 26týždnov "od posledného" prihlásenia na DNP preto, aby sa materské z neho (ak splníš z neho podmienku aspon 270dní NP ...) rátalo so skutočného vymer.základu a nie len z minimálnej mzdy (ak by 26týždnov neuplynulo)

Ak by tvoje povinné nem.poistenie ako SZčo trvalo ku dnu nástupu na MD, tak splníš síce podmienku nároku na materské z povinného NP SZčo ale z DNP túto podmienku nesplníš.
Podla výkladu soc.poistovne sa totiž k samotným dnom DNP (z neho samotného nestihneš splniť podmienku 270dní) môžu prirátať len dni akéhokolvek "ukončeného"!!! nemocenského poistenia.

Takže ak sa teraz (najneskôr do 8tt!!!) prihlásiš na DNP z vymer.základu rozdielu maxima t.č. 30219,-Sk a tvojho VZ z povinného NP SZčo a pred nástupom na MD bud ukončíš živnosť alebo stačí aj prerušiť živnosť, tak budeš mať v zmysle zákona o soc.poistení ukončené nem.poistenie a dni povinného NP SZčo sa ti prirátajú ku dnom DNP. Takže nárok na materské budeš mať len z DNP a nie z povinn.NP SZčo.
Len je dôležité ukončiť/prerušiť živnosť pred nástupom na MD!!! A tiež na MD nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP!!!
Ak to nespravíš, tak nárok na materské budeš mať len z pov.NP Szčo.

Teda situácia by sa menila, ak si dva roky pred predpokl. pôrodom ešte okrem tohto povinn.NP SZčo mala nejaké iné už ukončené NP.
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
A čo keľ mám známeho, ktorý by ma zamestnal dodatočne od 1.8.2008 do konca tohoto roka na HPP. Pracovná zmluva by bola od 1.8.2008 a výkazy do poisťovní by sa odovzdali a odvody uhradili až teraz. Mal by z toho nejaký vážny postih? Od januára 2009 by som sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ poistného. Potom by som tých 270 dní do termínu pôrodu stihla. Potom by sa mi rátala materská z toho zamestnania nie?
0 0
pagola pagola

pagola je offline (nepripojený) pagola

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, či je ešte možnosť zvýšiť si materský príspevok - napr. zaplatením si DNP. Nástup na MD mám naplánovaný na 12.02.2009, som riadne zamestnaná, pracovný pomer trvá 3 roky. moj hrubý mesačný príjem je cca. 18.000,- Sk. je možné doplatiť si DNP spätne?
0 0
iwwa iwwa

iwwa je offline (nepripojený) iwwa

Ahojte. Prosím o radu. Vo februari 2009 nastupujem na materskú. Viem, že sa mi bude materská počítať z príjmu roku 2008. Ale ak som bola tohto roku na PN už 3 a pol mesiaca a lekár ma chce nechať doma ešte aj v decembri, tak ako si mam vypočítať výšku materskej? Hrubý príjem za odpracované mesiace mam priemer cca 26tisic. Viem si prípadne materskú ešte nejako zvýšiť?
Ďakujem vopred.
0 0
aicul aicul

aicul je offline (nepripojený) aicul

brčko: ďakujem za odpoveď.V podstate to isté mi poradila aj pani na sociálke, aj keď na začiatku mi bolo povedané, že nič z toho.Takže, aby mi vznikol nárok na max.materské, ku koncu mesiaca ruším živnosť/už teraz/ a v pondelok 1. ju opäť založím. Tým pádom budem mať ukončené nemoc.poistenie. S novou živnosťou nemusím platiť povinné odvody do soc., ale len DNP a to si dám z max.VZ, takže to všetko ešte stíham.
Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TatianaK1 Pozri príspevok
A čo keľ mám známeho, ktorý by ma zamestnal dodatočne od 1.8.2008 do konca tohoto roka na HPP. Pracovná zmluva by bola od 1.8.2008 a výkazy do poisťovní by sa odovzdali a odvody uhradili až teraz. Mal by z toho nejaký vážny postih? Od januára 2009 by som sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ poistného. Potom by som tých 270 dní do termínu pôrodu stihla. Potom by sa mi rátala materská z toho zamestnania nie?
v takom prípade by sa ti počítalo materské z posledného nem.poistenia, ktoré bude trvať k nástupu na MD, t.j. z dobrovnolneho nem.poistenia. No a vzhladom na to, že nesplníš z DNP podmienku, že DNP pred nástupom na MD trvalo aspon 26týždnov. Preto by sa tvoje materské z DNP rátalo z pravdep. VZ DNP osoby, t.j. z aktuálnej minim.mzdy a bolo by len minimálne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pagola Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, či je ešte možnosť zvýšiť si materský príspevok - napr. zaplatením si DNP. Nástup na MD mám naplánovaný na 12.02.2009, som riadne zamestnaná, pracovný pomer trvá 3 roky. moj hrubý mesačný príjem je cca. 18.000,- Sk. je možné doplatiť si DNP spätne?
spätne nie,
ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nejaké iné ukončené nem.poistenie okrem súčasného prac.pomeru, tak DNP ti už nepomôže ani minimálne, lebo z neho nesplníš podmienku aspon 270dni nem.poisenia v posledných dvoch rokoch. Bolo treba sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením.
0 0
susika susika

susika je offline (nepripojený) susika

Dobrý deň!Potrebujem súrne radu!Pred 2 dňami som zistila, že som tehotná a momentálne poberám RP s 1.dcérou, ktorá bude mať 13.12. 3 roky!Je vôbec možné, aby som mala šancu na vyššiu materskú?Mám potencionálneho zamestnávateľa, ktorý ma chcel zamestnať od 1.1. pomohlo by mi /a bolo by to vôbec možné?/ak by ma zamestnal spätne od 1.11.?Predpokladaný termín pôrodu mám 31.7.!Veľmi pekne ďakujem za všetky fundované odpovede!Veľmi mi pomôžu!!!
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
brčko Pozri príspevok
no podla mna podstatné bude zistiť, ako je to s tvojim prac.pomerom. Či je ukončený alebo trvá. Podstatné je to preto, lebo ak by bol ukončený, tak máš možnosť sa zamestnať a tieto dni "ukončeného nem.poistenia" (teda dni čerpania rodič.dovolenky, ak vtedy prac.pomer trval) sa ti prirátajú ku dnom nem.poistenia z trvajúceho nem.poistenia t.j. nového zamestnania. Bez tohto nem.poistenia už nijako nezískaš nárok na materské z iného nem.poistenia, lebo nestihne uplynúť 270dní.
No predpokladám, že ak vieš, že si tehotná, tak nemôžeš byť len v 2-3týždni, lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl.menštruácie, nie od otehotnenia (alebo máš velmi citlivý tehot.test??). Takže predpokladám si v cca 5-tom týždni. No a tehotenstvo trvá obvykle cca 38-42týždnov t.j. 266-294dní od posl.menštr.

Ak by prac.pomer trval, tak by záležalo, aký máš vymer.základ v r.2008 pri nástupe na MD v r.2009. A kedže asi nikto výkazy neposiela a ty nepracuješ, tak tvoj VZ by bol iste 0Sk. Teda to len predpokladám, že asi súdiť sa so zamestnávatelom nebudete, v tom skúsenosť nemám, takže to nebudem rozoberať.
Najvýhodnejšie by bolo "pre nárok na materské" donútiť zamestnávatela aby ukončil tento prac.pomer napr. posledným dnom rodič.dovolenky, aby si mala v soc.poistovni toto nem.poistenie ukončené.
Pri predpokladanom termíne pôrodu v 8/09 a ukončení prac.pomeru v 2/08 by si mala mať hned splnenú podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom", no a keby si sa aspon na pár dní zamestnala, tak by si mala splnenú aj podmienku trvania nem.poistenia, príp. bola v ochr.lehote.
No podstatné je podla mna ukončiť predchádzajúci prac.pomer, inak ti predpokladám ani zamestnanie nepomôže. si to vyrátaj.
Držím palce!
Dnes sa mi podarilo vybaviť ukončenie PP k 18.3.2008. Ale zistila som že poberanie rodičovského príspevku sa hodnotí ako preušenie nemocenského poistenia. Takže predchádzajúce obdobie sa mi neráta do tých 270 dní pred pôrodom, ale povedali mi že ak som dcérku dala do škôlky až od septembra, tak platiteľom poistného bol do septebra štát. Tak si myslím, že obdobie od 19.3.2008 do 31.8.2008 ( 28 týždňov ) si môžem zarátať do 270 dní pred pôrodom. Teraz neviem, či toto pokracovanie nemocenského poistenia sa hodnotí ako vznik poistenia v roku 2008 a teda rozhodújúce obdobie pre materskú je rok 2008, a tak sa musím ešte tento rok zamestnať, najlepšie na 30.200,- Sk, a koncom decembra nahlásiť zmenu od 1.1.2008 Sk na mzdu 8.100,- Sk, a zostať zamestnaná do nástupu na materskú dovolenku, alebo toto poistenie platené štátom od 18.3.2008 do 31.8.2008 sa neráta ako vznik poistenia, a potom ak v roku 2008 nevzniklo nemocenské poistenie a rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2009, potom mi stačí sa zamestnať 10 týždňov pred nástupom na materskú na tých 30.200,- Sk a budem mať rátanú materskú z tohoto zamestnania? Vie mi niekto poradiť? Termín pôrodu mi vychádza na 28.7.2009.
Naposledy upravil TatianaK1 : 26.11.08 at 18:54 Dôvod: Štylistická chyba
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

TatianaK1 Pozri príspevok
Dnes sa mi podarilo vybaviť ukončenie PP k 18.3.2008. Ale zistila som že poberanie rodičovského príspevku sa hodnotí ako preušenie nemocenského poistenia. Takže predchádzajúce obdobie sa mi neráta do tých 270 dní pred pôrodom, ale povedali mi že ak som dcérku dala do škôlky až od septembra, tak platiteľom poistného bol do septebra štát. Tak si myslím, že obdobie od 19.3.2008 do 31.8.2008 ( 28 týždňov ) si môžem zarátať do 270 dní pred pôrodom. Teraz neviem, či toto pokracovanie nemocenského poistenia sa hodnotí ako vznik poistenia v roku 2008 a teda rozhodújúce obdobie pre materskú je rok 2008, a tak sa musím ešte tento rok zamestnať, najlepšie na 30.200,- Sk, a koncom decembra nahlásiť zmenu od 1.1.2008 Sk na mzdu 8.100,- Sk, a zostať zamestnaná do nástupu na materskú dovolenku, alebo toto poistenie platené štátom od 18.3.2008 do 31.8.2008 sa neráta ako vznik poistenia, a potom ak v roku 2008 nevzniklo nemocenské poistenie a rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2009, potom mi stačí sa zamestnať 10 týždňov pred nástupom na materskú na tých 30.200,- Sk a budem mať rátanú materskú z tohoto zamestnania? Vie mi niekto poradiť? Termín pôrodu mi vychádza na 28.7.2009.
Keďže ti pp skončil v marci tohto roku, mohla by si materskú poriešiť buď s pomocou DNP, alebo aj zamestnaním. Ak máš priateľského zamestnávateľa, tak je to najvýhodnejšie...
K tomu poisteniu platenému štátom ... štát platí iba starobné poistenie (za mamičky), v žiadnom prípade neplatí nemocenské poistenie..
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
PP mi skončil v marci tohto roku, ale bola som súčasne na rodičovskom príspevku od.11.8.2005 do 18.3.2008 a toto obdobie je prerušenie nemocenského poistenia, takže to skončenie PP nemôžem rátať ako skončenie nemocenského poistenia. Tak to vidím, že nárok na materskú mi nevznikne ani keby som sa zamestnanla, a ani kedby som sa dobrovoľne prihlásila ako platiteľ do SP už od 1.12.2008. lebo by som nesplnila podmienku 270 dní počas 2 rokov pred pôrodom. Alebo sa mýlim? A ak nemám nárok na materskú, mám nárok aspoň na rodičovský príspevok hneď od dátumu narodenia dieťaťa?
Naposledy upravil TatianaK1 : 26.11.08 at 20:29 Dôvod: Doplnenie otázky
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ahojte poradáci!
Mám taký problém:
Synova manželka bola na RP do 20.9.2008, teraz je evidovaná na ÚP. ako nezamestnaná. Od januára 2009 si chce založiť živnosť, dotáciu od ÚP už má schválenú. Teraz sa dozvedela , že je tehotná. V roku 2004 bola prihlásená ako DNP do SP, ale neviem presne dokedy sme platili to poistenie. Syn pracuje a HP má každý mesiac okolo 30000,- Sk. Nebolo by lepšie, keby on išiel na MD, neviem či sa to u nás funguje. Pracuje doma, ako programátor. Chcú mať obchod s rozl. tovarom tu v dedine. Skutočne s malým bola nevesta, a aj syn by mohol ďalej pracovať na nejakú dohodu. Alebo MD môže brať aj babička?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TatianaK1 Pozri príspevok
Dnes sa mi podarilo vybaviť ukončenie PP k 18.3.2008. Ale zistila som že poberanie rodičovského príspevku sa hodnotí ako preušenie nemocenského poistenia. áno, je to tak, ale pre účely uplatnovania nároku "na materské" (nie nemocenského!) platí výnimka, aj dni prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky rátajú do potrebných 270dní nem.poistenia ,vid nižšie citovaný zákon* Takže predchádzajúce obdobie sa mi neráta do tých 270 dní pred pôrodom, nesúhlasím ale povedali mi že ak som dcérku dala do škôlky až od septembra, tak platiteľom poistného bol do septebra štát. áno, platitelom zdravotného poistenia je v takom prípade štát (ale ak si szčo,tak neviem). A aj platitelom dôchodkového poistenia "by bol", no tam vidím problém, lebo to platí iba v prípade, ak si dáš prihlášku do SP a ty si si ju po ukončení rodič.dovolenky nedala (ukončením čerpania RD nahlasuje zamestnávatel ukončenie RD a to je podla mna odhláška z dôch.poistenia, no zisti si priamo na SP, lebo postupy sú nejednotné), no a túto prihlášku dať spätne nemožno. So zdravotným poistením nebude problém aj spätne, no treba tam zájsť. No ale pozor! *** pozerám, ty si ale bola v tom čase už živnostníčka, tak to neviem povedať, či aj v takom prípade bude za teba platiť zdrav.poistenie štát. Možno bude záležať od tvojich príjmov? Tak si myslím, že obdobie od 19.3.2008 do 31.8.2008 ( 28 týždňov ) si môžem zarátať do 270 dní pred pôrodom. nesúhlasím, nebola si nemocensky poistená Teraz neviem, či toto pokracovanie nemocenského poistenia sa hodnotí ako vznik poistenia v roku 2008 a teda rozhodújúce obdobie pre materskú je rok 2008, a tak sa musím ešte tento rok zamestnať, najlepšie na 30.200,- Sk, a koncom decembra nahlásiť zmenu od 1.1.2008 Sk na mzdu 8.100,- Sk, a zostať zamestnaná do nástupu na materskú dovolenku, alebo toto poistenie platené štátom od 18.3.2008 do 31.8.2008 sa neráta ako vznik poistenia, a potom ak v roku 2008 nevzniklo nemocenské poistenie a rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2009, potom mi stačí sa zamestnať 10 týždňov pred nástupom na materskú na tých 30.200,- Sk a budem mať rátanú materskú z tohoto zamestnania? Vie mi niekto poradiť? Termín pôrodu mi vychádza na 28.7.2009.
*Zákon o sociálnom poistení
v časti o materskom je tento paragraf
§ 49a
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.


Takže ak máš predpokladaný termín pôrodu (PTP) 28.7.09, tak v takom prípade sa bude sledovať obdobie posledných dvoch rokov t.j. cca od 28.7.07 do 27.7.09 (sleduje sa však obdobie podla "skutočného" pôrodu!!! preto to cca).
V tomto období sa ti ráta obdobie:
28.7.07 - 18.3.08 = 235kalen.dní (bola si celý čas na RD predpokladám), ak porodíš skôr ako 28.7.09, tak sa ti zaráta viac dní, ak porodíš neskôr, tak menej dní.
Takže ti bude chýbať cca 35kalend.dní, no samozrejme radšej treba počítať s rezervou!

Pri PTP 28.7.09 nastúpiš na MD najneskôr 16.6.09 (6týž. pred PTP) ale najskôr 2.6.09 (8týž. pred PTP), ak by si porodila skôr, tak dnom pôrodu.

Povinné NP SZčo určite mať nebudeš (to by hrozilo až od 1.7.09).

Máš viacero možností ako si zabezpečiť slušné materské:

1. dobrovolným nem.poistením (prihlásiť sa z maxima a v decembri!!! môžeš=nemusíš dať zmenu vymeriavacieho základu na minimum od 1.1.09, no potom už žiadne odhlásenie!!!). Ak sa napr. prihlásiš na DNP 28.11.08, tak 26týždnov ti uplynie 28.5.09, takže najskôr 29.5.09 môžeš nastúpiť na MD a bude sa ti rátať materské z rozhodujúceho obdobia 28.11.-31.12.08. No nesmieš porodiť skôr ako 29.5.09, lebo by bolo materské rátané len z minim.mzdy.

DNP má výhodu, že nemusíš nič s nikým vybavovať a DnP môžeš využiť aj neskôr na očr, pn. A ak si nedáš zmenu vymer.základu od 1.1.09 na minimum, ale budeš až do nástupu na MD platiť z vyššieho/maximálneho VZ, tak si môžeš vyššie nemocenské dávky čerpať aj v r.2010 (tie sa budú vypočítavať z r.2009).

2. môžeš sa zamestnať a tento prac.pomer by mal trvať minimálne tých 35kalend.dní, no radšej viac, ak by si porodila neskôr. Treba sa potom poradiť konkrétne, aby si neurobila chybu a dni ti nechýbali alebo nemala nízke materské.

3. kombináciou DNP + zamestnanie
t.j. môžeš sa napr. prihlásiť na DnP z minima a potom napr. po 40 dnoch sa odhlásiť. Po ukončení DNP sa zamestnať so zaujímavým platom.
Naposledy upravil brčko : 26.11.08 at 22:43
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Ďík! Ďík! Ďík! Už som myslela, že materskú mám v nedohľadne. Ale mám ešte otázku: Na dávky z dobrovoľného menocenského poistenia mi stačí len 26 týždňov poistenia a nie 270 dní? Myslela som si, že tých 270 dní musí trvať minimálen každé poistenie (NP alebo DNP), a že každé sa posudzuje samostatne, a nedajú sa dni zrátavať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

TatianaK1 Pozri príspevok
Ďík! Ďík! Ďík! Už som myslela, že materskú mám v nedohľadne. Ale mám ešte otázku: Na dávky z dobrovoľného menocenského poistenia mi stačí len 26 týždňov poistenia a nie 270 dní? Myslela som si, že tých 270 dní musí trvať minimálen každé poistenie (NP alebo DNP), a že každé sa posudzuje samostatne, a nedajú sa dni zrátavať.
Nie, práveže sa neposudzujú samostatne. Od poslednej zmeny zákona sa už dajú druhy nemocenských poistení zlučovať pre splnenie podmienky 270 dní v posledných dvoch rokoch. Akurát, že ak si teraz urobíš DNP a z neho nesplníš 270 dní tak sa Ti k dňom DNP pripočítajú dni len ukončených NP v posledných dvoch rokoch. Tvoje zamestnanie, vlastne obdobie RD v zamestnaní trvalo dosť dlho a preto podmienku 270 dní NP v pohode spĺňaš.
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

Dobry den, precitala som krizom krazom vsetky aktualne informacie o maximalnej materskej. Zial musim priznat, ze napriek tomu celej problematike asi celkom nerozumiem . Nebudem pisat svoj zivotopis, ale predpokladam, ze su nutne nejake zakladne info o mne, aby ste mi mohli poradit. Otehotniet planujem 1/2009.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Zakladne info:<o:p></o:p>
- 1.1.2006 – 31.5.2008 – 1. Zamestnanie (hruba mzda od 09/2007 – 25000)<o:p></o:p>
- 1.6.2008 – 1.8.2008 – nezamestnana, neevidovana na urade prace – nemocenske si za tieto mesiace uhradim sama<o:p></o:p>
- 1.8.2008 – 6.10. 2008 – 2. Zamestnanie (hruba mzda 17000.-)<o:p></o:p>
- 15.10.2008 – tretie - Aktualne zamestnanie (hruba mzda 20000+4000, po skusobnej dobe 20000+6000<o:p></o:p>
- Vek 34 rokov, zatial bezdetna + prekonane 2 potraty – (predpoklad rizikoveho od zaciatku)<o:p></o:p>
- Nie som vydata<o:p></o:p>
Moje otázky:<o:p></o:p>
- 1/12/2008 si zaplatim DPN z vysky 30200-24000 a od 1/2009 ho znizim na min. a budem v tom pokracovat. Správne?<o:p></o:p>
- Mam narok na poberanie materskej 37 tyzdnov?<o:p></o:p>
- Bude mi z DNP vyplyvat nejaky narok aj na poberanie nemocenskych davok pocas PN (myslim pocas riz. teh)?<o:p></o:p>
Ak mi niekto odpovie – budem mu velmi vdacna<o:p></o:p>
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať