Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

Dakujem za odpovede.
Aby som to cele zhrnula dokopy:

Pri poberani materskeho sa DNP neplati.

Ak si zmenim VZ na maximum a bude trvat 26 tyzdnov tak sa mi v r.2010 bude ratat PN z maxima,ale stale az do konca 30.10.2009-koniec materskej DNP neplatim.
Dufam ze som tomu spravne porozumela.Prosim odpiste.
Dakujem
Janka
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
To nevadí. Treba byť DNP aspon 26týždnov od posledného prihlásenia do vzniku PN/nástupu na MD(netreba ani platiť ak poberáš nem.dávku a netreba byť ani prihlásený z maxima v obd.26týždnov) a mať max. VZ v rozhodujúcom období a samozrejme mať splnenú podm.aspon 270dní... a nemať nedoplatok. A to ty splnaš, t.j. tebe sa bude materské rátať z obdobia od posledného prihlásenia do 31.12.08.
dakujem, nejde mi pridať bodík. Takže aj keby som bola PN od teraz do nástupu na MD v oktobri tak by som normalne mala matersku?
0 0
macilaci macilaci

macilaci je offline (nepripojený) macilaci

Dobrý, chcela by som poprosiť o radu, situácia je takáto:
od júna 2006 som zamestnaná na polovičný pracovný úväzok s hrubým platom 5000 sk. v januári som otehotnela a na materskú by som mala nastúpiť okolo septembra. odvody sú platené, ale nie v tej sume ako napr. pri min. mzde. mne to podla výpočtu vychádza na 2712 korún, čakám dvojičky. môžem si to ešte teraz nejak zvýšiť, alebo potom požiadať o nejaký príspevok od SP? dakujem. (predtým som bola SZCO).
0 0
ernuska ernuska

ernuska je offline (nepripojený) ernuska

Dobry den, tiez mam otazku ohladom navysenia materskej. som v siedmom tyzdni tehotenstva a v poslednych dvoch rokoch som bola nemocensky poistena len ako zamestnanec. o tom, ze sa da dobrobolne poistit som sa dozvedela len nedavno. moja otazka znie, ci este budem mat narok na zvysenu davku materskej, ak sa dam dobrovolne poistit teraz. ak by to nebolo mozne, existuje nejaky iny legalny sposob navysenia? Napriklad, ak by som si teoreticky nasla dalsiu pracu, z ktorej by mi odchadzali odvody? tiez by ma zaujimalo obdobie, z ktoreho sa materska vyratava (termin "kalendarny rok" ma v tomto pripade dost matie a chcem si byt ista). Do 14. marca 2009 som bola zamestnana za minimalnu mzdu, potom som mesiac pracovala pre jednu firmu a od 16. aprila 2009 pre sucasnu. z ktoreho zamestnania sa mi bude vyratavat materska? z toho, kde pracujem od 16. aprila alebo z prace, ktoru som vykonavala minuly rok? dakujem za vsetky odpovede
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

snezka11 Pozri príspevok
Dakujem za odpovede.
Aby som to cele zhrnula dokopy:

Pri poberani materskeho sa DNP neplati.

Ak si zmenim VZ sa odhlásiš z DNP a znovu prihlásiš s VZ maximum a bude trvat 26 tyzdnov (takže musíš od 31.10.09 platiť z maxima!!!) tak sa mi v r.2010 bude ratat PN z maxima,ale stale az do konca 30.10.2009-koniec materskej DNP neplatim.
Dufam ze som tomu spravne porozumela.Prosim odpiste.
Dakujem
Janka
takto. Ak len zmeníš, tak to neplatí. Ale to už som písala aj v predchádzajúcom príspevku. Ak by vznikla PN v r.2010, tak by sa rátala z VZ v r.2009 a to bolo do nástupu na MD predpokladám len minimum a od 31.10.09 by to bolo maximum, takže bližšie minimu ako maximu. Treba si prerátať.
Naposledy upravil brčko : 07.05.09 at 19:14
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ernuska Pozri príspevok
Dobry den, tiez mam otazku ohladom navysenia materskej. som v siedmom tyzdni tehotenstva a v poslednych dvoch rokoch som bola nemocensky poistena len ako zamestnanec. o tom, ze sa da dobrobolne poistit som sa dozvedela len nedavno. moja otazka znie, ci este budem mat narok na zvysenu davku materskej, ak sa dam dobrovolne poistit teraz. ak by to nebolo mozne, existuje nejaky iny legalny sposob navysenia? Napriklad, ak by som si teoreticky nasla dalsiu pracu, z ktorej by mi odchadzali odvody? tiez by ma zaujimalo obdobie, z ktoreho sa materska vyratava (termin "kalendarny rok" ma v tomto pripade dost matie a chcem si byt ista). Do 14. marca 2009 som bola zamestnana za minimalnu mzdu, potom som mesiac pracovala pre jednu firmu a od 16. aprila 2009 pre sucasnu. z ktoreho zamestnania sa mi bude vyratavat materska? z toho, kde pracujem od 16. aprila alebo z prace, ktoru som vykonavala minuly rok? dakujem za vsetky odpovede
treba napísať presne aké PP si mala v posledných dvoch rokoch pred pred.term.pôrodu, kedy začali a kedy skončili. No ak prac.pomery nasledovali za sebou, nie súčasne, tak sa materské ráta z posledného prac.pomeru v závislosti od dátumu jeho vzniku a dátumu nástupu na MD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

macilaci Pozri príspevok
Dobrý, chcela by som poprosiť o radu, situácia je takáto:
od júna 2006 som zamestnaná na polovičný pracovný úväzok s hrubým platom 5000 sk. v januári som otehotnela a na materskú by som mala nastúpiť okolo septembra. odvody sú platené, ale nie v tej sume ako napr. pri min. mzde. mne to podla výpočtu vychádza na 2712 korún, čakám dvojičky. môžem si to ešte teraz nejak zvýšiť, alebo potom požiadať o nejaký príspevok od SP? dakujem. (predtým som bola SZCO).
bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším vymer.základom.
Inak ti dorovnajú materské do výšky rodič.príspevku (t.č. 4780,-Sk od 9/09 o niečo vyšší). žiada sa o to na UPSVaR odd. sociáln.vecí a rodiny.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
dakujem, nejde mi pridať bodík. Takže aj keby som bola PN od teraz do nástupu na MD v oktobri tak by som normalne mala matersku?
áno. Nepamätám si, no zdá sa mi, že máš už podmienku 270dní splnenú? Potom počas PN nemusíš platiť DNP. A pri vzniku PN v období do 26týždnov od poslendého prihlásenia na DNP je nem.dávka rátaná len z minim.mzdy.
0 0
macilaci macilaci

macilaci je offline (nepripojený) macilaci

brčko Pozri príspevok
bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším vymer.základom.
Inak ti dorovnajú materské do výšky rodič.príspevku (t.č. 4780,-Sk od 9/09 o niečo vyšší). žiada sa o to na UPSVaR odd. sociáln.vecí a rodiny.
a vypočítavať sa bude z posledného platu, nie z predchádzajúceho roku ? alebo si to už mýlim s rod. príspevkom? kto vypláca materskú štát alebo zamestnávatel?
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Aj ja si prosím odpoveď.
0 0
ernuska ernuska

ernuska je offline (nepripojený) ernuska

brčko Pozri príspevok
treba napísať presne aké PP si mala v posledných dvoch rokoch pred pred.term.pôrodu, kedy začali a kedy skončili. No ak prac.pomery nasledovali za sebou, nie súčasne, tak sa materské ráta z posledného prac.pomeru v závislosti od dátumu jeho vzniku a dátumu nástupu na MD.
dakujem za odpoved. pracovne pomery boli tesne po sebe tj do 14.3.2009, od 15.3 do 14.4. dalsia a teraz som zakotvila od 16.4. v poslednej organizacii, kde som teda povodne planovala zostat dlhsie, len som zistila, ze som tehotna...teraz premyslam ako riesit dany problem. zaujimalo by ma presne, ak by som si nasla popri tejto praci este dalsi pracovny pomer (mala by som teda dve prace), z ktoreho by mi odchadzali dalsie odvody, ci by sa to pri vypocte materskej zohladnilo...dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jamaat Pozri príspevok
Dobrý deň a ahoj. Mám otázku: Som na MD od 9.4.2009. Som SZČO od r. 2005 a v januári 2009 som sa aj zamestnala, vzápätí som šla na PN a z PN rovno na materskú. Živnosť mi stále beží, mám aj pravidelné mesačné príjmy. O materské som si požiadala aj zo zamestnania, aj zo SZČO (vyjadrenie zo SP mi zatiaľ neprišlo). Môže mi živnosť počas materskej naďalej bežať a mať z nej príjmy bez toho, aby to ovplyvnilo výšku materského? A ako je to s odvodmi?

A ešte jedna vec: Za január som odvody do SP alikvotnu čiastku do nástupu na PN zaplatila až po nástupe na MD. Má to vplyv na materské? Viem, že pri PN muselo byť všetko zaplatené.
ztoho čo píšeš (nepíšeš nič o ukončenom NP) mi vychádza, že máš nárok na materské len z povinného NP szčo (síce o tom píšeš len nepriamo, tak predpokladám, že si si platila povinné poistenie szčo a splnila podmienku "aspon 270dní NP ...). Takže táto odpoved môže byť pravdivá alebo nie.

živnosť počas poberania materského môžeš mať nadalej, nárok na materské ani jeho výšku to neovplyvní. Odvody do SP počas poberania materského platiť nemusíš, preddavky na ZP predpokladám áno.
Odvody do SP samozrejme do nástupu na MD platiť treba, tak ako si spravila.
Naposledy upravil brčko : 08.05.09 at 14:05
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

270 dní mám splnených aj ako SZČO, aj ako zamestnanec. To je v pohode. Len som zneistela kvôli tomu januáru, ktorý som zaplatila až po nástupe na MD, či mi priznajú materské zo SZČO.
Ďakujem za odpoveď ohľadne živnosti, to ma zase zneistila kamoška :-)

Ešte ma napadlo: Ako SZČO musím dať za seba registračný list s nahlásením zmeny, či to dáva len zamestnávateľ?
0 0
i.kriskova i.kriskova

i.kriskova je offline (nepripojený) i.kriskova

Ahojte.
Môže mi niekto poradiť.Možno to tu už zaznelo, ale nečítala som všetky príspevky. Som na MD už 19 mesiacov a plánujem druhé bábo. Na prvú MD som však šla ako denná študentka vysokej školy a momentálne končím už externé štúdium. Z toho samozrejme vyplýva, že som nikde nepracovala a asi nebudem, keďže malý ešte nemá ani dva roky. Na to, aby som dostávala materskú musím byť nemocensky poistená aspoň 270 dní, čo som pri prvej MD nespĺňala, ale pri druhej by som už chcela získať nárok na materskú. Nedávno som sa dopočula o tomto DNP a chcela by som ho začať platiť z max VZ. Stačí mi to, aby som potom dostávala max materskú, alebo sa mám radšej zamestnať a pracovať aspoň tých 270 dní a zároveň si platiť aj DNP?
Dúfam, že niekto poradí.
Ďakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

i.kriskova Pozri príspevok
Ahojte.
Môže mi niekto poradiť.Možno to tu už zaznelo, ale nečítala som všetky príspevky. Som na MD už 19 mesiacov a plánujem druhé bábo. Na prvú MD som však šla ako denná študentka vysokej školy a momentálne končím už externé štúdium. Z toho samozrejme vyplýva, že som nikde nepracovala a asi nebudem, keďže malý ešte nemá ani dva roky. Na to, aby som dostávala materskú musím byť nemocensky poistená aspoň 270 dní, čo som pri prvej MD nespĺňala, ale pri druhej by som už chcela získať nárok na materskú. Nedávno som sa dopočula o tomto DNP a chcela by som ho začať platiť z max VZ. Stačí mi to, aby som potom dostávala max materskú, alebo sa mám radšej zamestnať a pracovať aspoň tých 270 dní a zároveň si platiť aj DNP?
Dúfam, že niekto poradí.
Ďakujem.
Na to aby si získala nárok na materské, potrebuješ byť nemocensky poistená aspoň 270 dní. Takže ak ešte nie si tehotná, odporúčam ti prihlásiť sa do SP a začať si platiť DNP z minima. Ak zistíš že si tehotná, tak najneskôr do 8tt sa musíš odhlásiť a znova prihlásiť ale už z max. VZ. Tento max. VZ si budeš platiť 26 týždňov, aby si získala nárok na max. materské. Zamestnať sa nemusíš. Kto sa tomu lepšie rozumie, potvrdí alebo doplní tieto informácie.
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: stdr
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)

</TD></TR></TBODY></TABLE>
ajobs Pozri príspevok
Odpoveď v texte.
Dobry den,
este raz sa vratim k mojmu "pripadu" nakolko mi kamaratky tvrdia nieco ine. Mozno som sa nevyjadrila dost zrozumitelne... Som zamestnana od roku 1997 v tej istej firme, a zamestnanie trva dodnes. Vymeriavaci zaklad pred nastupom na matersku som mala maximalny, takze v podstate kvoli "vyssej materskej" si dobrovolne platit nemocenske nemusim. Ide o to, ze kamaratky mi vravia, ze matersku dostanem aj bez platenia DNP, staci ak porodim do troch rokov od prvej materskej.
Nie je teda nutne v poslednych dvoch rokoch "skutocne platit" nemocenske? Staci ak som nemocensky poistena aj ako zena na materskej/rodicovskej dovolenke?
Dakujem vopred za odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stdr Pozri príspevok
Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: stdr
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)

</TD></TR></TBODY></TABLE>

Dobry den,
este raz sa vratim k mojmu "pripadu" nakolko mi kamaratky tvrdia nieco ine. Mozno som sa nevyjadrila dost zrozumitelne... Som zamestnana od roku 1997 v tej istej firme, a zamestnanie trva dodnes. Vymeriavaci zaklad pred nastupom na matersku som mala maximalny, takze v podstate kvoli "vyssej materskej" si dobrovolne platit nemocenske nemusim. Ide o to, ze kamaratky mi vravia, ze matersku dostanem aj bez platenia DNP, staci ak porodim do troch rokov od prvej materskej.
Nie je teda nutne v poslednych dvoch rokoch "skutocne platit" nemocenske? Staci ak som nemocensky poistena aj ako zena na materskej/rodicovskej dovolenke?
Dakujem vopred za odpovede.
Ak tvoj PP skončil 4.2.08 a PTP je 10.12.09, tak sa sleduje obdobie cca 10.12.07-9.12.09 (píšem cca, lebo záleží od SKUTOčNéHO dátumu pôrodu a toto je len pravdepodobný). Takže nerátajú sa dva roky podla nástupu na MD.

Kamarátky nemajú pravdu. Mali by ju len v prípade, ak by ti počas čerpania RD trval prac.pomer, a to aspon ku dnu nástupu na MD!

Mám však obavu, že už nárok na materské nestihneš, tých 270dní je príliž naknap. Jedine, že by si fakt porodila až 10.12.09, ani o den skôr a prihlásila sa na DNP hned 11.5.09 (lebo 10.12.07-4.2.08 je 57dní + 11.5.09-9.12.09 je 213 = spolu presne 270). No hops, aj keby si to takto spravila a porodila najskôr 10.12.09 (nástup na MD najneskôr 29.10.09), tak nárok na materské by bol rátaný len z minima, lebo nestíhaš splniť podmienku aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD (26týž. od 11.5.09 uplynie 8.11.09, takže nástup na MD na vyššie materské by mal byť najskôr 9.11.09!).

Takže u teba už DNP k vyššej materskej nepomôže, bolo sa treba prihlásiť do 8tt. Neviem kedy si písala o tých 5tt (takže som sa pozrela, si sa pýtala 2.4.09), teraz si už tehotná viac. Mala si dať na radu od ajobsa, prihlásiť sa najneskôr v apríli. Pridala som k jeho rade vtedy súhlas.
Naposledy upravil brčko : 10.05.09 at 19:27
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

brčko Pozri príspevok

Kamarátky nemajú pravdu. Mali by ju len v prípade, ak by ti počas čerpania RD trval prac.pomer, a to aspon ku dnu nástupu na MD!
Ale veď jej pracovný pomer stále trvá - od roku 1997. Takže podľa Teba nemá nárok na materské z povinného poistenia zamestnanca? Veď aj čas starostlivosti o dieťa do 3 rokov je počítaný ako doba poistenia. Podľa mňa a podľa informácií, ktoré ja mám zo Soc. poisťovne, tak nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca jej vznikne. Výška materského bude počítaná z predpokladaného príjmu, aký by mala, ak by pracovala v čase nástupu na MD.
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

DominikaDominika Pozri príspevok
Ale veď jej pracovný pomer stále trvá - od roku 1997. Takže podľa Teba nemá nárok na materské z povinného poistenia zamestnanca? Veď aj čas starostlivosti o dieťa do 3 rokov je počítaný ako doba poistenia. Podľa mňa a podľa informácií, ktoré ja mám zo Soc. poisťovne, tak nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca jej vznikne. Výška materského bude počítaná z predpokladaného príjmu, aký by mala, ak by pracovala v čase nástupu na MD.
Ved prave, Dominika ma pravdu. PP mi stale trva. Mimochodom som sa prihlasila na DNP od 3.4.2009, len uvazujem ze ak je to zbytocne tak sa samozrejme odhlasim a ak to pojde poziadam o vratenie 44,10 EUR ktore som zaplatila...
Naposledy upravil stdr : 11.05.09 at 04:55
0 0
torta torta

torta je offline (nepripojený) torta

Dobry den, velmi pekne Vam dakujem za odpoved, fakt ste mi velmi pomohli
Len zaujima moju zamestnavatelkynu, ze ked mi teraz da v novom PP max VZ, ci nebude povinna po skonceni mojej MD ma opat zamestnant na tu istu poziciu s tym istym VZ, alebo je nejaka moznost to pocas trvania MD zmenit, aby mi ten VZ nemusela ponechat taky vysoky aj nadalej?
Este raz vopred dik za odpoved!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať