Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Je to zaujímavé. Aj na príspevky z minulého roka sa stále odpovedá a mne - na príspevok z tohto týždňa - neodpovedal nikto. Tak neviem, či nikto nevie, alebo nechce poradiť.......... som smutná.......
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DominikaDominika Pozri príspevok
Potrebujem aj ja radu v tomto smere. Som na RD - dieťatko má momentálne 20 mesiacov. Môj TPP trvá. Ak by som zostala na RD a išla v budúcom roku na novú MD, tak by sa moja materská mala počítať z predpokladaného príjmu,ktorý by som mala, keby som pracovala (to je cca. 1000 EUR+odmeny). Ako je to však, ak by som si teraz uzatvorila novú zmluvu na vedľajší pracovný pomer - napr. na 400 - 600 EUR samozrejme u iného zamestnávateľa? V prípade nástupu na materskú by sa potom zohľadňoval ako vymeriavací základ predpokladaný príjem z HPP, alebo skutočný príjem z VPP? Je to pre mňa veľmi dôležité, prosím poraďte, aby som vedela, či pre mňa má vôbec VPP v tejto situácii význam-myslím, aby som si nepokazila materskú... ĎAKUJEM
Na toto ti asi ťažko dá niekto 100% odpoved. Ak ti stačí aj nie 100%-ná, tak ti napíšem názor. Lebo súbeh dvoch NP je vždy trochu neznáma, ak obe NP-ia netrvajú k nástupu na MD.

Ak sa zákon o sociálnom poistení nezmení a v prac.pomere č.2 splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch do dna pôrodu (predpokladám len zo samotného PPč.2, lebo nepredpokladám, že si mala aj nejaký ukončený PPč.3 v dvoch rokoch pred pôrodom), tak by ti mal vzniknúť nárok na materské:
1.) z PPč.1 počas čerpania RD ako píšeš z pravdep.VZ, t.j. VZ, z ktorého by sa ti platilo NP v mesiaci nároku na MD +
2.) z PPč.2, ak splníš podmienky.
Ale už samotný PPč.1 predpokladám dosahuje maximum t.č. 1003,09eur, od 1.7.09 cca 1085eur, lebo píšeš aj o odmenách.

Ale ak by si 270dní z PPč.2 nesplnila, neviem, či by mohla SP vymyslieť nejakú inú verziu, ako uznať nárok len z PPč.1, aj ked to nepredpokladám.

A nebud smutná. Ja som tiež na viaceré moje komplikovanejšie otázky nedostala žiadnu odpoved ani na porade.
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Dobrý deň, chcela by som len potvrdiť či po prečítaní príspevkov na moj prípad som to pochopila správne. Som na RD s 11-mes. dieťaťom. V blízkej budúcnosti plánujeme ďalšie dieťa. Moj PP pred nástupom na MD stále trvá. Bude moja budúca materská počítaná z VZ zo zamestnania, ktorý som mala pred nástupom na prvú MD? Vopred ďakujem za radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Fucta Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som len potvrdiť či po prečítaní príspevkov na moj prípad som to pochopila správne. Som na RD s 11-mes. dieťaťom. V blízkej budúcnosti plánujeme ďalšie dieťa. Moj PP pred nástupom na MD stále trvá. Bude moja budúca materská počítaná z VZ zo zamestnania, ktorý som mala pred nástupom na prvú MD? Vopred ďakujem za radu.
.. v podstate áno.... zamestnávteľ môže uviesť aj vyšší VZ (je predpoklad, že mzdy počas tvojej RD zvyšovali)..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
Na toto ti asi ťažko dá niekto 100% odpoved. Ak ti stačí aj nie 100%-ná, tak ti napíšem názor. Lebo súbeh dvoch NP je vždy trochu neznáma, ak obe NP-ia netrvajú k nástupu na MD.

Ale ak by si 270dní z PPč.2 nesplnila, neviem, či by mohla SP vymyslieť nejakú inú verziu, ako uznať nárok len z PPč.1, aj ked to nepredpokladám.
.. Dominika sa asi skôr obáva, že 270 dní splní aj z 2. PP (vedľajší PP neexistuje) .. a že jej bude materská počítaná iba z neho ...
Keďže asi ešte nie si tehotná, materská prichádza do úvahy najskôr v r 2010.. môžu byť ešte zmeny ...
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Ahojte.
Dakujem za Vase odpovede milá "brcko" a milá Katy . Je to presne tak, ako si to vyjadrila Katy - nechcem, aby som si terajšími "pár" EUR pokazila VZ a potom v konečnom dôsledku stratila na nižšej materskej. Takže, ak by som splnila v druhom PP 270 dní, mohlo by sa stať, že SP by mi potom počítala materskú IBA z neho? Ja nepotrebujem, aby som mala 2 VZ, ja len chcem, aby môj VZ z PP1 zostal reálny. Ak už neexistuje vedľajší PP, tak potom mám možnosť sa zamestnať iba na "limitujúce" dohody, alebo mám nejakú možnosť pracovať na viac hodín? ĎAKUJEM VÁM a ospravedlňujem sa za "komplikované" otázky. Želám pekný víkend
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

DominikaDominika Pozri príspevok
Ahojte.
Dakujem za Vase odpovede milá "brcko" a milá Katy . Je to presne tak, ako si to vyjadrila Katy - nechcem, aby som si terajšími "pár" EUR pokazila VZ a potom v konečnom dôsledku stratila na nižšej materskej. Takže, ak by som splnila v druhom PP 270 dní, mohlo by sa stať, že SP by mi potom počítala materskú IBA z neho? Ja nepotrebujem, aby som mala 2 VZ, ja len chcem, aby môj VZ z PP1 zostal reálny. Ak už neexistuje vedľajší PP, tak potom mám možnosť sa zamestnať iba na "limitujúce" dohody, alebo mám nejakú možnosť pracovať na viac hodín? ĎAKUJEM VÁM a ospravedlňujem sa za "komplikované" otázky. Želám pekný víkend
.. ono záleží aj v akej si situácii...či chceš ostať doma s malým, alebo ísť do práce .. podľa mňa 400-600 eur nie je "pár eur", ale celkom slušný peniaz..
Existuje aj možnosť pracovať napr.na dohodu o pracovnej činnosti.. (10 hod týždenne)
V prípade, že by si sa rozhodla pre druhý riadny PP (môžeš mať aj viac PP)..naozaj neviem, ako by to SP posúdila
Ja by som na tvojom mieste asi ukončila pred materskou 2. PP .. a dala by som si žiadosť o materské len z toho prvého - trvajúceho zamestnania.
... možno sa ešte vyjadria aj iní
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

dobrý deň, známa plánuje otehotnieť za 2-3 mesiace, poraďte ako si môže prilepšiť materskú? Je pol roka evidobvaná na UP, nepoberá žiadne dávky. Ďakujem za rady.
0 0
janulienka10 janulienka10

janulienka10 je offline (nepripojený) janulienka10

ahojte. bola som sa dnes odhlasit a nanovo som sa prihlasit na DNP (max.vym.zaklad - môj plat). prave som ale prisla na to, ze som urobila chybu. lebo od jula sa max. vym. zaklad bude menit a ja mozem zmenu urobit az po 6 mesiacoch. chcem sa spytat - mozem ist na soc. poist. a urobit znova odhlasku a prihlasku (a dam si "do rezervy" vyssi vymer. zaklad ako je max. vym. zaklad - môj plat) alebo na odhlasovanie a prihlasovanie je tiez nejaka casova podmienka? dakujem
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Ďakujem Katy za odpoveď, ale aby som bola konkrétna, ja som dostávala materkú z max. VZ z roku 2008. Tak som chcela vedieť či mi pri nástupe na ďalšiu MD budú počítať z toho max. VZ alebo z min. VZ?
0 0
hudyvin hudyvin

hudyvin je offline (nepripojený) hudyvin

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu...
Ja- studentka denneho studia VS som v marci porodila babatko, narok na MP som nemala-len na rodicak... Ja som aj tak studentka, takze odvody za mna stat plati... Manzel- SZCO v tej dobe bez prace, tak sme sa rozhodli, ze na rodicak pojde on... Pytali sme sa asi 5x, ci na materske nema narok on, tak odpoved bola stale jednoznacna- NIE!! Ked nema narok manzelka, nema narok ani manzel... Nakoniec sa nas ujala jedna mila pani z UPSVaR a nam volala na soc. poistovnu a pozistovala, ze manzel narok na materske ma... Tak si dal ziadost.. Myslim ale, ze az od 6.týždna maleho... Co nas aj celkom potesilo, lebo manzel ma DNP a plati si od septembra v sk: 968sk... Neviete nam povedat aka materska by mu mohla byt priznana? V akej výske?

A este.. Manzelovi sa naskytla prilezitost cez leto pracovat na dohodu, resp. brigadne- (obmedzený počet hodin týždenne...-neviem, co presne to je...)
Tak by to bolo super, lebo ja budem mat prazdniny- budem doma, mame doma aj obe babky, tak by to bolo fakt skvele, aspon by sme si pomohli... Nechceme ziaden luxus, len normalne zit a malemu a nam dat vsetko to, co budeme potrebovat...
Neviete nam poradit, ci sa popri MD a potom aj RD da pracovat na dohodu, resp. brigadovat??? Panie na soc. poist. sa nejak nevedeli dohodnut... Dokonca nas tam jedna pani obvinila, ze chcema okradat stat, aj MP brat aj robit... ze preto som dala manzela na matersku, lebo ma DNP... A ja som o tom vobec nevedela a ani som len netusila, ze manzel by z DNP mohol cerpat matersku.... dali sme mu to preto, ze ak by sa nedajboze niečo prihodilo, tak aby sme mali aspon nejaky prijem...
0 0
hudyvin hudyvin

hudyvin je offline (nepripojený) hudyvin

hudyvin Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu...
Ja- studentka denneho studia VS som v marci porodila babatko, narok na MP som nemala-len na rodicak... Ja som aj tak studentka, takze odvody za mna stat plati... Manzel- SZCO v tej dobe bez prace, tak sme sa rozhodli, ze na rodicak pojde on... Pytali sme sa asi 5x, ci na materske nema narok on, tak odpoved bola stale jednoznacna- NIE!! Ked nema narok manzelka, nema narok ani manzel... Nakoniec sa nas ujala jedna mila pani z UPSVaR a nam volala na soc. poistovnu a pozistovala, ze manzel narok na materske ma... Tak si dal ziadost.. Myslim ale, ze az od 6.týždna maleho... Co nas aj celkom potesilo, lebo manzel ma DNP a plati si od septembra v sk: 968sk... Neviete nam povedat aka materska by mu mohla byt priznana? V akej výske?

A este.. Manzelovi sa naskytla prilezitost cez leto pracovat na dohodu, resp. brigadne- (obmedzený počet hodin týždenne...-neviem, co presne to je...)
Tak by to bolo super, lebo ja budem mat prazdniny- budem doma, mame doma aj obe babky, tak by to bolo fakt skvele, aspon by sme si pomohli... Nechceme ziaden luxus, len normalne zit a malemu a nam dat vsetko to, co budeme potrebovat...
Neviete nam poradit, ci sa popri MD a potom aj RD da pracovat na dohodu, resp. brigadovat??? Panie na soc. poist. sa nejak nevedeli dohodnut... Dokonca nas tam jedna pani obvinila, ze chcema okradat stat, aj MP brat aj robit... ze preto som dala manzela na matersku, lebo ma DNP... A ja som o tom vobec nevedela a ani som len netusila, ze manzel by z DNP mohol cerpat matersku.... dali sme mu to preto, ze ak by sa nedajboze niečo prihodilo, tak aby sme mali aspon nejaky prijem...
Nikto nam nevie poradit? :-(
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hudyvin, ja som ti už odpovedala na inom fore (nepredpokladám, že by v jeden den dali dvaja rôzny ludia rovnaké otázky)
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prijemny den,
chcem sa este raz utvrdit v konkretnom pripade. Buduca mamicka je u nas zamestnana 3 roky s hrubou mzdou 16000 Sk cca 531 Eur. Kedze nastupuje 6.7. na MD a chceme aby mala maximalnu matersku vo vyske 551,7 Eur odhlasime ju k 30.6. a prihlasime k 1.7. do 5.7. Za toto obdobie bude mat hrubu mzdu 1003,09/31x5 = 161,79 Eur a tym bude mat DVZ 32,358. Vyjde jej z tohto maximalna materska, alebo ma byt ta hruba mzda este vyssia?
Dakujem velmi pekne!
0 0
Janaex Janaex

Janaex je offline (nepripojený) Janaex

od 1.7 bude max VZ na nemocenske 1084,55 ( 8676,36:12*1,5)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Fucta Pozri príspevok
Ďakujem Katy za odpoveď, ale aby som bola konkrétna, ja som dostávala materkú z max. VZ z roku 2008. Tak som chcela vedieť či mi pri nástupe na ďalšiu MD budú počítať z toho max. VZ alebo z min. VZ?
V tvojom prípade sa nemá prečo použiť min VZ. Zamestnávateľ uvedie VZ taký, aký by si mala, keby si pracovala (z akého by sa platilo poistné). Predpokladám, že to maximum bude
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď som si platila v decembri DNP z vtedy max. VZ, materskú v októbri dostanem z tohto VZ alebo z VZ platného od 1.7.? Asi z decembrového však?

Ak nastupim na PN este pred nástupom na MD uz to nezmení moj nárok na materské, keďže rozhodujúce obd. je pre mna r. 2008? Teda ak budem PN tak si nemusím platiť odvody a to znamená pre materské čo?
Ak počas MD budem mať stále živnosť, musím si platiť povinné odvody? Lebo teraz neviem nájsť kde som to čítala, že aj zarobím na živnosť do urč. sumy, nemusím platiť odvody.
Naposledy upravil Tinika : 05.05.09 at 18:13
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, chcem sa spýtať, jedna známa je 8tt neplatila si DNP. Tak myslím že jedná šanca na zvýšenie materskej je dať výpoveď a zamestnať sa s max. VZ. Otázka je, aké dlhé obdobie musí mať pp s max. VZ? ďakujem
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

Ahoj,
chcela by som sa informovat ohladom platenia DNP na materskej.
Pani na SP mi povedla ze je to dobrovolne ak chcem tak si to
mozem platit, ak nechcem tak nemusim.
A chcela by som vediet ci na túto otazku existuje jednoznacna
odpoved.Dufam ze mi niekto schopný poradi lebo ak neviedia na
SP jednoznačnu odpoved tak ja už neviem koho sa mam pytat.
Dakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

snezka11 Pozri príspevok
Ahoj,
chcela by som sa informovat ohladom platenia DNP na materskej.
Pani na SP mi povedla ze je to dobrovolne ak chcem tak si to
mozem platit, ak nechcem tak nemusim.
A chcela by som vediet ci na túto otazku existuje jednoznacna
odpoved.Dufam ze mi niekto schopný poradi lebo ak neviedia na
SP jednoznačnu odpoved tak ja už neviem koho sa mam pytat.
Dakujem.
A ako čo chceš vedieť? Na čo je to dobre? No ak si napr. zamestnana, tak by si PN dostala zo zamestnania aj z DNP a to iste materska.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať