Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
ratla ratla

ratla je offline (nepripojený) ratla

Dobrý deň, som zamestnaná od júna 2008, hrubú mzdu mám 830 €. V decembri 2010 by som chcela nastúpiť na materskú. Stále nechápem, kedy by som mala začať platiť DNP a v akej výške, či kedy túto výšku zmeniť na minimum/maximum, aby som mala maximálnu materskú. Stačí, ak sa prihásim do soc. poisťovne v decembri 2009 a budem platiť 1 mesiac z maximálnej sadzby, v januári 2010 si ju znížim na minimum? Prosím o radu, už som z toho riadne domotaná . Ďakujem.
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

Som uz na materskej a chcem vediet ci si mam platit teraz DNP alebo nie to je vsetko.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

snezka11 Pozri príspevok
Som uz na materskej a chcem vediet ci si mam platit teraz DNP alebo nie to je vsetko.
Nemusis si platit ak si na materskej, ale ak si platit budes, tak to vyuzijes pri prípadnej PN-ke.
0 0
torta torta

torta je offline (nepripojený) torta

Dobry den, viem, ze tato tema tu uz bola niekolkokrat preberana, ale nenasla som nikde jednoznacnu odpoved, tak sa pytam pre istotu tu a este raz:
Som v 30. tt a niekedy okolo 10. juna mi vychadza planovany odchod na MD. Momentalne som zamestnana uz 2,5 roka, ale s nizkym VZ. Bude stacit, ked sa 30. juna odhlasim zo zamestnania a 1. jula ma opat prijmu do toho isteho zamestnania na inu poziciu s tym, ze mi daju maximalny VZ? Vyjde mi potom z toho maximalna materska? Velmi pekne dakujem za odpoved. Chcela som sa ist aj priamo spytat do SP, ale nie som si ista, ci mi s takou vecou - ako si prilepsit - budu ochotni pomoct. Este raz diiiik!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

torta Pozri príspevok
Dobry den, viem, ze tato tema tu uz bola niekolkokrat preberana, ale nenasla som nikde jednoznacnu odpoved, tak sa pytam pre istotu tu a este raz:
Som v 30. tt a niekedy okolo 10. juna mi vychadza planovany odchod na MD. Momentalne som zamestnana uz 2,5 roka, ale s nizkym VZ. Bude stacit, ked sa 30. juna odhlasim zo zamestnania a 1. jula ma opat prijmu do toho isteho zamestnania na inu poziciu s tym, ze mi daju maximalny VZ? Vyjde mi potom z toho maximalna materska? Velmi pekne dakujem za odpoved. Chcela som sa ist aj priamo spytat do SP, ale nie som si ista, ci mi s takou vecou - ako si prilepsit - budu ochotni pomoct. Este raz diiiik!
Určite to nebude stačiť. Zmenu vymeriavacieho základu treba spraviť pred nástupom na MD, t.j. pred 10 júnom.
0 0
torta torta

torta je offline (nepripojený) torta

JAJA11, nepali mi, ale myslela som to takto: odhlasim sa posledneho maja a 1. juna sa nahlasim s max. VZ. Len som to trosku poplietla, pisala som o juni a odrazu som bola uz v tom, ze je jun:-).
Mrzi ma to, trosku som to poplietla.
Takze ak som to pochopila spravne, tak toho 1. juna to staci spravit tak, ako som pisala predtym?
0 0
torta torta

torta je offline (nepripojený) torta

sprava vymazana, nahodilo mi ju 2x
Naposledy upravil torta : 06.05.09 at 11:16 Dôvod: sprava odoslana 2x
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

torta Pozri príspevok
JAJA11, nepali mi, ale myslela som to takto: odhlasim sa posledneho maja a 1. juna sa nahlasim s max. VZ. Len som to trosku poplietla, pisala som o juni a odrazu som bola uz v tom, ze je jun:-).
Mrzi ma to, trosku som to poplietla.
Takze ak som to pochopila spravne, tak toho 1. juna to staci spravit tak, ako som pisala predtym?
áno, stačí.

(a príspevok môžeš úplne vymazať tak, že stlačíš pod príspevkom možnosť "uprav", potom stlačíš tlačidlo "vymaž", označíš v krúžku možnosť "vymaž" a do tretice tlačidlo "vymaž tento príspevok")
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď som si platila v decembri DNP z vtedy max. VZ, materskú v októbri dostanem z tohto VZ alebo z VZ platného od 1.7.? Asi z decembrového však?

Ak nastupim na PN este pred nástupom na MD uz to nezmení moj nárok na materské, keďže rozhodujúce obd. je pre mna r. 2008? Teda ak budem PN tak si nemusím platiť odvody a to znamená pre materské čo?
Ak počas MD budem mať stále živnosť, musím si platiť povinné odvody? Lebo teraz neviem nájsť kde som to čítala, že aj zarobím na živnosť do urč. sumy, nemusím platiť odvody.
Prosim o radu.
0 0
Fajoska Fajoska

Fajoska je offline (nepripojený) Fajoska

Tinika, ak budeš SZČO aj keď na materskej, myslím, že odvody budeš platiť. Ja som zasa na MD začala živnosť a musela som začať platiť zdravotnú. Sociálne odvody prvý rok neplatím ale potom budem, aj keď ešte stále budem na MD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katka 30 Pozri príspevok
dobrý deň, známa plánuje otehotnieť za 2-3 mesiace, poraďte ako si môže prilepšiť materskú? Je pol roka evidobvaná na UP, nepoberá žiadne dávky. Ďakujem za rady.
Čo bolo pred ÚP? Bola zamestnaná?

Musí mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD, môže byť zo zamestnania alebo ako DNP-osoba. Čiže ak bola zamestnaná, a bude mať dostatok dní, tak nemusí robiť vôbec nič a stačí sa pár dní pred nástupom na MD zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Keďže je na ÚP, môže tak urobiť aj skôr a dať sa vypísať PN. Aj PN bude maximálna.

Ak by bolo pre ňu výhodnejšie DNP-dobrovoľné nemocenské poistenie, tak sa musí prihlásiť na SP. Ak bola pred ÚP zamestnaná, tak stačí až po otehotnení. Ak má nejaké dni poistenia zo zamestnania /teda ak bola pred ÚP zamestnaná/ tak tie sa jej pripočítajú k dňom trvania DNP a podmienku 270 dní splní. Musí platiť DNP z maxima 26 týždňov, čo je cca 6 mesiacov pred nástupom na MD. Čiže sa musí na DNP prihlásiť najneskôr do 8tt. Ak nemá dni zo zamestnania, tak nech sa prihlási na DNP hneď, pre splnenie 270 dní. Môže sa napr. najprv z minima, a keď otehotnieš tak odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima, musí to byť do 8tt. Alebo môžeš od začiatku platiť z maxima, to je na tebe.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď som si platila v decembri DNP z vtedy max. VZ, materskú v októbri dostanem z tohto VZ alebo z VZ platného od 1.7.? Asi z decembrového však?

Ak nastupim na PN este pred nástupom na MD uz to nezmení moj nárok na materské, keďže rozhodujúce obd. je pre mna r. 2008? Teda ak budem PN tak si nemusím platiť odvody a to znamená pre materské čo?
Ak počas MD budem mať stále živnosť, musím si platiť povinné odvody? Lebo teraz neviem nájsť kde som to čítala, že aj zarobím na živnosť do urč. sumy, nemusím platiť odvody.
Brčko Ti dala k tvojmu príspevku súhlas, čím potvrdila tvoje úvahy.
Rozhodujúcim obdobím bude december 2008, pokiaľ bude DNP až do nástupu na MD, prípadne PN bez prerušenia. PN výšku materskej nijako neovplyvní. Ak na PN nastúpiš po 26 týždňoch platenia DNP z maxima, a máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, tak aj PN bude počítaná z tohoto maxima. Počas PN DNP platiť nebudeš.
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

Tinika,
dakujem za radu.
Este by som mala jednu otazku.
Ak by som chcela po materskej,konci mi 30.10.09 a nastupit na PN a chcela by som maximalnu PN tak kedy si zmenit VZ v SP?
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Dobrý deň a ahoj. Mám otázku: Som na MD od 9.4.2009. Som SZČO od r. 2005 a v januári 2009 som sa aj zamestnala, vzápätí som šla na PN a z PN rovno na materskú. Živnosť mi stále beží, mám aj pravidelné mesačné príjmy. O materské som si požiadala aj zo zamestnania, aj zo SZČO (vyjadrenie zo SP mi zatiaľ neprišlo). Môže mi živnosť počas materskej naďalej bežať a mať z nej príjmy bez toho, aby to ovplyvnilo výšku materského? A ako je to s odvodmi?

A ešte jedna vec: Za január som odvody do SP alikvotnu čiastku do nástupu na PN zaplatila až po nástupe na MD. Má to vplyv na materské? Viem, že pri PN muselo byť všetko zaplatené.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

snezka11 Pozri príspevok
Tinika,
dakujem za radu.
Este by som mala jednu otazku.
Ak by som chcela po materskej,konci mi 30.10.09 a nastupit na PN a chcela by som maximalnu PN tak kedy si zmenit VZ v SP?
Tak v prvom rade si nemen VZ ale sa odhlas a prihlas s max. VZ a po novom si ho musis platit 26 tyzdnov
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

jankasm Pozri príspevok
Brčko Ti dala k tvojmu príspevku súhlas, čím potvrdila tvoje úvahy.
Rozhodujúcim obdobím bude december 2008, pokiaľ bude DNP až do nástupu na MD, prípadne PN bez prerušenia. PN výšku materskej nijako neovplyvní. Ak na PN nastúpiš po 26 týždňoch platenia DNP z maxima, a máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, tak aj PN bude počítaná z tohoto maxima. Počas PN DNP platiť nebudeš.
Dakujem za odpoved, ja som si max. odvody na DNP neplatila 26 tyzdnov, len po starom este v decembri som jeden mesiac platila takto.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Fajoska Pozri príspevok
Tinika, ak budeš SZČO aj keď na materskej, myslím, že odvody budeš platiť. Ja som zasa na MD začala živnosť a musela som začať platiť zdravotnú. Sociálne odvody prvý rok neplatím ale potom budem, aj keď ešte stále budem na MD.
Dakujem, ale viem že som čítala niekde na porade, ale bol tam starý výpočet, že ked szco na materskej zarobí do urč. výšky, tak odvody nemusí platiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, ja som si max. odvody na DNP neplatila 26 tyzdnov, len po starom este v decembri som jeden mesiac platila takto.
To nevadí. Treba byť DNP aspon 26týždnov od posledného prihlásenia do vzniku PN/nástupu na MD(netreba ani platiť ak poberáš nem.dávku a netreba byť ani prihlásený z maxima v obd.26týždnov) a mať max. VZ v rozhodujúcom období a samozrejme mať splnenú podm.aspon 270dní... a nemať nedoplatok. A to ty splnaš, t.j. tebe sa bude materské rátať z obdobia od posledného prihlásenia do 31.12.08.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

snezka11 Pozri príspevok
Som uz na materskej a chcem vediet ci si mam platit teraz DNP alebo nie to je vsetko.
Materskú poberáš z obidvoch poistení (podľa starších príspevkov).. tak poistné od dňa nástupu na MD - počas poberania materskej dávky) neplatíš. Poistenie normálne ďalej trvá. Počas poberania RP už treba poistné na DNP platiť ... Potom sa rozhodneš, či si DNP necháš, alebo zmeníš, alebo sa odhlásiš....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

snezka11 Pozri príspevok
Tinika,
dakujem za radu.
Este by som mala jednu otazku.
Ak by som chcela po materskej,konci mi 30.10.09 a nastupit na PN a chcela by som maximalnu PN tak kedy si zmenit VZ v SP?
Ak neukončíš a nanovo sa neprihlásiš na DnP, ale napr. len zmeníš VZ a pôjdeš na PN v r. 2009, tak sa ti nemocenské bude rátať z VZ z DNP v r.2008 (bude rovnaký denný VZ z DNP, ako pri materskom, ale už nie v súčte so zamestnaním, výpočet som ti už píslala).

Ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš s vyšším VZ, tak počas poberania materského platiť nebudeš, ale nárok na nemocenské do uplynutia 26týždnov od nového prihlásenia na DNP (po ukončení poberania matesrkého) by bol len minimálny a až po uplynutí 26týždnov by sa rátal zo skutočného vZ, z ktorého budeš poistená po 30.10.09.

To platí samozrejme v prípade, ak sa v zákone o soc.poistení niečo s možnosťou DnP resp. inak nezmení.
Naposledy upravil brčko : 07.05.09 at 19:12 Dôvod: doplnenie "ale napr. len zmeníš VZ"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať